Go-Sound Ottone és Figaro hangkeltő eszköz teszt
Határ a csillagos ég? vagy a plafon!
2012. április 20., péntek, 13:55
Go-Sound Ottone Figaro láthatatlan hangszóró
Manapság nem dobunk hátast, ha szóba kerülnek az ún. "Láthatatlan hangrendszerek". Aki nagyjából képben van e téren, tudhatja, hogy a beépített megoldások csupán annyiban különböznek hagyományos, látható társaiktól, hogy a hangszórókat nem dobozba, hanem falakba helyezik. Ez a tényállás rögvest felborul, amint szembetaláljuk magunkat a Go-Sound Ottone és Figaro termékeivel... jobban mondva csak próbáljuk megkeresni azokat, mert itt bizony nincsen se grill, se hangszórók, csak maga a hang!
A képeket nézve legkevésbé gondolnánk, hogy e berendezések alapvető célja, a hang létrehozása, mivel a hagyományos felépítésű hangszóróktól eltérő elven működnek. Gyakorlatilag a magtest nem membránt mozgat, hanem magát a felületet, amihez illesztjük. Magyarul, amihez hozzáérintjük e készülékeket, az fog megszólalni. Jelenleg két típust kínál a gyártó, melyekről már korábban is esett szó; a kisebbik változatot Ottone, míg a nagyobbat Figaro névre keresztelték. Mindkét modell alkalmazható teljesen hétköznapi környezetekben és anyagokon, úgy mint gipszkarton, üveg, fa, fém stb.
Plug and forget
A bekezdés címe arra utal, mennyire nem igényelnek karbantartást a termékek (plug and forget = bekötni és otthagyni). Tervezésüknél egyik fontos szempont volt a hosszú élettartam, ami mechanikai puritánságuk miatt könnyen megoldható. Az ún. Magneto-striktív módon működő egységek belsejében zselé-szerű, gondosan elszigetelt felfüggesztésben lebeg egy cilinder-test, afféle meghajtó tekercs szerepét betöltve. A henger által keltett rezgések ?gerjesztik? fel az azzal érintkező felületet, mivel a létrehozó test zárt és mechanikailag egyszerű, elméletileg akár évtizedekig (vagy századokig?) is gond nélkül működni fog. A nagyobbik termék papíron 53 Hz-20 kHz közötti frekvenciatartomány leközlésére képes, amire mi is kíváncsiak lettünk, ezért kipróbáltuk Figarót és kistesóját.
Houdini elájulna
Először az Ottone készülékkel találkoztunk. Mindössze öt centis átmérője és magassága ellenére majdnem egy kilót nyom, ami többnyire a tömör fémburoknak köszönhető. 0-tól 75°-ig kifogástalanul üzemel és könnyen megbirkózik 95%-os páratartalommal is. Szerencsére a forgalmazó volt olyan türelmes, hogy hosszú hetekig vizsgálni tudtuk e kütyü képességeit, különféle felületeken. Nos, a termék leírása nem téved, valóban bármilyen szilárd és sík felületet képes megszólaltatni az olaszok sárgaréz csodakorongja, apró méretéhez (alapterülete nem nagyobb egy jéghoki korongnál) képest akár 8-12 négyzetmétert is effektív képes ?begerjeszteni?. A legjobb felület kiválasztása felér egy egész estés szórakozással, mivel az Ottone különféle anyagokból más-és más karakterisztikát csiholt elő. Falemezeken, bútorokon lágy, meleg hangzást, fém- és üveglapokon (pl. ablakok, ládák) pedig egy ércesebb, élénkebb, nagyobb átfogású megszólalást értünk el. Egész meglepő volt, például, amit a hűtőszekrénnyel művelt, persze realistán nézve nem az mindenki vágya, hogy zeneszóra pakolja ki a felvágottat. Ellenben kitűnő megoldás lehet az Ottone olyan vendéglátó egységekbe, tárgyalókba vagy üzlethelyiségekbe, ahol nehézséget okoz egy hagyományos mennyezeti hangsugárzó telepítése. Abból a költségből, amit a szakemberek sokszor egy hangrendszer installációért elkérnek, ez esetben már miénk a hangforrás, melynek elhelyezése pofonegyszerű: eltávolítjuk a piros védőfóliát az alján található kétoldalú ragasztóról és rögzíthetjük végleges helyére láthatatlanul, melyre legközelebb csak költözéskor kell újra ránéznünk. Ez önmagában elég kényelmes, gyermeki egyszerűséggel zenét előcsikarni egy dohányzóasztalból, recepciós pultból vagy bolti kirakat üvegéből. Csupán két tényező van, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni, egyrészt az Ottone kb. 8-12 négyzetmétert tud "bezengetni", tehát mondjuk, egy 5-10 négyzetméteres kirakatnál adódhat komplikáció, természetesen működni fog a berendezés, de a vártnál kisebb hatásfokkal. A másik figyelmen kívül nem hagyható tény, hogy az Ottone önmagában monó hangforrás, tehát a teljes értékű üzemeltetéshez jobb, ha kettőt alkalmazunk belőle. Háttérzenei, információs célokra bőven megfelel, a minőségi hangra törekvő felhasználók esetleg többre vágynak annál, hogy rejtett zugokból egy kisrádióhoz hasonló hang érkezzen. Ilyen és ehhez hasonló igényekre tartogatják Go-Sound-ék az Ottone jóval nagyobb teljesítményű, de azonos funkciójú variánsát, amely Figaro névre hallgat.
A nagy falat, mely bezengi a nagy falat
A 2011-es Házimozi & HiFi Show alkalmával már volt alkalmunk megfülelni a három elemből (magas, közép és mélysugárzó) álló Figarót, a zsúfolt tömeg miatt azonban nem tudtunk meggyőződni a Magneto-striktív és Magnet-dinamikus technológiákat ötvöző termék valódi képességeiről. Létezik passzív és aktív, D-osztályú erősítővel felszerelt változatban, előbbi esetében némi tuningot érhetünk el ha jobb minőségű elektronikát alkalmazunk (bizonyos mértékig ugyanez érvényes a kisebb modellre is). Hogy kipróbálhassuk nyugodt környezetben is, kaptunk a forgalmazótól egy címet, mely egy belvárosi díszbútor-bemutatóterembe kalauzolt.
Az üzletben található, falra épített mintabútor rendszer belsejébe is Figarót bújtattak, sztereó elrendezésben. Ekkor kollégámmal rácsodálkoztunk a nagyobb komponensek tudására, mely lényegesen többet adott kisebbik testvéréhez képest. Televíziós műsorok nézéséhez, háttérzenei célokra nagyon jó választás lehet a Figaro, méretben ugyan többet igényel, de még ez esetben sem szükséges szétvágni a falat, ügyelni a membránok épségére, stb. Ha ügyesen el tudjuk rejteni az elektromos vezetékeket, egy kb. 5-10 négyzetméteres rezegtetett felületnyi hangot kapunk jutalmul, a hangkeltő berendezés hollétéről pedig csak a fal tapintásakor érezhető, enyhe bizsergés ad információt. Nekünk a Figaro karaktere jobban tetszett, elvégre nagyobb és kifinomultabb a kistestvérhez képest, tény azonban, hogy az ő költségvonzata mellett már elgondolkodtató lehet hagyományos, dinamikus hangsugárzó alkalmazása, egyszerűen azért, mert ugyanabból a költségből jobb hangot nyerhetünk. Ettől függetlenül minden bizonnyal vannak olyan helyek és helyzetek, ahol egy ilyen speciális eszköz jelenti a legkézenfekvőbb megoldást.
Végszó
Ezúttal olyan teszt végére értünk, mely nem konvencionális termékről alkotott véleményt, hanem érdekességet, innovációt osztott meg az olvasóval. Az Ottone és Figaro termékek mellett és ellen is lehet érvelni. Egyik tényező, ami valószínűleg gátolni fogja gyors terjedésüket, az itthoni viszonylatban magas ár, viszont ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy a gyártó filozófiájának elsődleges pillére nem a hangminőség volt (olasz székhelyű cégről beszélünk és ott is készülnek a termékek), hanem a szolgáltatás, ami számos esetben döntő lehet.
Iránytű
Forgalmazó: |
Olgafor Kft. +36-30-5639650 |
További cikkek: