final UX3000 aktív zajzáras Bluetooth fejhallgató teszt

Minden, ami kell?

2024. június 21., péntek, 19:50

final audio hifi fejhallgató zajzár zajszűrés Bluetooth Bluetooth fejhallgató zajzáras fejhallgató final fejhallgató fejhallgató teszt final fejhallgató teszt Bluetooth fejhallgató teszt zajzáras fejhallgató teszt

A középkategóriás Bluetooth fejhallgatók eleinte túl sok gyengeséget mutattak fel a 100 000 forintos, vagy afölötti prémium szinthez képest. Ahogy fejlődik a technológia és telnek az évek, úgy tűnik, hogy az erős középkategória (50 000 Ft környéke) egyre javul. Napról napra színesítik olyan fülesek, amelyek képesek elfeledtetni a korai, ügyetlen próbálkozásokat. Vajon hogyan sikerült a final cég első lépése e kategória irányába?

final UX3000 Bluetooth fejhallgatófinal UX3000 Bluetooth fejhallgatófinal UX3000 Bluetooth fejhallgatófinal UX3000 Bluetooth fejhallgatófinal UX3000 Bluetooth fejhallgató fejpántfinal UX3000 Bluetooth fejhallgató fülpárnafinal UX3000 Bluetooth fejhallgató kábelfinal UX3000 Bluetooth fejhallgató hangszórófinal UX3000 Bluetooth fejhallgatófinal UX3000 Bluetooth fejhallgatófinal UX3000 Bluetooth fejhallgató

Első (végső) lépés

A Bluetooth fül- és fejhallgatók univerzális kiegészítői lehetnek a mindennapoknak. Munkára, szórakozásra egyaránt bevethetők, ezért nem meglepő, hogy milliós mennyiségben fogynak világszerte. Eredeti előnyük, a vezeték nélküli szabadság egy tulajdonság a sok közül, melyeknek meg kell felelniük. Mára a legfőbb jellemzőjük a rajtuk lévő árcédula. Utóbbi határozza meg, hogy mekkora közönség engedheti meg magának a fülest, illetve, hogy annak milyen riválisokkal szemben kell helytállnia.

Az UX3000 az első vezeték nélküli, fül köré fekvő final fejhallgató, mely nem mellesleg aktív zajkioltás funkciót (ANC) is tartalmaz. E sorok írásakor 57 000 forintért kapható, így kevesebb, mint felennyi, mint a prémium kategóriában közismert Bose, Sennheiser vagy Sony slágertermékei. Házon belül kifejlesztett hangszóróját úgy optimalizálták, hogy ellenálljon az ANC miatt keletkező stresszhatásnak. Utóbbi bizonyos fejhallgatóknál hangszíneződést okozhat, ami természetellenes, fejfájdító érzettel párosul. Nem mellesleg aptX Low Latency kodek került a Bluetooth 5.0 vevő mellé, ami a kisebb jelkésést biztosítja videónézés során.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató

Küllem

A letisztult csomagolás része egy tárolásra szolgáló szövet zsák, töltésre szolgáló USB-C és 3,5 mm-es Jack kábel, utóbbival kikapcsolt (passzív) állapotban is tudunk zenét hallgatni. Az UX3000 letisztult és kifejezetten ízléses megjelenésű. Házán a gyártótól megszokott, Shibo nevű szemcsés mintát eszközölték, ami strapabíróbb érzetet kölcsönöz, és jól hárítja az ujjlenyomatokat. A fejpántból kijövő, fémbetétes szár is erősebbnek tűnik ahhoz képest, amit korábbi középkategóriás Bluetooth fejhallgatókon eddig láttunk. Mellékelt fotóinkon a fekete kiadás látható, de készül belőle fehér is.

A hangszórókamrák elforgathatók és behajthatók. A bal oldal hátsó részén, USB-C csatlakozó és ANC módválasztó gomb társaságában egy LED mutatja az akkumulátor töltöttségi szintjét. A másik oldalon kéken villogó szomszédja jelzi a Bluetooth kapcsolatot, alatta sorakozik a főkapcsoló és két jelszint vezérlő (hangerő szabályzó) gomb, valamint egy Jack bemenet.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató

Használat közben

Mikor először felkerült fejünkre a final UX3000, szokásosnál erősebb oldalirányú nyomása tűnt fel. A friss párnákkal már-már kemény érzettel illeszkedett, de 1-2 hét rendszeres használattól kissé megpuhult a műbőr kárpit mögötti szivacs. A feszes illeszkedés nem volt kimondottan kényeztető jellegű, de trükkös módon, bántóvá sem vált. Eleinte tartottunk a hosszabb távú komfortot illetően, de 1-2 óráig tartó használat esetén sem vált frusztrálóvá az UX3000. Fentről, a fejpánt közepéről néha éreztünk enyhe nyomást, de a pánt lazításával vagy néhány milliméteres előretolásával könnyen megoldódott. A párnák és a kamramélység inkább kisebb vagy közepes fül számára kedvezett. Nagyobb füllel rendelkezők érdemes személyesen kipróbálni vásárlás előtt az illeszkedést.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató fülpárna

A final érzékelhetően olyan fejhallgatóra törekedett, amely ANC nélkül, passzív módban is meglepően jól csillapította a külvilágban történő eseményeket. A vastag, erősen bélelt párna a feszesebb illeszkedést, vagyis a hangok beszivárgásának minimalizálását szolgálta. Ha bekapcsoltuk az ANC-t, az viszonylag szűk sávot halkított a külvilág morajlásából, de érzékelhető mértékben. Nem volt olyan dermedt, süketségre hasonlító csend az eredmény, mint a kétszer drágább riválisok esetében, viszont sikerült mellőznie az olcsóbb Bluetooth fejhallgatókra jellemző, émelyítő hatást, amiért hálásak voltunk a final fejlesztőinek. Nem mellesleg telefonálás során remek beszédtisztaságot kaptunk és a másik fél is jól értett minket. A közelben elhaladó autók, gépjárművek zaja néha elnyomta a mondanivalónkat, ezért csendes, nyugodtabb környezetben szívesebben használtuk telefonálásra az UX3000-et. A gombokat kissé erősen kellett nyomni és hangosan kattantak, azok kivitelén talán még finomíthattak volna.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató

Hangminőség

Néhány hét használat után számunkra egy simulékony és kellemes karakterű fejhallgató benyomását keltette a final UX3000. Ha a stúdiós józanság és dögös populista karakterek között kellett pozícionálni, akkor 60%-ban utóbbi irányába billent a mérleg. Bár a mélyhangokat mérsékelt terhelésen nem pumpálta olyan feltűnően, hogy csak azokra terelje a hangsúlyt. Vezeték nélküli módban a fejhallgató belső EQ-ja kicsit finomított a magas hangokon, hogy az élesebb tónusok tömörítése ne legyen túl feltűnő, vagy éppen fejfájdító.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató hangszóró

Vezeték nélküli módban legtöbbször határozott pozitívumként könyveltük el, jóformán nem is hallottunk bántó, harsány részleteket még olyan zenékkel sem, mint a Marylin Manson által feldolgozott Personal Jesus. Hozzá kell tenni, hogy vezetékes módban már egészen más arcát mutatta a final. Az eleve szintetikus, elektronikus művek polírozott magas hangjait olyankor jóval nyersebben kezelte. Ilyen zene volt a Pendulum - Crush c. műve is, ami vezeték nélkül szinte unalmasan, kimértebb ütemekkel, kábelre váltva viszont már-már metszően, agilis és mélyre hatoló mélyhangokkal jelent meg.

A Daft Punk - Get Lucky hallgatása közben kísérleteztünk a lehetséges felhasználói módok között. Először kábellel, teljesen passzív módban játszottuk le a zene első percét, majd ugyanazt a részt ismét meghallgattuk bekapcsolt ANC-vel is. Folytatásként elismételtük ugyanezt, de Bluetooth kapcsolattal. Kellemes meglepetés volt az energikus karakter, amit kábellel, kikapcsolt zajkioltással kaptunk. Az ANC aktiválásától (kábellel) fakóbbá vált az énekhang és lágyultak az ütős hangszerek, a basszus viszont kevésbé volt öblös.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató fejpánt

Vezeték nélküli használatra átnyergelve ennek ellenkezőjét tapasztaltuk. Bluetooth átvitel esetén, ha kikapcsoltuk az ANC-t, nem nyersebbé és határozottabbá, hanem erőtlenebbé vált a dinamika és basszus. A Get Lucky által szerzett szubjektív tapasztalatokból összességében annyit szűrtünk le, hogy vezetékkel és anélkül is kellemes hangot kaptunk. A színpad nem volt széles vagy szellős, de egy középkategóriás Bluetooth füleshez képest egészséges, józan arányokat kaptunk. Akik szeretik a keményebb basszust, azoknak vezeték nélküli módban érdemesebb bekapcsolni az ANC-t. De hozzá kell tenni azt is, hogy a legtöbb mélyhangot (szoftveres EQ bevatakozása nélkül) és tisztaságot kikapcsolt ANC és kábeles mód esetén értük el.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató kábel

Alternatívák

E sorok írásakor a JBL Live 770NC 74 000 forint körül kapható. Jobb akkumulátor üzemidőt ígér, letölthető hozzá alkalmazás, és lágyabb a fülpárnáinak anyaga, így komfortosabb. Ami a final mellett szól, az a kissé józanabb, akusztikus zenére fogékonyabb karakter, illetve a JBL-hez képest rugalmasabb fejpánt bélés. Másik potenciális kihívó a Sennheiser ACCENTUM Wireless, melynek árát lejjebb vitték megjelenése óta, így majdnem ugyanannyiba kerül, mint az UX3000. Előnyei közé tartozik Bluetooth módban is dinamikusabb hangkaraktere és zajosabb szituációkban meglepően hatékony telefonos mikrofonja. Hátránya, hogy a magashangokkal ügyetlenebb és oldalirányú illeszkedése feszes, még a finalhoz képest is lehetne puhább, de a komfort megítélése attól is függ, hogy milyen fejmérettel és formával rendelkezik leendő tulajdonosa.

final UX3000 Bluetooth fejhallgató

Végszó

A final UX3000-re érdemes úgy tekinteni, mintha két fejhallgató lenne egyben. Bluetooth módban inkább jámbor karakterű. Tömegközlekedésben, ha kicsit feljebb, 50-70% körüli szinre tessékeljük a jelszintet (hangerőt), megmarad nyugis, minimális mélyhang díszítéssel dolgozó stílusa. Jó hangminőségű DAC/fejhallgató erősítő társaságában, kábellel használva kibújik belőle az indulatos szamuráj, jóval élesebb hangzásra vált, erősebb kontúrokkal és mélyhanggal. Középkategóriás fejhallgatótól nem várható el széles, tágas hangtér, illetve a párnák illeszkedése (szemüveggel) néha lehetett volna egy kicsit puhább. Visszatekintve a tesztidőszak során szerzett tapasztalatokra, kedvelhető, kellemes társunk volt. Kíváncsian várjuk a gyártó következő középkategóriás over-ear képviselőjét, érdekes lenne ugyanebből egy passzív, nyitott változat is! Akik még nem döntötték el, hogy Bluetooth fülhallgatót, vagy fejhallgatót vegyenek és nyitottak a TWS kategória felé, azoknak javasoljuk még a final ZE3000 cikk elolvasását.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.