Rotel RA-6000 sztereó erősítő és DT-6000 DAC-futómű erőpróba
Keleti gyémántok
2022. november 29., kedd, 23:05
Rotel audio hifi erősítő CD-lejátszó Rotel hifi Rotel erősítő sztereó erősítő hifi erősítő hifi teszt erősítő teszt hifi erősítő teszt CD-lejátszó teszt sztereó erősítő teszt Rotel erősítő teszt Rotel hifi teszt
A Rotel Diamond széria a cég hatvanéves fennállását koronázza meg. Mindössze két tagú, egy integrált sztereó erősítőből (RA-6000) és egy D/A konverterrel egybeépített CD-lejátszóból (DT-6000) áll. Az első Magyarországra érkezett darabokat próbáltuk ki hivatalos forgalmazójuk, az Aymara Kft. bemutatótermében. Hogy mitől különleges e készülékpáros, aktuális írásunkban fejtjük ki bővebben!
Külső és belső frissítések
Az RA-6000 és DT-6000 a Rotel RA-1592MKII integrált sztereó erősítő és RCD-1572 CD-lejátszó továbbfejlesztett változatának is tekinthető. A címben DAC-futómű elnevezés olvasható, mert a DT-6000 CD olvasás mellett koaxiális, optikai és számítógépes USB bemenetet is tartalmaz, ellentétben más Rotel CD-lejátszókkal. Így a futóműben lévő prémium minőségű, nyolccsatornás ESS DAC sokféle módon kihasználható. Itt meg kell jegyeznünk, hogy a készülékek fejlesztése során nem kizárólag a 15-ös szériát vették alapul. Kritikus részletek öröklődtek a high end Michi testvérektől is.
Hogy pontosan mit vettek át a nagyobb rokonoktól, arról nincs tudomásunk, de annyi biztos, hogy az RA-6000 magas hatékonysású ESR simító kondenzátorokat tartalmaz, melyek segítenek a hatékonyabban kontrollált hangzás elérésében, a DT-6000 úgyszintén.
A készülékházon és az elektronikus alkatrészekben is alkalmaztak szigetelő technikákat, továbbá a digitális és végerősítő áramkörökben. Mindezzel az érzékeny analóg áramkör zajszintjét és a torzítást szándékozták lecsökkenteni.
Külsőleg csak óvatos beavatkozást eszközöltek a Rotel mérnökei. A 15-ös sorozat előlapi szélei kerekítettek, azoktól eltérő módon itt hűtőbordára emlékeztető elemek láthatók. A kisebb széria domború előlapi gombjai helyett itt kör alakban csiszolt, lapos gombokra változtak. Ezáltal a vizuális összkép elegánsabb, de közben indusztriális hatása is erőteljesebb.
Rotel RA-6000 főbb jellemzői
A Rotel sztereó erősítői széleskörű funkcionalitásukról ismertek. Ebben az AB osztályú RA-6000 sem kivétel. Bőséges teljesítményű (legfeljebb 2x350 W 4 ohmon) végerősítőjét saját gyártású toroid transzformátor táplálja. Hogy ezt az erőt minél több módon ki lehessen használni, a gyártó továbbra sem vállalt kompromisszumokat a gazdag bemenetválasztékot illetően.
Rengeteg analóg (RCA, XLR) és digitális (optikai, koaxiális, számítógépes USB) bemenet közül lehet válogatni. A mozgó mágneses phono RCA-tól kezdve az aptX HD Bluetooth vevő funkcióig, bármelyik korosztály és felhasználói réteg eldöntheti, hogy milyen forráseszközt szeretne hangosítani.
A kettős hangsugárzó kimenet igény szerint kiszolgálhat egy második pár hangfalat, vagy lehetőséget nyit kettős kábelezésre. Szükség szerint kettő aktív mélysugárzóval és az RCA Pre Out kimenet által további sztereó végerősítővel is kiegészíthető. Nem mintha kimondottan kevésnek számítana az oldalanként 200 W folyamatos kimenő teljesítmény.
Az RA-6000 nem ESS, hanem Texas Instruments D/A konvertert tartalmaz. Koaxiális és optikai bemenetein 192 kHz/24 bites mintavételezésre képes, számítógépes USB kapcsolat esetén pedig 384 kHz/32 bit is szóba jöhet, az MQA és MQA Studio dekódolást beleértve. Hivatalosan Roon Tested minősített, ami azt jelenti, hogy Core eszközre csatlakoztatva, USB-módban gondtalanul fel fogja ismerni a Roon Labs lejátszó szoftvere.
Minden beállítás és menüpont megtalálható az előlapi gombok, vagy a háttérvilágított billentyűzetes infravörös távvezérlő használatával. A gyártó tradicionális látásmódjának is betudható, hogy az RA-6000 nem (és a DT-6000 sem) vezérelhető dedikált telefonos alkalmazáson keresztül. Hozzá kell tenni, hogy IP vagy RS-232 alapon integrálható intelligens otthonokba, így a hálózaton keresztül történő vezérlés nem lehetetlen. Ennek gyakorlati megvalósításáról bővebb felvilágosítást nyújtanak az Amyara Kft. munkatársai.
Rotel DT-6000 DAC-futómű főbb jellemzők
A DT-6000 kétféle közönséget szolgál ki egyszerre. Lemezgyűjtőket és digitális forráseszközzel rendelkezőket. Digitális bemeneteivel részben lefedi az RA-6000 funkcióit, de mivel más DAC chipet tartalmaz, a hangkaraktere nem ugyanaz. Ez kísérletezési lehetőséget enged a felhasználóknak, hogy különböző módon használják ki az eszközöket. Különálló komponensekként (meglévő forrás/erősítő mellé beillesztve), vagy egymáshoz csatlakoztatva. Utóbbi esetén a tulajdonos döntheti el, hogy analóg, vagy digitális módon továbbítja a DT-6000 kimenetét.
Ami a CD-mechanikát illeti, e téren a Rotel három évtizede sok díjat besöpört, így volt honnan ihletet meríteniük. A precíziós motorral hajtott lemezfutómű rugós felfüggesztésű, hozzáadott csillapító anyagokkal a mechanikus zaj csökkentése érdekében. A tápellátást árnyékolt toroid transzformátor végzi, ESR slit-foil kondenzátorokkal kiegészítve.
Megjegyzés: Az RA-6000 nem tartalmaz DSD támogatást, a DT-6000 viszont igen (USB bemenet használatakor), annak ellenére, hogy SACD lemezeket nem olvas, csak hagyományos audio CD-t. Hasznos információ lehet azok számára, akik tetemes mennyiségű DSD albumot tárolnak számítógépen vagy Roon Core eszközön.
Meghallgatás, szubjektív benyomások
Mielőtt a cikkhez csatolt fotók elkészültek, egy-két óra erejéig kipróbáltunk egy RA-6000 és DT-6000 köré épített rendszert. A szett Bowers & Wilkins 703 S3 álló hangfalakat, Silent Angel Rhein Z1 zeneszervert és AudioQuest kábelezést tartalmazott.
Mai cikkünk inkább a várható hangélményt próbálja érzékeltetni az olvasóval. Mélyebb megismeréshez értelemszerűen sokkal több időre lett volna szükség. Szerencsére már az bizakodásra adott okot, amit az Aymara Kft. budapesti bemutatótermében, egyetlen délelőtt során megtapasztaltunk.
Ha Rotel hangzásról esik szó, a tapasztalt hifis fejében nyers, dinamikus karakter jelenik meg. A Diamond készülékek nem a tipikus Rotel hangzásvilágot nyújtották, ami váratlan meglepetésként hatott. A basszus kontrollálása és árnyalása sokkal légiesebb és könnyedebb volt, mint az általunk eddig kipróbált Rotel erősítők esetében. A sztereó középpont is érzékletesebb volt, holografikusan kirajzolódtak a kritikus középre irányított részletek. Ráadásul az énekhang levált a hangszórókról. Így a fókuszban lévő motívumok önálló virtuális pontokra kerültek, ezzel élőbbé téve a színpadot.
Jól ismert jazz darabokkal (Cassandra Wilson - Red Guitar, The Dave Brubeck Quartet - Take Five, Eliane Elias - I Thought About You) könnyed, átlátszó teret kaptunk. Átlátszó alatt értendő, hogy a háttérben játszó zenészek sávja mélyebbnek érződött a hangfalak síkjánál, az központi hangsáv pedig a hangszórók pozíciójához képest előrébb úszott. Szépen kibontott mikro-dinamikus részleteket lehetett érzékelni a cintányérok rezgése és a gitárhúrok pendülése alatt. Itt megjegyezzük, hogy a rendszer végösszegét számolgatva el is vártuk az ultra magas felbontás képességét.
A Silent Angel zeneszerver digitális kimenetét csatlakoztattuk a DT-6000, majd később az RA-6000 USB bemenetéhez is. Szerfelett érdekes konklúzió született, ugyanis a két eszköz DAC-ja merőben eltérő hangzást szült. A Rotel DAC-transzport dúsabb basszust, játékosabb, izgalmasabb megjelenítést nyújtott. Az RA-6000 által alkalmazott Texas Instruments DAC szebben bontotta szét a sztereó teret, viszont a mélyhangok kevésbé érződtek határozottnak. Így érthetőbbé vált, hogy a Rotel miért hagyott mindkét eszközön DAC lehetőséget: igény szerinti finomhangolás céljából.
Záró gondolatok
Utólag is köszönjük az Aymara Kft. munkatársainak, hogy előzetesen bejáratott rendszerrel fogadtak minket! Saját szubjektív benyomásaink alapján ki merjük jelenteni, hogy az RA-6000 (akár önmagában, vagy a DT-6000 DAC-futóművel kombinálva) kiváló alapot képezhet egy 2 millió forint/pár értékű hangfal társaságában is. A Rotel Diamond széria nemcsak a 15-ös család esztétikai ráncfelvarrott változata. Dinamikában, színpad megjelenítésben, mélyhang árnyalásban egyértelműen fejlettebb hangzást nyújt. Előzetes bejelentkezést követően bárki meggyőződhet erről saját fülével is a forgalmazó bemutatótermében!
Iránytű
Ár (a cikk megjelenésekor): |
Rotel RA-6000 sztereó erősítő: 1 889 000 Ft Rotel DT-6000 CD-lejátszó: 965 000 Ft |
Forgalmazó: |
Aymara Kft. +36-1-317-5560 +36-30-274-1717 1052 Budapest, Aranykéz u. 4-6. |
További cikkek:
- Moon ACE all in one hifi rendszer teszt
- Parasound Halo Integrated 2.1 csatornás sztereó erősítő teszt
- Marantz MODEL 30 integrált sztereó erősítő és SACD 30n hálózati zenelejátszó teszt
- Matrix Audio element P all in one hálózati sztereó erősítő teszt
- Fezz Audio EVO Silver Luna Prestige csöves erősítő teszt