Arcam SA30 hálózati sztereó erősítő teszt
Intelligencia a zene mögött
2022. március 5., szombat, 10:55
Arcam audio hifi sztereó erősítő hifi erősítő sztereó erősítő Arcam erősítő Arcam hifi hifi teszt erősítő teszt Arcam hifi erősítő Arcam sztereó erősítő hifi erősítő teszt Arcam erősítő teszt
Az Arcam naprakész ötleteit összefoglaló SA30 ideális erősítő összetett igényű felhasználóknak. Sok tekintetben 21. századi, de továbbra is megtalálható benne a Cambridge-i fejlesztők eredeti látásmódja. Fő varázsa abban rejlik, hogy miközben hangját kifinomultság járja át, temérdek funkcióját egyáltalán nem nehéz kihasználni.
Mitől intelligens?
Az Arcam SA30 a gyártó jelenlegi legnagyobb integrált sztereó erősítője. Teljesítménye 120 W csatornánként, topológiája G osztályú (e költséges, viszont hatékony technológia előnyeiről korábbi cikkünkben írtunk részletesebben). Hasonló paramétereket kínál az A39 integrált sztereó erősítő is, melyet 2016-ban teszteltünk. Viszont azóta nem kis fejlesztések történtek. Az Arcam termékkínálata még korszerűbb és versenyképesebb készülékekre cserélődött, mióta a Harman cégcsoport alá került. Utóbbinak köszönhető, hogy az SA30 sokkal több lehetőséget és funkciót kínál, mint A39 nevű "fapados" elődje.
Az SA30 nemcsak erősítő, hanem streamer szerepet is betölt. GoogleCast kompatibilis, továbbá AirPlay 2 és uPnP klienseket is tartalmaz. Támogatja az MQA-t és Roon végpontként is használható. Vezérlése infravörös (tanítható) távvezérlővel és saját fejlesztésű, Android/iOS mobileszközökre telepíthető alkalmazással is lehetséges. IP alapon vagy RS-232 porton keresztül is hozzáférhető, amennyiben Crestron vagy Control4 rendszerű intelligens otthonokba kellene integrálni. De ez még csak a jéghegy csúcsa.
Az Arcam sztereó erősítői sokáig csak analóg bemenetekkel rendelkeztek. Mivel azonban a streaming funkció miatt amúgy is beépítettek egy remek minőségű (ESS9038K2M) D/A konvertert az SA30 áramkörébe, vétek lett volna kihagyni digitális bemenetek alkalmazását. Két optikai és két koaxiális bemenetének köszönhetően az SA30 játékkonzolokkal vagy régebbi CD/BD-lejátszókkal is kamatoztathatja a benne lévő chip képességeit. Ráadásként egy ARC/eARC kompatibilis HDMI aljzattal is rendelkezik, amely az optikai jelátvitelhez képest hallhatóan jobb hangminőséget tesz lehetővé (ráadásul a CEC funkciót tartalmazó tv távvezérlőjére is reagálhat az SA30).
Az erősítő Dirac Live szobaakusztika korrekciót is tartalmaz. Kellemes meglepetés, hogy ezt a jól bevált szolgáltatást átemelték a cég audiofil házimozi erősítőiből. A Dirac Live nem összekeverendő az olcsó AVR készülékekben alkalmazott "okos szoba EQ" algoritmusokkal. Az erősítő három különböző szobakorrekciós profil tárolására is képes, amelyek igény szerint, kifejezetten bizonyos bemenethez (vagy zenéhez/filmhez) is hozzárendelhetők. Aki szeretné jobban megismerni a Dirac előnyeit, annak ajánljuk ezt a cikket. De mi van akkor, ha például a vinyl lemezgyűjtő felhasználó hifis elveire támaszkodva nem kívánja, hogy bármilyen algoritmus belepiszkáljon az eredeti jelbe? Ilyen esetben elegendő megnyomni a távvezérlőn lévő Direct feliratú gombot és az analóg jel közvetlenül az előerősítőbe kerül, ahelyett, hogy még áthaladna az ADC, DSP és DAC áramkörökön.
Megjegyzés: a Direct funkció csak az analóg CD, PVR, STB és phono bemeneteknél használható. Alkalmazása esetén a Dirac szobaakusztika korrekció kikapcsol.
Küllem
Az erősítő külseje diszkréten elegáns. A sötétszürke készülékház profilja lapos, ezért nem kimondottan hivalkodó vagy tekintélyparancsoló látvány az Arcam SA30. Jelszint vezérlője (vagy ahogy legtöbben nevezik: hangerőszabályzó) jó fogású, finoman forgatható, gyengéd fokozatokkal reagál. Utána következik egy 3,5 mm-es fejhallgató Jack és egy ugyanekkora, "AUX" jelölésű Jack bemenet. A kijelző a régi Arcam erősítőktől eltérően már nem zöld, hanem modernebb hatású, világos kékesszürke karakterkészletet használ. Alatta sorakoznak fontosabb funkcióbillentyűk, hogy a legalapvetőbb beállításokhoz távvezérlő nélkül, közvetlenül is hozzá lehessen férni. Ahogy az angolok a kormánykerékkel szokták, úgy a fő kapcsolót is jobbra helyezték.
Az erősítő kicsi, de masszív lábakon áll. Aljába és tetejére is jókora szellőzőnyílásokat vágtak. Belsejében hatalmas hűtőborda, túlméretezett toroid transzformátor és egyetlen lemezre épített erősítő áramkör található. A hálózati funkciókért felelős részt különálló lapkára építették.
A hátsó oldalon sorakoznak azok a kimenetek és bemenetek, amelyeknek köszönheti univerzális jellegét az Arcam SA30. Ahogy pár sorral feljebb részleteztük, mindent tartalmaz, ami egy korszerű, friss gondolkodással tervezett sztereó erősítőtől elvárható. Ami egyeseknek hiányérzetet okozhat, hogy analóg XLR bemenetet nem tartalmaz.
Használat közben
Az Arcam SA30-at először JBL Synthesis HDI-3800 álló hangfalakkal (kb. 1,6 M Ft/pár) teszteltük a Házimozi Stúdióban, majd ismerkedésünket otthoni környezetben, 18 négyzetméteres szobában folytattuk, JBL Synthesis HDI-1600 állványos hangsugárzókkal (kb. 600 000 Ft/pár). Az erősítő használatával semmi jelentősebb problémát nem tapasztaltunk, attól eltekintve, hogy bekapcsolást követően kellett várni kb. két percet ahhoz, hogy telefonnal is csatlakozni tudjunk hozzá. Onnan kezdve viszont gyorsan reagált minden utasításra, amit az alkalmazásból vagy böngészőből továbbítottunk felé.
Az Arcam saját fejlesztésű mobil alkalmazása annyira kényelmes, hogy az egyébként kifejezetten jól sikerült számító infravörös távvezérlőt is fiókba kényszeríti. A kezdőképen egy tárcsa látható, amelyet érintéssel forgathatunk épp úgy, mint az igazit. A beállításokat tartalmazó menüben egyedi név is adható az erősítőnek, sötétíthető a kijelző és időzíthető, hogy hány perc inaktív üzem után kapcsoljon ki az elektronika. Az Arcam SA30 szoftverének frissítése IP-alapon lehetséges.
A Dirac Live szobaakusztika korrekció konfigurációjához saját miniDSP UMIK-1 mérőmikrofonunkat használtuk. A megközelítőleg 30 percet igénylő folyamathoz végig aktív internetkapcsolat és a lehető legnagyobb csend szükséges. Fontos, hogy hozzáértő személy végezze a beállítást, a nem megfelelő jelerősség ugyanis károkat okozhat a hangsugárzóban. Nem árt tudni, hogy Arcam SA30 vásárlása esetén ingyenes kiszállítás és professzionális Dirac konfiguráció vehető igénybe a Házimozi Stúdiótól. Érdemes élni a lehetőséggel!
Hangminőség
Az Arcam SA30 alapvető karaktere kifinomult és könnyed volt, angolosan barátságos érzettel. Minden alkalommal (különösen akkor, ha a műsor sem tartalmazott szarvashibákat) szerfelett élvezetes volt rajta keresztül zenét hallgatni. Nem éreztük harsánynak, keménykedőnek, tolakodónak egy pillanatra sem. Már a Dirac lefuttatása előtt is gondosan adagolt részleteket kaptunk, jó erőelosztással és teres színpadképpel. A szobaakusztika korrekciónak köszönhetően eltűnt némi feszültség a basszusból és javult a dinamikus részletek áttetszősége.
Az SA30 vonzereje abban rejlett, hogy feszengés, erőltetettség nélkül volt képes irányítani a figyelmünket és kibontani a zene központját. A hangszínpadot nem hozta annyira zavarba ejtő módon intim közelségbe és nem nyitott meg akkora mélységeket, mint egy 500 000 forinttal (vagy kétszer) drágább sztereó erősítő.
Viszont ezzel együtt kifejezetten ügyesen kezelte az áramló flow-hatást, a zenei tér érzékeltetését. Egyetlen zenei műfaj sem fogott ki rajta, de még filmnézéshez is kifejezetten élvezetes partnernek bizonyult. A Mátrix filmtrilógiát újból végig nézve, finoman árnyalt filmzenei betéteket kaptunk kristálytiszta beszédhanggal és energikus, feszes basszusokkal az akciójelenetek közben.
Ravel - Bolero (The Best Of Ravel) válogatását teljes egészében meghallgattuk az Arcam SA30 és a HDI-1600 hangsugárzók társaságában. Kifogástalan zenei élmény volt, rengeteg érzelemmel, audiofilnek nevezhető, minőségi részletességgel és realisztikus dinamikai ugrásokkal. Az SA30 csak első látszatra volt "finomkodó" stílusú, ha váratlanul kemény részleteket kapott, akkor macskareflexekkel reagált azokra. Az őrület határán táncoló Bolero kiváló műsornak bizonyult ennek teszteléséhez, mivel alig hallható settenkedéssel kezdődött és komplex, izgalmasan kicsúcsosodó káoszban végződött.
Természetesen nem maradhatott ki a The Dave Brubeck Quartet - Take Five c. klasszikusa sem, amelyet közvetlenül az SA30 USB bemenetéhez csatlakoztatott adathordozóról játszottunk le. A 24-bites zene életre kelt a szobánkban, a cintányérok gyönyörű árnyalatokkal és realisztikus fémes szisszenésekkel fűszerezték a zenét. A nagybőgő és zongora dallamosan, józan erőbedobással kerekítették ki a dobjátékot. Ha csukott szemmel hallgattuk, szinte magunk előtt láttuk a zenészeket, a sztereó középpont fegyelmezett volt és érzékletes.
A dinamika és részletező képesség gazdagon kidolgozott volt, ahogy egy majdnem egymillió forintos intelligens erősítőtől elvárható. Kisebb jelszinten is jó tisztaságérzetet kaptunk és az élénk részletek szilárdság-érzete már ekkor is megfigyelhető volt. Bátrabb terhelésen nem csuklott össze a színpadkép, az Arcam megőrizte könnyed és mozgalmas részletkezelését akkor is, ha kifejezetten hangosan szólt a zene. Ráadásul (ami természetesen 50 %-ban a teszteléshez használt JBL Synthesis és B&W hangsugárzók, továbbá minőségi kábelezés érdemes is volt) a zenehallgatás, filmnézés akkor sem vált fárasztóvá, ha órákon keresztül folytattuk.
Alternatívák?
Aki hasonlóan intelligens erősítőt szeretne picivel kedvezőbb áron, cserébe kisebb teljesítménnyel is megelégszik, annak érdemes elolvasni a Lyngdorf Audio TDAI-1120 hálózati sztereó erősítőről írt tesztünket!
Végszó
Az SA30 elegáns kivonata mindannak, amit az Arcam sikerre vitt az elmúlt évtizedekben. Továbbra is ott lappang benne az angolos kifinomultság, amely hosszútávon is kellemes hallgatói élményt garantál. Intelligens funkcióinak köszönhetően olyan rendszer szívét/lelkét is képezheti, amely nemcsak audiofil forráseszközökből áll. Ugyanakkor elég egy okostelefon és aktív internetelérés, hogy önmagában is temérdek zenéhez hozzáférést biztosítson az SA30. Teljesítménye egy átlagos méretű helyiséghez több, mint elegendő. Akinek a jó hang és a korszerű szolgáltatások egyenlő fontosságúak, annak erősen ajánlott elsők között meghallgatni az SA30-at!