Audio formátumokról tömören, avagy hány bit kell a boldogsághoz? 6. rész WAV
2020. február 22., szombat, 07:10
WAV WAVE PCM audio hifi audio formátum
A Szent Grál az alfa és az ómega, a kezdet és a vég, a végső megoldás a WAV formátum az audio formátumok közül. Legalábbis sokak szerint, de biztosan igaz ez az állítás? Színpadra lép a WAV, megnézzük mit is tud ez a formátum.
A Microsoft és az IBM 1991-ben jelentette be a végleges verziót, azóta van használatban, ami a szokásos sokbites PCM formátum.
A WAV vagy WAVE tömörítetlen, de ez csak egy "csomagolás" a PCM kódoláshoz, azaz többféle mintavételezés és felbontás, sőt tömörítés is lehetséges, bár utóbbit ritkán használják.
A WAV a RIFF (Resource Interchange File Format) egy változata, ami mind Windows, mind Mac alatt gond nélkül olvasható és szerkeszthető.
A mintavételi frekvencia gyakorlatilag végtelen lehet, 1 Hz-től 4,3 GHz-ig változhat, a csatornák száma elérheti a 65 535-öt, és nem csak audio formátumokat tárolhat a WAV, pontosabban a WAV32 korlátja a max. 4-gigabájt fájlméret, ami a WAV64-gyel és a Sound Forge hangszerkesztővel kiküszöbölhető.
Előnye a könnyű szerkeszthetőség, a kompatibilitás, sokan ezt használják "közös nevezőként", azaz alap fájlformátumnak, ha valami mást akarnak belőle készíteni/tömöríteni, más formátumba kódolni, és archiválásra is tökéletes.
Streamelésre nem igazán alkalmas a mérete miatt, ennek ellenére főleg angolszász területen mégis alkalmazza néhány rádióadó például a BBC, a Global Radio, és az ausztrál ABC.
A CD-lejátszók nem az alap számítógépes WAV formátumot, hanem annak egy speciális változatát használják "Red Book" és ugye ott fixált a mintavétel és felbontás 16 bit/44,1 kHz.
Különböző fórumokon többen esküsznek erre a formátumra mondván, ez szól a legjobban az összes közül ellentétben bármi mással, nos, ebben nem akarunk állást foglalni, ahogy a bölcs tibeti tanítás mondja: hallgass a füledre!
További cikkek: