Fárasztó a 3D?

2011. augusztus 9., kedd, 10:20

3D

Egy Samsung által támogatott vizsgálat szerint bizonyos 3D anyagok fárasztanak, és szemfájdalmakat okoznak.

Bizonyos fajta 3D kijelzők szem-fáradtságot okoznak, adta hírül a ?Journal of Vision? szaklap, amit többek között a Samsung is bőkezűen támogat. A kaliforniai egyetem néhány kutatója rájött, hogy miközben a tesztalanyok 3D kijelzőket néztek, szemfájdalomra, fáradtságra, és gyengült látásra panaszkodtak, ami növekedett a 3D kép mélységével egyenes arányban. A kutatók arra is rájöttek, hogy a fájdalomban nagy szerepet játszik a televízió közelsége, és a kép mélysége.

24 résztvevőnek kellett 3D videókat néznie, különböző távolságokból, majd egy kérdéssorra válaszolniuk a szemfáradtsággal, hát- és nyaki fájdalmakkal, és magával a látással kapcsolatban. A videóklippekben a fókuszpont egyfolytában változott, ami pedig alap esetben a televízió kijelzője, illetve ahová a szemünk fókuszál. 2D esetén ez mindig egyetlen síkban helyezkedik el, de 3D-nél ez a fókuszpont egyfolytában mozog, vagyis térben lehet a kijelző előtt, vagy mögött.

Az alanyok elmondták, hogy sokkal jobban elfáradtak az ilyen jellegű (sokszor változtatott fókusztávolság) filmek nézése közben, így igazolást nyert a 3D eleddig csak feltételezett hátránya. Az egyénenként eltérő tapasztalatok nem voltak drasztikusak, de jelentősnek mondhatók.

A kutatás egy másik része azt is felderítette, hogy bár a 3D nézése fárasztó, a résztvevők arról is beszámoltak, hogy problémáik akadtak, ha a fókuszpont hátrafelé tolódott, miközben messze ültek a kijelzőtől, illetve amikor a fókuszpont előrefelé jött, miközben ők közelebb ültek a televízióhoz.

Ez a kutatás nagyon fontos a 3D-anyagok fejlesztőinek, akik eldöntik, hogy mi legyen az a tárgy, ami kijön a képből, és mi az, ami hátrébb legyen. A kutatás még arra is rájött, hogy az a 3D film, amit a moziban kényelmesen, fáradás nélkül megnézünk, sokkal fárasztóbb a nappalinkban, a saját kijelzőnkön nézni.

Így a Samsung, és a többi 3D kijelzőgyártó számára is világossá vált, hogy bántalmat okoznak a fogyasztóknak. Vajon mi lesz a következő lépés?

 

További cikkek:

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.