Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő teszt

2025. január 9., csütörtök, 18:30

Marantz audio hifi sztereó erősítő Marantz hifi Marantz erősítő hifi erősítő sztereó erősítő erősítő teszt Marantz teszt Marantz hifi erősítő Marantz sztereó erősítő hálózati sztereó erősítő sztereó erősítő teszt hifi erősítő teszt

A Marantz kínálata jó ideje tartalmaz hálózatképes hifi erősítőket és lejátszókat. Nem éppen kezdő a témában, de eddigi termékei főleg a klasszikus, zenehallgató szobákba illő arculatot kapták. Az új MODEL M1 már nem úgy néz ki, mint egy hagyományos erősítő. Akár egy éjjeliszekrényen is elfér, miközben teljesítménye és HEOS támogatása sokat ígér. Vajon megmaradt a japán igényeség?

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő hátlapMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő hátlapMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítőMarantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő HEOSMarantz MODEL M1 AppMarantz MODEL M1 AppMarantz MODEL M1 App

Zeneiség kicsiben?

A legzeneibb hang - olvasható a Marantz MODEL M1 leírásában. Gyártója szemlátomást inspirálódott a manapság trendi "vezeték nélküli streaming erősítők" láttán. A modern felhasználók, letisztult nappalik világába nem mindig jut hely 43,5 cm széles, toronyba rendezett hifi láncnak. Sokan letisztultságra és kis helyigényre törekszenek, ráadásul a D osztályú erősítők rengeteget fejlődtek az elmúlt évtizedben.

Tesztalanyunk 100 W/csatorna teljesítménye nemcsak erőlködve, hanem 8 ohmon, 0,05% teljes harmonikus torzítás mellett értendő adat. Erősítő topológiája teljesen digitális, de tartalmazza a Marantz Musical Digital Filtering szűrőt is, hogy a nullák és egyesek azért a fülnek is kellemesen váljanak analóg hullámformává. Bizakodásra ad okot, hogy hangzását a japán Shirakawa Audio Works fő meghallgató embere, a Sound Master véglegesítette, aki a legdrágább high end Marantz hifi erősítők, lejátszók finomhangolását is végzi.

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő HEOS

Lényegre fókuszál

Tesztalanyunk egyértelműen azoknak készült, akik elsősorban (de nem kizárólag) a hálózati részét fogják használni. Utóbbira a HEOS keretrendszer, melyet eredetileg a Denon fejlesztett ki, több mint elegendő. Minden manapság elvárt klienst magába foglal, beleértve a TIDAL HiRes-t, Deezert és Spotify-t, ezek mellett AirPlay 2 kompatibilis és egy USB port segítségével közvetlenül is lejátssza helyi adathordozón tárolt digitális zenegyűjteményünket. Saját fejlesztésű és folyamatosan frissülő telefonos alkalmazás ugyancsak tartozik hozzá, emellett a multiroom (többszobás hangrendszer) képesség is előny lehet, ha valaki szeretné akár komplett otthonát tetszőleges műsorral betölteni. A támogatottsági listán Roon Ready hitelesítés ugyancsak szerepel.

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő hátlap

Legtöbben egyetlen hangrendszerre bízzák a multimédiás központ szerepét is, ezért praktikus részlet, hogy a Marantz MODEL M1 HDMI eARC bemenetet szintén tartalmaz. Utóbbival hasonló felhasználói élményt érünk el, mintha egy soundbar lenne birtokunkban (a CEC kompatibilis tévék ki/bekapcsolás és hangerősség fel/le parancsait fogadja az erősítő), viszont nem egy műanyag csíkkal, hanem nekünk tetsző hangfalakkal. Emellett egy-egy optikai és RCA bemenet is került a hátsó oldalra, aktív mélysugárzó kimenet és Ethernet csatlakozó társaságában. A beépített WiFi kétsávos, 802.11 a/b/g/n/ac szabványoknak megfelel. Ráadásként Bluetooth vevő is része a funkcióknak, bár különleges kodek nem szerepel a specifikációban.

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő

A Marantz lelkiismeretesen összeválogatta a manapság leggyakoribb funkciókat. Ami még esetleg jól jött volna: egy fejhallgató kimenet, esetleg Bluetooth küldő funkció, vagy egy előlapi kijelző a menü vagy lejátszási információk mutatására. A legtöbb Marantz eszköztől eltérően a MODEL M1 mindössze három érintőgombot tartalmaz előlapján (halkítás, zene indít/megállít, hangosítás), a talpba ágyazott RGB állapotjelző LED fölött. Bár a felhasználók zöme úgyis a telefonján tájékozódik, akkor meg minek fizessenek egy kihasználatlan előlapi kijelzőért?

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő

Használat, beüzemelés

A mindössze 2,2 kilós erősítőt pillanatokon belül kivettük dobozából, mely a szokásos tápkábelen és felhasználói kézikönyvön, egyéb dokumentumokon kívül még egy optikai kábelt is tartalmazott. Alapértelmezetten nem adnak hozzá infravörös távvezérlőt (megjegyzés lent!), ami HDMI bemenetes hálózati erősítő lévén érthető. Amúgy is a WiFi hatókörön belül tökéletesen elérjük minden funkcióját telefonról, tv nézés esetén pedig annak távvezérlőjének parancsait fogadja a HDMI kapcsolaton keresztül (ha ezt támogatja a televízió).

Megjegyzés: az erősítő képes betanulni 16 különböző parancsot (köztük hangosítás, halkítás, némítás, éjjeli mód, ki és bekapcsolás) bármilyen IR távvezérlőtől. Végre! Ezt más gyártók miért nem teszik lehetővé?

A nálunk vendégeskedő MODEL M1 kritikus meghallgatásához online és offline (USB adathordozóról közvetlenül) zenéket is meghallgattunk. Az alkalmazás figyelmeztetett minket, hogy csak a gyökérmappában lévő fájlokat ismeri fel, aminek láttán lehervadt arcunkról a mosoly. A legtöbben valószínűleg nem ömlesztve, hanem könyvtárba rendezve tárolják digitális gyűjteményüket. Aztán visszatért az öröm, amikör kiderült, hogy az alkalmazás igenis képes volt beolvasni a pendrive mappáit külön-külön.

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő

A felhasználói élmény összességében gyors és kellemes volt. A kis erősítő rendkívül fürgén reagált utasításainkra, nemcsak HEOS keretek között, hanem a TIDAL/Spotify parancsokra is. Ami nekünk szubjektíven kevésbé tetszett: a műanyag ház és a banándugó kompatibilis, nem túl masszív aljzatok, melyek a korábbi Marantz házimozi erősítőkről öröklődtek. A tetőlapon lévő rács hanghullámokat idéző kialakítása kreatív döntésnek tűnt, de fizikailag nem volt prémium hatású. Emellett örömmel láttunk volna jobb és bal oldalra bontható, független mélyláda vezérlési opciót.

Marantz MODEL M1 App

A HEOS alkalmazás főmenüje eleinte kicsit zsúfolt az élénk figyelmeztető ablakok és halmozott lehetőségek miatt. Miután bezárjuk a tarka üzeneteket, hosszabb távon könnyű benne tájékozódni. A szoftver lehetőségeit kifejtettük korábbi cikkekben, de mindig jönnek frissítések, melyek az ergonómiát és funkciókat is érintik. Innen rögtön elérjük a forrásokat és korlátozottan, de azok sorrendjét, láthatóságát ugyancsak meg tudjuk szabni épp úgy, mint az egész főmenü struktúrát. Említés érdemel, hogy mindhárom bemenethez (optikai, tv, koaxiális) külön tartozik beszédhang kiemelő, sztereó/közvetlen/virtuális hangprofilok és éjjeli üzemmód is.

Marantz MODEL M1 App

Az erősítőnek egyedi nevet tudunk adni, ami több értelmet nyer multiroom rendszereknél. Kétféle digitális szűrő, balansz és felül áteresztő szűrő, valamint jelszint (hangerő) korlátozás és mélyláda vágási frekvencia is része a konfigurációs eszközöknek. Az éppen lejátszott zene ablakában megtaláljuk a szokásos opciókat (zeneszám léptetés, ismétlés, hangerősség, lejátszási lista), de valamiért a HEOS alkalmazáson belül nem lehet manuálisan beletekerni a zenébe - talán frissítéssel megoldják. Az előlapi LED akár teljesen elsötétíthető. Az érintős gombokhoz (szerintünk) kissé idegesítő hangeffektus társul, mely ugyancsak kikapcsolható, az érintés érzékelés tiltására szintén van lehetőség.

Marantz MODEL M1 App

Az erősítő magas és mélyhangszíne is módosítható. A balanszon és mélysugárzó jelerősségén is tudunk variálni. Ezek praktikusak, bár egyesek (különösen azóta, hogy a Bluesound bejelentette együttműködését a Dirac céggel) talán jó hasznát vennék szobakorrekciónak, netalán parametrikus EQ-nak.  

Hangminőség

A gyártónak nem az volt célja, hogy mások alá árazott, filléres tételt hozzon létre, ami elsősorban a hangélményben mutatkozott meg. A fizikai paraméterek személyes megtapasztalása után nem tudtuk, hogy mire számítsunk az alig több mint kétkilós dobozkától. Legnagyobb szerencsénkre hamar kiderült, hogy aki (vagy akik) tervezte, hangolta az erősítőt, tényleg tudta, hogy mit akar. A hanggal kapcsolatos élmények részletezése előtt leszögezzük, hogy a Marantz MODEL M1 kifejezetten barátságos hangú erősítő, mely megfelelően összeállított hifi szettben rendkívül élvezetes hangélményt nyújt. A marketing nyelvhasználatban elcsépelt lett a "magával ragadó" kifejezés, viszont a szóban forgó eszköz hangzását jól leírja.

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő

Különböző hangfalakat kipróbáltunk az erősítővel: JBL L52 Classic, Epos ES-7N, Bowers & Wilkins 705 S3. Utóbbi természetesen túllövés lenne a való életben, de mi arra voltunk kíváncsiak, hogy hogyan reagál a köztudottan hűvösebb irányba hajló, analitikus B&W hangfal egy D osztályú erősítőre. Legnagyobb meglepetésünkre a 705 S3 szokatlanul fülbemászó, már-már kedves arcát mutatta meg, testes és határozott mélyhangokkal dolgozott, miközben a halk dinamikus részleteket is szépen kibontotta. Az erősítő a legfelső frekvenciák esetében megfontoltabb volt, így nem a nyersesség dominált. A gyári fotók alapján elég egyértelmű, hogy az erősítőhöz (mivel azonos cégcsoportba tartozó nevekről van szó) B&W 606 S3 lenne a legjobban passzoló társ. Ugyanakkor a JBL és Epos hangsugárzókkal is megmaradtak az elektronika legnagyobb előnyei: stabil színpad, kellemes részletesség, egyszerre magabiztos és szép tonalitású mélyhangokkal.

Az MODEL M1 teljesen D osztályú erősítő topológiája lehetővé tette, hogy viszonylag halk járatáson se váljanak bizonytalanná a finom részletek. Nincs pontos információnk arról, hogy a japán Sound Master milyen görbét állított be, de szubjektíven úgy érzékeltük, hogy a mély/közép frekvenciák körüli szakaszt meleg, eleven karakter irányába hangolták. Utóbbi csak néha vonta magára a figyelmet olyan egyenletes tónusokkal, mint a nagybőgő vagy basszusgitár búgása. Ezek realizmusa nem volt olyan magas, mint más (természetesen drágább) erősítőké, viszont a színpadkép kiosztása és az énekhang közvetlensége kompenzálta. Kristálytisztán rajzolódott ki minden általunk lejátszott zeneszám éneksáv része, szépen középre terelődő vokállal (amennyiben a hangmérnöknek ez állt szándékában).

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő hátlap

Egy másik, eleinte szokatlan tulajdonság volt a magasabb frekvenciák ábrázolása. A cintányérokat, éles, kontrasztos hangeffektusokat jámbor simasággal kezelte az elektronika, de közben az információmennyiséget gazdagon hagyta. Valahogy mégsem vált az összkép túldigitalizált jellegűvé. Valószínűleg ebben játszott kulcsszerepet a házon belül kifejlesztett MMDF szűrő áramkör. A frekvenciák elemzése közben arra lettünk figyelmesek, hogy egyszerűen csak nem akartuk abbahagyni a zenehallgatást. Rég nem járt a szerkesztősében erősítő, ami ennyire jól eső és közvetlen ábrázolást tett lehetővé a B&W hangsugárzóknak. Az árnak megfelelően minőségi hangzásban volt részünk. A kis dobozka láttán hihetetlennek tűnt, hogy mennyi energia és zeneiség jött ki belőle, viszont emlékeztettük magunkat, hogy a Marantz csapata már évekkel ezelőtt is képes volt életteli részleteket kicsikarni mini erősítőből, elég visszaemlékezni a HD-AMP1 tudására.

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő

A Röyskopp - Monument c. elektronikus zenéjét hallgatva őszinte elégedettségre került sor, mert a teszthez használt hangfalak mindegyike frissen és élénken építette fel. Nyilván a részletek finomsága és a frekvenciák egyensúlya javult, ahogy drágább hangfalra váltottunk, de a MODEL M1 védjegyének számító, magabiztos, domború basszus kifejezetten izgalmassá tette a zenét. Az énekhang könnyedén és patyolattisztán röppent ki egy központi rétegbe, miközben a gyengéden mozgó elektronikus hangeffektek kitágították a hangmezőt. Az Epos és B&W dobozok esetében még arra is sor került, hogy a részletek zöme leváljon, függetlenedjen a hangszórók tengelyétől. Ez a holografikus ábrázolás a 705 S3 hangfalnál még jobbra sikerült, mint korábban, a jóval drágább, például a hagyományos vonalat képviselő Rotel RA-1572MKII esetében. Meglepődtünk rajta, hogy térhatásban a kis Marantz még nála drágább integrált erősítőket is képes volt felülmúlni.

A D osztályú topológia (és valószínűleg a fejlett DSP) előnyei közé tartozott, hogy kis terhelésen is megőrizték a zene kontúrjait, apró kulcs összetevőit. Erre remek példa a The Girl From Ipanema c. Stan Getz dal, mely önmagában nem különösebben drámai zene, inkább andalító hangulata miatt vált közkedveltté. Viszont a kis Marantz gondoskodott róla, hogy halk, háttérzene szintű járatás mellett is finoman kirajzolódjon az ének, homályos fedettség nélkül.

Marantz MODEL M1 hálózati sztereó erősítő

Alternatívák

Többek között a Sonos, Bluesound, Bose (és az azonos cégcsoportban lévő Denon Home Amp erősítője) és WiiM részéről is léteznek eltérő tudású, hangzású, árú opciók. Temérdek apró részletben vannak eltérések, melyek kifejtésére külön cikk lenne szükséges. Hangzás tekintetében a Marantz váratlan részletessége előnnyel bír a 2-300 000 forintos kategóriához viszonyítva, cserébe drágább. A szolgáltatások viszont minden gyártó esetében mutatnak kisebb-nagyobb eltéréseket, ezért az ár és hangélmény mellett funkcióigénytől is függ, hogy kinek melyik lesz befutó. Nyitott kérdés marad, hogy hogyan viszonyul tesztalanyunk a (jelen pillanatban nála kb. 80 000 forinttal olcsóbb) Marantz STEREO 70s-hez, mely több csatlakozót nyújt, igaz, más topológiával és méretigénnyel. Amennyiben lesz rá mód, össze fogjuk hasonlítani a két erősítőt.

Végszó

A Marantz MODEL M1 gyártója állítása szerint azoknak készült, akik alternatívát keresnek a soundbar hangrendszerek és házimozi erősítők adta kényelemmel. Tartalmaz néhány praktikus beállítást, amelyek a gyakori tévénézőnek kedveznek. Ám fő erőssége, hogy kompakt kialakítása ellenére zenei, élvezetes és tiszta hangzást nyújt. Teljesítménye átlagos otthonba bőséges. Az általunk kipróbált hangfalakat magabiztosan hajtotta, stabil basszusokkal és erős dinamikával, de aki mozis élményre vagy több mélyhang variációs lehetőségre pályázik, ki tudja egészíteni külön mélyládával.

Kifogásolni nem sok jellemzőt tudtunk. A klasszikus Marantz nívótól elmaradó, műanyag ház megosztó lehet a keménymagos hifi hívők körében, de valószínű, hogy ők egyébként sem mini hálózatos erősítőre pályáznak. Ami egy fokkal érezhetőbb kompromisszum, hogy az előlap szinte zavaróan letisztult, nulla fizikai gomb, kijelző helyett csak egy LED. Más kérdés, hogy telefonról lényegében mindent el lehet érni és kényelmesebben, mint az erősítő előtt gubbasztva. Esetleg egy fejhallgató kimenetet megérdemelt volna az eszköz.

Meglepő volt tapasztalni, hogy a mérnökök ezúttal tényleg modern hifi eszközre törekedtek, amelyből a digitális eszköztár ellenére nem tűnt el a kellemes hangélményhez szükséges karakter. Akinek fontos, hogy kis helyen elférő, erős hálózati lejátszó oldallal rendelkező erősítője legyen, annak a Marantz MODEL M1 nem valószínű, hogy csalódást okozna annak ellenére, hogy a kompakt streaming erősítő kategóriában sok kihívó létezik. Egyszerűen jó hallgatni, ilyen termékeket öröm tesztelni.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.