Bose QuietComfort TWS Bluetooth fülhallgató teszt

2024. december 28., szombat, 21:15

Bose audio fülhallgató Bluetooth TWS TWS fülhallgató Bose fülhallgató Bluetooth fülhallgató fülhallgató teszt Bose Bluetooth fülhallgató Bose fülhallgató teszt Bluetooth fülhallgató teszt TWS fülhallgató teszt

A Bose QuietComfort tervezői azt tűzték ki célul, hogy minden kritikus jellemzőt felmutassanak termékükben, ami manapság meghatároz egy komolyabb TWS fülhallgatót. Ilyen az átlagosnál jobb hangzás, komfort, erős akkumulátor üzemidő, könnyű vezérlés és hatékony zajcsökkentés. Köztudottan az aktív zajkioltás (ANC), holtversenyben a kényelemmel az a két tulajdonság, amiben a Bose termékei többnyire a legjobbak közé férkőznek. Ezért tesztalanyunk eleve előnyös pozícióból indul, amit megőriz annak ellenére, hogy nem kimondottan prémium kategóriát testesít meg.

Bose QuietComfort TWS fülhallgatóBose QuietComfort TWS fülhallgatóBose QuietComfort TWS fülhallgatóBose QuietComfort TWS fülhallgató tok USBBose QuietComfort TWS fülhallgatóBose QuietComfort TWS fülhallgatóBose QuietComfort TWS fülhallgató tartozékokBose QuietComfort TWS fülhallgatóBose QuietComfort TWS fülhallgatóBose QuietComfort AppBose QuietComfort App

2024 tavaszán írtunk a Bose QuietComfort Ultra Earbuds fülhallgatóról, mely jelenlegi állás szerint egy magasabb szintű alternatívaként benne is marad a gyártó kínálatában. A nagytestvér hozta az elit kategóriától elvárt tulajdonságokat, összességében jó hanggal és erős szolgáltatásokkal. 150 000 forint volt piacra kerülésekor (e sorok írása közben 135 000 forint körül kapható), ami sok felhasználó számára egy bizonyos lélektani határ fölé esik. A most bemutatásra kerülő "sima" QuietComfort funkcióiban egész közel áll Ultra kiadású bátyjához képest, viszont 85 000 Ft környéki árcédulával szélesebb közönséget vesz célba.

Bose QuietComfort TWS fülhallgató tartozékok

Küllem

A fülhallgató doboza kissé pufi hatású töltőtokot tartalmaz, ami a kedvezőbb árért érzékelhetően kissé egyszerűbb kivitel, mint az Ultra esetében. Mellette USB-C töltőkábelt és három pár, különböző méretű szilikon fülillesztéket találunk, ugyanennyi gumigyűrű társaságában. Utóbbiakat a fülhallgató külső részére lehet felhelyezni, a jobb stabilitást szolgálják. Tesztalanyunk fekete, (fátyol)fehér és (fagyos) lila színekben kapható. Ami leginkább feltűnő, hogy ez a QuietComfort modell kevésbé hordozza magán a Bose formajegyeit. Rövidebb és tömzsibb, mint az álalunk kipróbált elődök, viszont ovális háza összességében kisebb, így kevésbé áll ki a fülből.

Bose QuietComfort TWS fülhallgató

Használat közben

Több hétig tartó használat alatt sikerült teljesen megismerni tesztalanyunk tudását. Használata kifejezetten egyszerű és gördülékeny volt. Tervezői apró kényelmi funkciókat is elástak benne. Közéjük tartozott, hogy a fülből való kivétel esetén automatikusan megállt a zene. Ilyen apróságok által jobban érzékeltette felsőbb kategóriás mivoltát. Amit érdemes előre tudomásul venni, hogy a töltőtok vaskosabb az átlagnál. Szűkösebb nadrágzsebben kényelmetlenséget okozhat, inkább táska vagy kabátzseb ideális tárolására. A TWS kategóriától megszokott módon, töltöttségjelző LED mutatta (eltérő színekkel) az akkumulátor töltöttséget, a fedél felnyitásakor. Utóbbi rendkívül határozottan zárult, nem valószínű, hogy erős rázkódástól véletlenül kinyíljon.

Bose QuietComfort TWS fülhallgató

A fülhallgatókat töltőhelyükön tartó mágnesek erősségét is ügyesen beállították. Ahogy közelítettük az érintkezők felé, a kapszulákat szinte kirántotta ujjaink közül a tok, nem kellett nekünk bénázni az apró mélyedésbe történő beillesztéssel. Ami viszont visszalépés volt a drágább, Ultra kiadástól, hogy a tok egyszerűbb anyagból készült, melyen még a köröm érintésétől is apró kopásnyomok keletkeztek, valamint a belső zongoralakk-fekete felület helyett talán egy matt változat előnyösebb lett volna. Ezt a fülest határozottan nem ajánlatos lakáskulccsal együtt cipelni, hacsak nem szeretnénk egyedi mintát rá.

Bose QuietComfort TWS fülhallgató tok USB

Jöjjenek a funkciókkal kapcsolatos tapasztalatok! Rendszeresen telefonálóknak fejlesztették ki az intelligens hívás nevű funkciót, melynek célja, hogy érintés nélkül, hangutasítással tudjuk kezelni a hívásokat, továbbá csörgésnél a fülhallgató is bemondja (ha telefonkönyvünkben szerepel) a másik fél nevét. A kezdeményezés dicséretes, de a szoftver továbbra sem tud magyar neveket felolvasni, az ékezeteket és dupla mássalhangzókat gyakran érthetetlenül tolmácsolja. Szerencsére ezt a funkciót ki tudjuk kapcsolni a QCE alkalmazás Smart Calls menüpontjában. Viszont, akinek nem gond az angol nyelvhasználat, annak jó buli, hogy tapizás nélkül is adhat parancsokat a fülhallgatónak. Meg kell említeni a telefonáló képességek előnyeit is: a füles hatékonyan fogadta saját hangunkat, még akkor is, ha enyhe mértékű külső zajok vesznek körül. Beszédünk nem volt a legtisztább rajta keresztül, de legalább nem nyomták el mondanivalónkat az általános, külső zörejek. Akik rendszeresen intéznek hívásokat belvárosi forgatagban, monoton gépjármű zajban, azok valószínűleg értékelni fogják mindezt. Nem mellékesen saját hangunkat is vissza tudjuk hallgatni hívás (vagy játék) során, amivel többek között azt is megelőzhetjük, hogy a hatékony ANC-ről megfeledkezve, kiabálva telefonáljunk.

Bose QuietComfort TWS fülhallgató

A vezeték nélküli hatókör nekünk otthoni szituációban legfeljebb 7-8 méter volt, afölött szaggatásra került sor (Samsung telefonnal), de forrástól és körülményektől függően, külső térben a távolság 9 méter is lehet. Az akkumulátor üzemidőt (akár 8,5 óra fülhallgatóval + és összesen legfeljebb 31,5 óra, tokkal együtt) nem mértük stopperrel, de nagyjából megfelelt a specifikációban szereplő ígéretnek. Napi 1-2 óra használattal előfordult, hogy két hétig tölteni se kellett.

Bose QuietComfort App

Az ingyenes Bose QCE alkalmazás összetettebb lehetőségeket tárt elénk, mint a gyártó korábbi mobilos felületei. Az Ultra kiadástól eltérően ezúttal arra is volt lehetőség, hogy teljesen kikapcsoljuk az ANC-t. EQ beállításokat ugyancsak kaptunk, bár esetünkben Android telefonról nem volt mód egyedi profil létrehozására, csak lapos/kiemelt basszus/kevesebb basszus módok közül tudtunk választani.

Bose QuietComfort App

A jobb és bal oldali fülhallgató számára is külön be tudtuk állítani, hogy milyen parancsokat hajtsanak végre egy/kettő/három vagy hosszú érintés esetén. Meg kell említeni a Multi Point lehetőségét (egyidejűleg több eszközzel való párosítás) és jópofa opció a Remote Selfie mód, mellyel a füles fényképezős távvezérlővé alakul. Remek opció azoknak, akik unják már a karnyújtós szelfiket és nagyobb vagy érdekesebb látószögben kapnák el vizuális pillanataikat.

Valószínűleg sokan lesznek, akik a telefonos alkalmazás adta lehetőségeket nem, vagy csak kis részben használják ki. Viszont, amiben kétségtelenül ügyes volt a termék, hogy hű maradt nevéhez: a zajkioltás és komfort terén nem okozott csalódást. Kevés ANC képes TWS van a kínálatban, amely annyira dermedt, szinte kísérteties csendességet képes kreálni, mint a Bose QC modelljei. A halk (quiet) hangmód engedélyezését követően még a körülöttünk beszélő emberek hangja is elcsendesült, nemcsak a mély frekvenciák. Akik rendszeresen vezetnek autópályán vagy sokat utaznak bármilyen gépjárművön és ilyen esetben telefonhívásokat bonyolítanak le, podcast műsort, hangoskönyvet hallgatnak, nagy eséllyel értékelni fogják a Bose QuietComfort általi pihentető, nyugalmas virtuális csendet. Amit még meg kell említeni, hogy tesztalanyunk jobb stabilitást nyújtott, mint a korábbi generációk, köszönhetően a külső gumikarikának. Ezt a fülest alkalmi kocogáshoz is simán lehet alkalmazni.

Bose QuietComfort TWS fülhallgató

Hangminőség

A gyártó honlapján "élethű hangzás" olvasható a termékjellemzők között, mit jelent ez a gyakorlatban? Ha olyan életre gondoltak, hogy minden a korábban ismert valósághoz képest színesebb, nagyobb és drámaibb, akkor helytálló a fogalmazás. Képzeljünk el egy amerikai terepjárót, amire a gyári helyett tűzpiros felniket raktak, oldalára lángmintát festettek, az üléseket plüsskárpitozásúra cserélték, a fényszóró pedig hangjegyeket vetít az aszfaltra! Alapbeállításon épp ilyen lelkes nagyvonalúsággal kezelte tesztelő zeneszámainkat a Bose QuietComfort fülhallgató. Ahogy fentebb esett róla szó, a telefonos alkalmazáson keresztül valamennyire felül tudtuk bírálni az EQ-t, bár többé-kevésbé utána is érzékelhető maradt, hogy a Bose nem kimondottan stúdiós szigorra, hanem egy populáris, lazulós karakterre törekedett.

A Linkin Park - The Emptiness Machine c. számát hallgatva meglehetősen nehéz ütemeket kaptunk, az egész hangkép megemelt összhatást kapott. Utóbbi alatt értendő, hogy a fülesben dolgozó elektronika kicsit mindent a megszokottól izgalmasabban jelenített meg: a basszust, az éneket és a magas hangokat is. Ez pezsgő és robbanékony hangzást eredményezett, viszont a cintányérok és elektromos gitárhang enyhén élessé vált tőle. A QuietComfort szerintünk a régebbi, feszesebb Bose hangzást képviselte, intenzívebb, rock és metal zsánerek esetén finomabb és nagyobb terhelésen kellemesebb tónust adott az Ultra változat.

Kevésbé erőlködve reagált a popzenei előadókra, köztük a The xx és a Twenty One Pilots műveire. Ez az irány határozottan előnyösen állt neki és szinte bármi más, ami elektronikus műfajhoz tartozott. A Bose mérnökei kétségtelenül egy magával ragadó, szórakozásra kihegyezett alapkaraktert kovácsoltak össze, ami frenetikusan jó drámaisággal és tömeggel hozta vissza Apashe - Antagonist c. albumának basszusait. A színpad tagolás egész korrekt módon valósult meg, bár a fúvós és vonós hangszerek, melyek a hip hop alap hátterét egészítették ki, csak töményebb, kontrasztos tónusokkal jöttek át. Viszont a sokak számára kritikusnak számító basszus határozott volt, kerek és rendkívül erőteljes, egész kellemes átmenettel a középső frekvenciák felé. Összességében egy gazdag, színes hangzást kaptunk, meglehetősen felfokozott részletekkel, de az EQ segítségével lehetőség nyílt arra, hogy kis mértékben kordában tartsuk a Bose veleszületett vadságát.

Bose QuietComfort TWS fülhallgató

Alternatívák

A sima (nem Pro) Denon PerL erős kihívó azoknak, akiknek fontosabb a hangkarakter személyre szabása. E sorok írásakor elcsíphető kedvezményes áron, viszont a kerek egyesek formaterv egyesek számára megosztó lehet. Akiknek mindennél fontosabb a kiegyensúlyozott hangzás, de nem kívánnak lemondani a vezeték nélküli kényelemről, azoknak a final ZE3000 teszt elolvasása ajánlott. Utóbbihoz semmilyen telefonos alkalmazás nincsen és zajszűrése nem közelíti meg a Bose zseniális hatékonyságát, viszont pihentető hangja akusztikus zenével, komplexebb darabokkal nagy előnyt jelenthet ínyenc műkedvelőknek.

Végszó

A Bose QuietComfort nevéből eredően, nem meglepő módon azoknak ajánlott, akiknek fontos, hogy kizárják a körülöttük lévő zajt. Amit az ANC-je tud, verhetetlen ebben a kategóriában. Legalább ennyire erőssége, hogy általa egy hosszabb távon is kényelmes, hallójáratot nem feszítő TWS-t kapunk, ami alkalmi, könnyed testmozgásra ugyancsak alkalmas. További előnye, hogy telefonálásra szintén egész kellemes - beszédtisztasága nem annyira kimagasló, de legalább sokat lefarag a külső zörejekből. Amit érdemes előre tudomásul venni, hogy hangkaratere inkább könnyűzenei műfajokkal előnyös, a komplexebb darabokat, komolyzenét csak tömörebben, kevésbé pontosan képes kezelni. Aki viszont eleve pop, hip hop és elektronikus műfajokban érdekelt, annak kerek, telt basszusával és eleven alapkarakterével dobja fel az unalmas perceket. Tetszett, hogy a Bose gondolt azokra, akik sokallják az QuietComfort Ultra árát, ráadásul stabilitásban jobb lett ez az olcsóbb kiadás.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.