FiiO K5 fejhallgató erősítő teszt
Asztali hifi a Fiiókból
2016. június 29., szerda, 17:10
FiiO audio hifi erősítő fejhallgató hifi erősítő fejhallgató erősítő FiiO erősítő erősítő teszt FiiO teszt FiiO fejhallgató erősítő fejhallgató erősítő teszt FiiO erősítő teszt FiiO fejhallgató erősítő teszt
A FiiO új dokkolót hozott létre "X"-szériás hordozható lejátszói kiegészítőjeként, melynek használatával otthoni környezetben is kényelmesebben, hatékonyabban kamatoztathatjuk azok tudását. A fejhallató erősítővel egybeépített K5-öt elsők között kaparinthattuk meg, róla szól mai cikkünk.
A készülékház kialakításán érezhető a FiiO-tól megszokott, pozitív minőségérzet. Élőben sokkal szebb látványt nyújt, mint a weben fellelhető illusztrációkon. Az előlapon parányi billenő kapcsolókkal választhatjuk ki az aktuális bemenetet és a fejhallgató erősítő jelszintjét. A mechanikus, ugyancsak alumínium borítású potméter ALPS gyártmányú, és fejhallgató erősítős viszonylatban kifejezetten nagynak számít, ezért fogása is kimondottan könnyű. A legalacsonyabb állásról feljebb tekerve röpke kettyenést érzünk, és az eszköz aktív üzemállapotba kerül. Ilyenkor a tárcsa körül gyengéd vörös fény keletkezik, mely kékre vált, ha dokkolunk vagy jelet kap az elektronika. A potméter jelszint kezelése példaértékű, minden mozdulatra érzékletesen reagál, ugyanakkor nem egyáltalán nem lötyög. Rajta kívül még egy 6,3 mm-es Jack fejhallgató kimenet tarkítja az előlapot.
A hátoldalon az eszköz saját tápcsatlakozója mellett két USB aljzat is található, egy a FiiO egyes DA konverter típusainak bekötését, egy pedig a számítógépes kapcsolatot szolgálja. A K5 nem tartalmaz beépített jelátalakítót, a rádokkolt, mobileszközök által kapunk USB DAC funkciót. Egy vonalszintű ki és bemenet is rendelkezésre áll, így az eszköz ráköthető a számítógép mellett egy további forrásra (pl. médialejátszó) vagy aktív hangfalakra illetve erősítőre is. Érdekes, hogy még egy szimmetrikus kimenetet is elhelyeztek a hátlapon, ennek használatával a dokkolt lejátszó hangjelét továbbíthatjuk még profibb, XLR bemenettel ellátott elektronikák felé, a gyártó szerint így az RCA-nál is jobb hangot kapunk.
Használat közben, hangminőség
A FiiO K5 jelenleg kizárólag az E17K, X1, X3 2nd Gen, X5 2nd Gen, és X7 típusokkal kompatibilis. Apropó, nem teljesen idevágó közlemény, de az X7-hez immár Bluetooth távvezérlő is vásárolható (RM1). Az említett kiegészítő meglehetősen parányi, alig nagyobb egy pókerzsetonnál, és tetszés szerint elhelyezhetjük egy klasszikus távvezérlős külsőt eredményező hasábban.
De most térjünk a lényegre! A K5 kiviteléről és kezelhetőségéről szinte csak pozitívan tudunk nyilatkozni. A "szinte" szó a micro USB csatolófelület miatt értendő. Ez nem az a fajta aljzat, amibe fél kézzel, odafigyelés nélkül bedugható a kábel. Az első próbálkozások alkalmával biztos, hogy két kéz, és két szem kell a sikeres dokkoláshoz. A nehézkes csatlakozás nem kimondottan a FiiO, sokkal inkább a micro USB általi probléma, de mit lehet tenni, ha a fél világ szinte csak ilyen kábelt használ? A lejátszók csak a gyárilag mellékelt szilikon védőtokjuk nélkül férnek csak bele a K5 bölcsőjébe. Ettől eltekintve viszont tényleg csak pozitívan tudunk nyilatkozni.
Például találtunk két gumibetétet, melyeket a kézzel felnyitható takarófedél támlájába helyezhettünk, amennyiben kisebb méretű (pl. E17K) eszközt szeretnénk dokkolni. Mivel hátoldali, analóg RCA kimenettel is rendelkezik, a K5 aktív hangfalakra is ráköthető, így tényleg összekötő kapocs lehet egy íróasztali hangrendszerben.
A K5 hangminősége kb. 80 %-ban a rádokkolt/csatlakoztatott forráseszközön múlik. Így aki olvasta korábbi cikkeinket a FiiO mobil zene lejátszóiról, a velük szerzett tapasztalatokat ezúttal is mérvadónak veheti. Hozzá kell tennünk, hogy a fejhallgató erősítő megfűszerezi saját tónusával a végeredményt. A K5 hangja kimondottan kellemes és dinamikus, savanyúságtól vagy ércességtől teljesen mentes. Referencia felvételeinket hallgatva a veszteségmentes, női énekhangot is tartalmazó (pl. Sarah K. - Stars) daraboknál hallottuk, hogy a vokálra enyhe digitális fátyolosság rakódik rá. Az eredmény ugyanúgy fülbemászó és jóleső volt, de a produkció levegős, száraz jellege kicsit alább hagyott. Ugyanezt a felvételt a teszt során használt lejátszók (X5 Gen2, X7) saját fülhallgató kimenetéről tisztábbnak, légiesebbnek érzékeltük. Így a K5 kompromisszumot jelenthet a hangzásra, de csak a maximalista, hangszeres zenét preferáló audiofilek számára. Ha könnyűzenei darabokat, internetrádiót, CD minőségű felvételeket fülelünk, azoknál nem tűnik fel, jobban mondva nem válik zavaróvá a K5 saját íze.
Tesztalanyunk hangereje még "LOW" beállításon is bőven elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a számunkra hangosnak gondolt jelszinttel hajthassuk a 300 ohmos HD 600-at (végig ezzel a fejhallgatóval teszteltük az eszközt). Másszóval az erőtartalékok miatt nem érdemes aggódni, ilyen téren a ma kapható fülesek 99 %-át kiszolgálja a FiiO K5.
Végszó
Bizonyos helyzetekben felmerülhet a kérdés, hogy amennyiben valaki már rendelkezik FiiO lejátszóval, akkor nem érdemesebb otthoni használatra, a számítógép hangjának jobbá tételéhez inkább E10K-t (25 000 Ft körül megvásárolható, fejhallgató erősítővel egybeépített DA konverter) vennie? A válasz igen, de csak akkor, ha út közbeni zenehallgatásra X1-et vagy M3-at birtoklunk. Utóbbiak ugyanis nem használhatóak külső USB-s hangkártyaként. Akik otthon a könnyebb kezelhetőség, nagyobb zenei gyűjtemény és rugalmasabb könyvtár elérés miatt a számítógépes zenehallgatást preferálják, ők ezzel a készülékkel is kihasználhatják az X3/X5/X7 típusok DA konverter adottságát. A K5 célja, hogy a vele kompatibilis készülékekben lévő hardver képességei akkor is érvényesülnek, amikor a monitor előtt ülünk, és a gépen lejátszott tartalmakat hallgatjuk. Emellett ez egy fejhallgató erősítő is, amelyre ráköthetünk a számítógépen kívül más forráseszközt is, tehát FiiO lejátszó nélkül is kamatoztathatjuk a kellemes hang és a nagy teljesítmény előnyeit. A K5 hangja mindent összevetve jóleső a fülnek, inkább melegebb tónusra törekszik, audiofil zenékkel helyenként alig hallható, pókháló vékonyságú fátyolosságot, ködösséget produkál, tehát önmagában nem teszi jobbá a cég lejátszónak vagy saját forráseszközünknek hangját. Itt tényleg a praktikum és az ergonómia, ami mérvadó. Másfelől egy K5 segítsével az utcára szánt fülhallgató vagy összecsukható mobil füles mellé szerezhetünk egy másodlagos, komolyabb meghajtást igénylő, viszont a mobil megoldásokhoz képest kényelmesebb, otthoni használatra optimalizált fülest is. Ezzel létrejöhet mobil hangrendszerünk "háziasított" mellékvágánya, akár aktív hangfalak társaságában. Mindent összevetve a K5 önmagában, mint fejhallgató erősítő nem egy kihagyhatatlan ajánlat, viszont akik sokat ülnek számítógép előtt és rendelkeznek a kompatibilis FiiO lejátszók valamelyikével, azoknak tényleg könnyebbé teheti az életét.