Rotel Michi P5 high end sztereó előerősítő és S5 végerősítő bemutató
Kettős győzelem
2021. augusztus 17., kedd, 16:20
Rotel Michi audio hifi erősítő teszt high end Rotel Michi Rotel hifi Rotel erősítő hifi erősítő sztereó erősítő hifi teszt erősítő teszt Rotel teszt hifi erősítő teszt sztereó erősítő teszt high end hifi high end sztereó erősítő
A Rotel Michi P5 és S5 együttese (kb. 3,5 millió Ft) hadüzenet a hifi iparág Góliátjainak. Nem kompromisszumok, hanem az összpontosított, kíméletlen verseny jegyében születtek. Amire képesek, amit tudnak, az nem egyszerűen bőséges, nem csupán sok. Az AB osztályú erősítők hőskorának szellemét idézik meg, miközben modern szolgáltatásokkal válnak kontrollálható fenevadakká. Az első Magyarországra érkezett párossal töltöttünk el néhány órát. E beszámoló az ismerkedés során szerzett tapasztalatokat szedi csokorba.
A név boncolgatása
Japánul a Michi azt jelenti: út. Ebben a kontextusban sokféle módon értelmezhető. A zenehallgatás spirituális értelemben olyan, mint egy utazás. Nem a cél a fontos, hanem a megtett út. A zene időbeli jelenség. Nem úgy jelenik meg a hallgatónak, mint egy komplett, térben elhelyezhető váz. Útközben, folyamatában áll össze, épül fel, nyílik meg. De ennyi erővel lehetne Michi az az út is, amelyet a jelnek kell megtennie a zenei hordozótól a forráskészüléken keresztül a hangszóróig.
A Rotel prémium ágazataként létező Michi szerepét azok érthetik meg igazán, akik ismerői a cég eredeti, azonos nevű termékcsaládjának. Ez egy régi, 1993-as vérvonal újraértelmezése, visszahozása. Háttértörténetét bővebben kifejtettük a korábbi, Michi X3 integrált sztereó erősítőről készült bemutatóban. Míg az X3 a Michi koncepció megfizethetőbb, egyetlen készülékházba sűrített változata, addig a kb. kétszeres feláron kapható P5/S5 duó arra próbál válaszolni, hogy mi rejlik a pult alatt még, mi érhető el, ha valaki kolosszális, integrált erősítőket leigázó erőt akar? Mivel hozható közelebb a koncertélmény, ha olyan árszint jön szóba, ami az elkötelezett kliensek kiváltsága?
Formaterv
A teljes egészében hőkezelt üveglappal fedett előlap színes, messziről is jól látható kijelzőjével és (a P5 esetében) mattfekete tárcsáival modern, ugyanakkor karizmatikus látványt kelt. A végerősítő közel 60, az előerősítő több mint 20 kilót nyom.
Mindkettő masszív fémtalpakon áll, hűtőbordaként funkcionáló oldalaik pedig a Rotel 15-ös sorozatának kerekített stílusát kombinálja a Classé kategóriájú készülékek exkluzivitásával. Mindkét készülékház 485 mm széles (bútorválasztás, illetve beüzemelés előtt érdemes szem előtt tartani), kicsivel több a szabvány hifi méretnél. Az eredmény olyan formaterv, amely egyszerre tekintélyparancsoló monolit és kortalan szobadísz.
Az izom
Az AB osztályú Rotel Michi S5 a cég jelenlegi legnagyobb sztereó végerősítője, szinte bármilyen hangsugárzó meghajtásához elegendő erővel. Teljesítménye 2x800 W (4 ohmon), illetve 2x500 W (8 ohmon). Tudása legjava átlagosnál nagyobb terhelésen mutatkozik meg, persze a jelentős erőtartalék kisebb jelszinten is hozzájárulhat a dinamikus hangélményhez.
Az S5 188 000 µF kapacitású, egyedi brit fejlesztésű puffer kondenzátorai külön-külön is majdnem sörösdoboz méretűek. Masszív, aktív hűtéses alumínium szellőzőfolyosókkal támogatott, kettős monó bekötésű végerősítő áramköre oldalanként egy-egy toroid transzformátortól kapja az áramot.
A hangfalak csatlakoztatására ródium bevonatú, kettős kábelezésre alkalmas aljzat szolgál.
A robusztus kivitelhez modern érzetet ad a kijelző, amely zenehallgatás közben valós idejű feszültségszint monitorozást végez. Ha a felhasználót zavarná a képmegjelenítőn szüntelenül mozgó vizuális performansz, akkor dönthet annak (több fokozatban történő) elsötétítése mellett. Ugyanez lehetséges az üzemállapotjelző LED esetében is.
Az agy
A Rotel Michi P5 A osztályú előerősítőjét és a DAC-ját, illetve hálózati vezérlést tartalmazó moduljait két különálló alaplapra építették. A készülék hátoldalára tekintve ez egyértelműen látható.
A felső sávon katonás rendben sorakozik két pár XLR bemenet, valamint (a phono-t beleértve) öt RCA aljzat. Dedikált sztereó hangkimenetet szántak a mélysugárzó(k)nak, amelyen felül még két pár RCA és szintén két pár XLR kimenet is rendelkezésre áll.
A DAC kártya nem kevésbé bőséges tárházat vonultat fel. Szép számmal tartalmaz optikai és koaxiális csatlakozókat, melyek után számítógépes kapcsolatra szolgáló USB port fogadja a PC/Mac felől küldött adatfolyamot. A D/A konverter mellett helyezték el az intelligens vezérlést megkönnyítő RS232 és Ethernet portokat is.
A P5 előerősítő jelfeldolgozásáért AKM DAC felel, amely 768 kHz/32 bites PCM, DSD és MQA jelfolyamokkal is megbirkózik. A vaskos alumínium tetőlap eltávolítása után szemgyönyörködtető alkatrészbirodalom tárult szemeink elé.
Az áramkört 17 független feszültségvezérlő és masszív ESR kondenzátorok táplálják. Diszkrét alkatrészek tucatjai, két különálló toroid transzformátor társaságában. Olyan összkép fogadott minket, amely még a legtöbb integrált sztereó erősítőnek is becsületére vált volna.
Rotel Michi P5 és S5 kóstoló
A Michi P5/Michi S5 páros kontrollált meghajtást és vegytiszta high end felbontást biztosított a hozzá csatlakoztatott Bowers & Wilkins 803 D3 hangfalaknak. Az eredményül kapott karakter egyszerre volt magabiztos és friss, légies és invitáló, szilárd és áramló. Mindezt bármelyik dinamikus jelugrás során kiegészítette az S5 által kézbesített, felmérhetetlen mennyiségű energia. A Michi bátor, határozott meghajtással kezelte a hozzá társított hangsugárzókat. Egy pillanatra sem hagyta magát bizonytalannak, kevésnek vagy ingatagnak érződni. Utóbbi nemcsak frekvencia elosztásban, hanem térbeli felépítésben is folyamatosan fennmaradt.
A basszusok erőlködés nélküli, fegyelmezett módon egészítették ki a többi részletet. Gyors, dallamos és szokatlanul árnyalt mélyhangokat kaptunk olyan könnyedséggel és textúrával, ami messze meghaladta bármely más, korábban általunk kipróbált Rotel erősítő képességeit. A Michi P5/Michi S5 készülékpáros nem a klasszikus "bevállalós" Rotel lendületet hordozta magában. Az áramkör felépítésének tervezése során meghozott, számtalan döntés azt eredményezte, hogy sokkal felnőttesebb, kiegyensúlyozottabb, ugyanakkor szabadabb érzettel távozott az elektronikából kiküldött jel. A középső frekvenciák holografikus formát öltöttek a hangszínpadon. A magashangok temérdek színt és tónust kirajzoltak. Magas terhelésen minden bátrabbá vált, így a 10 kHz fölötti hanghullámok is, viszont még 50 % jelszint fölött sem tűnt bántónak vagy fárasztónak Dabe Brubeck - Take Five c. szám cintányérja, vagy a sokak referenciájaként ismert Rebecca Pidgeon - Spanish Harlem patyolattiszta énekhangja.
A Michi P5/Michi S5 páros megőrizte józanságát minden elképzelhető zenei stíluson. Ha Yuja Wang komplex, rézfúvós hangszerekkel kísért zongorajátékát indítottuk el, akkor a bőséges dinamikának és realisztikus textúrának köszönhetően instant módon élhettük át az élő koncert illúzióját. Ha feltekertük a potmétert 60 % köré, hogy koncertszerű hangnyomásszintet kapjunk, akkor is megmaradt a fegyelmezett térábrázolás és óvatosan vezényelt basszus megjelenítés. Mikor az UNKLE és Big In Japan által előadott, Trentemoller stílusában remixelt The Answer c. számot indítottuk el, a digitális roncsolások, a szándékosan pontatlan és torz effektusok precízen kirajzolódtak, teljesen elkülönülve egymástól, mozgó és színes térben, ami tágasnak és mélynek érződött. Mindegy volt, hogy milyen zenét helyeztük a lejátszási listára, a megfontoltság és drámaiság között profin egyensúlyozó Michi páros nem tudott arra rosszul reagálni.
Végszó
A Rotel Michi P5/Rotel Michi S5 elő/végerősítő páros méltó partner olyan hangsugárzók mellé, mint a Bowers & Wilkins 800-as sorozata. A zenét élőbb, tisztább, nyíltabb és energikusabb formában mutatja be, mint a széles átlag. Minden zenei összetevőből többet tartogat a hallgató számára: a színpad, dinamika, erő, hangnyomás, térmélység és tisztaság is képesek váratlanul magas (ugyanakkor az árat figyelembe véve elvárhatóan elitkategóriájú) szintet megütni e készülékek használata közben, amennyiben hozzájuk illő műsor és környezet biztosított. Nem vitás, hogy bakancslistás termékeket álmodtak meg a Rotel mérnökei, melyek sok örömöt, izgalmat, élményt és meglepetést tartogatnak a leendő tulajdonos számára.