Emotiva XDA3 DAC és előerősítő teszt
Jó DAC nem milliókért
2024. március 11., hétfő, 12:10
Emotiva audio hifi DAC USB DAC HDMI DAC hifi DAC DA konverter Emotiva DAC Emotiva hifi DAC teszt Emotiva teszt USB DAC teszt DA konverter teszt
Az Emotiva XDA-3 azokat veszi célba, akik felsőbb szintű, összetett hifi szetthez keresnek központot. Összesen nyolc digitális forrást fogad, emellett analóg bemenetekkel is felvértezték, így az Emotiva különleges DAC/előerősítő hibridje alaposan felkavarhatja a félmillió alatti opciók állóvizét.
Központi szereplő
Az Emotiva XDA-3 koncepciója, hogy képes DAC és magasabb szintű analóg előerősítő szerepkörét is betölteni. A bemenetek, illetve kimenetek arányában inkább a D/A konverter kihasználhatósága felé billen a mérleg. Felszereltség tekintetében Dan Laufman és csapata ügyesen ráérzett, hogy globális mércével nem rémisztően drága audiofil készülék kell a népnek. E sorok írásakor 400 000 forint az Emotiva XDA-3, ami a nemzetközi kínálathoz viszonyítva erős középutat sugall.
Tartalmazza a legelterjedtebb digitális bemeneteket (optikai, koaxiális, számítógépes USB), ráadásul egy HDMI ARC csatlakozót. Nyújt még RCA és XLR kimenetet és bemenetet, analóg jelútja ténylegesen szimmetrikus. Csak csatlakoztassuk egy erősítőhöz, aktív hangfalhoz vagy fejhallgatóhoz (Texas Instruments TPA6120A2 fejhallgatóerősítő biztosít jelet az előlapi 6,3 mm-es Jack kimenetnek) és szólhat a zene.
Küllem
Masszív csomagolása a fekete szövetzsákba bújtatott XDA3-at, tápkábelt és meglepően robusztus, fém távvezérlőt tartalmaz. Utóbbi kellemes felüdülés, mert manapság a telefonos alkalmazások egyre inkább kiszorítják az igényes távirányítókat, helyettük több neves cégtől látni műanyag, olcsó alternatívákat.
A fekete leplet lerántva, a hagyományos hifi készülékekhez képest lapos ház kerül elénk, melynek arculata az olcsóbb BasX és drágább XPA végerősítőkhöz univerzálisan illik. Az előlap jobb és bal oldalán lévő, oromszerű fémdarabok indusztriális hatást keltenek. A kijelző a gombokkal és fejhallgató kimenettel együtt, egyetlen széles, robotzsarus szemüvegre emlékeztető, fekete lemezen osztozik. Frappáns részlet, hogy az "input" és "volume" felirat is kéken világít, közrefogva a remekül olvasható kijelzőt, melynek nagyobb változata megtalálható az XMC házimozi processzorokban. Figyelemreméltó részlet még a négy, szinte aránytalanul vastag talp, melyek csak szemből nézve feltűnőek, de legalább arról árulkodnak, hogy a fejlesztők vibrációcsökkentésre is törekedtek.
A hátsó oldalon egymástól gondosan elkülönített analóg és digitális részt látunk. Az XLR csatlakozók megléte magas minőségérzetet sugall. Ezután következik a fentebb említett, összesen hat digitális bemenet, melyeket trigger be- és kimenet követ. Az eszköz IEC-C7 (vagy, ahogy sokan nevezik, piskóta, borotva, magnó) tápkábelt fogad. Ha nyaralni megyünk, billenőkapcsolóval lehet teljesen áramtalanítani.
A küllem kapcsán pozitív gondolatként fogalmazódott meg, hogy az Emotiva ügyelt a szabványos hifi szélességre. A ház két kisebb (tápegység) és egy fő (DAC és előerősítő) nyomtatott áramköri táblát tartalmaz, melyek méretét elnézve valószínűleg feleekkorában is meg tudták volna oldani a végeredményt. Azonban aki leül a hifi állvánnyal szemben, legtöbbször 43,5 cm széles, fekete készülékeket lát. Így több értelmet nyer a gyártó minimalista, klasszikus formatervre való törekvése. Ráadásul évek óta tudatosan kitartanak a BasX és XPA erősítők jellegzetes arculati elemei mellett. Így egy már meglévő, akár 5-10 éves Emotiva rendszer frissítése esetén sem lóg ki vizuálisan az XDA-3.
Ha előerősítőként tekintünk rá, hiányérzetet okozhat, hogy nincsen hagyományos, kerek jelszint vezérlő (hangerő szabályzó) az előlapon, csak egy-egy kis gomb. De e részlet nem befolyásolta a készülék működését, pusztán esztétikai jellegű és megszokható. Összességében az Emotiva tőle megszokott, tartósságot sugalló látványt testesített meg.
Használat közben
Az Emotiva XDA-3 beüzemelése akadálytalanul történt. Csatlakoztattuk hozzá a forráseszközöket és erősítőt, bekapcsoltuk, és állítgatás nélkül, automatikusan fogadta a jelet. Rejtett menürendszert nem tartalmaz, fő funkcióit kivétel nélkül el tudtuk érni a távvezérlővel. Utóbbiak közé tartozik a DAC szűrő módok, kijelző fényerősség és bemenetek kiválasztása.
Nem a hangzáshoz volt köze, de a HDMI ARC remek titkos fegyver, ami sok hagyományos, kétcsatornás DAC-ból ma még hiányzik. Hasonló kényelmet eredményezett, mint egy házimozi erősítő. ARC-s tv távirányítójával vezéreltük az Emotiva jelszintjét és ha kikapcsoltuk a képmegjelenítőt, akkor a DAC is készenléti módba lépett (beleértve a trigger kábellel hozzáillesztett erősítőt). A procedúra visszafelé nem működött (bekapcsolni csak trigger jellel, vagy a saját távvezérlőjével volt hajlandó), de hálával gondoltunk a kreatív fejlesztőkre.
A BasX PT-100 bőségtálja után ennél az eszköznél úgy éreztük, hogy funkcióival picit szigorúbban bántak a fejlesztők. Nem mindenben akarták követni a divatot. Kimaradt a modern előerősítőkön egyre gyakoribb szubkimenet, phono előerősítő és az audiofil körökben vegyes megítélésű Bluetooth vevő funkció. Utóbbiak olyan részletek, amelyekre vélhetőleg nem mindenki tart igényt, de ha mégis, valamilyen úton-módon egy XDA-3-alapú láncba utólagosan is be tudja illeszteni. Látva, hogy 400 000 Ft-os áráért mi mindent kínál, az Emotiva konvertere vonzó funkciócsomag benyomását keltette. Tesztelése az alábbi környezetben történt:
- Erősítő: Rotel RA-1572 MKII, Emotiva BasX A2m
- Forrás: Reavon UBR-X200
- Hangfalak: B&W 705 S3
- Hangfalállvány/alátét: B&W STAV-24, Soundcare
- Hangfalkábel: LessLoss C-MARC
- Összekötőkábel (XLR): LessLoss C-MARC
- Összekötőkábel (koaxiális): AudioQuest Carbon
- Tápkábel: Furutech FP-S022N
- Tápelosztó: IsoTek V5 Sirius
Hangminőség
A teszteléshez használt rendszer hónapok óta állomásozott nálunk, alaposan feltérképeztük tulajdonságait. A B&W 705 S3-ról korábban is írtuk, hogy ha "neki nem tetsző" elem került a láncba, hajlamos volt túlfényezni a magas frekvenciás egyensúlyt. Az XDA-3 nem tette szárazabbá, élénkebbé a hangsugárzókat. A sztereó hangszínpadot szépen elmélyülő, szellős módon jelenítette meg. A vízszintes sávon belüli részleteket tagoltan ábrázolta. A sztereó középpont legbelső pontját egy picit vastagon ábrázolta, de közben hagyta a rendszernek, hogy neutrális tónussal szóljon.
Melody Gardot - If I'm Lucky c. száma kissé szirupos, de a háttérben játszó vonósok, lágy bőgő és a jellegzetes, búgó hangú énekesnő által igazi tesztelő csemege. A jó DAC természetesen adja ki a zenét és az Emotiva ebben volt ügyes. A hangszerek stabil elhelyezkedéssel és fejlett szeparációval jelentek meg, mellőzve a homályos körvonalakat, mosott színpadot. A lassú, melankolikus hangnem ellenére jó dinamikát, súlyt kapott a nagybőgő. Folyamatosan lekötötte figyelmünket valamilyen részlet. A háttérben játszó vonósok mélyebben helyezkedtek el, tágasabbá téve az atmoszférát. A rendszer mellőzte az erőltetettség érzetét, egyszerűen elegendő mennyiségben és minőségben továbbította felénk a kellemes zenét.
Marcus Miller - Papa Was A Rolling Stone c. művét hallgatva megmaradt a gazdag textúra. A háttérben lévő részletek épp olyan szép felbontással jelentek meg, mint a központi szerepet betöltő basszusgitáros. A dinamika játékos volt és lelkességet sugalló, de túlzott erőszakosság nélkül. A mélyre elásott részletek és a zenei energia, hangulati elemek profi egyensúlyt alkottak egymással. Tetszett, hogy az élesebb, csörgő részletek, ütős hangszerek és lecsengő elektromos gitárhangok közel sem voltak olyan tömények vagy gépiesek, mint más, olcsóbb D/A konverterek esetében.
Ha feltétlenül említeni kell olyan tulajdonságot, amiben az XDA-3 kevésbé remekelt, akkor szubjektív megítélésünk szerint a fejhallgató erősítőn (Sennheiser HD 800 S fejhallgatóval kipróbálva) még finomíthattak volna. Szomszédok kímélésére, esti órákhoz bevált, de nem igazán tudta elérni azt a transzparens, részletes hangzást, mint a hátsó XLR és RCA kimenet.
Alternatívák
DAC kategóriában, hasonló összegért mostanáig semmivel nem találkoztunk, ami egyszerre tartalmazott HDMI ARC és analóg XLR és RCA bemenetet. Ezért teljes mértékben egyéni preferenciáktól függ, hogy kinek milyen alternatívát ajánljunk hasonló összegért. Aki hajlandó lemondani az Emotiva bemenetekre értendő bőségtáljáról, annak a Zidoo Eversolo DAC-Z8 teszt elolvasása ajánlott. A benne lévő DAC chip (ES 9038ProAudio) közeli rokonságban áll az Emotivában lévővel, ráadásul kifogástalan telefonos alkalmazás jár mellé.
Végszó
Az Emotiva XDA-3 azoknak ajánlott, akik nemcsak üresen álló csatlakozóit fogják nézegetni, hanem ki is használják azokat. Egy komplex rendszerbe beillesztve hatványozott előny lesz finoman részletező, kiegyensúlyozott karaktere. Természetesen a hallgatónak tetsző végeredményhez rendszerszintű megközelítés szükséges. Nem kevésbé meghatározó a tápellátás, kábelezés és hangfalak szerepköre. Mi olyan szettet vettünk alapul, amit hetekig tartó kísérletezgetés és cserélgetés előzött meg. Ebben az alaposan kiismert szettben úgy érvényesült tesztalanyunk, hogy a zeneiséget nem váltotta be technikai erőfitogtatásra.
A dizájn és funkcionalitás inkább olyan tényezők, amik kérdés tárgyát képezik. A megjelenés kissé jobban kedvez azoknak, akik eleve Emotiva erősítőt illesztenének hozzá. Viszont a sokféle bemenethez társított hangminőség ennyiért bámulatos. Az RCA és XLR kimenet alkalmazásával egyaránt kristálytiszta, kifinomult hangzásra lehet számítani, ami szemtelen ügyességgel tereli el a vevőjelölt figyelmét akár drágább DAC-ok felől is.