Digitális átállás, és amit jó tudni róla
2013. március 11., hétfő, 23:50
digitális átállás digitális tévé digitális műsor NMHH DVB DVB-T
A mai napon, március 11-én sajtóközleményt adott ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Kommunikációs igazgatósága, amit némi kiegészítő magyarázattal és saját meglátásainkkal fűszerezve nyújtunk át Kedves Olvasóinknak.
Indul a digitális átállás lakossági szakasza, amelynek végeztével új korszak kezdődik a magyar televíziózásban.
Ez a cím egyelőre barokkos túlzásnak tűnik, de ne kössünk bele, inkább legyünk optimisták! Egy biztos, az analóg sugárzás nagy sávszélességet igényel, tehát azok helyére, amik megszűnnek, több digitálist lehet elhelyezni. Abban reménykedni naivság lenne, hogy az ingyenesek száma fog növekedni, de a földfelszíni műsorszórás választékának bővülése mindenképpen pozitív hatással lehet a televíziózás egészére.
Az elmúlt években többször megváltoztatott, pontosabban elhalasztott időpont legfrissebb változata véglegesnek látszik, kijelenthető: 2013 a digitális átállás éve Magyarországon, mely közel akkora előrelépés, mint a fekete-fehérről a színes tévére váltás. Az NMHH szerint a digitális átállás új élménnyé teszi a televíziózást, amit azok, akik már valamilyen formában megszabadultak az analógtól, vegyesen, többféleképpen értékelnek. Az eddigi 3 csatorna (M1, RTL Klub, TV2) mellett további négy televíziós csatorna (M2, Duna, Duna World, Euronews) és három rádióadás (MR1-Kossuth Rádió, MR2-Petőfi Rádió, MR3-Bartók Rádió) ingyenes vételét teszi lehetővé. Emellett jobb kép- és hangminőséget jelent, és olyan kényelmi szolgáltatásokat tesz elérhetővé, mint a nyelvválasztás vagy a gyermekvédelmi zár használatának lehetősége.
Nézzük meg ezeket közelebbről! A választék bővülése örvendetes, ám a kép- és hangminőség javulásának kihasználásához jó minőségű, modern TV, erősítő és hangfalak szükségesek. Aki ezekkel rendelkezik, biztosan nem ennek az akciónak a keretében fog digitálisra váltani, már régen megtette. A nyelvválasztás egyelőre csak elméletben működik, többször próbáltuk, hiába állítottuk eredetire, maradt a magyar szinkron. Bízunk abban, hogy e téren is lesz előrelépés! Ami vitathatatlan és jelentős pozitívum az analóghoz képest, az a nagyfelbontású adások vételének lehetősége, de azok csak HD tévéken élvezhetők, ezért a sajtóközleményben nem is esik szó róla. A közszolgálati csatornákon egyre növekszik a HD aránya, ám messze nem olyan mértékben, mint azt mi tévénézők szeretnénk, de legalább ingyenes.
Fontos megjegyezni, hogy a kábelen érkező analóg műsortovábbítást technikailag, közvetlenül nem érinti az átállás. A szolgáltató cégektől függ az analóg csomagok megtartása vagy a kínálatból kivezetése. Értesüléseink szerint egyelőre semelyik nem szándékozik változtatni a jelenlegi rendszeren.
Ugyanakkor a digitális átállás megnehezíti, akár lehetetlenné teheti a még nagyon sok családban rendszeresen használt VHS magnók, de még a náluk sokkal modernebb, merevlemezes felvevők megszokott használatát. Ennek oka, hogy azok csak analóg jeleket fogadnak.
A digitális átállás Magyarországon két ütemben valósul meg. Július 31-én a sárgával jelölt területeken, majd október 31-én a barnával jelzett térségekben. Az átállás elsősorban azt a mintegy 500 000 háztartást érinti, akik előfizetési díj nélkül, szoba- vagy tetőantennával televízióznak és kizárólag az M1, az RTL Klub és a TV2 adásait látják. Ezek a tévénézők a hagyományos földfelszíni (analóg) adást veszik, amelyet 2013 folyamán, a jelzett ütemezésben, fokozatosan felvált a korszerű digitális (DVB-T) műsorszórás, ezért készülékeiket alkalmassá kell tenni annak vételre.
Ehhez nem kötelező új, digitális vevőegységgel, DVB-T tunerrel rendelkező televíziót vásárolni. Egy kisméretű készülék, más néven set-top-box, és ha szükséges, egy új szoba- vagy tetőantenna csatlakoztatásával már mindenki élvezheti a korszerű digitális televíziózás előnyeit, továbbra is előfizetési díj nélkül. A digitális átállás úgy is megoldható, hogy televíziónéző előfizet egy kábeltelevíziós vagy műholdas szolgáltató csomagjára, vagy választhatja az internetes tévézést is.
Azok számára, akik önerőből nem tudnák az átállást végrehajtani, szociális alapú támogatási rendszer keretében az NMHH beszerzi és üzembe helyezi a szükséges dekódert (set-top-box-ot) és antennát, de a jogosultak választhatnak a szolgáltatók által nyújtott, támogatott csomagok közül is. Annak eldöntésére, hogy ki jogosult az állami segítségre, a hatóság országos felmérést indít, aminek során személyesen keresik fel az érintetteket. A rászoruló csak abban az esetben kaphat állami támogatást, ha azt hivatalosan is igényli.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság szakemberei országos kommunikációs kampánnyal és helyi tájékoztató rendezvényekkel hívják fel az érintettek figyelmét arra, hogy mit kell tenniük a biztonságos átállás érdekében. A hatóság egy internetes honlapon és a 06-80-38-39-40-es zöld számon elérhető telefonos ügyfélszolgálaton is teljes körű tájékoztatást nyújt az érdeklődők részére.
További cikkek: