Focal XS Book sztereó hangrendszer teszt
2012. július 20., péntek, 07:10
Focal XS Book hangrendszer pc hangszóró sztereó hangfal audio
A Focal multimédiás hangrendszerei közül az XS 2.1 pillanatok alatt kedvencünkké vált. Olyannyira, hogy kategóriájának referenciájaként tekintünk rá. Most testvérét az XS Book-ot mutatjuk be.
Nehezen vettük rá magunkat, hogy az XS 2.1 különös formájú szatellitjeit eltávolítsuk íróasztalunkról, lenyűgözött minket, valósággal beleszerettünk a hangjába. A Book hetekig türelmetlenül várta, hogy felválthassa, de húztuk, halasztottuk a cserét, ameddig csak lehetett, aztán nem tehettünk mást, a munka az első. Már a valóban könyvre emlékeztető, lexikon méretű és formájú egységek elhelyezésekor fanyalogtunk, mert sok értékes területet elfoglaltak a laptop mellett. Aztán amikor bekapcsoltuk, a felcsendülő muzsika letörölte arcunkról a szomorúságot, helyét meglepett és elégedett mosoly foglalta el. Az XS Book is nagyon jól szól, a név kötelez: Focal! Némi üröm az örömben a csatlakoztatási lehetőségek kínálata, ugyanis csak RCA és Jack bemenet áll rendelkezésünkre, USB nincs. Bizony egy jóféle külső DAC-ra is szükségünk van, ha az említett remek hangzást ki akarjuk csiholni belőle. A mellékelt Jack-Jack madzagot a laptop fejhallgató kimenetébe tudjuk dugni, viszont onnan halovány hangminőség csalogatható elő.
Az XS Book - annak ellenére, hogy 230 voltos elektromos hálózatról táplálkozik - egy valódi mobil készülék, amit a csomagolása láttán merünk kijelenteni. Nem kartondobozban érkezett, hanem egy fekete, vállpántos, kicsit testes, laptoptáska-szerűségben, melynek legnagyobbik rekeszében, kemény habszivacs által feszesen körülölelve fekszenek a "könyvek". A kisebb, cipzáras fakkokban találtuk a működéséhez szükséges vezetékeket: tápkábelt, sztereó RCA és 2 db szimpla interkonnektet, 3,5-ös Jack-et és a két egységet összekötő madzagot.
A multimédiás viszonylatban termetesnek számító hangdobozok, ahogy egy könyvtől elvárható, viszonylag keskenyek, viszont az elejükön nem párhuzamosak az élek, középtájon nagyjából 11 és fél centire szélesednek ki. Így éppen belefért a 10 centis Polyglass (Focal specialitás) membrános középsugárzó, mely felett helyezkedik el a 20 milliméteres, feketére anodizált, alumínium dóm magassugárzó. Alatta tátong, mint egy félelmetes, fogatlan száj, a basszreflexnyílás. Ezeket csak akkor láthatjuk, ha eltávolítjuk a védő-takaró előlapot. Ahogy a nagy hifi hangdobozok, az XS Book is tetszetős mindkét megjelenési formájában, diszkréten takarva és fedetlen membránokkal is. A két "hangfal" közül a jobboldali (ha nagyon muszáj, fel lehet őket cserélni) tartalmazza a 2x20 W teljesítményű erősítőt és az audio jeleket is az fogadja. A tetején elhelyezkedő, gumírozott, recés korong egyben ki-bekapcsoló és hangerő szabályozó. Egy fehér LED jelzi, hogy áram alatt van, ez felerősödik a bekapcsolt állapotban, méghozzá olyan mértékben világított a szemünkbe, hogy inkább visszatettük rá a burkolatot. A rajta átszűrődő fény már nem zavaró, viszont le kellett mondanunk a hangszórók látványáról. Azért nem teljesen, mert szimmetria ide vagy oda, a baloldalit csupaszon hagytuk.
Dicséretes figyelmesség a tervezők részéről, hogy az XS Book falra szereléséhez a hátoldalán menetes furatok állnak rendelkezésre, a csatlakozók süllyesztettek, nem kell a vezetékek törésétől tartani.
Testvére az XS 2.1 nagyon magasra tette a lécet, amit a Book nem tudott átugrani, de az árkülönbséget figyelembe véve ezt nem is vártuk el tőle. Az aktív szubládás szett után basszushiánytól tartottunk, ám kellemesen csalódtunk. Ütős, dinamikus, testes hangok törtek elő a hangdobozokból, persze nem ment annyira mélyre, mint a 2.1, de ettől nem alakult ki bennünk hiányérzet. Az elénk tálalt színpadkép szintén Focalhoz méltó, felbontóképességét, apró részleteit csak a 2.1-gyel való összehasonlításban éreztük kevésnek. Számos hifinek nevezett sztereó összeállítás megirigyelné, ha csak fele ilyen jó hangminőséget tudna kipréselni magából. Hangerőben értelemszerűen nem veheti fel a versenyt 2x30 plusz 1x70 wattos testvérével, de maximális hangnyomása bőségesen elegendő ahhoz, hogy kétharmadnál feljebb ne csavarjuk a hangerőt. Ezzel elérkeztünk egy apró bibihez, a hangerő szabályzáshoz, ami nem erőssége az XS Booknak sem. Az említett recés korong nehezen tekerhető, megragadni nem lehet, csak rányomott ujjunkkal bizgerélhetjük, Ennél sokkal nagyobb probléma a csatlakoztathatóság. Amennyiben számítógépünk nem rendelkezik jó minőségű analóg sztereó kimenettel - ez elmondható a laptopok döntő többségéről - akkor két lehetőségünk marad. Vagy fejhallgató aljzatból veszünk ki jelet, vagy USB-s külső DAC-ot iktatunk a láncba. Előbbinek vacak a hangminősége, méltatlan egy Focal készülékhez, a második jelentős anyagi ráfordítással jár. Mindkét verziót kipróbáltuk, a Jackdugóst csak percekig, mert a kapott hangminőség nem érte el az ingerküszöbünket. Illetve arra ingerelt, hogy gyorsan váltsunk a Lehmannaudio Linear USB-re, amivel sikerült a bekezdés elején magasztalt hangzást kicsalogatni az XS Book szettből. További lehetőség a tuningolásra egy jóféle tápkábel a mellékelt spárga helyére, mi a Furutech alap G-320Ag-F8 vezetékével javítottunk a hangzáson és RCA-ként sem a gyárit, hanem Nordost Blue Heavent használtunk.
Megszerettük a Bookokat, megkaptuk tőlük azt, amitől a Focal méltán világhírű. Ez egyaránt vonatkozik a hangjára, dizájnjára, kivitelére.