NAD D 3045 hibrid digitális erősítő teszt
Nagy felbontás, kis helyigény
2022. január 24., hétfő, 12:20
NAD audio hifi erősítő sztereó erősítő digitális erősítő NAD erősítő NAD hifi erősítő teszt hifi teszt hifi erősítő teszt digitális erősítő teszt NAD erősítő teszt
A NAD évek óta elkötelezettje a hibrid digitális erősítő technológiának. Miniatűr erősítőjük a D 3020 bebizonyította, hogy a kis méret, jó hang és praktikus funkciók között nincsenek átléphetetlen határok. A D 3045 a D 3020 bátyja, komolyabb teljesítménnyel és több szolgáltatással. Vajon át lehet ültetni nagyobb méretbe azt a bűvöletet, amit a kistesó okozott?
Sokat akar a szarka, de ez bírja is!
A NAD D 3045 lelkét a Hypex cég által fejlesztett, 2x60 W teljesítményű hibrid D osztályú erősítő képezi. Ekkora erővel átlagos méretű szobákban, átlagos érzékenységű hangfalakkal bőven elegendő alapot nyújt, ugyanakkor a modern erősítő technológia célja nemcsak a jó hang, hanem a szokatlanul kompakt kialakítás. Így a kis erősítő könnyedén elhelyezhető és igény esetén elrejthető szem elől, mint a hagyományos, 45 cm széles elektronikák. Mivel függőlegesen felállítva is használható, könnyen elfér akár a televízió/számítógép monitor mellett/mögött és a legtöbb könyvespolcon, ha ott szánjuk neki a központi szerepet.
A NAD D 3045 kompakt, de közben szinte minden szolgáltatást magába foglal, amire egy otthoni átlagfelhasználónak szüksége lehet. Optikai és digitális koaxiális bemeneteket, továbbá HDMI ARC aljzatot is tartalmaz. Utóbbi lehetővé teszi, hogy a (szintén ARC kompatibilis) tv távvezérlőjével is lehessen például a NAD hangerejét állítani. Ugyanez optikai kábel alapú kapcsolattal is lehetséges, köszönhetően a "TV Connect" módnak.
A D 3045 hibrid D osztályú felépítése nemcsak a hatékonyság, hanem a környezetkímélőbb működés mellett is érvel, így talán nem meglepő, hogy automatikus jelérzékelést, vagy inaktív állapot esetén automatikus kikapcsolást is elvégezhet (ezek a funkciók tetszés szerint letilthatók). Amennyiben a felhasználó hosszú távon aktív hangfalakra váltana, vagy kiegészítő végerősítőt tenne a D 3045 mellé, akkor praktikus lesz az előerősített (Preamp Out) hangkimenet, ezen kívül dedikált aktív mélysugárzó kimenet is rendelkezésre áll, ha extra basszusokkal szeretnénk megtámogatni a hangélményt.
A D 3045 még egy mozgómágneses lemezjátszó bemenetet is kapott, a monogám vagy esti zeneszeretők számára pedig egy előlapra integrált, 3,5 mm-es fejhallgató Jack kimenetet kínál. Az USB-B port közvetlen digitális számítógépes kapcsolatra szolgál, tehát a D 3045 USB DAC funkciót is tartalmaz, ami legfeljebb 382 kHz/32 bites PCM jelfolyamokat támogat (koaxiális bemeneten legfeljebb 192 kHz/24 biten dolgozik), de a DSD és MQA kompatibilitást sem felejtették ki belőle. Végül, de nem utolsósorban a "Service" feliratú USB-A aljzat külső adathordozóról történő szoftverfrissítésre használható. Infravörös távvezérlő is jár hozzá, mindez kb. 300 000 forintért nem is hangzik rosszul.
Amennyiben figyelembe vesszük azt, hogy eddig milyen kompakt sztereó erősítőket teszteltünk ebben a kategóriában, akkor a D 3045 anyagminősége lehetne valamivel jobb is, hiszen a készülékháza teljes egészében műanyagból készült. Ez döntés érthetőbb volt a fele ekkora összegbe kerülő D 3020 esetében, de 300 000 Ft-ért masszívabb érzetű elektronikákkal is találkoztunk már. A mindössze 2,6 kilós tömeg érthető az erősítő topológiát figyelembe véve, viszont a tekerőgombok és a fényes fekete műanyag "előlap" nem keltenek kimondottan prémium érzetet. Ezen a téren tehát valamivel többet vártunk, de a fiatalabb vásárlókat - mert valószínű, hogy Őket célozták meg elsősorban - nem biztos, hogy fogja zavarni ez a számunkra negatívumnak tekinthető megközelítés. A potméterek használata picit nehézkes, legalábbis a készülék teljes tömegéhez képeset, de nem valószínű, hogy ezekhez bárki nyúlna, csak ha elbújik a távvezérlő a kanapé rései közé.
A készülék doboza és csomagolása kimagasló, még vastag, és meglepően sűrű szövetzsákot is kapott, ami akkor is jól jöhet, ha csak a hátizsákunkba rejtve szeretnénk átvinni a barátunknak, hogy bemutassuk a legújabb szerzeményünket.
Az erősítő használata hasonlóan egyszerű, mint a D 3020-é. Tetszett, hogy az előlapi OLED kijelző mindig automatikusan elfordult 90 fokban aszerint, hogy az erősítőt függőlegesen, vagy vízszintesen telepítettük. A tartozékok között apró gumi alátéteket találtunk, amelyeket a választott oldalra lehet ragasztani. Szinte nevetségesen kevés helyet foglal a D 3045 ahhoz képest, hogy ugyanilyen teljesítményű, viszont AB osztályú erősítők mekkorák általában. Mivel még a tápegységet is beépítették, a tápkábelen kívül nem is kellett különálló műanyag féltégla elrejtésével bajlódni.
A mellékelt infravörös távvezérlő jól végezte a dolgát, bár a hangerő vezérlésére kicsit lomhán reagált az erősítő. Folyamatosan kellett nyomni a gombot ahhoz, hogy gyorsabb/progresszívebb ütemben halkuljon/hangosodjon a zene. Megszokást igényelt a dedikált basszus használata is, amelyet kissé közel helyeztek a hangerőszabályzó részhez, illetve a források nem kaptak dedikált gombot. Tehát előre-hátra lehet csak lépkedni a bemenetek között, ami kicsit macerás (egyes erősítőknél ilyen esetben letiltható a kihasználatlan bemenet), de idővel sikerült megszokni.
A hibrid D osztályú áramkörnek köszönhetően órákig tartó használat során is csak alig melegedett az erősítő, emellett semmilyen búgást, sziszegést nem hallottunk a hangfalakból. A NAD D 3045 erősítőt Atlantic Technology, Focal és nem utolsósorban Monoitor Audio hangsugárzókkal teszteltük, egy kb. 20 négyzetméteres szobában. Forráskészüléknek 2017-es iMac számítógépet, Pioneer Blu-ray lejátszót, és csöves kimenetű CD-játszót használtunk, továbbá egy ARC-képes Sony televíziót is csatlakoztattunk a NAD HDMI bemenetéhez.
Kompakt méret, annál jóval nagyobb hang, és komfortérzet
A D 3045 játékos, eleven hangkaraktert nyújtott. A hangszínpadot, a zenészeket mozgalmasabban és jobban elkülönülő hangsávokkal ábrázolta, mint a legtöbb hasonlóan árazott "ultrakompakt" integrált sztereó erősítő. Közvetlenségre és tisztaságra törekedett, ugyanakkor 2x60 W teljesítménye a mi átlagos vagy annál magasabb érzékenységű hangsugárzóinkat olyan magabiztosan meghajtotta, hogy még egy házibuliban sem vallanánk vele szégyent.
A hibrid topológia jobb tonalitást és dinamikát, illetve sebességet hozott, mint a szerényebb NAD D 3020 esetében, de ezt valahol el is vártuk. Sok összetevőt ügyesen visszaadott, például Eric Clapton - Before you Accuse Me unplugged felvételén integrált, könnyű basszus kezeléssel jelenítette meg a zenész lábdobbantásait. Árnyalta a hangszert és a közönség hangjait is, közben a muzsika óvatosan, de szépen elvált a hangfalaktól.
A NAD D 3045 akkor érezte magát még jobban a komfortzónáján belül, amikor melegebb és kerekebb tónusú zenét hallgattunk, hiszen a lágyabb hangzására, a lazább, határozottabb ütemekkel adott egy kis élvezetet és kényeztetést a zenéhez. Amennyiben karakteresebb műfajokhoz nyúltunk, kicsit visszafogottan viselkedett, de a hangerő növelésével ezt a csorbát is sikerrel köszörültük ki. Nem kell hát megijednünk a határozottabb zeneszámoktól sem, ilyenkor egyszerűen fordítanunk kell kicsit a hangerő potméteren, és létrejön a varázslat. Ezeket a dalokat eleve nem arra a célra szerezték, hogy csendes éjszakákon, a kandalló melege mellett bóbiskoljunk tőlük.
Sheryl Crow, Tina Turner, vagy David Bowie sem okozott fejfájást neki, bár az utóbbinál inkább maradjunk a könnyedebb szerzeményeknél, mert pl. az Earthling korszak tobzódása nagyobb teljesítményt kíván, ha valóban élvezni szeretnénk.
Szimfonikus zenén sem hátrány a nagyobb kivezérlési szint, és bár a karmester kicsit lazábban tartotta a pálcáját, ezáltal a muzsikusok sem vették teljesen komolyan a munkájukat, a hallottak élvezetet tudtak nyújtani, csak valamivel szerényebben. Verdit és Paganinit, esetleg az Újévi koncertet tehát ne forszírozzuk, viszont egy Négy évszak, vagy Chopin etűd mindenképpen belefér a repertoárjába.
A fejhallgató erősítő testes és meleg karakterrel hajtotta meg Sennheiser HD 600 fülesünket. Veszteségmentes zenéknél nem hozta elő ugyan a legapróbb részleteket, de általános célokra (és olyan esetekre, amikor például este nem szerettük volna zavarni a szomszédokat) jó tartalék megoldás volt.
Filmnézésre és videójátékra is remekül bevált a kis NAD. A zenéknél tapasztalható energikus stílusát megőrizte akkor is, ha hollywoodi csetepatéra került sor. A dialóg mellett hagyott egy kis külön teret a zenének és a hangeffekteket is ügyesen elhatárolta egymástól. Nem véletlenül került rá HDMI csatlakozó, hiszen kissé laza és játékos karaktere (persze jó hangfalakkal kiegészítve) kifejezetten rátermett Netflix-hangosító masinává transzformálta.
Kezünkben a (fél) világ!
A NAD D 3045 egy újabb univerzális mindenes, amely hatékonyabb és modernebb köntösben kézbesíti a "barátságos NAD" hangzást. Multimédiás feladatok során hiánytalanul teljesített és 2x60 W teljesítménye a mi relatíve kisméretű szobánkban bőven elég volt. Azoknak ajánlott, akik szeretnének egy univerzális sztereó erősítőt, esetleg csak televízió és/vagy számítógép mellé akarnak diszkrétebb hangrendszert kiépíteni (később akár kiegészítve 2.1-re). A D 3045 pont azért praktikus, mert elhelyezhetjük polcon, íróasztalon, ahol egy hagyományos hifi készülék nem férne el, vagy nem szánunk neki központibb helyet. Műanyag készülékháza nem fogja mindenki tetszését elnyerni, egy masszívabb kivitel könnyen emelne a komfortérzetünkön, de azok, akik összességében egy kellemes és filmekhez/háttérmuzsikához/könnyűzenei stílusokhoz illő karaktert keresnek, ami analóg és digitális párti is egyben, egy nagyon jó alternatíva lehet, az említett negatívumai mellett is.