ddHiFi BC130 PRO (Nyx Pro) moduláris fülhallgató kábel teszt
2024. november 24., vasárnap, 20:10
ddHiFi audio hifi kábel ddHiFi teszt ddHiFi kábel fülhallgató kábel kábel teszt ddHiFi kábel teszt fülhallgató kábel teszt
A ddHiFi és Eletech Cables cégek összeálltak, hogy kifejlesszenek egy kábelt, amihez hasonló még nem fordult meg a szerkesztőségben. A moduláris kivitel önmagában nem új, de a jelenleg bemutatásra kerülő termék mindkét végén (a fülhallgatóba illeszkedő részen is) cserélhető dugókkal rendelkezik. A hallójárati fülmonitorokhoz tervezett Nyx Pro réz és tiszta ezüst szálakat tartalmaz, sikerrel kamatoztatva mindkét anyag hangra gyakorolt előnyét.
Egy figyelmen kívül hagyott részlet
A robbanásszerű iramban gyarapodó fülhallgató kínálatban csak kapkodjuk a fejünket: folyamatosan látnak napvilágot a több ezer Eurós IEM (hallójárati fülmonitor) egzotikumok. Saját tapasztalatok alapján több is felülírta elképzelésünket a kategóriáról. Laikus számára sokkoló lehet, hogy valaki szívesen költ akár milliós összeget egy fülhallgatóra, de ha az felbontásban hozza egy több tízmilliós, hagyományos hangrendszer tudását (ráadásul ezt bárhol lehet használni és szinte semmi helyet nem foglal), akkor máris könnyebb megérteni, hogy e kategóriának is van vevőrétege.
A temérdek audiofil fülhallgatóban lubickolva már láttunk olyat, hogy a kipróbált termék fülbe illeszkedő részének minősége nem volt összhangban a kábelével. A hangszórókat és azokat tartalmazó fémházakat élvonalbeli technológiákkal alkották meg, de (tisztelet a kivételnek) a kábel csak egy vékony, sérülékeny, egyszerű sodort rézvezetős darabka volt. Nagy általánosságban kijelenthető, hogy a legtöbb gyártó, akik tudatosan törekszenek a minőségi összképre, azért ügyel az igényességre - de nem mindenki. Ami ennél jóval gyakoribb gond, hogy nem olyan csatlakozó van a kábelen, ami a felhasználó elektronikájához (vagy utóbbi szimmetrikus kimenetéhez) való. Lehet venni adaptert, vagy új kábelt, ami aztán a következő eszközhöz vagy füleshez megint nem fog illeszkedni.
A ddHiFi Nyx Pro a fenti problémákat oldja meg és a hivatalos közlemény alapján bárkinek szolgálatot tesz, aki fülesének gyári kábelét tartósabb, illetve jobb hangminőséget nyújtó alternatívára cserélné le. E sorok írásakor nagyjából 260 000 forintba kerül, de mit nyújt cserébe?
Ezüst és réz, de nem úgy
A ddHiFi emblémájában szereplő szlogen (élet és hifi) elsőre sután hangzik, de a gyártó kínálatát böngészve logikussá válik. A gyártó közismert kiegészítőiről (kábelek, adapterek, tokok, állványok stb.), melyek arra szolgálnak, hogy megkönnyítsék a hordozható zenehallgató eszközök tulajdonosok mindennapjait, vagy remélhetőleg a korábbitól jobb hangminőségben nyújtsanak. Számos ddHiFi kábel gazdagítja a felhozatalt, melynek csúcsát e sorok írásakor a Nyx Pro képviseli.
Belseje nem a szokványos OFC réz, vagy ezüstözött réz szálakat tartalmazza, hanem hét, Litz geometriában elrendezett OCC rézcsatornát, melyek központja tiszta ezüst szál. A két anyagot 1:3 arányban alkalmazzák. Állítólag e kombinációval megkapjuk a jobb magas frekvenciás részletességet, szilárd és hatásos mély/közép frekvenciák társaságában.
Csatlakozók közelebbről
A tervezők figyelemreméltó munkája a kábel minden apró részletére kiterjed. A forráseszköz felőli oldalon 4 tűs mini XLR felülettel oldották meg a cserélhető csatlakozó rögzítését. A gyártó 3,5 mm-es Jack és 4 mm-es Pentaconn dugókat mellékel, melyek a manapság legelterjedtebb opciók. A fémház összeillesztése szerszám nélkül, kézzel lehetséges. Miután a mini XLR rész bezárult, viszonylag erős a tartása, magától nem csúszik szét.
A fülhallgatóba illeszkedő részen egy aprócska fémgyűrűt kell letekerni, utána egy speciális, két tűs aljzatot látunk. Utóbbiba lehet beilleszteni a mellékelt dugók (2 pin és MMCX) valamelyikét. Apró fogacska mutatja, hogy milyen állásban tegyük be a csatlakozóvéget, ezt követően le tudjuk zárni az említett gyűrűkkel. Az egész folyamat nem tart tovább egy percnél. Az összeszerelési folyamat gördülékenysége is sugallja, hogy a gyártó minden apróságra ügyelt.
Használat
A kábelt HDPE és SoftPlex PVC szigetelésekkel látták el, fonott kialakításával az átlagosnál vastagabbra sikerült, de közben laza, hajlékony is volt. Minden alkotóelem szinte ékszer jelleget sugárzott, talán már túlságosan is. Lehet, hogy egy diszkrét fekete kiadásnak jobban örülnének a diszkrét megjelenés hívei. Mindenesetre a felhasznált anyagok strapabíróbb, tartósabb érzést keltettek, mint az átlagos, sérülékeny, össze-vissza gabalyodó IEM kábelek.
Említést érdemel, hogy igényes bőrtokot mellékeltek hozzá, továbbá egy cipzáras kistáskát is tartalmazott a csomag. Utóbbiban takarosan elfért egy kisméretű DAP, akár 2-3 fülhallgató és a ddHiFi Nyx Pro társaságában. Ilyen magas értékű kábel még nem fordult meg a szerkesztőségben, de cserébe az említett motívumok a funkcionális sokrétűség mellett exkluzívvá tették. Szolgáltatásokat illetően nem igazán maradt bennünk hiányérzet, leszámítva azt az apróságot, hogy a kábel IEM fülhallgatókhoz készült, pedig biztosan vannak, akik szívesen látnának belőle fejhallgatókra szabott kiadást is.
Meghallgatás
A Muzix Group jóvoltából kölcsönkaptunk egy high end fülhallgatót (Campfire Audio Moon Rover), melyhez gyártója ezüstözött OCC rézkábelt csomagolt. Csatlakoztattuk RME ADI-2 DAC FS fejhallgató erősítőnkhöz és azt figyeltük, hogy mik a legegyértelműbb, azonnal hallható különbségek az "alap" kábel és a ddHiFi Nyx Pro között.
Cassandra Wilson - Red Guitar c. műve már a Campfire saját kábelével is bámulatosan szépen szólt. A legalsó mélyhangok kissé vastagon jelentek meg, de az összkép rendkívül élő, részletekben gazdag volt, olyan virtuális színpaddal, mely azonnal magával ragadta teljes figyelmünket. Ezt követően jött a ddHiFi, mely nem gyökerestül, de sok apróságban számottevően finomított a hangminőségen. A kontúrok, élesebb hangeffektusok, sziszegő, csengő, pattanó részletek puhábbá, könnyedebbé váltak (ami nem tompaságot, hanem inkább lazulást jelent). A hirtelen, dinamikus részletek és a hangszerek által mozgatott levegőtömeg kissé határozottabb módon mutatkozott meg. Az általános textúra pontosabbá vált, beleértve az énekhang magas frekvenciás részeit: szebben bontakozott ki, a harsányság teljes mellőzésével.
Számunkra egyértelművé vált, hogy a Moon Rover saját kábelével, bármilyen elképesztő és energikus hangzásban részesített minket, a mikro dinamika jelentősen gyengébben jött át. A háttérben lévő részleteket elbújtatta, kicsit ködösítve, minta rejtegetné a hallgató elől.
Oscar Peterson - We Get Requests c. albuma méltán szerepel a legjobb jazz művek között. A bravúros és könnyed zongorajáték mellett hihetetlenül életteli, tiszta hangzása, ami miatt szeretjük (nemcsak tesztekhez) előszedni. A Have You Met Miss Jones-t hallgatva simán elhittük, hogy a fejünkbe költözött az együttes, a három hangszer tökéletes szilárdsággal muzsikált. Egészen kísérteties volt megtapasztalni, ahogy a bőgő húrja a koponyánk belső oldalán pengett, közben a zongorabillentyűk is egyenként, tökéletes erőelosztással, szeparációval jelentek meg. Egyedül a dobseprű tűnt kissé lágynak, elképzelhető, hogy a síkmágneses hangszóró technológia miatt. Tesztalanyunk kiválóan átadta a zene, élő, csupasz jellegét, jobb felbontással és transzparenciával, mint a gyári alternatíva.
Záró gondolatok
A ddHiFi és Eletech csapatának egyértelműen nem az volt a célja e termékkel, hogy minden létező fülhallgatóhoz kötelező kiegészítőt alkosson, viszont az abszolút high end kategóriában hiánypótló, amit megvalósítottak. A kipróbált fülhallgatóval finomabb részletességet kaptunk a magas hangokban és az eredeti hangkarakter minden előnye megmaradt, miközben simább, könnyedebb hallgatói élménnyel, levegősebb zenei térrel egészült ki. Ismét bebizonyosodott, hogy egy okosan megtervezett tuning kábel izgalmas lehetőségeket rejt magában. Viszont mindez nem jelent egyet azzal, hogy minden gyári kábel rossz. Emiatt érdemes élni a személyes kipróbálás lehetőségével. A ddHiFi Nyx Pro merész koncepciót valósít meg, gyönyörű kivitelben. Szívesen látnánk belőle egy kedvezőbb ár/érték arányú, kisebb kiadást is. Az igényes alkatrészek és tokok ugyancsak példaértékűek. Ami funkcionális korlát, csak annyi, hogy IEM rendszerekhez való, pedig egyesek biztos szívesen használnák fejhallgatóval is (arra fix csatlakozós opciókat kínál a ddHiFi).
ddHiFi BC130 PRO (Nyx Pro) moduláris fülhallgató kábel
Műszaki adatok
Vezető keresztmetszet: | 25,4 AWG |
Vezető anyag: | ezüst, monokristályos (OCC) réz |
Belső szigetelés: | NUC HDPE |
Külső szigetelés: | SoftPlex PVC |
Csatlakozó (fülhallgató oldal): | 2 tűs (kétféle pár), MMCX |
Csatlakozó (forráseszköz oldal): | 3,5 mm-es Jack, 4,4 mm-es Pentaconn |
Kábelhossz: | 120 cm |
Ár (a cikk megjelenésekor): | kb. 260 000 Ft |
Forgalmazó: |
Muzix Group +36-30-907-0709 1139 Budapest, Forgách u. 21. |
Webshop: | muzix.hu |
Szubjektív vélemény
Hangminőség: | |
Kivitel: | |
Ár/érték arány: |
További cikkek: