Edifier - ismerkedés a gyártóval
2024. november 7., csütörtök, 06:05
Edifier audio hifi fejhallgató fülhallgató hangfal aktív hangfal Bluetooth fejhallgató Bluetooth fülhallgató TWS fülhallgató Edifier hangfal Edifier fejhallgató Edifier fülhallgató
Valószínűleg az Edifier név hallatán legtöbb olvasónknak a kedvező ár/érték arányú, de átlagtól jobb minőségű számítógépes hangfalak jutnak eszébe. Pedig utóbbiak csak a jéghegy csúcsát képezik. Eddig nem vizsgáltuk meg jobban az Edifier kínálatát és szakmai hátterét, ezért meglepődtünk, amikor szembesültünk vele, hogy hol tart jelenleg a zenekedvelőkre és multimédiás felhasználókra fókuszáló gyártó.
Pekingi gyökerek
Bemutató cikkünk szereplője 1996-ban alapított cég, melyet vállalkozó szellemű zenekedvelők csoportja álmodott meg. Sok hasonló, lelkes csapat próbált így utat törni, de a túlkínálat vagy más források hiánya miatt végül képtelenek voltak tartani a lépést a korral, illetve riválisaikkal. Az Edifier máig töretlen lendülettel állja az idő és a piac próbáját. Bármi is titkos receptjük, látványosan bevált, mert mára több, mint négyezer alkalmazottal és hetven országba kiterjedő disztribúciós lánccal rendelkeznek.
Saját tulajdonú, süketszobai tesztlaborral kiegészített üzemük 100 000 négyzetméteren állítja elő a zenehallgatásra, szórakozásra és mobil médiafogyasztásra szolgáló eszközöket, melyekre lentebb (és a jövőben részletes teszt cikkekben is) még visszatérünk.
Az Edifier eleinte kifejezetten kisméretű, főleg multimédiás, asztali hangrendszereket gyártott. 1999-re már széles körben elterjedtek a 2.1 csatornás (különálló mélysugárzóval kiegészített) számítógépes hangfalszettek. Az Edifier is sikerrel lovagolta meg e divathullámot.
Az ezredforduló után még elegánsabb megjelenésű és magasabb minőségű modellek debütáltak, köztük a 2004-es év zászlóshajójának számító S2000 - melynek továbbfejlesztett változata S2000 MKII néven még a mai napig elérhető a termékkínálatban. Kis idő elteltével már fül, illetve fejhallgatók ugyancsak színesítették a kínálatot, újabb lökést adva a bővülésnek és fejlődésnek.
Szélesedő tudástőke
Az Edifier 2012-ben megszerezte a high end elektrosztatikus fejhallgatói által világszerte elismert, japán STAX céget. Nem mellékesen befektetett az amerikai Audeze LLC-be is, a síkmágneses (planar magnetic) technológiájú fejhallgatógyártók egyik úttörőjébe. Így két olyan céggel is szoros együttműködést tudott kialakítani, melyek alternatív látásmódokkal és technológiákkal váltak közismertté.
A portfólióbővítés ezzel nem ért véget. Gyümölcsöző kapcsolat valósult meg a brit stúdió monitor tervező, Philip Jones által létrehozott AirPulse csapatával is. Így az átlagfelhasználókra szabott kategória fölött bevezetésre került egy profibb igényeket kielégíteni képes, akár hangstúdió jellegű munkákat is segítő termékszegmens.
A mai elvárásokhoz igazodva temérdek otthoni használatra való Edifier termék tartalmaz valamilyen digitális bemenetet. Utóbbiak stabilitása és naprakészsége érdekében az áramkörben lévő chipek is meghatározók. A Bluetooth vevők, illetve DAC modulok beszállítói között olyan neveket találunk, mint a Qualcomm, Texas Intruments vagy XMOS. Ami pedig a szabványok iránti helytállást illeti: az újabb Bluetooth-képes, vagy hálózatos Edifier eszközöknél egyre gyakoribb a Hi-Res Wireless tanúsítványnak megfelelő, akár LDAC kodek támogatású alternatíva. A hagyományos, vezetékes hangeszközök között is találunk szép számmal Hi-Res minősített darabokat. Utóbbiak aranycímkéjükkel jelzik, hogy alkalmasak a CD-től lényegesen magasabb adatrátájú műsorok dekódolására is.
Fő kategóriák, slágertermékek
Az Edifier kínálatának csak egy ágát képezik a fentebb említett, íróasztalon elférő aktív hangfalak. Készítenek hordozható Bluetooth hangszórókat is, részben utóbbiakhoz kapcsolódva rohamosan nő a hálózatképes, streaming funkciókkal felvértezett "okosrádiók", egybeépített hangrendszerek létjogosultsága. A Bluetooth fül- és fejhallgatók kategóriájában sportra, kommunikációra és utazásra optimalizált (akár aktív zajkioltással rendelkező) darabok egyaránt szerepelnek. A magyarországi forgalmazótól tudtuk meg, hogy hamarosan open ear kialakítású TWS-ek is érkezni fognak (nem zárják el a hallójáratot, ezáltal).
Megjegyzés: az Edifier keménymagos játékosoknak szánt perifériákat és hangrendszereket szintén kínál, melyek a leányágazatnak számító Hecate égisze alatt szerepelnek.
A gyártó jelenlegi bestseller termékei közé tartozik a W820NB Plus aktív zajkioltást tartalmazó, vezeték nélküli fejhallgató, melynek ára es sorok írásakor kb. 25 000 forint - a hasonló méretű, prémium riválisokhoz képest jelentősen kedvezőbb ár és az internet szép számmal hozza fel a róla szóló, többségében dicsérő vásárlói visszajelzéseket (magyaroktól is).
Másik aktuális Edifier sikertermék az Apple AirPods Pro formaterve által ihletett X5 Pro, mely 20 000 forint alatti összegért kínál Bluetooth 5.3 kapcsolatot, összesen 31 óra akkumulátor idővel, ANC-vel és alkalmazás alapú hozzáféréssel. Említést érdemel még az R1280DB aktív hangfalpár is: MDF doboz, Bluetooth/optikai/koaxiális bemenetek, távvezérlő, finomhangolt reflexnyílás. Mindez 35 000 forint körül kapható, ami a sztereó (2.0) szettre értendő - vajon mit tud ennyiért? Százával hemzsegnek a róla szóló, zömében dicsérő felhasználói kritikák magyar és külföldi online felületeken.
Edifier tesztek hamarosan!
E cikk írása közben is járatjuk, teszteljük az Edifier különböző termékeit, köztük a WH950NB és W830NB fejhallgatókat, valamint a vintage rádiók arculatára építkező D32 vezeték nélküli hangrendszert. Ezekről és a gyártó más különlegességeiről részletes cikkeket, illetve bemutató videókat fogunk megosztani a honlapon és közösségi felületeinken - érdemes feliratkozni, izgalmas élmények várhatók!
További cikkek: