AKG Y50BT Bluetooth mobil fejhallgató teszt
Lekötve, vagy szabadon... nem ugyanaz?
2015. november 20., péntek, 17:45
AKG audio fejhallgató Y50 Y50BT Bluetooth mobil fejhallgató Bluetooth fejhallgató AKG fejhallgató fejhallgató teszt vezeték nélküli fejhallgató AKG Bluetooth fejhallgató Bluetooth fejhallgató teszt mobil fejhallgató teszt AKG fejhallgató tes
A hordozható, utcai felhasználásra szánt fejhallgatók világában inkább a vezeték nélküli változatokat keresik, és a laikusok többsége érthető módon a legkevésbé rizikós területet, magyarul a középkategóriát veszi célba. Kíváncsiak voltunk, hogy mit lehet kapni, amennyiben a jó hang, a jó ár és a jó szolgáltatás egyaránt fontos, így került hozzánk az AKG Y50BT.
Eltérések
Az Y50BT vezetékes változatát (Y50) nemrégiben teszteltük, így már ránézésre szemet szúrt néhány apró, de számottevő különbség. Az egyszerűbb, zsinóros kiadáshoz képest mindössze annyi vizuális eltérést tartalmaz a kábelmentes típus, hogy hangszórókamrájának peremére néhány gomb került, valamint a külső fémlemezek festése nem fényes, hanem jóval elegánsabb, metálos árnyalatú. Ez a felület a lakkozott verzióhoz képest kevésbé koszolódott, egyhónapos tesztelésünk alatt egyszer sem találtunk rajta zavaró ujjlenyomatokat. Az igényesebb színhasználat mellett a hatalmas embléma diszkrétebb megjelenésére is ügyeltek, tehát az AKG felirat jóval kellemesebb látványt nyújt, mondhatni belesimul az összképbe. Nálunk az ezüst verzió vendégeskedett, amely a gyártó által mellékelt fotókhoz képest jóval világosabbnak tűnt, egyébiránt még fekete vagy kék színben vásárolható meg a kétségkívül csinos külsejű Y50BT.
Használat közben
Az Y50BT pontosan ugyanazt a(z átlagos) komfortszintet nyújtja, mint a korábbi cikkünkben alaposan kivesézett Y50. Ugyanakkor passzív zajszűrés tekintetében sem változott, tehát tömegközlekedésre kifejezetten jó választás, ha olyan fejhallgatót szeretnénk, ami határozottan kiszorítja a külvilág hangjait.
A vezeték nélküli szabadság részét képezi, hogyha a zsebünkben rezzen a telefon, akkor akár a fejhallgatóval is fogadhatunk bejövő hívást, emellett a zenelejátszás és jelszint vezérlés is gyerekjáték, az adott funkcióhoz tartozó kezelőszervek helyét pár napon belül könnyedén megszoktuk. Talán szőrszálhasogatás, de egy pici figyelmességet fordíthattak volna az Y50 BT ki-bekapcsoló gombjára, melyet összecsukott állapotban nagyon könnyen képes benyomni a másik oldal hangszórókamrájának széle. Ennél fogva előfordult, hogy a füles véletlenül "magát üzemelte be". Reméljük, hogy a tervezők a következő generáción máshova helyezett, vagy másmilyen mechanizmussal működő gombbal megoldják ezt az apró bakit, jelen esetben ezt csak úgy orvosolhattuk, hogy inkább óvatosan tároltuk az Y50 BT-t.
Természetesen kábellel is használható a fejhallgató (ilyenkor részletgazdagabb hangzásra lehet számítani), ha mondjuk az akkumulátor lemerült. Általános használathoz nem szükséges a vezeték használata, mivel a beépített akkumulátor egy feltöltéssel akár 20 órányi áramellátásra is képes. Nem mértük stopperrel, de átlagosan napi 2-3 óra használat mellett, tényleg akár egy hétig is bírta a füles, ami egy viszonylag olcsó, vezeték nélküli modelltől kifejezetten becsületes teljesítmény.
Hangminőség
Bizonyára olvasóinkat sem lepjük meg annyira, ha azt írjuk, hogy az Y50BT karaktere kísértetiesen hasonlított az Y50-éhez. Szinte pontosan ugyanaz. Különösen a határozott, erővel átitatott dinamikai ábrázolást tekintve.
És az erő minduntalan rendelkezésünkre állt. Ha feljebb állítottuk a jelszintet, a füles érezte, hogy mit szeretnénk, így a basszusokból is töményebb, erősebb mennyiséget zúdított ránk. Tetszett, hogy az alsó frekvenciákat inkább keményen és feszesen akarta átadni, elkerülve a hömpölygő, brummogó mellékhatásokat. Folyamatos lendületességet adott hozzá tesztfelvételeinkhez, amitől a kicsit egyhangúbb, unalmasabb számok is színesebbnek, szaporábbnak érződtek. Az Y50 BT mindenképpen a könnyűzenék megszállottjainak ajánlott, mert dinamikus zenével szól igazán szórakoztatóan, élvezhetően. Hangszeres muzsikát is tálalhatunk neki, de abban a finom részletek hamar ködössé válhatnak, amint a nagybőgő vagy lábdob elkezd dominálni. Mindehhez hozzátartozik a Bluetooth enyhén tömörítő jellege, ami a könnyedséghez szükséges, háttérben zajló részleteket tovább csökkenti.
A fentebb leírtak alapján úgy tűnhet, mintha az AKG Y50BT egy primitív bulizene-tolmács volna, de ez nem igaz. Persze, 100 Hz alatt szeretne mindenáron extra izgalmakat nyújtani a hallgató számára, de van a hangjában valami, ami a hertzekkel nincs összefüggésben. Határozottság, és szilárdág. Ugyan szűkre fogta a sztereó színpadot, mégis stabilan a helyén tartott minden effektust, és pontosan ott, ahol a hang megszólalt.
Nagyon pozitív tapasztalataink voltak az AKG hifi fül- és fejhallgatóival, némelyiküket a saját kategóriájukon belül (pl. N20, Q 701, K 3003) bárkinek nyugodt szívvel tudjuk ajánlani. A Harman International cégcsoport marketing szakértői félig kihasználták a valódi audiofil képességű termékek kapcsán általánossá vált "AKG hangzás" fogalmát, és az Y50BT-adatlapjára sem féltek átültetni. Szerintünk az Y50 BT teljesítménye távol áll a stúdiómikrofonok és hifi fejhallgatók gyártásában évtizedek óta jeleskedő cég filozófiájától, vakteszt alapján nem tudnánk megállapítani, hogy mely gyártótól származik. Ízlésesen tervezett és összeszerelt külseje, a dekoratív alumínium elemei és a basszusokkal átitatott, lendületes, fiatalos hang volt, ami elsősorban tetszett, és pont.
Végszó
Az AKG Y50BT mindennapjaink kiegészítésére elsőrangú eszköz. Amikor épp nem zenét hallgattunk rajta, telefonálásra is remekül megfelel. Tökéletesnek nem nevezhető, de nem is volt részünkről ilyen elvárás. Az 50000 Ft környékére árazott vezeték nélküli füleseknél nem a makulátlan megjelenésre és a prémium szintű anyaghasználatra törekednek a tervezők és a gyártók. Az Y50BT nem a pehelykönnyedségű, "észrevétlen kényelem" képviselője, ez tény, arra viszont tökéletesen alkalmas, hogy az iskolába, munkahelyre, a belváros egyik pontjából a másikba utazva használjuk. Hangzása ütős és fiatalos, tele lendülettel. Akik nem törekednek feltétlenül a kábeltől mentes használatra, azoknak javasoljuk, hogy próbálják ki a Bluetooth nélküli, sima Y50 fejhallgatót is. Utóbbi az Y50BT-vel azonos mechanikai felépítés mellett jelenleg csaknem 50 %-kal kedvezőbb áron vehető meg, ráadásul a vezetéknek köszönhetően picivel jobban is szól.