Yamaha R-N800A hálózati sztereó erősítő teszt
2024. február 27., kedd, 14:35
Yamaha audio hifi erősítő MusicCast hifi erősítő sztereó erősítő hálózati erősítő Yamaha erősítő Yamaha hifi erősítő teszt hifi teszt Yamaha teszt hifi erősítő teszt sztereó erősítő teszt Yamaha erősítő teszt hálózati erősítő teszt
A Yamaha jól csengő név a hifi világában, legendás gyártó azonban nem csak a babérjain ül, mint mások, akik kiérdemelték ugyanezt a címet, de ott is ragadtak, nem haladtak a korral. Itt van viszont az R-N800A névre keresztelt mindent egybe készülékük, ami streamer, erősítő és DAC is egyben. Saját fejlesztésű YPAO névre keresztelt bemérő rendszer is jár hozzá és még megszámlálhatatlan egyéb más lehetőség is.
Yamaha R-N800A, ezzel a típusszámmal köszönt be hozzánk a gyártó nagyjából középre pozícionált tagja egy, négy készülékből álló sorozatából (RN-600A, RN-800A, RN-1000A, RN-2000A). Ez is a mindent tudó masinák számát gyarapítja, streamer, erősítő, DAC (SABRE ES9080Q 384 kHz/32 bites DAC) és van egy különlegessége, a saját fejlesztésű YPAO rendszer, amivel be tudjuk állítani a szobánk akusztikájához a hangzását. Az erősítő rész 2x140 wattos 8 ohmon és még 2 ohmra is specifikálták, ott már 2x290 W-ra képes! Említésre méltó még az FM analóg és DAB digitális rádió, ha valaki ezeket is szeretné hallgatni, mivel a gyártó lehetőséget adott erre is.
Természetesen a Yamaha sem hagyta ki a streamingben rejlő lehetőségeket és a minél egyszerűbben kezelhető, digitális mindenest ötvözött egy erősítővel. Az RN-800A sem lóg ki azon gyártmányok sorából, aminek a működéséhez elég egy internet kapcsolat és kábelek a hangfalhoz. Nem kell az összeköttetésekkel bajlódni, nem kell azon töprengeni, vajon a külön-külön megvett részegységek passzolnak-e egymáshoz, csak be kell dugni a tápkábelt a konnektorba és máris használhatjuk. Seregnyi lehetőséget pakoltak még hozzá, teljes mértékben kielégítve még a maximalista, mindent elváró vevőréteg elvárásait.
Kinézet, csatlakozók
Kerek és hasáb formájú kezelőszervek díszítik az előlapot (érdekes módon a bemenetválasztó a gömbölyű és a hangszínszabályzók a négyszögletesek) itt jegyezzük meg, a Yamaha szembe megy a megszokott hifista puritánsággal, ugyanis egy loudness tekerentyűt is kapunk a pénzünkért. Van még egy fejhallgató aljzat és egy YPAO mikrofonbemenet.
A hátulját megnézve bőséges kínálattal találkozunk, négy analóg RCA bemenet, amiből az egyik a phono, két-két optikai és koaxiális bemenet sorakozik az USB-B mellett. Itt találjuk a lényeget, egy LAN csatlakozó formájában, vannak még rádióantenna aljzatok, pre-out és szubkimenet, szerviz és trigger portok és természetesen a hangfalkimenetek A-B lehetőséggel, azaz akár két pár hangfalat is köthetünk rá, betartva a gyári utasításokat.
A méretes távirányító szintén alaptartozék, jól jön, ha éppen nem a MusicCast applikációval vezéreljük.
Belül
Sajnos számtalanszor futunk bele olyan belsőkbe, ahol több a levegő, mint az alkatrész. Nos, ebben az esetben örömmel közöljük, a Yamaha igencsak kitett magáért, alaposan tele pakolta minőségi alkatrészekkel, legyen az a tápegység, vagy a digitális részleg. Jókora hűtőbordák vezetik el a keletkező hőt és még a merevítésről sem feledkeztek meg a tervezők. Le a kalappal!
A digitális oldal lelke egy SABRE ES9080Q 384 kHz/32 bites DAC, ami bőséggel elég a mostani divatos hangformátumok kezeléséhez.
Szolgáltatások, működés közben
Majdnem a lehetetlennel határos, annak a felsorolása, mi mindenre képes a Yamaha R-N800A. Szinte az összes stream szolgáltató támogatása alapból, natívan rendelkezésre áll. MusicCast applikáció a telefonos vezérlésért, WiFi és Bluetooth kapcsolat, AirPlay 2, köthetünk rá PC-t és/vagy NAS-t, ott az YPAO, köthetünk rá mélyládát, használhatjuk, mint előerősítőt, ha úgy tartja úri kedvünk egy végfokkal kiegészítve. A két pár hangfal csatlakozó lehetőséget ad a kettős kábelezésre, vagy két pár hangfal rákötésére (a gyár által megadott kritériumokon belül!) vagy használhatjuk külön-külön is azokat az A-B váltási lehetőséggel.
A MusicCast App jól és gyorsan működött, hiba nélkül kezelt minden rábízott dolgot. A beüzemelés az átlagnál kicsit körülményesebb, de a kézikönyv mindent szépen leír, elsőre is menni fog mindenkinek.
A használat során nem találkoztunk zavaró hibákkal, tette a dolgát, ahogyan azt kell, nem csinált magából lassított felvételt, nem akadt, és zavaró zörejek sem jöttek ki a belsejéből. Nyitott állványon használtuk, ott nem melegedett zavaróan.
Aki szeret tekergetni és számtalan beállítást kipróbálni, az itt kiélheti magát, a Yamaha ezer és egy dologra ad lehetőséget. Sőt (szentségtörésként hangzik az igazhitű hifisták számára) még a loudness is egészen jól működött a korlátjain belül, főleg alacsony hangerőn, ha este van és zenét szeretnénk hallgatni, de már nyugovóra tért a család.
Tesztkörnyezet
Cambridge Audio 851A, Naim SUPERNAIT 3 erősítők, Cocktail Audio X50D streamer és futómű, Topping D70S, iFi NEO iDSD DAC, SVS SB-3000 szubláda, Satori és JVC hangfalak, QED, VIABLUE, Inakustik kábelezés.
Hangminőség
Vannak olyan zenék, amit, ha hallgatunk, legszívesebben otthagynánk, hadd szóljon nélkülünk önmagában, annyira pocsékul sikerült a felvétel és a keverés. A Yamaha ezt úgy oldotta meg, hogy visszafogottan reagált minderre, nem hangsúlyozta ki a hibákat, inkább megsimogatta a pocsék zene buksiját (közvetve a hangmérnökét is) majd én segítek rajtad, elfogadhatóvá varázsolom helyetted ezt is. Véletlenül pont Bruce Springsteen korai lemezei között kotorásztunk, ahol véleményünk szerint a takarítónéni ült a keverőasztalnál (nem lebecsülve ezzel a takarítónéniket) a hangmérnök helyett, és még ebből a borzalomból is sikerült egészen hallgatható hangot kicsiholnia.
Hans Zimmer prágai koncertje volt a következő teszt zene, ahol szintén a nyugodtságot tudtuk kiemelni, nem mászott az arcunkba, nem riasztott meg hirtelen, oda nem illő hangokkal. A hátborzongató mélytartománynak megvolt a kellő mélysége, de inkább sima volt, mint fotel rengető. A hangulat viszont itt is megkapóra sikeredett, megvolt a libabőr érzet az Inception főtémája alatt, a Dark Knight (Sötét lovag) lüktető basszusai alaposan megrezegtették a gyomrunkat, tényleg "sötét" volt az atmoszféra.
Mike Oldfield és Mark Knopfler köszönt ránk a következőkben finoman cizellált gitárhúrokkal, ami inkább kényeztetően andalító volt, mint erőszakosan figyelem felhívó. A harangjátékok és nem mellesleg az egész felső frekvencia-tartomány sima és krémesen áradó érzést adott, torzításnak a leghalványabb jele nélkül. Mint amikor zavartalanul lubickolunk egy medencében, ahol jólesően ölel körbe a melegvíz. Félreértés ne essék, a hangszerek dinamikáján nem esett csorba, egyszerűen nem az volt a hangsúlyos elem, de azért hallhatóan ott volt.
Az egyik zenei stílus, ahol az erényei a legjobban érvényre jutottak, az (például) Paul Simon bármelyik dala, élvezettel és felhőtlen boldogsággal közvetíttette nekünk a művész hangját, parádés érthetőséggel és jelenlét érzettel.
Ezen felbuzdulva szem, illetve fülügyre vettünk pár hasonló albumot, ahol az emberi hang a fő produkció (Malia, Phil Collins) és örömmel konstatáltuk ugyanazokat az erényeket, amiket az előbb hallottunk. Kifejezetten szórakoztatóan tolmácsolta az énekhangok finom rezdüléseit és hajlékonyságait, plasztikusan ábrázolva ezeket a térben a hangfalak között.
A teljes képhez a hosszútávú meghallgatás is hozzátartozik, ami az eddig hallottakból kiindulva, nem igazán lehet túl nagy kihívás. Nem is volt az, tökéletesen el tudott tűnni a háttérben, hagyott dolgozni minket. Viszont, ha kellett, magára is tudta vonni a figyelmet egy-egy zenei részlettel, amit meghallva végig kellett hallgatni az adott számot.
Konklúzió, ajánlás
Nem mondunk túl nagy újdonságot azzal, amikor kijelentjük, a Yamaha azok közé a gyártók közé tartozik, akikben nem nagyon lehet csalódni, ha valamelyik terméküket szeretnénk megvenni. "Ő" az egyik olyan gyártó, aki túlélte az analóg korszakból a digitálisra történő váltást, nem ült a régmúlt idők babérjain, hanem hallgatott az idők szavára és haladt a korral. Megbízhatóan egyenletes, túlzásoktól mentes hangot hallottunk, ami soha nem vált zavaróvá, keménnyé vagy fárasztóvá. Kellemes hangulatot tudott teremteni a szobánkban, ellazuláshoz tökéletes társ volt. A számtalan zenei forrás lehetőségéből adódóan, bármihez hozzáférhettünk, ami a streaming szolgáltatók nyújtottak és ezeket hallgathattuk WiFi-n, LAN összeköttetéssel kábelesen, Bluetooth kapcsolattal, amihez éppen kedvünk volt. NAS és PC kapcsolat is elérhető, konkrétan nem nagyon volt olyan reláció, ami lehetséges, de a Yamaha nem tudta volna kezelni.
A megépítése időtálló, gondos munka, ahol nem spóroltak a minőségi megoldásokkal se kívül, sem a belsejében, figyelemre méltó megoldás, ami bátran ajánlható egy meghallgatásra mindenkinek.