Beyerdynamic DTX 501 p fejhallgató teszt
Egy kellemes útitárs
2013. december 9., hétfő, 17:25
Beyerdynamic DTX 501 p fejhallgató audio Beyerdynamic fejhallgató fejhallgató teszt
A tavalyi IFA kiállításon volt szerencsénk rápillantani a Beyerdynamic legfrissebb fül- és fejhallgatóira, a felhozatal ígéretes volt. Azonban egyes termékek piacra kerülése a szokásosnál hosszabb ideig tartott. Sokáig váratott magára pl. a Beyerdynamic DTX 501 p összecsukható, utcai fejhallgató, mely belépőkategóriás léte ellenére tartogat néhány meglepetést.
A régóta működő, Európában székelő fül- és fejhallgató gyártók (mint pl. AKG, Sennheiser) stabilan jelen vannak a piacon. Mégis, néha jogosan, a felhasználók nem mernek bevállalni olcsóbb termékeket ezektől az évtizedek óta aktív cégektől ? vagy azért, mert az adott márkával eddig nem találkoztak, vagy pedig meghallgatják az olcsó, nagyáruház polcára kihelyezett fejhallgatót, és nem csábulnak el a terméktől. Többet vártak, és néha indokoltan, hiszen olyan márkajeleket vesznek kézbe, melyeket korábban filmekben, koncertfelvételeken, világhírű stúdiókban, zenekari felvételen is láthatnak. A belépőszintért azonban valamennyi vállalatnak kompromisszumot kell vállalnia. A Beyerdynamic mai tesztünkben bemutatott, 32 ohmos DTX 501 p típusa egyfajta gyöngyszem a végeláthatatlan, árbarát kavalkádban, nem mintha külsejével kilógna a tömegből. Még csomagolása is parányi, talán az egyetlen szembetűnő extrája, hogy maga a fejhallgató fehérben is kapható. Persze ha megtudjuk, mit rejt a zsebkönyv méretű doboz, már nem leszünk annyira kétkedőek...
Fehér gyöngy a kagylóból
Mielőtt elragadnak a fentihez hasonló metaforák, leszögezném, hogy a DTX 501 p valóban masszív védőtokot kapott, mely valóban kagylószerűen nyílik és cipzár segítségével zárul. A fehér verzióhoz is ugyanúgy fekete tokot kapunk, apropó, a fehér típus leheletnyit rózsaszín árnyalatú, ezért egyértelműen hölgyeknek javasoljuk. Maga a fejhallgató könnyű, kompakt példány, kialakítása fülre felfekvő. Szárai sima műanyagból készültek, a fejpánt párnázott bevonata inkább dekorációs, mint valódi célt szolgál, ezt ellensúlyozza a kosarak színvonala. Utóbbiak oldalán eloxált, natúr alumínium lapok fénylenek, melyeknek megléte valószínűleg akusztikai javulást is eredményez. Szintén emeli az összképet a fejpánt belsejébe épített, rozsdamentes acél szár. Mégsem ezek, sokkal inkább a DTX 501 p fülpárnái leptek meg, ezeknek minősége ugyanis a felső(bb) kategóriás modellekre hajaz. A szabályos kör alakú karikák igaz, kicsik, viszont a beléjük bújtatott memóriaszivacsnak köszönhetően szokatlanul puha érintésűek és hosszú távon sem fárasztják hallószervünk külső részét. Tesztalanyunk vezetéke sajnos nem cserélhető, viszont kellően rugalmas és vastag ahhoz, hogy bírja a kiképzést. Az aranyozott csatlakozófej L-alakban hajlított, ezzel mobileszközünk zsebben tárolása kényelmesebb. Tehát az eddigiek alapján a Beyerdynamic DTX 501 p diszkrét, szerény, ugyanakkor a mérvadó szempontoknak megfelel. Kecses, mindössze 120 grammot nyom, összecsukható, kellemes párnákkal - akár egy frissen vizsgázott balerina! De inkább elég legyen a metaforákból...
Komfort
Leszögeznénk, hogy a DTX 501 p típusnevéből az utolsó karakter a "portable", azaz hordozható rövidítése. Éppen ezért megfelelő zajszűréssel kell rendelkeznie, hogy az utcán sétálva, a buszon/vonaton/metrón ücsörögve ne a környezeti zajokat elemezzük, hanem valamilyen kellemesebb muzsika részleteit. E téren egész jól funkcionál a Beyer jövevénye, jóllehet, az aprócska párnák okozhatnak némi gondot lapátfülűeknek. Némi basszus veszteséget tapasztaltunk hangos gépjármű közelében (vagy éppen a járművön) tartózkodva, de szerencsére, ez közepes hangerőn még nem ment a zene élvezetének rovására - halkabb járatásnál már igen. Ettől eltekintve a DTX 501 p remekül felfekszik a fejre, egy óra után sem szorítja a fület. Ellenben hosszabb használatnál egyeseket frusztrálhat a finoman támaszkodó fejpánt - amit elég egy centivel odébb helyezni, hogy a füles újabb egy óráig kényelmes maradjon. Erős rögzítésének köszönhetően akkor sem zavar a zsinór, ha ruhánkon kívül hordjuk, még néma üzemben is alig hallatszik a vezeték zörgése. Ha lenyomjuk a play gombot, akkor pedig végképp nem veszünk róla tudomást.
Hangminőség
Nem ritka, hogy egy fejhallgató csak bejáratás után éri el a végleges hangját. Hasonlóan nagyobbik testvéréhez, a T 50 p modellhez, a DTX 501 p is igényel némi előzetes hajtást, persze ezúttal nem hetekig, csak néhány napig tartott, hogy elérjük a valós teljesítményt. Ezt nem árt tudni, mivel frissen kicsomagolva a füles hangja száraz és harsány, a basszusok is bizonytalanok - egy hét elteltével azonban drasztikus javulást tapasztaltunk. Teszteléshez használt forráseszközünk, az iPhone 3GS megfelelő párosításnak bizonyult, az apró Beyer akkor sem vallott szégyent, ha átlagos, 128/192 kbps minőségű felvételekkel kínáltuk. Persze a lossless állományokat csak úgy, mint a legtöbb valamire való füles, ez is meghálálja. De milyen zene fekszik legjobban egy ilyen kompakt berendezésnek? Tapasztalatunk szerint bármilyen. Élvezetesen szólaltat meg különféle mai, modern pop/rock/electro műfajokat, de az akusztikus daraboktól sem hőköl vissza. Karakterében érezhető egyfajta lendületesség, a magastartomány kicsit visszafogott, viszont kapunk izgalmas részleteket. Nem csak Mahler 6. szimfóniájából, hanem mondjuk a Coldplay Sparks c. nótájából is. A sztereó érzet tagadhatatlanul "fejhallgatós", fejünkben halljuk a zenekart, kívülről csak nagyon kevés effektus érkezik, szerény a hangszínpad, de a DTX 501 p ezt a szűköcske teret kellemesen teríti. Aztán ha felhagytunk a hangszeres zenével, ideje műfajt váltani: Gorillaz, Caro Emerald, ATB, Skrillex, ezeket talán még nagyobb életkedvvel reprodukálta tesztalanyunk. Ha basszusoktól túlnyüzsgő zenét adunk neki, igyekszik az alsó frekvenciákat is feszesen megszólaltatni, ami a kis méret miatt ellentmondásos, de hasznos tulajdonság. A középtartomány felbontása életszerű énekhangokat és kiegyensúlyozott, tiszta karaktert eredményezett, ami nem csak zenehallgatásnál, de alkalmi filmezésnél is hasznosnak bizonyult. Ha Olvasónk netalán látta már az idei év (szerintünk) egyik legjobb filmjét, a Sötét Lovag - Felemelkedést, annak elején van egy kritikus jelenet. Ahogy kamerát váltanak, egy repülőgépet látunk elsuhanni a mező fölött. Ekkor tömény, túlzott basszuseffekt keveredik a zenébe. Egy kevésbé koordinált fejhallgató ezt úgy adja vissza, mintha mélysugárzót tartanánk a dobhártyánkhoz. A Beyer jövevénye kiadta ezeket a hangokat, viszont kevésbé tolakodóan, figyelve az arányokra. Itt is bebizonyosodott, hogy a készüléktől árához képest egy jól adagolt, finomkodó, de csöppet sem unalmas hangot kapunk.
Végítélet
A Beyerdynamic DTX 501 p vicces módon elfeledtette velünk az egykor letesztelt T 50 p modell várakozáson aluli teljesítményét, holott a Tesla hangszórós karcsúság többször ennyibe kerül. Ez a füles kiváló választás azoknak, akik tisztelik és igénylik a fejhallgatózás előnyeit, a belépő kategória alapvető gyengeségeitől mentesen. A DTX 501 p zeneileg nem válogat, ezért olyan "mindenevők" kedvence lehet, akik sokat utaznak, egyszerű de élvezetes tolmácsot keresnek kedvenceik visszahallgatására és alkalmanként lossless felvételekbe is belekóstolnak.