Bose SoundLink II ultrakompakt mobil hangrendszer teszt
2013. március 7., csütörtök, 12:35
Bose SoundLink Bose SoundLink Bose hangrendszer Bluetooth hangrendszer mobil hangrendszer hangrendszer hangrendszer teszt
A hordozható hangrendszerek jelentős átalakuláson estek át: méretük csökkent, szolgáltatásaik viszont gyarapodnak, és a kompakt megjelenéshez sok esetben méretet meghazudtoló teljesítmény társul. Erre ékes példa mai tesztalanyunk, a Bose SoundLink II vezeték nélküli mobil hangsugárzója. Ez a kütyü úgy próbál kitörni a csipogók, szappandoboz-színvonalú dokkolók, és egyéb műanyag hangszórócskák tömegéből, hogy prémium szinten kínálja magát. És a vártnál hangosabban.
Az amerikai Bose cég korábban letett egyet s mást az asztalra, talán furcsa is lenne, ha épp ők ne dobnának olyasmit a piacra, ami hangkeltéssel kapcsolatos és hordozható. Ezt már korábban is megtették, a Bose SoundLink első verziójával, hozzá képest a II-es modell kapott néhány apró frissítést. Egyike ezen ráncfelvarrásoknak a módosított előlapi takarólemez, amely már félbehajtható és a készülék alá billentve támaszként funkcionál. Továbbá a vezeték nélküli vevőegység képességein is csiszoltak. Apropó, tesztalanyunk Bluetooth-alapokon, is képes hangjel fogadására, erre később visszatérünk.
A Bose Soundlink II hétköznapi csomagolásban érkezett, a belső karton környezetbarát eljárással készült. A készülék mellett használati utasítást, 230 voltos töltőt és egy 3,5 mm-es Jack-Jack kábelt találunk, első használat előtt még teljesen fel kell tölteni a beépített Li-ion akkumulátort. Utóbbi elméletileg 8 órányi folyamatos zenehallgatást biztosít, gyakorlatilag közepes hangerőnél 6-7 óráig is tudtuk hajtani a Bose dobozkáját. Ha szemügyre vesszük a külső borítást, egyértelműen tudatosul bennünk a készülék hovatartozása. Az élek finomak, a ház illesztései mérnöki pontosságúak. Az előlapi takaróköpeny esetünkben egy viszonylag puritán, műszállal bevont lemez, viszont némi felárért bőrborítású változatot is kaphatunk, többféle színben. A hangszórókat fém védőrács fedi, a többi részen alkalmazott műanyag pedig nagyon jó minőségű. Ugyancsak színvonalasak a készülék tetején lapuló kezelőgombok, könnyen benyomhatóak és csekély zajjal működnek. Szóval a kivitel igényes, már csak az a kérdés, hogy hogyan képes megszólalni ez a téglányi méretű, mindössze 1,3 kg-os dobozka?
Bose, a csodák csodája?
Persze egy olyan kaliberű vállalatnak, mint a Bose, a hangerő jelenti a legkevesebb problémát. A SoundLink II belsejében összesen hat darab hangszóró rejtőzik, amennyiben a hátlapba épített, passzív membránt is beleszámoljuk. A gyártó titokban tartja ezek pontos adatait, ránézésre közönséges, préselt papír kónuszoknak tűnnek. A basszusokért felelős, legnagyobb membrán kiegészül egy vele szembe fordított egységgel, így egymásnak ellentartva még nagyobb erőt tudnak kifejteni.
További érdekesség a mágneses takarólemez, melyet ha visszahajtunk helyére, a készülék automatikusan kikapcsol. No de mi történik, ha be akarjuk kapcsolni a készüléket? A tetőlapi billentyűt finoman benyomva a SoundLink II LED-sora sejtelmesen "felizzik", az állapotjelzők fénye nem bántja szemünket. Az elem töltöttségét mutató fény zöldről sárgára vált, ha közepes kapacitáshoz ér, és pirosan figyelmeztet, ha nemsokára lemerül.
A Bluetooth kapcsolatot dedikált gombbal lehet aktiválni, egyébként hiányoltuk az AirPlay-t. A szinkronizáció ideje alatt folyamatosan tartsuk nyomva a Bluetooth-gombot, különben mobileszközünk nem lesz hajlandó barátkozni a Bose bőrkötésű ládikájával. Ha a vezeték nélküli kapcsolat, stabilizálódott, a SoundLink II rövid csipogással tájékoztat, hogy kezdődhet a buli. Nincs más hátra, elindíthatjuk mobileszközünk zenelejátszóját.
Hangminőség
Tény, hogy a Bose SoundLink II meghazudtolja méretét és az is, hogy a vártnál lényegesen több basszust produkál. Különösen akkor, ha a szoba sarkába helyezzük, mivel a falakról intenzívebben verődnek vissza az alacsony frekvenciájú hanghullámok. A magashangokat még finomíthatták volna, a zenék részletei, a hangszerek zördülései nem, vagy csak nagyon ritkán mutatkoztak. Egy diszkrét magassugárzóval ezt ki lehetne küszöbölni, persze meggyőző teljesítményt egy akkumulátorral biztosítani már önmagában komoly feladat. A SoundLink II egy blokkból szól, nem próbál sztereó teret elénk varázsolni. Hangja puhatolózó, halk járatásnál átlagos, ha viszont feltekerjük a hangerőt, elénk terem egy vadállat. Messziről, akár a szomszéd szobából is azonnal meghalljuk, ha akcióba lép, és kültéren is jól szerepel. Utóbbinak köszönhetően utazásaink során is hasznos kütyü lehet, igaz, a gyártó a felhasználói kézi könyvben csak beltéri használatot javasol. Termékük nem vízálló, úgyhogy pl. vadvízi evezéshez jobb, ha nem visszük magunkkal - kempingezésnél, alkalmi kiruccanásoknál azonban kész életmentő. Ha a lehető legjobb hangzást szeretnénk előcsikarni a SoundLink II-ből, érdemes használni a Jack kábelt. A Bluetooth jelátvitel is gond nélkül működik, a kábeles megoldáshoz képest azonban lényegesen fakóbbá válik a felső tartomány és a basszusokban is érzékelhető némi enyhe torzulás - persze ez, ha csak háttérzenei használata gondolunk, nem annyira zavaró.
Végítélet
A Bose SoundLink II koncepciója, megépítettsége helytálló, nem vájtfülűek, sokkal inkább a sokat utazó, nyaraló zenekedvelők céleszköze. Kikapjuk a hátizsákból, vagy kesztyűtartóból, és máris kezdődhet a móka, kisebb társaságokat elszórakoztathatunk, elég ha van nálunk egy laptop, okostelefon vagy iPod. A műszálas takarólemez kicsit visszafogja a Bose imázst, persze ha nagyon igényesek akarunk lenni, választhatunk bőrtokot is. A SoundLink II trendi, praktikus készülék, viszont borsos ára miatt nem biztos, hogy sokan megengedhetik maguknak ezt a prémium-szintű mobilitást, teljesítményt.