Technics SA-C600 hálózati sztereó erősítő teszt
2023. augusztus 7., hétfő, 20:45
Technics audio hifi erősítő zenelejátszó streamer CD-lejátszó sztereó erősítő hifi erősítő Technics erősítő erősítő teszt Technics teszt hálózati erősítő sztereó erősítő teszt hifi erősítő teszt hálózati erősítő teszt
A Technics váratlan lépések sorával lepett meg minket az utóbbi 5 évben. Izgalmas termékekkel tértek vissza a neves hifi gyártók közé. Jelenlegi eszközük kompakt, de intelligens doboz, amihez már csak egy pár hangsugárzó kell. Azoknak készült, akik újra elővennék porosodó CD gyűjteményüket, nem vetik meg a hálózati funkciókat, ugyanakkor nem akarják ormótlan hifi rendszerrel teletömni a nappalit. Mi sül ki ebből: túlgondolt bonyodalom, vagy "all-in-one" sikersztori?
Bevezető gondolatok
A Technics Premium Class szériájába tartozó SA-C600 integrált sztereó erősítő, CD-lejátszó, rádió, hálózati lejátszó és DAC egybeépítve. Mindössze 34 cm széles és mély, alig 10 cm magas háza szembe megy a hagyományos hifiről alkotott képpel. Helytakarékossága D osztályú erősítő áramkörének köszönhető, melynek előnyei közé tartozik a külső zajokra sokkal kevésbé fogékony jelút is.
Kettős tápegységet tartalmaz, melyek közül az egyik kizárólag az erősítőről gondoskodik. A két független transzformátor kábelezése ugyancsak speciális, zajt minimalizáló kialakítású. További különlegesség az órajel generátor, melynek zajcsökkentésért felelős áramköre a cég zászlóshajó SL-1000R lemezjátszójából származik.
A cég sokoldalúságra törekedett, ami vizuálisan főleg a bemeneteken mutatkozik meg. Analóg vonalszintű és phono RCA egyaránt rendelkezésre áll. Digitális oldalon számítógépes USB-B, koaxiális és optikai bemenet is választható. Így akár öt különböző forráskészüléket is fogad az SA-C600. Átlagfelhasználók esetében nem gondoljuk, hogy ennél több bemenet szükséges. A teljesítmény 2x60 W, amihez 46 W teljesítményfelvétel társul(?). Különös. Hogy gyakorlatban mit tud az erősítő (mennyire képes meghajtani a hangsugárzókat), arra a Hangminőség c. bekezdésben térünk vissza.
Ami pedig a hálózati funkciókat illeti: beépített Chromecast kliens, natív futtatás lehetősége Spotify és TIDAL alkalmazásból (MQA támogatással), valamint internetrádió. Apple tulajdonosoknak az AirPlay 2 megléte is említést érdemel.
Küllem
A tesztkészülék, melyet a kecskeméti AV-Land-nek köszönhetően tudtunk kipróbálni, egyszerű és praktikus csomagolásban érkezett hozzánk. Fekete, vagy ezüstszínben kapható, utóbbinál csak a felső fémlemez színe más. Kifejezetten szellős a formaterv, egyetlen gomb sincs az előlapon, melyet bordázott minta díszít. A Technics tervezői jó munkát végeztek. Nem csak egy puritán uzsonnásdobozt hoztak létre, ugyanakkor a spártai vastömb hatást is elkerülték. Az SA-C600 olyan motívumokat éleszt újra, amiket 30-40 éve is alkalmaztak a legkomolyabb hifi gyártók, de abban az időben még nem mindegyik újításra állt készen a vásárlóközönség.
Tesztalanyunk következetesen hordozza a jól bevált, múltba és jövőbe egyszerre tekintő stílusjegyeket. Hasonló megjelenést kapott, mint a korábban bemutatott OTTAVA, de kecsesebb. Határozottan jó érzés volt ránézni annak ellenére, hogy a készülékháznak bizonyos részeit műanyagból (de jó minőségűből) gyártották.
A CD futómű viszont nem tartalmaz lötyögő, zörgő lemeztálcát. Helyette felső, kerek ablakát eltolva fértünk hozzá a forgató mechanikához. A CD-t egyszerű mozdulattal bepattintottuk, a porvédő tetőt kézzel visszatoltuk. Ezt követően sejtelmes megvilágítással kísérve lehetett gyönyörködni a pörgő lemezben. Megjegyzés: akit zavar a díszvilágítás, kikapcsolhatja az alkalmazáson keresztül. A mechanika rendkívül halkan üzemelt, még halkabb háttérzene közben sem hallottuk. Csendes zizegését akkor is alig vettük észre, ha közvetlenül a készülék fölé hajoltunk.
A fényerős, kontrasztos előlapi OLED kijelző mutatta az aktuális forrást, hálózati vagy USB lejátszó mód esetén pedig a zeneszám címét és időtartamát. A kijelző alatt érintést érzékelő gombok sorakoznak, melyekkel bemenet választásra és zenei navigációra van lehetőség. Érintésre sípszóval reagáltak. Ezt a hangjelzést mi kikapcsoltuk a telefonos alkalmazásban, de a szándék tetszett, hogy visszajelzést ad az elektronika.
Használat közben
A beüzemelés és vezérlés gördülékeny volt. A távvezérlő gombkiosztásán könnyen tájékozódtunk. A fizikai és érintős gombokra is gyors reakció jött. Ha hálózati kliensről küldtünk parancsot, 1-2 másodpercen belül, fürgén reagált arra is az eszköz. Különösebben zavaró részlettel nem találkoztunk a tesztidőszak alatt. Csak egyetlen részletnél álltunk meg, ami nem több kényelmi szempontnál. A CD fölötti kerek ablak jobbra-balra mozgatása helyett lehet, hogy jobban mutatott volna egy felnyíló fedél. Leginkább ízlés kérdése. Szívesen láttunk volna olyan opciót, hogy a kerek fedél visszatolása utána automatikusan elindul a lejátszás, talán frissítés útján bekerül.
Letöltöttük a Technics saját fejlesztésű alkalmazását, melynek használatával okostelefonról vezéreltük a gyártó összes hálózatképes hifi eszközét. Multiroom rendszerré is alakíthatók a különböző helyiségekben, illetve zónákban elhelyezett készülékek. Így a felhasználó a komplett otthonát betöltheti zenével, hogy mindegyik hangrendszerén ugyanaz a zene szóljon. A Technics Audio Center alkalmazás teljesen kiváltotta az infravörös távvezérlőt. Bemenet választás és jelszint (hangerő) vezérlés egyaránt végezhető volt vele, sok finombeállítással kiegészítve.
Gyorsparancsok és lejátszás időzítő beállítására nyújtott lehetőséget, továbbá hangszín és balansz módosításra. A Space Tune engedélyezésével telefonunk mikrofonjával szobakorrekciós profilt hoztunk létre. Olyan lehetőségeket is találtunk, mint a kijelző sötétítés, automatikus bekapcsolás optikai jel esetén, vagy automatikus kikapcsolás. A lejátszó menüben láttuk az éppen hallgatott zene albumborítóját és fájlinformációit.
Megjegyzés: A gyártó leírásában USB 2.0 támogatás szerepel, amit célszerű észben tartani. USB 3.0 pendrive beolvasása nem lehetséges.
Hangminőség (Technics SB-C600 hangfalakkal)
Az AV-Land rendelkezésünkre bocsátotta a hangsugárzókat, melyeket kimondottan ehhez az erősítőhöz javasol a Technics (amit külön köszönünk). Az így kapott szett élénk, részletgazdag hangkaraktert eredményezett. Magabiztosság és nagy tér volt megfigyelhető a legtöbb tesztzenével. Könnyen átadtuk figyelmünket a zenének annak ellenére, hogy az SA-C600 nem rejtette el hiányosságait. A magas frekvenciák nem voltak eléggé levegős jellegűek, de a hangsugárzók óriási hangszínpadja, közvetlen énekhangja, gazdag basszusa kárpótolt érte.
Ha professzionális minőségű, tökéletesen kevert stúdiófelvételeket hallgattunk (Cassandra Wilson - Red Guitar) akkor a gitárhúr lecsengése és a rumbatök éles hangja kétdimenziós maradt. A zenészek megjelenítése tárgyilagos volt, de a hangulati elemek és a lelkes energia elosztás megakadályozta, hogy túl gépiesnek, élettelennek érezzük az összképet. A magashangok nagy hangerőn tömörebbé váltak. Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a szettet hétköznapi igényekhez optimalizálták. Utóbbi nem jelenti azt, hogy klasszikus zenére alkalmatlannak gondoltuk! Stúdióalbumoknak nem adott nagy mélységet az SB-C600. Ha viszont olyan darabra ugrottunk, amely eleve tágas térben készült, meghökkentő élményben részesültünk.
Remek példa utóbbira Olivier Latry - Midnight at Notre-Dame c. albuma. A monumentális orgonát hihetetlenül tágas és mély atmoszférával jelenítette meg a szett. Nem hittünk a saját fülünknek. Egy középkategóriás, többfunkciós elektronika és kompakt hangfalpár elrepített minket a gótikus székesegyház falai közé. Az orgona mélyebb búgásai is határozottan, árnyalt textúrával jelentek meg. A legalsó mélyhangok figyelmen kívül maradtak, de a basszus mégis szétterült a szobában, kitágítva a térhatást.
A papíron közölt teljesítmény alapján nem számítottunk nagy erőre. Éppen ezért meredt szemmel vettük tudomásul, ahogy házibulihoz elegendő hangnyomásszinttel támadtak ránk a HEDEGAARD - Ratchets ütemei. A basszus kemény volt, az elektronikus effektusok betöltötték a szobát, ehhez tágas hangmező társult. A Technics SA-C600 és SB-C600 papíron szerény szettnek tűnt, de valós ereje felülmúlta elvárásainkat. 25 négyzetméteres zenehallgató szobánkat 70% jelszintig (ami már szerényebb házibuliba is elég) bárminemű erőlködés nélkül töltötte be. A diszkós, mellkasnak verődő mélyhangok logikusan elmaradtak, de a hallható basszus tengernyi részlettel, igényességgel és gazdag dinamikával jelent meg. Aki több mélyhang energiát akar 20-30 Hz között, beilleszthet mellé egy aktív mélysugárzót. Az előbbi gondolatok tisztázására meg kell jegyezni: az SA-C600 és SB-C600 mélyhangja nem volt gyenge. A hangsugárók 40 Hz-től szólaltak meg, amit tudomásul kellett venni. Később kíváncsiságból még nagyobb teherbírású, álló hangfalakkal is futottunk egy kört.
Hangminőség (Atlantic Technology AT-1 hangfalakkal)
Az AT-1 fizikai felépítéséből sokkal több basszust tett hallhatóvá, ugyanakkor pontosabban rámutatott az erősítő erős pozitívumaira és néhány korlátjára. A zenészek közti szeparáció és a magashangok mikrodinamikus felbontása lehetett volna jobban kidolgozott. De emlékeztettük magunkat arra, hogy tesztalanyunk többfunkciós, vagyis nem kizárólag erősítő, hanem konkrétan 5 eszköz feladatkörét ellátó eszköz, így nehezen kifogásoltuk energikus és határozott karakterét. A színpadkép, melyet megjelenített, mozgalmas volt, átitatva lelkességgel. Belecsippentett a zenébe és rámutatott fontosabb részletekre. Nem intimitásra és meghitt betekintésre, hanem összkép megjelenítésre, a panoráma összegző megrajzolására törekedett. Ezt sikerrel hajtotta végre függetlenül attól, hogy CD, USB vagy internet volt a forrás.
Végszó
A Technics SA-C600 nem a tökéletességet, hanem élvezhetőséget célozza meg. Kedvelhető hangú, nem high end szintű luxust testesít meg, mégis stílusos szobadísz. Karaktere kedvelhető annak ellenére, hogy nem abszolút neutrális. Utóbbi alatt értendő, hogy komplexebb daraboknál, erősebb jelszinten (hangerőn) megjelenik teljesítményének határa és a magashangok tömörsége. Viszont megfelelő hangsugárzóval ütős, hangulatos, izgalmas szett alapját képezi. Az SB-C600 állványos hangfalakkal óriási teret, gazdag basszust és hosszú távon is barátságos hangélményt nyújt. Megragadja a hallgató figyelmét, ami markánsan megkülönbözteti a kommerszebb, olcsóbb halmaztól.
Szimpatikus az exkluzív megvalósítás és az ötletes, modern részletek. Az összképhez viszonyítva aránylag kedvező ár társul. Aki mindenes otthoni hangrendszert szeretne a diszkrét megjelenés feláldozása nélkül, kicsi vagy közepes szobába, annak nyugodt szívvel ajánlott a kipróbálása. Ismét meg kell jegyezni, hogy a Technics e szériája (szerintünk) még nem a maximalista audiofilek, hanem hangulatos és kellemes zeneélményre vágyók kegyeibe férkőzik be. Az ár-kivitel-hang háromszögön belül mérlegelve több pozitívumot, mint hiányt fedeztünk fel. Ezért még nehézfejű kritikusként is széles mosollyal záródó tesztelést tudhatunk magunk mögött. Végre egy kellemes meglepetés!