Denon AH-A100 hifi fejhallgató teszt
Hallgatni luxus
2012. április 24., kedd, 07:20
Denon AH-A100 A100 fejhallgató Denon fejhallgató audio hifi fejhallgató teszt
A Denon AH-A100 prémiumkategóriás fülese nem csak hangjával, hanem kinézetével is megpróbálja learatni a babérokat. Igényes körítés, függőséget okozó megszólalásmód és különleges anyaghasználat jellemzi a japán márka századik évfordulója alkalmából piacra dobott terméket.
Boldog szülinapot Denon!
100 év hosszú idő, különösen akkor, ha olyan dologról van szó, mely valamiért szimpátiát váltott ki az emberekből. A Denon márka 100 éves jelenléte a hifi piacon tiszteletre méltó, e szép szám örömére néhány eddig is létező modelljük átesett némi optikai és konstrukciós tupírozáson, így járt az a fejhallgató is, melyről mai tesztünk szól.
Fülgyönyörködtető látvány
A termék csomagolásába nem lehet belekötni, olyan exkluzivitást sugall, hogy felhasználói csak óvatosan merik kibontani. Még a vaskos dobozka fedelét is valódi bőr borítja, itt egyből szemünkbe csillan egy aranyozott 100th Anniversary felirat. A doboz alsó oldalába kis könyvecskét helyeztek, melyből ölünkbe pottyan a termelési vezető hitelesített, kézzel aláírt igazolása. Az apró, keménykötésű fekete notesz röviden ismerteti a Denon 100 évének audiovizuális mérföldköveit, műszaki lelkűek valószínűleg örömittas arckifejezéssel fogják lapozgatni. Továbblépve a "héjon", ideje beletekinteni a doboz belsejébe is, akiket meggyőzött a külső, valószínűleg pár percig szájtátva fognak gyönyörködni a belső láttán: a dobozban rézvörös selyemkárpitba fektetve csillog-villog a Denon fejhallgató, melynek fejpántja alól újabb születésnapi táblácska emelkedik elő. Kevés olyan fülest találni a piacon, melyet első ránézésre klasszikus emléktárgynak, ereklyének, jutalomdíjnak titulálhatnánk, és csak másodsorban hangkeltő berendezésnek.
Bőr és arany
A Denon AH-A100 fejhallgató exkluzivitása nem merül ki a selyembölcső redőin, hanem dobozából kivéve tovább folytatódik. A fülkosarakat takaró lemezek valódi, fényesre lakkozott mahagóni fából készültek, a fényezés alól aranyszín Denon márkajelzések csillannak. A fülpárnák anyaga, beleértve a fejpánt borítását, valódi bőr, kellemes puha és lágy érintésük nem csak kézben, hanem fejünkön hordva is érzékelhető. Még a neodímium mágnessel hajtott, 5 centis membránok fölé is finom anyagú, koromfekete textil grillt helyeztek. A bőr és fa kompozíció mellett némileg visszafogottabb kialakítást kaptak a fejpánt egyéb alkatrészei, a kabinetből futó pántidom csak műanyag, ami csupán addig csökkenti az extázist, míg fejünkre nem vesszük az AH-A100-ast. Ekkor érvényesül az a magasfokú komfort, amelyre egyelőre csak a csúcskategóriára jellemző: tesztalanyunk viselője használat közben úgy érzi, soha többet nem akarja levenni azt. A bőrpárnák lágyan, mégis stabilan illesztik kobakunkra a Denon egyébként pehelykönnyű fülesét, fejpántja hosszú távon sem nyom, a jó minőségű szivacsoknak köszönhetően egész hatékony zajszűrést is kapunk. És akkor még nem is került szóba a hangminőség.
Könnyű és finom
Eszem ágában sincs lenyúlni a joghurtgyártó szlogenjét, de tulajdonképpen nem lehet jobban megfogalmazni az AH-A100 karakterét. Valamennyire szubjektív, hogy kinek milyen hangzás jön be, kicsit olyan ez, mint mikor sportkocsit vagy edzőcipőt választunk. Ám a csúcskategóriában kizárólag egyféle hangzás lehet elfogadható, amelyik a lehető legközelebb áll az eredetihez, az élő zenéhez. Ami viszont mindenképp igaz, hogy a Denon AH-A100 hallgatásához indokolt egy nyugodt környezet. Le kell ülnünk, mert ha épp tartunk valahová, félő, hogy félúton megtorpanunk, belefeledkezve a zenébe. Ez az, amiben nagyon jó a Denon: beszippant magába és elhiteti velünk, hogy a koncertteremben, bársonyfotelben pöffeszkedve hallgatjuk kedvencünket, úgy, hogy az élményt az égvilágon semmi nem képes megzavarni, és ez túlzás nélkül is igaz.
Az AH-A100 teszteléséhez részben egy iPhone készülék nagyfelbontású zenekönyvtára volt segítségünkre, részben pedig egy Rotel RCX-1500 audiofil médialejátszó. Utóbbi végerősített fejhallgató kimenetéről szintén tömörítetlen muzsikákat hallgattunk, vegyes műfajban, eközben hamar megformálódott az AH-A100 hangjáról kialakult, pozitív vélemény. Ez a füles stílusokban nem válogat, mindent nagyon élvezetesen, finoman reprodukál. Habár a specifikációkban 37 kHz-es felső határértéket adtak meg, a magas frekvenciákat mégsem éreztem túl élénknek, sőt, a vártnál lágyabb hatás ért. Számunkra főleg basszusoknál bizonyult előnynek a faborítás, a füles mély- és középtartományát szépen, árnyaltan kapjuk, az üst- és lábdobok által keltett mélyek masszívak, átjárják az egész felvételt, de közben továbbra is érvényesül a zenekar minden tagja. A zárt kialakítás miatt ugyan kissé szűknek tűnik a hangtér, ilyen tekintetben (az általunk kipróbált modelleket ismerve) még mindig nyitott fülesek viszik a pálmát, viszont ettől függetlenül fél perc alatt el tudunk merülni bármilyen hanganyagban, a nyitottság hiányáért kárpótol bennünket, hogy minden hangszert pontosan, intim közelségből hallunk, mintha első sorban, vagy épp a zenészek között ülnénk. Minél jobb elektronikával hajtjuk a Denon AH-A100-ast, nem a részletek gyarapodnak, hanem azok életszerűsége fokozódik, ezért megfelelő műsorforrás birtokában jó dolgunk lesz.
Ízlések és Denonok
Ha egy szóval kellene jellemezni az AH-A100 fejhallgatót, az a "kellemes" lenne. Ezt a fülest elsősorban hangszeres zenék hallgatásra tudjuk javasolni, mivel a Denon "mágusai" valahogy édesített hangot csikartak ki belőle. Remek patnerünk lehet, hogy a napvégi fáradt gőzt kiengedjük egy kis hallgatózással, a hatás majdnem olyan lesz, mint nyáron kiülni a medence partjára, hogy elmajszoljunk egy tál vaníliás pudingot rumos meggyel. Alkalomadtán ezeket egyszerre is megtehetjük. A komfort, a faborítás és az exkluzív körítés sokat dobnak az összképen, egyedül a kábelek és a fejpánt milyensége volt az, ami számunkra nem adott többet az átlagosnál, minden más tényezője kiemelkedő a Denon AH-A100 fejhallgatónak, beleértve az árát is. Aki egyszer szert tesz egy ilyenre, annak jó hosszú időre le van a zenehallgatás gondja, máskülönben nem kapna rá 5 év jótállást viszont a mahagóni és a selyempárnák sem tudják kitörölni fejemből azokat a tapasztalatokat, melyeket más, lényegesen olcsóbb nyitott fejhallgatók nyújtottak. Vásárlás előtt kell majd, hogy eldöntsük, mit szeretnénk: egy kivételes megjelenésű luxusfejhallgatót, vagy egy kevésbé szemkápráztató, ugyanakkor olcsóbban beszerezhető high-end fülest?