EPOS H3 Hybrid Bletooth gamer headset teszt
2021. december 4., szombat, 00:40
EPOS fejhallgató headset teszt gamer fejhallgató gamer headset headset teszt fejhallgató teszt EPOS teszt EPOS fejhallgató teszt EPOS headset teszt gamer fejhallgató teszt gamer headset teszt
A köldökzsinór végleges elnyisszantása utáni korszak első babalépéseinek egyike az immár Sennheiser-mentes EPOS által piacra dobott gamer headset, a zárt kialakítású H3 Hybrid. Mennyire lett önálló ez a termék, és mennyit számít a pedigré? Jobb lett, mint az elődei? Sikerült eltalálni a célközönséget?
Konzervatív konstrukció
Szín- és anyagválasztás terén ízlésesen minimalista, szerkezetileg kellő mértékben a funkcionalitás felé húzó formaterv gondoskodik a termék esztétikai vonzerejéről. Lényegében akár el is dobhatjuk a "gamer" cimkét, ha akarjuk, és ezzel a fejünkön az utcán is megjelenhetünk anélkül, hogy bárkinek feltűnne a csalás. Mivel nem nehéz, és a fejpánt, illetve a fülpárnák is kellő kényelmet biztosítanak, hosszabb időszakokra is magunkon felejthetjük. Ezen kívül a mikrofon könnyedén eltávolítható a szettről, köszönhetően a korszerű és praktikus mágneses rögzítésnek, így ami marad, az egy viszonylag szolid, de modern megjelenésű füles. Maga a szerkezet kellően átgondolt és strapabíró, meglepő mértékben torzítható, csavarható, hajlítható a törés veszélye nélkül.
Az egyedüli problémás rész a jobb oldalon található hangerő állító, amin egyrészt nehéz fogást találni, másrészt digitálisan szabályozza a hangerőt, vagyis "se eleje, se vége", ami az alsó értékeket tekintve szó szerint értendő, mert a teljes némításig nem jutunk el a tekergetése által (és más módon sem). Összesen két nyomógomb (on/off és Bluetooth) található a fülesen, valamint egy USB-C port, illetve egy audio aljzat, amely a mellékelt 1,5 m-es kábelt fogadja.
Hangpróba egy-kettő
Az előd GSP sorozat hangminőségére alapozva szinte természetes, hogy az EPOS H3 Hbyrid-től is kellemes élményeket vártunk, azonban ezen a területen fájdalmas csalódások értek minket. Míg általában a játékokban és kommunikáció közben kielégítő volt a hangélmény, a zenehallgatás már csak egy nagyon szűk területen belül okozott örömet.
A kicsit kevés basszus, és az érthetetlenül sok közép-magas miatt legfeljebb klasszikusokat, smooth jazzt, esetleg meditációs zenéket érdemes vele hallgatni, de őszintén szólva az a legjobb, ha nem ez az elsődleges zenehallgató fülesünk. Úgy tűnik, az EPOS mérnökei leginkább az emberi beszéd frekvencia-tartományához igazították a hangzását, így főleg streamek, podcastok hallgatásához ideális a játékokon kívül.
Bluetooth kapcsolattal, mikrofon nélkül könnyű és praktikus eszköznek bizonyult, házon belül hibátlanul forgalmazta az adatokat, és a kellően kitartó akkumulátorának köszönhetően hosszú órákon (akár egy teljes napon) át volt használható egyéb tevékenységek végzése közben. A mikrofon hangminősége megfelelő, hatásosan szűrte ki a háttérzajt, és tisztán, torzítás vagy nagyobb dinamikai hullámok nélkül közvetítette a beszédhangokat, ezen a területen megfelelt az elvárásoknak.
Funkciók és kompatibilitás
Háromféleképpen csatlakoztathatjuk eszközeinkhez. A már említett Bluetooth kapcsolat lehetővé teszi, hogy számítógéppel, Playstation-nel vagy telefonnal használjuk, audio jelet is fogad a kábelen keresztül (ezzel Xbox kompatibilis), illetve a mellékelt USB-C kábel segítségével digitálisan is kapcsolódhatunk MAC-hez vagy Windows PC-hez. Ez utóbbi lehetővé teszi, hogy szoftveresen módosítsuk a hangzást egy EQ (Epos Gaming Suite) segítségével, ami a korábban említett problémát akár meg is szüntetheti, de sajnos ez nem mindenkinek jelent megoldást.
Érdekes technikai részlet, hogy passzívan egyáltalán nem üzemel, akkor is fel kell tölteni, és be kell kapcsolni, ha sima audio kábellel használjuk. Az Xbox felhasználók így kicsit megszívták, eggyel több töltenivalóval kell foglalkozniuk, minden más esetben az audio kábel értelmetlenné válik, hiszen ennyi erővel jobb a Bluetooth által biztosított mobilitás. Van ugyan némi érzékelhető minőségvesztés kábelmentes használatkor, de mint már megállapítottuk, ez nem az a füles, amit a kifogástalan stúdió szintű hangminőségért használunk, így nem sok értelme van ezeken a részleteken fennakadni.
Pár hét ismerkedés után kijelenthetjük, hogy van még min gondolkodni, és dolgozni az EPOS háza táján. Elsősorban a termékeik árával kéne kezdeni valamit, mert a H3 Hybrid egy nagyon jó vétel lenne, ha mondjuk fele ennyibe kerülne. Sennheiser áron venni valamit, ami nem éri el a Sennheiser szintet, lássuk be, nem a legokosabb döntések egyike. Némi szerénység (vagy ennek hiányában komolyabb erőfeszítés) sokat segítene a márka népszerűsítésében egy olyan piaci mezőnyben, ahol egyre vaskosabb, és egyre jobb a kínálat, ráadásul elérhetőbb árakon. A gyári tartozékok listája is igen soványka, nincsenek a dobozban tartalék alkatrészek, mindössze két kábel, és egy fekete műanyag korong, amit a lekapott mikrofon helyére pattinthatunk, hogy védje az érintkezőket. A bevezetőben feltett kérdésekre válaszolva: az EPOS teljes mértékben önálló terméket alkotott, a maga egyedi erényeivel és hiányosságaival, azonban abban már nem vagyunk biztosak, hogy a célközönség pont erre várt.
Majdnem, de mint tudjuk, a majdnem az valójában nem... Talán mások megtalálhatják benne, amit keresnek, de az garantált, hogy évek múlva nem fogunk az EPOS H3 fülesekről nosztalgiázni. Az irány ettől függetlenül jó, valószínűleg csak idő kérdése, és hamarosan elkészül az első legendás EPOS gamer headset.