Musician Aquarius R2R DAC teszt

2022. június 9., csütörtök, 17:30

Musician audio hifi DAC USB DAC DSD DAC R2R DAC DA konverter Musician DAC DAC teszt DA konverter teszt DSD DAC teszt USB DAC teszt Musician DSD DAC Musician DAC teszt

Mára megszoktuk, hogy a távol-keleti gyártók minden tekintetben felzárkóztak nyugati vetélytársaikhoz: hangminőség, kidolgozottság, sőt, sokszor még a szoftveres környezet is bőven megfelel elvárásainknak, bármilyen összehasonlításban, adott kategórián belül. Nincs ez másképp a Musician zászlóshajója az Aquarius esetében sem: a felsőkategóriás DAC nem okoz csalódást, bármivel is hasonlítjuk össze.

Musician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DAC hátlapMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DACMusician Aquarius R2R DAC

Bevezetés

A Musician Aquarius DAC-ot prekoncepciók nélkül bontottuk ki és üzemeltük be, habár az R2R D/A technológia teljesítményére kifejezetten kíváncsiak voltunk. A fekete színű tesztkészüléket szemügyre véve elégedetten nyugtáztuk a kiemelkedő minőségű anyaghasználatot és összeszerelést is. Az Aquarius masszív fémháza láttán az az érzésünk támadt, hogy egy darabból faraghatták, ugyanakkor egyáltalán nem drabális, sokkal inkább kecses, elegáns darab. Az előlapon kis LED-ek sorakoznak, amik bal oldalon a PCM, míg a jobb oldalon a DSD forrásanyagok felbontását jelzik. A középen lévő be-kikapcsoló gombon túlmenően bemenetválasztót, fázisfordítót, némító és módválasztó gombokat láthatunk, valamint egy NOS feliratút is, melynek rendeltetését nem sikerült kiderítenünk - még a gyártó oldalán elérhető kezelési leírásban sem találtunk erre vonatkozó információt.

Musician Aquarius R2R DAC

Annyi baj legyen, talán nem ezen múlik a világ - és az Aquarius - sorsa, lássuk, mit kínál a hátoldal! Mindjárt jobb kedvre derültünk látva az RCA és XLR kimeneteket (hozzátéve, hogy mivel megosztottan használják az Aquarius erőforrásait, egyszerre nem javasolt bekötni őket, ami az azonnali váltással történő összehasonlítást ellehetetleníti - de ez legyen a legnagyobb gondunk. Ezektől jobbra sorakoznak a digitális bemenetek: 2 db I2S csatlakozó (amik bár pontosan úgy néznek ki, mint egy normál HDMI, hangsúlyozottan NEM azonosak vele, így normál HDMI kábel itt nem használható), továbbá koaxiális, optikai, AES és USB-B csatlakozókat is. Ezzel a kínálattal igazán elégedettek voltunk, nehéz lenne olyan forráseszközt találni, ami nem tud csatlakozni az Aquarius-hoz. Mindezeken túlmenően még egy IEC tápcsatlakozót találtunk a hátoldalon.

Musician Aquarius R2R DAC hátlap

R2R DAC technológia

A gyártó a megszokott DAC chipek alkalmazása helyett az ún. R2R létrahálózat nevű technológiát alkalmazza. Az alábbiakban a hazai forgalmazó oldalán elérhető technológiai leírást idézzük változtatás nélkül:

"Az R-2R Digital-to-Analogue Converter vagy DAC egy olyan adatátalakító, amely két precíziós ellenállást használ a digitális bináris számok analóg kimeneti jellé alakítására, amely arányos a digitális szám értékével. Az így megépített áramkört nevezzük ellenálláslétrának.

Az ellenálláslétra egy elektromos áramkör, amely ellenállások ismétlődő egységeiből készül. Két elterjedt konfiguráció használatos, az egyik a húrellenállásos létra, a másik az R-2R létra.

R-2R létrahálózat

Ahogy a neve is sugallja, a "létra" leírása a hálózaton belül használt ellenállások létraszerű konfigurációjából származik. Az R-2R rezisztív létrahálózat egyszerű eszközt kínál a digitális feszültségjelek egyenértékű analóg kimenetté alakítására. A bemeneti feszültségek a létrahálózatra a hossza mentén különböző pontokon kapcsolódnak, és minél több bemeneti pont, annál jobb az R-2R felbontása. Az összes bemeneti feszültségpont eredményeként kapott kimeneti jel a létra végéről származik, amelyet egy műveleti erősítő invertáló bemenetének meghajtására használnak.

Az R-2R rezisztív létrahálózat csak két ellenállásértéket használ, az egyik az "R" alapérték, a másik pedig az első ellenállás "2R" értékének kétszerese, függetlenül attól, hogy hány bitet használnak fel a felépítéséhez. Így például használhatunk 1 kiloohmos ellenállást az "R" alapellenálláshoz, és ezért egy 2 kiloohmost a "2R"-hez (vagy ennek többszörösét, mivel R alapértéke nem túl kritikus), így 2R mindig kétszerese R értéke, azaz 2R = 2*R. Ez azt jelenti, hogy a korábbi súlyozott DAC-ellenálláshoz képest sokkal könnyebb fenntartani a szükséges pontosságot a létrahálózat mentén."

Musician Aquarius R2R DAC

Tesztkörnyezet, tesztzenék

A Musician Aquarius-t a következő környezetben teszteltük:

Áramellátás: Torus Power TOT MAX leválasztó transzformátor VIABLUE, IsoTek és Ricable kábelekkel

Erősítő: Naim SUPERNAIT 3 és Marantz Model 40 integrált sztereó erősítők

Összekötő kábelek: Nordost Heimdall 2 és Ricable (USB, RCA, hangsugárzó kábelek)

Hangsugárzók: PMC IB1S, Focal Profile

E környezetet bőven megfelelőnek véltük az Aquarius kipróbálására, ezután már csak szokásos tesztzenéinket kellett feltennünk: Wintersun - When Time Fades Away, Jean Michel Jarre - Equinoxe Infinity, Mike Oldfield - Return to Ommadawn, Shota Osabe - Happy coat, Vivaldi - Négy évszak, Handel - Vízizene, Haydn - Trombita Concertók (DSD), Yes - The Steven Wilson remixes, Rick Wakeman - Journey to the Centre of the Earth (2014 reissue).

A helyben tárolt zenéket számítógépről és streamer-ről, míg a streamelt zenéket TIDAL Master formátumban szólaltattuk meg.

A meghallgatás előtt természetesen alaposan bejárattuk és bemelegítettük a rendszert.

Musician Aquarius R2R DAC

Meghallgatás - helyi PCM és DSD forrásanyagok

A meghallgatást Rick Wakeman - Journey to the Centre of the Earth lemezével kezdtük. Ez nagyzenekari és rockzenei elemeket is tartalmaz, méghozzá kiváló minőségben felvéve. Épp emiatt a Musician Aquarius DAC képességei már itt kibontakoztak. A nagyzenekari szólamok tisztasága ebben a kategóriában már természetesnek mondható, ugyanakkor ennél többet is kaptunk. Ugyanis az Aquarius minden további nélkül képes volt átadni a hangszerek méretét, megszólalásuk finom részleteit is. Ugyanígy a lecsengések, elhalások is olyan pluszt adtak a megszólalás teljességéhez, ami már talán túl is mutat az Aquarius kategóriáján. Folyékony előadást hallottunk, ami mégis transzparens maradt, hatalmas térben, gazdag felharmonikusokkal. A visszhangok megjelenése is olyan természetességű teret rajzolt körénk, amelyekhez nem voltunk hozzászokva. Épp emiatt kedvünk is támadt további, hasonló zenék hallgatásához.

Musician Aquarius R2R DAC

Így felkerültek szimfonikus zenei DSD-ink is, hogy még többet kaphassunk a Musician előadásából. Meghallgattuk Vivaldi, Händel és Haydn műveit is. Mindamellett, hogy a PCM fájlokkal is kifejezetten szépen teljesített az Aquarius, a DSD formátummal még magasabb szintre emelkedett az előadás. Mindez elsősorban az apró nüánszokban volt leginkább tetten érhető. A határozott, de mégsem zavaró, finom lecsengések, a hangszerek testméretének markáns megjelenése az előbbiekben említett előadást - ha lehet - még magasabb szintre emelte.

Musician Aquarius R2R DAC

Meghallgatás - TIDAL MQA és HiFi forrásanyagok

A streamelt hanganyagok minőségét tekintve sem hagyott minket cserben az Aquarius. Gyakorlatilag a nagyfelbontású PCM fájlok minőségét kaptuk meg, a stream bitpontossága ezesetben nem módosította a megszólalást a minden bizonnyal pre-pufferelt helyi PCM fájlokéhoz képest. A DSD részletességét és teljes kifinomultságát ugyan nem kaptuk meg teljes egészében, így a teljes élményhez mindenképpen javasolható e formátum. Ugyanakkor a stream kényelmét sem kell a minőség oltárán feláldoznunk, ha nem a leginkább részletes, komplex zeneművek hallgatásában gondolkodunk ezzel a módszerrel.

Musician Aquarius R2R DAC

Néhány számot meghallgattunk a TIDAL HiFi repertoárjából is, így annak minőségét összevethettük az MQA-val. Itt ismét megállapítottuk, hogy az Aquarius kiválóan kompenzál: az MQA-hoz képest minimális eltéréseket tapasztaltunk csak, valamivel kisebb térrel és talán egészen kicsit hegyesebb, szárazabb magashangokkal. Ez azonban elsősorban a komplexebb zenék esetében volt érezhető, egyszerűbb felépítésű, de kifejezetten jó minőségű hanganyagok esetében a különbség nem mondható zavarónak. A meghallgatást így elégedetten zártuk.

Musician Aquarius R2R DAC

Összegzés

A Musician Aquarius tesztje során meggyőződtünk nem csupán a gyártó képességeiről, hanem az R2R DAC technológia lehetőségeiről is. A meghallgatás kifejezetten elégedettségünkre szolgált, a megszólalás minősége pedig a legkevésbé sem hagyott kívánnivalót maga után. A megszólalás gazdagsága, részletessége és természetessége minden elismerést megérdemel, továbbá a tér mérete és az ábrázolás pontossága szintén lenyűgöző. További pozitívum, hogy az Aquarius egyáltalán nem válogatós: bármilyen zenei környezetben megállja a helyét, filmekhez pedig még akár túlzónak is mondható minősége. Külső kidolgozottsága és a megépítés minősége példás, minden nappali dísze lehet. Csupán egy apróságba köthetünk bele: az egyik, hogy kizárólag saját driverével működik, így azt minden olyan PC-re telepítenünk kell, ahol használni akarjuk.

Így összességében örömmel adjuk a Musician Aquariusnak a Kiváló Termék elismerést!

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.