Alpine SVH300 fejhallgató teszt

Másfajta fej-egység

2016. augusztus 12., péntek, 16:30

Alpine audio hifi fejhallgató hangszóró Alpine hangszóró Alpine fejhallgató hifi fejhallgató mobil fejhallgató fejhallgató teszt Alpine fejhallgató teszt mobil fejhallgató teszt

Az Alpine megbecsült név az autóhifi világában, sokan szeretik, mivel széles skálát ölel fel, és ár/érték arány tekintetében is jó megoldásokat kínál. Most rendhagyó módon nem fejegységet vagy autós hangszórót, hanem fejhallgatót mutatunk be tőlük. 

Alpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgatóAlpine SVH300 fejhallgató ApplikációAlpine SVH300 fejhallgató Applikáció

Kinek és mihez?

Nem tagadjuk, kíváncsiak voltunk, hogy miként fog hozzá egy bizonyos kategóriában már beivódott és közkedveltté vált név egy teljesen új szegmens meghódításának. Nem véletlen, hogy olyan sokan vágnak bele a füles gyártásba, hiszen ezzel minden gyártó számára esély adódik, hogy a saját imázsát alkalmazza egy számára friss, a vásárlók által viszont régóta kutatott téren. Az Alpine fejhallgató (nevezhetnénk SVH300-nak is, de a gyártó is csak simán Alpine headphones néven népszerűsíti) ugyanazt az irányt vette célba, amiben évekkel ezelőtt a Beats megoldásai kezdtek hódítani. Így aztán kapunk egy viszonylag nagy, de zárt, tehát utcai használatra alkalmas fülest, melynek külseje egyszerre minimalista és trendi, ugyanakkor mikrofonos headset modult is tartalmaz. És remélhetőleg jól szól!

Alpine SVH300 fejhallgató

Fekete és fehér színekben megvásárolható tesztalanyunk formaterve olyannyira modern, hogy egy sci-fi film díszletébe is beillene. Megjelenése alapján rögtön azt gondoltuk, hogy a fiatalabb korosztálynak készült, azoknak, akik szeretnek trendi ruhákba bújni, sportosan öltözni, és persze amikor csak idejük engedi, jófajta zenéket hallgatni.

Kicsomagolás, első benyomások

A fejhallgató csomagolása épp olyan lényegre törő és letisztult, mint maga a tartalom. Keményfalú dobozában egy fehér szövet védőbatyut és 110 cm hosszú kábelt is találtunk. Utóbbit fekete textil köpennyel és L-alakú, aranyozott Jack csatlakozófejjel látták el, emellett kellően rugalmas volt, hogy ne gubancolódjon magától. Ahogy fentebb említettük, egy viszonylag tömzsi, cserébe jól kitapintható mikrofonos headset modul is része azt extráknak, továbbá kötegelőt is rögzítettek a vezetékre, melyet mi praktikus kiegészítőnek találtunk.

Alpine SVH300 fejhallgató

A füles külseje matt felületű műanyagból készült. A fejpánt belső oldalán egybefüggő, légpárnás gumibetét húzódik végig, egyedül ennek közepén találtunk egy diszkréten megbúvó Alpine feliratot. A hangszórókamrák külső felén is elhelyeztek egy-egy cégjelzést, de nem túlzottan hivalkodó méretben. A kagylók a DJ fejhallgatókhoz hasonlóan 90 fokban befordíthatók, ám a szerkezet nem összecsukható. Így mindössze lapjára hajtott kamrákkal tudtuk tárolni a fülest, ezáltal használaton kívül is viszonylag nagy helyet igényelt.

A hangszóróházak külső lemezét csillogó, krómhatású felület borítja, ami által kissé figyelemfelkeltő, szembetűnő az SVH300. Moduláris kábelét a jobb oldali kamra aljába köthettük, ugyanide egy ki-bekapcsoló gomb is került. És most jön az érdekesebb rész...

Alpine SVH300 fejhallgató

Használat közben

Műbőr kárpittal bevont fülpárnáinak bélése nagyon puha, és mivel hallószervünket körbe öleli, oldalirányból kifejezetten jó komfortot biztosít. Fejformától is függ, de a pánt hosszú távon egyesek számára kényelmetlenné válhat. Ezt mindenkinek személyesen kell kipróbálnia, ha 5-10 perc után nem frusztráló a füles viselése, akkor nincs gond. Középen, az emblémával ellátott sáv alatt/mögött kis idom található, voltaképpen ehhez igazították az egész pánt vastagságát.

Az említett elem nem véletlenül került oda, ugyanis a pánt közepében egy vibrációkeltő motor dolgozik. A gyártó leírása szerint ez a technológia (TKR3) segít abban, hogy hosszútávon halláskárosodás nélkül is erőteljesebbnek érezhessük a 40 Hz körüli frekvenciákat. Beépített akkumulátor táplálja, melynek töltésére micro USB aljzat szolgál. Emellett Bluetooth vevő is található a fejhallgatóban, de bármilyen furcsának tűnik, nem hangjel fogadásra szolgál, hanem a belső elektronika hangszínszabályzójához való hozzáférésre.

Alpine SVH300 fejhallgató Applikáció

A gyártó félreérthetően fogalmaz honlapján azáltal, hogy a beépített erősítőt, digitális processzort és a Bluetooth-t egy kalap alá veszi. Az SVH300 csak kábellel fog működni, de emiatt nem érdemes bánkódni. Tesztjeink bizonyítják, hogy fül- és fejhallgatók használatakor, vezetékkel az esetek 99 %-ában jobb hangot kapunk, mint vezeték nélkül. Mindazonáltal az úgynevezett digitális processzor meglétéhez magyarázat szükséges. Két applikációt is letölthetünk, az egyik zene lejátszásra (Level Play), a másik pedig hangszínszabályzásra (Sound Tuning) szolgál. Utóbbit megnyitva 5-sávos EQ jelenik meg előttünk, melynek alkalmazásához először Bluetooth kapcsolat létrehozása szükséges. Nem mobileszközünk beállítás menüjében, hanem a Sound Tuning keretein belül kellett rákeresnünk az SVH300-ra, a kapcsolat létrejötte után pedig nekiállhattunk a finombeállításokkal kísérletezni. A Level Play applikáció pedig automatikusan beolvasta mobilunkon lévő zenei gyűjteményünket és a szokásos lejátszási funkciók mellé beékelt egy Feel Your Music opciót is. Az éppen lejátszott zene intenzitását elemezve felajánlotta, hogy hangulatunk függvényében az aktuális felvétellel megegyező, vagy eltérő ritmusú muzsikák közül böngészhessünk.

Alpine SVH300 fejhallgató Applikáció

Hangminőség

Két hétig vendégeskedett nálunk az Alpine SVH300, ez alatt főleg iPhone 5S mobiltelefonra dugva hallgattuk. Bejáratás után elkezdtük lejátszani szokásos referencia felvételeinket, majd lejátszási listánkra egyre több elektronikus, tömény basszusokkal kiegészülő produkció került. Az idő múlásával tesztalanyunk egyre inkább kikényszerítette belőlünk, hogy lehetőleg feszes tempójú, intenzív dinamika tartományú zenéket hallgassunk rajta.

Tetszett, hogy nem akarja mindenáron puhítani a felső frekvenciákat annak érdekében, hogy simulékonnyá tegye a részleteket. Persze, ha lehet így fogalmazni, helyenként kiegyengette, hátrébb tessékelte az apró rezdüléseket, de nem akart mindenáron zselés masszát tálalni. Ezáltal sok apró hangeffektust is észrevettünk még Action Bronson, Kognitif, vagy Macklemore felvételeiben is. Hallottuk, ha az énekhanghoz hozzákevertek egy hajszálnyi visszhangot, és még csurig telt basszusok mellett sem maradt el a háttérben csilingelő xilofon, vagy zongorajáték hangja.

Alpine SVH300 fejhallgató

Ettől függetlenül az Alpine imádta megragadni és továbbítani nekünk a basszusokat. Feszes, kemény karaktere határozott és közvetlen. Egy halom energiát zúdított a nyakunkba anélkül, hogy az alsó frekvenciák hörgős, szétfolyós jelleget öltöttek volna. A középső és magas frekvenciákat is igyekezett megfogni, hozzájuk azonban még egy pici selymesség társult. Az emberi beszéd és ének közvetlenül, artikuláltan és élesen áramlott a fülünkbe. Így az eredmény egyszerre volt kellemes és izgalmas. Deadmau5 - I Remember c. számát hallgatva olyan érzésünk támadt, mintha ezer wattnyi hangrendszerrel telepakolt, szűk szobába ültettek volna minket. Azonnal átjött az a bulizós hangulat, amit egy ilyen felvételnek normál esetben keltenie kell.

Akusztikus nótára váltva (Rosanne Cash - A Feather's Not A Bird) sem vallott szégyent az Alpine. Igaz, hogy hallottuk már tisztábban és nyitottabban szólni ezt a felvételt, de tesztalanyunk is szépen szólaltatta meg, a maga módján. A basszusok melegen átitatták és stabil alapot nyújtottak a produkciónak, közben az énekhang könnyedén lebegett, a dob pedig minden ütésnél mozgásra kényszerítette a lábfejünket. Zárt kialakításából kifolyólag nem tudta az otthoni használatra optimalizált hifi fülesek nyitott, szellős térérzetét nyújtani. Sztereó hangszínpada ezért nagyon szűken húzódott fejünk köré, élvezhetőség terén viszont ügyesen szerepelt.

A TKR3 egyértelműen megváltoztatta az összképet, és hozzáadott egy azonnal észrevehető plusz vibrációt a zenéhez. Más kérdés, hogy az erőteljes basszusokkal telepakolt, elektronikus, rap illetve hip-hop műfajoktól eltekintve nem tudtuk kamatoztatni ennek hatékonyságát. A kis motor csak egy viszonylag szűk spektrumot erősített fel, alaposan megzengetve az egész fejpántot. Így a basszusok elképesztő mértékben megugrottak, mintha egy mélyláda dorombolt volna a kobakunkon. Másfelől le kell szögeznünk, hogy kikapcsolt TKR3 mellett is élénk maradt az Alpine karaktere, a hangszórók által generált frekvenciákhoz egyáltalán nem nyúlt hozzá a belső elektronikája. Mindezt csak azért említettük meg, hogy olvasónk ne érezze kötelezőnek a beépített motor és áramkör használatát. Passzív módban is épp olyan dögös, izgalmas és masszív az SVH300 produkciója.

Végszó

Az Alpine SVH300 hangja felülmúlta egyéb, bizonytalanul megoldott fizikai és szoftveres adottságait. Divatos külsejével egyértelműen tudomásul adta, hogy fő célközönségét a fiatalos, könnyűzene rajongók képezik. A hozzá hasonlóan árazott vetélytársakhoz képest nem nyújtott olyan jó komfortot és minőségi anyagokat. Fontos tudni azonban, hogy jelenleg komoly kedvezménnyel lehet megvásárolni, ami erősen változtat a dolgok állásán. Az akciós árát figyelembe véve már érdemes meghallgatnia azoknak, akik főleg kültéri használatra keresnek kimondottan izgalmas karakterű, lazább stílusokhoz optimalizált fejhallgatót.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.