Hama DAB rádiók tesztje
Rádió a köbön
2018. december 18., kedd, 07:10
Hama rádió hangszóró DAB DAB+ Hama rádió Hama hangfal Hama hangszóró DAB rádió rádió teszt DAB teszt Hama rádió teszt DAB rádió teszt Hama DAB rádió Hama DAB rádió teszt
Talán néhányan úgy gondolhatják, hogy a Spotify és a YouTube korában már nincs nagy divatja a rádióhallgatásnak, pedig ez nem így van. Rádiózni szeretünk autóvezetés közben, otthon, miközben főzünk vagy dolgozunk, és bármikor, amikor jól esik a csendet megtörő duruzsolás. Úgyhogy ennek megfelelően most három rádiót teszteltünk le a Hamától, fókuszálva a különbségekre, hasonlóságokra, és a használhatóságra.
DAB/DAB+ rádiók ma
Már Magyarországon is egyre több DAB/DAB+ csatorna fogható, mégis sokan leginkább csak az FM-et ismerik. A DAB-hoz szükséges hálózatot 2008-ban építették ki itthon. Ezt követően kereskedelmi csatornák még nem indultak el rajta, hanem kísérleti alapon a Kossuth-, a Bartók-, és a Petőfi Rádió. 2011. január 3-tól pedig kísérleti sugárzás keretében 7 rádiót lehetett DAB+-on hallgatni. Ezzel párhuzamosan kezdtek el egyre többen érdeklődni a DAB/DAB+ befogadására képes készülékek iránt is.
A DAB több szempontból is előnyt élvez az FM-mel szemben. A digitális átvitelnek köszönhetően nem olyan zajos, így a hangminőség is határozottan jobb. Ráadásul egy frekvencián 10-18 rádióadó is továbbítható, tehát több adó rendelkezhet országos lefedettséggel, nekünk pedig nagyobb választék állhat rendelkezésünkre.
Három típus, egy gyártó
A Hama láthatóan hisz a rádiózásban, és igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy birtokolhassuk a számunkra megfelelőt. Ebben a cikkben három típust mutatunk be, a PDR20, a DR15, és a DR7 digitális rádiókat. Mindháromban közös, hogy elérhető áron vásárolhatók meg, hiszen egyik sem éri el a 20000 forintot.
Ugyancsak közös a három készülékben, hogy mindegyik viszonylag kisméretű. A PDR20 köztük a legapróbb, ezt mindössze 65x115x20 mm, és 110 gramm. Az apró méret természetesen nem véletlen, ugyanis ezt a rádiót pontosan arra találták ki, hogy könnyen elférhessen a zsebünkben, ezáltal bárhová magunkkal vihessük. Kényelmesen belesimul tenyerünkbe, amelyhez nagyban hozzájárul a gumírozott bevonat is, amellyel strapabíróbbá próbálták tenni, mivel így nem karcolódik és sérül meg könnyen. Az előlapján egy 2,1 colos kijelző van, alatta navigációra és csatorna-mentésre/böngészésre szolgáló kezelőszervekkel. Az alján négy csatlakozó helyezkedik el, egy az antennáé, egy micro USB a töltéshez, egy 3,5 mm-es Line-out és egy Jack bemenet fül- vagy fejhallgatóhoz. A PDR20 körülbelül 16 000 forintba kerül.
A modern küllemű DR15 és DR7 méretben kinézetre és mind használatra közelebb állnak egymáshoz. A DR15 elejét szövet borítja, amely nagyon jól mutat a ferdén vágott tetőlappal, ahol egy 2,4 colos kijelző, a kezelőszervek, és egy tekintetes nagyságú tekerhető gomb helyezkedik el, amely rögtön magára vonja a figyelmet. Érdekessége, hogy a jobb oldalon egy kis fém háromszöget is felfedezhetünk, amelyre karabinert rakhatunk fel, így a táskánkra felakasztva is magunkkal vihetjük a rádiót, hogy akár kirándulás közben hallgathassuk. A DR15-ön és a DR7-en is található egy-egy fix teleszkópos antenna. A DR15 csatlakozói: egy micro USB bemenet, egy Jack bemenet, arra az esetre, ha fejhallgatóval szeretnénk használni, és egy hálózati csatlakozó. Ez az eszköz körülbelül 18 000 forintért vehető meg.
A DR7 hasonló paraméterekkel rendelkezik. 165x55x100 mm és 340 gramm. Kinézetét tekintve ez kicsit egyszerűbb. Szintén a tetején találjuk meg a kezelőszerveket, egy kisebb tekerhető gombbal és egy 2,1 colos kijelzővel kiegészülve. Csatlakozók tekintetében a DR7 rendelkezik a legkevesebbel, egy fejhallgató- és egy hálózati bemenettel. Körülbelül 13500 forintért lehet a miénk.
Használat közben
Mindhárom rádióban közös, hogy használhatjuk őket otthon, vagy magunkkal is vihetjük őket bárhová. Az utazó méretű PDR20 beépített lítium akkumulátorral rendelkezik, amely folyamatos zenelejátszás mellett körülbelül 6 órát bír (és 4 óra alatt töltődik fel teljesen). A DR15 és a DR7 ehhez képest hálózati töltő nélkül négy AA elemmel működnek, az előbbi ezzel kb. 30 óra folyamatos zenelejátszásra, míg az utóbbi 20 órára képes. Mindegyikhez csatlakoztatható továbbá fej- vagy fülhallgató, így ha a környezetünkben mások nem kívánnak rádiót hallgatni, mi akkor is megtehetjük. Mivel a PDR20-at elsősorban utazáshoz találták ki, ezért ez kizárólag fej/fülhallgatóval használható, tehát tulajdonképpen olyan, mint egy MP3 lejátszó, csak rádióhallgatáshoz kialakítva.
Talán az apró méretű PDR20-nak tartott legtovább a csatornákat megtalálnia, de ez sem volt több 10 másodpercnél. Mindegyik kijelzőn láthatjuk, hogy éppen melyik rádió szól, a DR7 pedig még az éppen szóló szám előadóját és címét is kiírja, a PDR20 pedig a pontos időt, és az adott rádiócsatorna szlogenjét is mutatja, de akár ébresztőt is beállíthatunk rajta és nyelvet is választhatunk.
Használatuk mindhárom esetben könnyű és könnyen megszokható. A DR7 és a DR15 esetében a tekerhető gombbal tudjuk állítani a hangerőt és csatornát választani. A mode ("M") gombbal tudjuk kiválasztani, hogy FM-en vagy DAB-on keresztül szeretnénk-e rádiót hallgatni. Mindhárom eszközön találhatunk számmal ellátott gombokat (a DR7-en és a DR15-ön 1-2, míg a PDR20-nál 1-4-ig), amelyekhez kedvenc csatornáinkat rendelhetjük hozzá, így könnyen válthatunk köztük.
Hangminőség
A Hama kisméretű rádiói elérhető áron vásárhatók meg, viszont ne várjunk tőlük hifi minőségű hangot. Ennek ellenére DAB-on keresztül tisztán szóltak, egyik sem volt zajos (ez FM-en keresztül viszont a rosszabb jelátvitel miatt gyakran tapasztalhatunk recsegést annak ellenére, hogy Budapest kellős közepén tartózkodtunk).
A PDR20-on először a Bartók Rádióba hallgattunk bele, amelyen egy orgonával kísért kórusdal szólt. Túlságosan részletes középfrekvenciákra természetesen nem számítottunk. A hang inkább rideg, mint meleg volt, viszont a tisztaság ezért kárpótolt. Inkább a magas frekvenciák felé húzott, amely magas hangerőn harsányan szólt, és sajnos nem kaptunk elegendő basszust.
A DR7, kicsit már jobb hangot szolgáltatott, mint zsebméretű testvére. Nagyon sok basszust ettől sem kaptunk, de azért már jóval teltebben szólalt meg, és ezért a hang is kiegyensúlyozottabb volt, kevésbé húzott magasba, és határozottan dinamikusabbnak tűnt. Méretéből adódóan természetesen nagy hangerőn használva a DR7 is harsányan, kicsit torzítva szólt. A Petőfi Rádión éppen a Can’t Hold Us Down című dalt szól, amelynek volt némi digitális íze, és bár színpadképet nem nagyon tudott alkotni, a tiszta hang miatt mégis egész hallgatható volt.
Utolsóként a DR15-öt hallgattuk meg. A három készülék közül ennek volt a legélvezhetőbb a hangja. Kevésbé volt digitális, mint a DR7-nek, miközben ez szólt legdinamikusabban. Számottevő részletességet, sztereóhatást vagy széles hangszínpadot itt sem vártunk, ám az árához képest hosszútávon hallgatható hangot nyújtott.
Záró gondolatok
A Hama három kis hordozható rádiója más-más közönséget céloznak meg, más-más dizájnnal és funkciókkal. Közös bennük, hogy mindegyiket könnyű használni, és mindegyiket magunkkal vihetjük a szabadba is. Könnyen és gyorsan megtalálják a rádióállomásokat, a gombok pedig jól funkcionálnak. A PDR20 a zsebünkben is kényelmesen elfér, miközben a privát rádióhallgatásnak kedvez, viszont mindezt magasba húzó, kevésbé kiegyensúlyozott hangon teszi. A DR15 és a DR7 kinézetükben és funkciójukban hasonlítanak, előbbi inkább modernebb megjelenésű, ehhez megfelelően a hangja is dinamikusabb, míg a DR7 valószínűleg az idősebb korosztály tagjainak készült. Azoknak ajánljuk ezeket, akik rádióhallgatáshoz keresnek könnyen használható, megfizethető eszközöket.