A Dolby és a Philips megmondja, milyen legyen a jövő 3D tévéje?
A két cég bejelentett valamit, amit a legtöbben nem is értünk
2013. április 12., péntek, 19:50
Dolby Philips 3D 3D TV 3D Tablet Philips 3D Dolby 3D Philips Dolby szemüveg nélküli 3D
A Dolby és a Philips meg akarja mondani mindenkinek, hogy miként is készítsék 3D filmjeiket és hogyan juttassák el azt nekünk, szemüveg nélküli 3D tévéinkre, tabletjeinkre és telefonjainkra. No de álljon csak meg a menet! Szemüveg nélküli 3D tévé és tablet?
Mielőtt a szemüveg nélküli 3D tabletekkel és tévékkel foglalkoznánk, gyorsan ejtsünk pár szót az elkövetőkről is, hiszen őket eddig elsősorban nem erről ismertük. A Dolby neve mozik és házimozik hangjához kötődik leginkább, a Philips pedig mindenféle, roppant jól formatervezett háztartási gépek és szórakoztató-elektronikai készülékek világából ismerős. Pedig az emlegetett cég mindig is nagy innovátor volt. Akik még használtak kazettás magnót, azok tudják, hogy a Dolby zajszűrői évtizedeken át segítettek tisztább, élvezetesebb hangot kicsikarni a kis szalagokból. Akik pedig ismerik a CD születésének történetét, azok tudják, hogy nem csak maga a Compact Disc formátum, de annak elődje, a videó felvételekhez használt Laser Disc is a Philips segítségével született meg. A CD sikerét meglovagló és a DVD tudását előre vetítő, de azt évekkel megelőző CDi is a Philips gyermeke, ahogyan az SACD is az öreg holland cég segítségével született meg. A Dolby pedig... Nos, ez a cég időközben a szemünk láttára ontotta magából az újabb és újabb hangformátumokat. Persze a két cég tevékenysége ennél sokkal mélyebbre nyúlik az iparban, de ebben most inkább nem merülnénk el.
Most pedig szóljunk a szemüveg nélküli 3D tévékről, táblagépekről és telefonokról!
Ezek bizony léteznek és sok közülük egészen jó. Éppen csak annyi gond van velük, hogy ma még drága a gyártásuk és, az OLED-hez hasonlóan, nem rendelkezik még senki igazán nagy gyártókapacitással ezek előállítására. Fogyasztói oldalról nézve, könnyen úgy tűnhet, hogy a gyártók előbb a szemüveges készülékekből akarnak nagyon sokat eladni, mielőtt igazán neki kezdenének a szemüveg nélküli 3D gyártásának. Aki azonban egy kicsit is ismeri a technológiát, az tudja, hogy ez messze nem ennyire egyszerű.
Már ma is van néhány szemüveg nélküli 3D tévé a piacon
Már a 2011-es és persze a 2012-es IFA-n is láthattunk jó néhány szemüveg nélküli 3D tévét. Ezen cikk írója pedig épp arra vár, hogy a futár meghozza szemüveg nélküli 3D tablet eszközét. A Sony TD10/20/30-as 3D kamerák is szemüveg nélküli 3D LCD-t használnak, az LG és a HTC pedig az elmúlt években több kísérletet is tett 3D telefonokkal. Ezek sikere azonban elmaradt. Ennek az egyik oka, amire persze eddig senki nem figyelt, hogy a telefonokra nincsen 3D tartalom! Bizony, ez az igazság! Hiába van egyre több 3D film a boltok polcain, azok 42-60 colos képernyőkre vannak beállítva és nem tized akkora pici kijelzőkre. Ez a probléma nagyon is valós! Gondoljunk csak bele, hogy ha a mozivásznon a jobb és bal szem számára vetített kép között csak 1-2 cm eltolódás lenne, akkor azt észre sem vennénk. Ott bizony tíz centit meghaladó különbség kell, hogy mélységet érezzünk! Ez egy tévére átméretezve még pár centis is lehet, vagyis élvezhető marad. Egy telefonon azonban már csak milliméternyi, régebbi és kisebb (nem Full HD) kijelzőkön pedig esetleg csak 1-1 pixelnyi. Ilyen kis különbségnél már nem érzékelünk mélységet. A telefonra sajnos más típusú beállítással rögzített 3D kell. Ahogyan ideális esetben a tablet, a tévé és a mozi is saját méreteihez igazított tartalmat kellene kapjon. Így lenne jó. A Philips és a Dolby által leírtak, egyebek között ebben segítenek. Iránymutatást adnak, ami lehetővé teszi, hogy a 3D tableteken és telefonokon a jövőben már élvezhető 3D képet kapjunk, hogy érdemes legyen a drágább, szemüveg nélküli modelleket is legyártani. Ezzel pedig az egész 3D ipar egy újabb lendületet vehet, aminek eredményeképpen mi fogyasztók egyszerre nyerünk kényelmet és jobb minőségű 3D tartalmakat.
A Viren terméke egyike, a napjainkban megjelenő szemüveg nélküli 3D tableteknek, ami máris három konkurenssel kell osztozzon a piacon
A fentiekből mellesleg az is látszik, hogy a Dolby nem csak a hanggal foglalkozik és persze, hogy a Philips tévégyártásának átszervezése, a TP Vision általi gyárátvételek mit sem változtatnak a Philips klasszikus karakterén. Ők továbbra is fejlesztenek és formaterveznek, ahogyan azt eddig is tették.
Egyre kevesebb szemüveget láthatunk majd az IFA-hoz hasonló kiállításokon
További cikkek: