Furutech hangfalkábel teszt

2023. május 11., csütörtök, 15:25

Furutech audio hifi kábel hangfalkábel audio kábel hifi kábel hangsugárzó kábel Furutech kábel kábel teszt hangfalkábel teszt Furutech kábel teszt Furutech hangfalkábel teszt hangsugárzó kábel teszt

A cikkben szereplő kábelek csatlakozóit a KáCsa munkatársai ajánlották. Igény szerint más gyártótól származó, olcsóbb, vagy drágább opcióval is kérhetők. A hosszúság is lehet tetszőleges, akár centiméteres pontosságban. A kipróbálásra kapott, előzetes egyeztetéssel bárki számára hazavihető demó párok háromméteresek. Vásárlási szándék esetén a leendő tulajdonos dönthet úgy, hogy megtartja, vagy pedig visszaviszi a mintakábelt és elkészítteti a forgalmazó technikusaival saját, egyedi hosszúságú darabjait.

Furutech hangfalkábel tesztFurutech u4.1 hangfalkábelFurutech u4.1 hangfalkábel tesztFurutech u4.1 hangfalkábel specifikációkFurutech Alpha S14 hangfalkábelFurutech Alpha S14 hangfalkábel tesztFurutech Alpha S14 hangfalkábelFurutech Alpha S14 hangfalkábel specifikációkFurutech FS-Alpha 36 hangfalkábelFurutech FS-Alpha 36 hangfalkábel tesztFurutech FS-Alpha 36 hangfalkábelFurutech FS-Alpha 36 hangfalkábel specifikációk

Japánok és a hifi

Tudjuk, hogy a felkelő nap országának lakói szeretik az autókat, az egészséges étkezést és az anime-t. Nem kivétel a hifi és zenehallgatás sem, sokuk kimagasló, már-már megszállott szinten űzi e tevékenységet. Az 1988-ban alapított Furutech kulcsfontosságú résztvevője a kábelek és zenehallgatáshoz szánt kiegészítők gyártásának. Az egészen ritka (vinyl hanglemez kiegyenlítő, CD demagnetizáló, kábelvégre kenhető nano folyadék stb.) termékkategóriákba is alaposan beásták magukat, folyamatosan kísérleteznek és kutatnak minden anyagot, technológiát, amivel a zeneélmény közelebb hozható. Korábban mutattunk be Furutech tápelosztókat, tápkábeleket, speciális alátétet, de az egyik legalapvetőbb kiegészítőt, hangfalkábelt még nem próbáltunk ki tőlük. Szégyen! De mielőtt harakirit követünk el, inkább pótoljuk a hiányt!

Furutech FS-Alpha 36 hangfalkábel teszt

Lemegyünk Alphába!

A Furutech nevéhez több technológia köthető, melyeket korábbi tesztekben is megemlítettünk felületesen. A jelenleg bemutatott szereplők mindegyike főleg abban különbözik a hétköznapi alternatíváktól, hogy Alpha eljárással kezelt rézvezetőt tartalmaznak. Utóbbi lényegét most leegyszerűsítve próbáljuk meg összefoglalni.

Az említett technológia két fázisból áll, célja a hangminőség javítása. Az első szakasz során lehűtik a fémet -196 és -250 Celsius fok közti hőmérsékletre. Az így kezelt részek molekulaszerkezete megváltozik, ami az anyagi stressz felszabadítását eredményezi. A molekulák kötése szorosabbá válik és a szerkezet általános stabilitása javul. Ez javítja az elektromos vezetőképességet, ami a feszültség és jeltovábbítást is befolyásolja.

Az Alpha folyamat második lépéseként a fém úgynevezett demagnetizáláson megy keresztül. A szabadalommal védett eljárással kontrollált módon távolítanak el bárminemű mágnesességet, ami a gyártó közleménye alapján tovább javítja minden vezetőanyag konduktivitását. Az Alpha folyamatról és más Furutech technológiákról bővebben lehet tájékozódni angol nyelven a cég honlapján.

Furutech u4.1 hangfalkábel specifikációk

Technikai részletek

A Furutech Micro-4.1T kakukktojás, mert benne még nem monokristályos OCC, hanem az egyszerűbbnek számító OFC (pontosabban Micro OFC, vélhetőleg a "sima" OFC módosított változata) vezetőanyag található. Ugyanakkor ez a trió egyetlen tagja, amely négy vezetőszálat tartalmaz, eleve kettős kábelezésre vagy kettős erősítésre szolgál. A Micro-4.1T-ben 2,5 négyzetmilliméter keresztmetszetű sodort rézszálak (4 kötegben) gondoskodnak az átvitelről, színkódolt polipropilén belső és sötétzöld PVC külső szigeteléssel. 11 milliméteres teljes vastagságához lágy, rugalmas kivitel társul, könnyen befűzhető szűk helyekre is.

Furutech Alpha S14 hangfalkábel specifikációk

8,9 mm-es vastagságával az Alpha S-14 a Furutech legvékonyabb tetszőleges hosszban megvásárolható hangfalkábele, amely már Alpha OCC-t tartalmaz. 2 x 1,42 négyzetmilliméter keresztmetszetű sodort rézvezető található benne, amelyet speciális polietilén, majd papírszalag követ. Külső köpenye rendkívül rugalmas, világoskék PVC. A fotókon látható demó darabot a KáCsa technikusai öltöztették műanyag kábelharisnyába. Flexibilis kialakításának köszönhetően könnyebben lehet elvezetni kábelcsatornák, álmenyezetek, rack szekrények szűkös üregeiben. Nem kimondottan egyedi installációs célra tervezték, de magasabb kategóriás házimozi rendszerek, falra akasztható hangsugárzók kiegészítésére is ideális. A méterre értendő ár 16 180 Ft.

Furutech FS-Alpha 36 hangfalkábel specifikációk

Az FS-Alpha 36 leírásából hamar kiderül, hogy konkrétan high end rendszerekhez készült, mindhárom résztvevő közül a legmagasabb minőség. Sodort Alpha OCC rézvezetőket tartalmaz melyek keresztmetszete 2x3 négyzetmilliméter. A polietilénnel szigetelt vezetőszálak egy központi magot vesznek körül, melyben csillapító hatású szén részecskék találhatók. A pozitív és negatív szálak után következő fekete PVC réteg is ilyen részecskéket tartalmaz. Mindezt lila PVC külső köpeny zárja le, a teljes külső átmérő 13 milliméter. Ahogy a fotók mutatják, ez a kábel Furutech FP-200BG banándugókkal szerelve érkezett hozzánk, a KáCsa ajánlása alapján. Egy méter ára cikkünk írásakor 45 190 Ft.

Furutech FS-Alpha 36 hangfalkábel

Meghallgatás

Cikkünk címében a teszt szó szerepel, de nem úgy értendő, hogy laborkörülmények között, fehér köpenyben ücsörögtünk villogó műszerek társaságában. Mezei felhasználó módjára teszteltünk, egy lehetséges vásárló bőrébe bújva, aki egyszerűen csak leül meghallgatni a rendszerét. Bowers & Wilkins 705 S3 hangfalak és Arcam SA30 használatával vizsgálódtunk. Az erősítő közvetlenül a rácsatlakoztatott USB adathordozóról játszotta le a fájlokat.

Furutech u4.1 hangfalkábel

A kipróbáláshoz két zeneszámot választottunk (David Grisman Quintet - Tracy's Tune és Sting - The Last Ship). Mindhárom kábelen végig hallgattuk azokat, olcsóbbtól drágábbig. A folyamatot visszafelé is megismételtük. Olyan eltéréseket kerestünk, amelyeket a lehető legkonkrétabban meg tudtunk fogalmazni. Szubjektív benyomások következnek.

Meg kell jegyezni, hogy a trió legkisebb tagját nem tudtuk valódi rendeltetése szerint, kettős erősítésre használni. Ennek oka, hogy az SA30 nem rendelkezik nyolc darab hangfal csatlakozóval, csak néggyel (egy pár). Ezért az erősítő felőli oldalon egyesíteni kellett a basszus és közép/magas csatornák szálait. Nem tudni, hogy ez okozta-e, de a Micro-4.1T használatával csak korlátozottan, kompromisszumok árán mutatkozott meg a zene. Amennyiben később lehetőségünk lesz rá, hogy kettős erősítésre alkalmas rendszerben meghallgassuk, írásunkat frissíteni fogjuk.

Számos összetevőt fejletten mutatott meg már a Micro-4.1T is, például a könnyű, súlytalan basszust és ultramagas felbontású középső hangokat. A térmélység azonban lehetett volna jobb, a hangszerek csak lapos síkban jelentek meg, egymás nyakában játszva. Ahogy később, két nagyobb társára váltva kiderült, a zöld kábel tárgyilagosabbá, szárazabbá tette tesztrendszerünk karakterét, de van, aki ezt preferálja. A Tracy's Tune után következő Sting számnál az énekes hangja erős kontraszttal rajzolódott ki. A tiszta részletek szerintünk felesleges dominanciába kerültek, amitől élessé vált az összkép. A fém magassugárzós B&W nem hálálta meg a Micro-4.1T törekvését. Egy lusta, tompa hangfal élénkítésére viszont ideális, amit véghezvitt.

Furutech Alpha S14 hangfalkábel

Ha tisztelt olvasónk arra kíváncsi, hogy szerintünk melyik résztvevőt gondoltuk legjobbnak ár/érték arányban, akkor a válasz: Alpha S-14. Métere csak párezer forinttal drágább, mint a Micro-4.1T. Viszont ami bosszantóvá tette a rendszert zöldköpenyes társa esetén, az teljesen megszűnt a világoskék, OCC vezetős kábellel. Gyönyörűen megjelentek a halkabb dinamikus részletek is, a basszus tonalitása gazdagodott. A zenék gyengédebb, érzékibb összetevőit könnyebb volt megtalálni. Mindez invitáló hangulattal egészült ki. Sokunk vágya olyan hifi, ami nem hangfalakat, hanem zenét ad hallgatójának. Az Alpha S-14 beillesztésével lényegesen megközelítettük ezt az állapotot: a hangsugárzók háttérbe kerültek, a zene viszont felénk közelített, finom tónusokkal, élesség nélkül. A The Last Ship hallgatása közben a basszus csak kevés mértékben, de megemelkedett. Az apró basszusenergia többlet ellenére az ének tiszta, közvetlen, elkülönülő megjelenítése nem gyengült.

Furutech FS-Alpha 36 hangfalkábel

Az FS-Alpha 36 esetében a basszus teltsége, enyhe emelkedettsége megmaradt és árnyalódott is. Nem volt zavaróan sok a mélyhang, de kicsit nehezebb tónust adott ahhoz képest, amit korábban a 705 S3-ból hallottunk. A magashangok rendkívül finomak és lágyak voltak, semmilyen bántó részletet nem éreztünk. Csukott szemmel nem tudtuk megállapítani, hogy fém magassugárzóból jött a cintányér, de az ütős hangszer jellegzetes mikro-dinamikája, derengő lecsengése mégsem maradt el. A tér kifejezetten elmélyült a két másik résztvevőhöz viszonyítva. A hangszerek jól érzékelhetően helyezkedtek el a szobában, leválva a hangfalakról. A dinamika határozottsága előtt is kalapot emeltünk. Tetszett a mentális szinten simogató hatású összkép. Legnagyobb bánatunkra, nem volt módunk még jobb rendszerbe tenni, de erősen gyanítottuk, hogy az FS-Alpha 36 kevésbé 705 S3, inkább 805 D4 kaliberű hangsugárzóval alkot harmonikus párost.

Furutech u4.1 hangfalkábel teszt

Záró gondolatok

Rövid, de tanulságos próbánkból azt szűrtük le, hogy a Furutech teljes tudatossággal pozícionálja termékeit és azok árait. A Micro-4.1T-t sajnos nem tudtuk kettős erősítéssel kipróbálni, de ha lehetőségünk lesz rá, cikkünket frissíteni fogjuk. A félig full range bekötéssel (összeillesztett szálak az erősítő oldalán, de különálló csatlakoztatás a hangfalnál) a teszthez használt hangfallal valahogy túl rideg összhatást tudtunk csak elérni. Az Alpha S-14 minimális felárért, lényegesen pihentetőbb és kellemesebb hangzást segített elérni. Rendszerünk invitálóbb, közvetlenebb, nyíltabb karakterrel tudott zenélni, amiért a kék kábel Ajánlott Vétel cédulát érdemel.

Az FS-Alpha 36 mikro-dinamikában, atmoszféra teremtésben és basszus árnyalásban igazi csúcsragadozó. Alkalmazásakor a térmélység is egyértelműen fejlettebbé vált. Nem gondoltuk, hogy a teszteléshez használt szettben még rejtőzött annyi potenciál, hogy a háttér részleteit mesterin megjelenítse. A trió legnagyobbja felső kategóriás rendszerekben kerek, energikus, kifinomult összkép megteremtését segítheti. A tisztább és fejlettebb hangélményhez magasabb ár társul, ezért a lila kábel helyett középkategóriás rendszerekben nagyobb prioritást élvezhet egy tápelosztó, vagy más kiegészítő alkalmazása, esetleg Alpha S-14-gyel kombinálva. Mindez csak a mi szubjektív véleményünk, olvasónk személyesen, saját rendszerében is meggyőződhet a Furutech kábelek tudásáról. Mindhárom termék a forgalmazóval történő egyeztetés után kipróbálható otthon, érdemes élni a lehetőséggel!

Iránytű

Forgalmazó:

KáCsa Audió Kft.

+36-1-220-9100

+36-30-884-1234

1164 Budapest, Rádió utca 1.

kacsa-audio.hu

Szubjektív vélemény

Furutech Micro-4.1T

Hangminőség:  
Kivitel:  
Ár/érték arány:  

Furutech Alpha S-14

Hangminőség:  
Kivitel:  
Ár/érték arány:  

Furutech Alpha S-14 Audio & Vision Online Ajánlott Vétel díj

Furutech FS-Alpha 36

Hangminőség:  
Kivitel:  
Ár/érték arány:  

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.