Amit az aktív zajzáras (ANC) fejhallgatókról tudni érdemes
Avagy kell-e nekünk ANC?
2025. március 28., péntek, 13:25
ANC zajszűrés zajszigetelés zajzár fülhallgató fejhallgató aktív zajszűrés aktív zajzár ANC fejhallgató ANC fülhallgató zajzáras fejhallgató zajszűrős fejhallgató zajzáras fülhallgató zajszűrős fülhallgató
Napjainkban már minden árkategóriában léteznek ANC funkcióval, vagyis aktív zajkioltással rendelkező fülesek. Az olcsóbb és drágább modellek is azonos elv alapján működnek, viszont a különböző gyártóktól származó termékek merőben eltérő hatékonyságot, felhasználói élményt nyújtanak. Cikkünkben röviden kitérünk az ANC technológia eredetére, előnyeire és megosztunk az olvasókkal néhány szempontot, amik remélhetőleg megkönnyítik a leendő fül- vagy fejhallgató választását.
Csendet kérünk
Nem árulunk el nagy újdonságot, hogy rohanó világunkban, különösen a nagyvárosokban és tömegközlekedési eszközökön tartózkodva rengeteg zajnak vagyunk kitéve. Hiába próbáljuk figyelmen kívül hagyni, agyunk akkor is megpróbálja feldolgozni a körülöttünk lévő zsivajt, ha mi másra, például egy zeneszám, podcast hallgatására vagy telefonhívás lebonyolítására fókuszálnánk. Kellemetlen zajforrások munkahelyeken (ipari létesítmények, nyílt irodák, gépjárművek és még hosszú a lista), vagy akár otthoni háztartásokban ugyanúgy jelentkezhetnek. Olyan pillanatokban is ki vagyunk téve a környezeti hangzavarnak, amikor egy kis csendre, pihenésre, kikapcsolódásra lenne szükség.
Annak érdekében, hogy ne zavarjon a körülöttünk lévő zsivaj, temérdek megoldás jöhet szóba. Pár tízforintos ipari füldugóval, többször használatos, szilikonos hallásvédőkkel vagy egy jól szigetelő, zárt fül/fejhallgatóval máris előrébb vagyunk. Az említett alternatívákkal passzív zajszigetelés valósul meg, de a morajló háttérzaj rajtuk keresztül ugyanúgy belerondíthat a zenei élménybe. Miben más az aktív zajszigetelés?
ANC fejhallgatók eredete
Internetes források szerint már az 1930-as években kidolgozták az aktív zajkioltás elméleti alapjait. Koncepciója tömören annyi, hogy a külső zaj, vagyis hang frekvenciáját megméri egy mikrofon. Ezt követően ellentétes fázisú szinuszhullám generálására kerül sor, amit egy kis erősítő felhangosít, majd ráküldi egy hangszóróra. A két, egymással ellenkező formájú hullám együttese hangkioltást eredményez. 1953-ban jött a technológia fejlődésének következő állomása, amikor Dr. Lawrence Fogel saját szabadalmaival hozakodott elő, hogy védelmet nyújtson a helikopter pilóták hallásának. Az akkori technológia már készen állt arra, hogy fejhallgatóban alkalmazzanak aktív zajkioltást. Segítségével a pilóták kevesebbet érzékeltek a fülkében lévő hangzavarból és hatékonyabban tudtak egymással kommunikálni.
Fogel úttörője volt a technológiának, de Dr. Amar Bose (a Bose Corporation alapítója) tett hozzá a legtöbbet ahhoz, hogy a manapság ismert kivitel és dizájn széleskörben elterjedjen. Szóbeszéd szerint a hetvenes évek vége felé történt, hogy egy Svájcból Bostonba tartó légijáraton Bose saját fülével volt kénytelen megtapasztalni a fedélzeti fülesek gyenge zajszigetelését. A motorbúgás elnyomta a zenét, emberünk előkapott egy darab papírt és máris nekiállt dolgozni e probléma megoldásán. 1986-ban már létezett működőképes termék, de kicsit tovább (nagyjából másfél évtizedig) tartott, hogy a felhasználói élmény megfeleljen az eredeti elvárásoknak. Érdekesség, hogy a Bose lég (Bose Aviation headset) és hadipari (Bose Combat Vehicle Crewman headset) felhasználásra egyaránt fejlesztett beszédmikrofonnal kiegészített füleseket.
Különböző ANC típusok
Nincs ipari szabvány, ami kötelezné a gyártókat arra, hogy milyen hatékonyságnak (hány dB mértékű csillapítás) és mikrofon típusnak kell lennie az eladásra szánt termékben. Ebből ered, hogy a választék meglehetősen széles, de az ANC erőssége, jellege teljesen eltérhet a különböző cégektől származó fülesek, vagy szériák között. E sorok írásakor három fő működési elvről lehet tudni, melyekre az angol szakzsargon Feedworvard ANC, Feedback ANC, valamint Hybrid ANC néven hivatkozik leggyakrabban.
Feedforward felépítésnél kint helyezkedik el a mikrofon és azelőtt analizálja a külső hangokat, hogy a hallgató füléhez kerülnének. Feedback esetén a hangszóró és a fül között, a zárt kamrában helyezik el a mikrofont. Ez a megoldás csak a mélyebb frekvenciák kioltásában hatékony, mivel a hirtelen létrejövő kinti zajokat tovább tart feldolgoznia, mint a Feedforward verziónak. A hibrid zajkioltás kinti és benti mikrofont egyaránt alkalmaz, kombinálva a kettő előnyeit. Ez a megoldás tűnik a leghatékonyabbnak, de a legköltségesebbnek is, mivel kétszerannyi mikrofont kell alkalmazni és azok jelét is szinkronizálni szükséges.
Jó hír, hogy a technológia fejlődésével már a belépő kategóriában is találunk hibrid (ráadásul adaptív, vagyis a környezet hangnyomásszintjéhez automatikusan igazodó erősségű) zajkioltással rendelkező fejhallgatókat. Utóbbiak közül legutóbb a TOZO H10 vendégeskedett szerkesztőségünkben és egész jól szerepelt.
ANC hátrányai és amit tudni kell
Az eddig leírtak alapján úgy tűnhet, hogy az ANC technológia alkalmazása kizárólag előnyökkel jár. Túl azon, hogy egy ilyen szolgáltatást nyújtó termék jellemzően magasabb összegbe kerül, mint passzív alternatívái, milyen kompromisszum jöhet szóba? A termékek évről évre fejlődnek, ugyanakkor le kell szögezni, hogy az ANC elsősorban mélyebb frekvenciák kioltásában hatékony. Az élesebb, hirtelen keletkező (mint szirénázás vagy üvegtörés) magas frekvenciás hangokat nem igazán tudja kellő időben érzékelni és feldolgozni egy ilyen füles. Természetesen utóbbi a legtöbb szituációban inkább előny, különösen, ha a biztonságot vesszük figyelembe. Ha viszont az a cél, hogy a szomszéd kutyájának irritáló ugatása vagy a panelban dübörgő ütvefúró elnémuljon, ott ne várjunk csodát.
Habár kellemesebb élmény, amikor a nagyvárost sokkal halkabbnak érzékeli a felhasználó, fokozottabb körültekintést is igényel, ha ANC-s eszközt visel. Velünk is előfordult már számos prémium fül és fejhallgató tesztjénél, hogy ha nem néztünk eleve körül a járdaszegélyről lelépés előtt, akkor biztos, hogy nem vettünk volna tudomást a mellettünk érkező gépkocsiról. Az autók motorhangja épp olyan monoton, morajló, búgó hangeffektust kelt, amelyet az ANC elektronika legtöbb esetben nagyon ügyesen egy alig észlelhető, halk zúgássá zsugorít. Előnye, hogy sokkal pihentetőbbé teszi az autózás, busszal utazás élményét, különösen huzamosabb ingázás, autópályázás esetén - bizonyos modelleknél kis túlzással olyan csendre lehet számítani, mintha elektromos autót birtokolnánk.
A fülesben lévő mikrofonok számos esetben lehetővé teszik, hogy igenis halljuk a körülöttünk lévő hangokat, mintha nem viselnénk egyáltalán fejhallgatót. A legtöbb cég ezt a funkciót "transparency", "ambient aware" vagy hasonló fantázianevű funkcióként tünteti fel és szoftveresen lehet aktiválni (amennyiben benne van a szolgáltatásokban). A komolyabb ANC-s füleseknél előfordul, hogy a környezeti hangérzékelés közben továbbra is kizárják a monoton, búgó mélyhangokat, ezáltal csak a "fontosnak" vélt részletek (emberi beszéd és más környezeti zörejek) jutnak el a hallgatóhoz.
Az ANC megítélését tovább árnyalja, hogy bizonyos modellek enyhén nyomó, feszítő érzetet keltenek bekapcsolt ANC mellett. Megosztó, hogy kit és mennyire zavar ez a vákuumszerű mellékhatás. Ha az adott termék hosszabb távon emiatt émelyítő diszkomfort érzetet okoz, mi általában megemlítjük a róla készült tesztben is. Ilyen esetben előny lehet, ha a füles zajkioltásának erőssége manuálisan leszabályozható. Változó, hogy melyik termék kínál ilyen opciót. Ha van mód az ANC erősség csökkentésére, azt általában a telefonos alkalmazáson keresztül tudjuk elérni. Bizonyos esetekben az aktív zajzár használata egy mérsékelt, folytonos magas frekvenciás sziszegéssel is párosul, bár azt többnyire csak halk zenehallgatás közben lehet hallani. Szintén érdemes tudomásul venni, hogy a bekapcsolt ANC általában kevesebb akkumulátor üzemidővel jár, igaz, egy akkubank bármikor segíthet ezen.
Fülhallgató, vagy fejhallgató?
Vásárlás előtt ajánlott átgondolni, hogy hallójáratba illeszkedő (in-ear) fülhallgatót, vagy fül köré fekvő (over-ear) fejhallgatót szeretnénk-e. Utóbbi előnye: megfelelően tervezett párnákkal hosszabb utakon is pompás komfortot nyújt, mérete által magasabb kapacitású akkumulátort fogad be, ami az aprócska "agyba dugós" kihívókhoz képest általában hosszabb üzemidőt nyújt. A fejhallgatóknál van lehetőség nagyobb hangszórók és mikrofonok beépítésére, ami a zenei hangminőség és telefonos beszéd érthetőség szempontjából előny lehet. Esetleges hátránya: a meleg időben történő használat, mert olyankor izzasztóvá válhatnak a fülpárnák, illetve vastagabb szárú szemüveg, vagy sapka viselése jelentősen visszavehet az ANC hatékonyságából.
Nem kell ettől tartani a hallójáratba illeszkedő TWS (teljesen vezeték nélküli) fülhallgatók esetében. Korábban sokan tartózkodtak e termékkategóriától, a feszítő, nyomó fülillesztékek miatt, azonban a szilikonok anyaga és formája is jelentős fejlődésen ment keresztül az utóbbi években. Már a belépő és középkategóriában is léteznek in-ear modellek, amelyek hosszú órákon át kifogástalan komfortot tudnak nyújtani. Az Apple AirPods jellegű forma tipikusan ilyen, bár intenzív testmozgáshoz szerintünk nem ideális. Aki sportolásra alkalmas fülest szeretne, annak javasoljuk, hogy cikkeink végén ellenőrizze, hány csillagot adtunk stabilitásra.
Aktív zajzáras fejhallgató kipróbálás - hol lehetséges?
Budapesten több szaküzlet is található, melyek széles termékkínálattal rendelkeznek. A kipróbálás in-ear fülhallgatók esetében általában higiéniai okokból nem lehetséges, viszont a nagyméretű (over-ear) kategóriából sok modellel találkozhatunk különféle boltok polcain. Érdemes benézni példának okáért a Fejhallgató Plázába (nemcsak Budapesten, hanem Debrecenben és Győrben is megtalálhatók). Náluk számos népszerű gyártó (Audio-Technica, Bose, Bowers & Wilkins, JBL, Sennheiser, Marshall, Denon, TOZO és még lehetne sorolni) terméke személyesen, nyugodt körülmények között kipróbálható. Látogatás előtt célszerű egyeztetni a szaküzletek munkatársaival, hogy van-e készleten a kiszemelt fülesből!
További cikkek:
- Mi történik, ha tölteni akarjuk a telefonunkat egy külföldi szálloda konnektorából? 1. rész
- Audio formátumokról tömören, avagy hány bit kell a boldogsághoz? 1. rész DSD
- Az a gond a 3D-vel...
- Audio formátumokról tömören, avagy hány bit kell a boldogsághoz? 4. rész DXD
- Nézési távolság 2. rész projektor és vászon