FiiO KA15 USB DAC és fejhallgató erősítő teszt
Poén látvány, komoly hang
2024. december 30., hétfő, 13:25
FiiO audio hifi DAC erősítő DA konverter fejhallgató erősítő USB DAC FiiO teszt DAC teszt FiiO DAC FiiO USB DAC FiiO fejhallgató erősítő FiiO DAC teszt USB DAC teszt fejhallgató erősítő teszt
Az első fotók alapján még nem volt egészen egyértelmű, hogy micsoda pontosan a FiiO KA15. Mikrokazetta lejátszó? Digitalizáló? Virtuális sétálómagnó? További összeesküvés-elméletek kreálása helyett kicsomagoltunk egyet, hogy kiderítsük az igazságot. Valójában a cég egy tőle megszokott terméket alkotott, mindössze annyi csavarral, hogy a zenei nosztalgiahullám egyik ikonját szőtte a vizuális arculatba. Csak kozmetika? Lehet, de ha jobban ver tőle a szív, miért ne?
Bevezető gondolatok
A FiiO-nak nincs könnyű dolga, hogy a megfizethető DAC kategóriát bővíti, holott részben e termékkör tette nemzetközileg elismertté a céget. Azért nehezebb manapság ilyen eszközök közt érvényesülni, mert sok cég kínálatában kapható már pár tízezer forintos és egész kellemes hangminőségre képes mini DAC. Cikkünk főszereplőjének tervezői úgy döntöttek, hogy nem szokványos "innovációval" (utóbbi szót maga a FiiO teszi idézőjelbe honlapján) fognak kilógni a tömegből. Az eredmény egy aprócska, fejhallgató erősítővel egybeépített DA konverter lett, kazettát imitáló kijelzővel. Az elgondolás kifejezetten aranyos és valószínűleg sok Y generációs (1981-1996 között születettek) instant eldobja tőle az agyát.
Apró kijelzőjén tudunk gyönyörködni a kazettát imitáló virtuális tárcsákban, de milyen műszaki tartalmat kapunk? Az eszköz kiemelt funkciók között szerepel 10 sávos parametrikus EQ, továbbá dinamikus teljesítmény-felvételének köszönhetően rendkívül csekély fogyasztású. 2x560 mW teljesítménnyel tudja hajtani a hozzá csatlakoztatott fülest (asztali mód esetén), emellett kettős CS43198 DAC chipet és műveleti erősítőt alkalmaz. Mintavételezése legfeljebb 768 kHz/32 bit lehet PCM esetén, támogatja a DSD256 jelfolyamot is. Nem mellékesen a felhasználó tudja beállítani, hogy UAC 2.0 vagy 1.0 módban üzemeljen, utóbbi használatával például Nintendo Switch külső hangkártyája is lehet. Vezérlését telefonos alkalmazás könnyíti meg (bővebb infó lentebb), emellett a 3,5 mm-es Jack kimenete SPDIF jelet szintén képes küldeni, ezáltal a hozzá csatlakoztatott forrással digitális futóművet alkot, amelyhez tetszőleges külső DAC-ot tudunk illeszteni.
Küllem
A FiiO honlapján lévő, steril körülmények között készült fotók nem biztos, hogy érzékeltetik, milyen aprócska a szóban forgó eszköz. Nagyjából akkora, mint a korábban bemutatott KA17, néhány milliméter eltéréssel a szélességet és hosszúságot illetően. A radírguminál alig nagyobb eszköz alumínium készülékházzal rendelkezik, tetején egy 0,96 colos IPS paneles LCD kijelző díszeleg. A ház egyik sarkát átfúrták, akár kulcstartó-szerűen tudjuk magunkkal vinni a kis konvertert. Az említett lyukacska mellé került a számítógépes kapcsolatra és áramellátásra szolgáló USB-C csatlakozó.
A szemközti oldalon 3,5 mm-es Jack, vagy 4,4 mm-es Pentaconn kimenetre lehet csatlakoztatni fül, illetve fejhallgatókat. Az egyik hosszabb oldalon sorakozik négy kezelőszerv: asztali mód kapcsoló, jelszint (hangerő) fel és le, valamint egy piros színnel jelült többfunkciós/menü gombja. Előzékenyen műbőr tokot is csomagoltak tesztalanyunk dobozába, egy (mindkét végén) USB-C csatlakozóval szerelt kábellel együtt.
Megjegyzés: párezer forintért kapható egy MagSafe területre rögzíthető gyűrű is FiiO MagClip néven, melyre a KA15 (és bármely hozzá hasonló méretű DAC) rászíjazható, amennyiben nem akarjuk, hogy a telefon alatt himbálózzon használat közben.
Használat közben
Mindössze csatlakoztatni kellett forrásunkhoz és a kis DAC automatikusan bekapcsolt. Kijelzőjén egyértelműen jelezte az aktuális jelszintet (hangerő), mintavételezést és DAC szűrő módot. Utóbbiból több is rendelkezésre állt, de mi nem igazán hallottunk köztük eltérést. Viszont kellemes meglepetést okozott a sokféle, tetszés szerint választható EQ mód, ráadásul mi is létrehozhattunk egyéni profilokat, ahogy az alábbi kép is mutatja. A KA17-hez hasonlóan most is tudtuk engedélyezni az asztali módot, viszont a drágább modelltől eltérően ez nem tartalmazott szeparált USB-C csatlakozót a tápellátás és adatcsatorna szétválasztására. Ettől függetlenül bekapcsolt desktop mode esetén jóval több teljesítmény állt rendelkezésre és nekünk úgy tűnt, hogy a dinamika kezelés is javult kis mértékben.
Bámulatos megoldás, hogy böngészőből hozzá tudunk férni a számítógéphez csatlakoztatott DAC EQ profiljaihoz - ráadásul egész komoly parametrikus görbe áll rendelkezésre. Akinek van hozzá ideje és türelme, rendkívül aprólékosan tud vele módosítani a végleges hangkarakteren. Ugyanez a böngészőalapú felület szolgál esetleges frissítések telepítésére is, mindössze a Check Update gombra kell kattintani és ha van frissítés, tájékoztatást kapunk róla. Android rendszerű mobileszközökkel, a FiiO Control alkalmazáson keresztül ugyancsak elérhető a PEQ, opcionális frissítés és egyéb funkciók.
Tetszett, hogy a menü és jelszint vezérlő gombokkal a lejátszást (elindítás, szünet, előre és hátra léptetés) ugyancsak tudtuk vezérelni. Ennek megszokása eltartott 1-2 napig, de szerintünk hasznos volt, hogy a kijelzőre nézés nélkül, egyetlen ujjmozdulattal tudtunk például számot léptetni. Ugyancsak előnyt jelentett, hogy a hangerősséget apró fokozatokban tudtuk módosítani. Természetesen a használat fő attrakcióját a kis kazetta vizualizáció képezte. Az alsó és felső sávok színét mi tudtuk meghatározni. Emellett balansz, kijelző kikapcsolási időtartam és S/PDIF kimenet engedélyezés is volt a beállítási menüben.
Megjegyzés: akit zavar az animáció, be tudja állítani, hogy a kijelző bizonyos idő elteltével kikapcsoljon.
Hangminőség
A FiiO KA15 tiszta és dinamikus jelet biztosított a teszthez használt Beyerdynamic Custom One Pro fejhallgatónak. Az ár ismeretében nem vártunk nagy csodát, de korábbi FiiO DAC próbák alapján mégis számítottunk rá, hogy az eszköz mélyebb, frissebb módon jeleníti meg a zenéket, mint egy átlagos alaplapi hangkimenet. Így is történt: a hangszerek, énekhangok és ütemek szép szeparációval jelentek meg, mindez kellemes, energiával teli alaptónussal egészült ki.
Angus & Julia Stone - Big Jet Plane c. műve nem kimondottan audiofil alapmű, ráadásul olcsóbb DAC meghallgatásoknál előfordult, hogy feleslegesen élesítette az énekhangot, ami fényes és rideg összhatást eredményezett. A KA15 alapbeállításon nem emelte ki a részleteket, inkább egy általános, kiegyensúlyozott karaktert biztosított. Minden hangszert külön hallottunk, a lábdob kellemesen telt volt, de nem túl pumpáló. A melankolikus dalszöveg mellett ugyanolyan frissen jelentek meg az elektromos gitárok és háttérben lévő vonós hangszerek. Meglehet, a háttérben hegedű kicsit lágy, elmosott módon jelent meg, de az ár (és a tesztre használt középkategóriás fejhallgató) ismeretében az átfogó, teljes élménnyel semmi kifogásolni való nem akadt.
Ha már nosztalgia, belehallgattunk a Linkin Park - In The End c. számába is. Szavakkal nem sikerült megfogalmazni, hogy a Beyer és a kis FiiO milyen jó párost alkottak egymással. A magas frekvenciás, transzparenciáért felelős részletek nem voltak olyan profin ábrázolva, mint egy magasabb kategóriás (minimum kétszer drágább) DAC esetében, de a zene ettől még rendkívül élvezetesen jelent meg. A basszusok jellegzetes, meleg és testes tónusa jól átjött, dallamossággal együtt. Meleg, ütős hangzás jellemzi az egész Hybrid Theory albumot és a KA15 jól megőrizte ezt a kicsit koszos, vad atmoszférát. Korábbi kritikus meghallgatások alapján tudtunk róla, hogy az elektromos gitárok vinnyogása és a cintányér még tartalmaztak apró kis részleteket, amik ezúttal kevésbé jelentek meg, de attól még az érzelmi töltetben és a hangulatteremtésben nem volt hiány. Ismét hálásak voltunk érte, hogy a FiiO nem kezelte túl mesterkélten a magas hangokat, valószínűleg ez nagy szerepet játszott benne, hogy a keményebb muzsikát is kellemesen tudtuk befogadni.
Yuja Wang zongoraművész - Fantasia c. albumába is belehallgattunk, amely hibátlanul eljátszott klasszikusok műveiből állt. Ezt a jellegű zenét is remek dinamikával, alapbeállításon kellemes melegséggel kezelte a FiiO. Ugyanakkor a jelenlét érzet nem volt olyan határozott és a térmélységre is kevés figyelem maradt. Akik a szimfonikus művek teljes drámáját és nyitottságát szeretnék élvezni, azoknak valószínűleg magasabb kategóriás DAC (és füles) képez megoldást, mint a FiiO Q15, amennyiben kifejezetten hordozhatóság a cél.
Megjegyzés: a fenti véleményt a 3,5 mm-es Jack hangkimenet alkalmazásával és alap EQ beállítással fogalmaztuk meg. A gyáritól jobb minőségű, vagy 4,4 mm-es Pentaconn kábel alkalmazásával előfordulhat, hogy még részletesebb hangzást nyújt az eszköz.
Végszó
A FiiO KA15 rendkívül hangulatos megjelenésű mini DAC, kellemes és alapesetben inkább kissé meleg hangzással. Sok apró funkcióval rendelkezik, amelyek növelik a hasznosságát, köztük a kábelre integrált mikrofon jelfogadásának lehetősége és a meglepően aprólékos beállítást engedő, böngésző alapú PEQ. Komolyzene esetén előfordulhat, hogy kissé felületesen jeleníti meg a térbeli részleteket, de könnyedebb zsánerek esetén kifejezetten élvezetes karaktert nyújt, bőséges teljesítménnyel. Ám hiába boncoljuk kritikus perspektívából a részleteket, valószínűleg legtöbben azért döntenek majd a kis elektronika mellett, mert ott pörögnek benne a kis kazettakerekek. Egészen apró kis gesztus, ami cuki és zseniális.