iFi ZEN Phono 3 phono előerősítő teszt
2024. december 6., péntek, 23:25
iFi iFiAudio audio hifi vinyl phono erősítő előerősítő phono előerősítő iFi phono iFi teszt phono teszt phono előerősítő teszt phono erősítő teszt
Tesztalanyunk nevében szerepel a Zen szó, mely meditációt (ilyen formában a zenehallgatás, mint meditatív tevékenység frappáns magyarázatnak tűnik) és elmélyedést jelent. Feladata, hogy a lemezjátszóból érkező analóg hangot minél kisebb zajjal felerősítse és precízen hangolt RIAA EQ-val továbbítsa a hangrendszer felé. Az iFi céget legtöbben D/A konverterei által ismerik. Hogyan állja a sarat analóg fronton, a sokak által elérhető középkategóriában?
Bíztató adatok
Az iFi ZEN termékcsaládja azokat veszik célba, akik a belépőszint fölött keresgélnek és egyfajta arany középutat szeretnének, ami hangra és funkciókra is értendő. A benne szereplő modellek jellegzetessége a más gyártóra nem hasonlító formaterv és kategóriát feszegető specifikáció. Utóbbi a ZEN Phono 3 esetében -151 dBV zajszintet jelent, miközben a jelerősítés 36, vagy 72 dB maximális értékeket ígér MM, illetve MC hangszedő esetén.
Emellett muRata és TDK kerámia kondenzátorok, alacsony zajú Texas Intruments IC-k és egyedi igények alapján gyártott OV Series műveleti erősítő dolgoznak az eszközben. A kritikusnak számító belső tápegység áramkörét elszigetelték, hogy ne befolyásolja a hangot. Azonban az iFi is hozzáteszi termékleírásában, hogy érdemes hozzá külső tápellátást is biztosítani. Ha tovább lépnénk a gyártó által összeállított alapcsomagtól, választhatjuk hozzá az opcionális, ugyancsak saját tervezésű iPower 2 külső tápegységet.
Megjegyzés: mi a gyártó által alapértelmezetten mellékelt, dobozban lévő tápegységgel teszteltünk.
Küllem
Az iFi ZEN Phono 3 elegáns, fém házat kapott, melynek előlapja kicsit olyan, mintha egy 1950-es évekbeli gépkocsi műszerfalát néznénk. Aranyszínű sáv osztja ketté, felső része bőrhatású sötétzöld felület, az alsó pedig szálcsiszolt alumínium. Középen egy kör alakú ablakocskában fehér LED mutatja az aktuális beállítást, hogy MM/MC, alacsony vagy magas jelszinten üzemel-e az eszköz. Mellette egyetlen gomb nyomásával tudunk töltést változtatni, az utolsó gombbal pedig az iFi büszkeségét képező, intelligens szubszonikus szűrő aktiválása lehetséges.
A hátsó oldalra 4,4 mm-es Pentaconn kimenet is szerepel azoknak, akik szimmetrikus jelúttal rendelkező láncba kívánják beilleszteni az eszközt. Mellette aranyozott RCA és kimeneteket találunk, a szokásos földeléssel kiegészítve. Az 5 voltos tápcsatlakozó előtt egy négy fokozatú kapcsoló helyezkedik el, amelyet a hangszedőnk függvényében kell a megfelelő állásra kattintani.
Meghallgatás
A teszthez Technics SL-1500C lemezjátszót használtunk, Rotel RA-1572MKII sztereó erősítővel és Bowers & Wilkins 705 S3 hangfalakkal. Dave Brubeck - Take Five c. számát hallgattuk meg úgy, hogy először a Technics beépített phono erősítője biztosította a jelet, utána pedig az iFi ZEN Phono 3 vette át a munkát. Ugyanezt visszafelé is elismételtük, majd feltettük Santana - Black Magic Woman c. művét is, hogy más hangzású, műfajú zenével is legyen viszonyítási alap.
A Take Five esetében teljesen egyértelmű volt, hogy a lemezjátszó beépített phono moduljával, bár egy barátságos alap karakterre törekedett, keményebb basszust és homályosabb éleket kaptunk, különösen a dobjátékot illetően. Az iFi megtartotta a kellemes alap karaktert, de a színpadot mélyítette és nyitottabban jelenítette meg. Elsősorban basszusban vettünk észre változást, a ZEN Phono 3 könnyedebb, levegősebb módon adta vissza a nagybőgőt. A beépített phono túl domináns, ormótlan erőkiosztással kezelte az említett hangszert.
Santana ikonikus darabja (egész pontosan a Black Magic Woman / Gypsy Queen - Single Version) kellemes, lazítós hangulatot teremtett a zenehallgató szobában. Kifejezetten telt, magával ragadó hangzást értünk el, egyszerű, de a felületesnél jobb színpad tagolással. A basszus integrációja ismét szépen megvalósult, a hangszer dinamika is meggyőzött minket. A magas frekvenciás részletek kissé lágyan jelentek meg, de cserébe magasabb jelszinten (hangerőn) sem vált sértővé a hangzás.
Alternatívák
E sorok írásakor a Pro-Ject Phono Box S2 Ultra ugyanannyiba kerül, mint az iFi ZEN Phono 3. Egy gyors összehasonlítással az derült ki, hogy az osztrák vetélytárs jobb térhatásra képes, és a magas frekvenciákat alaposabban ábrázolja. Utóbbi jó minőségű hanglemezeknél és színezetlen hangsugárzókkal előny, de régebbi albumokkal vagy nyersebb karakterű rendszerben az iFi melegsége előnyösebb lehet. High end lemezjátszóval valószínűleg már kompromisszumos lenne a ZEN 3 tudása. Amennyiben a hallgató jobbat keres, több mikro dinamikára, nyitottabb térre és jobb hangszer szeparációra alkalmas a gyártó iPhono 3 Black Label phono előerősítője, hozzá kell tenni, hogy többszörös felárért.
Végszó
A teszthez használt rendszerrel kifejezetten barátságos hangkarakterű phono előerősítőt ismertünk meg az iFi ZEN Phono 3 képében. Alap állapotban előfordulhat, hogy kicsit puhább irányba tereli az általános hangkaraktert bizonyos rendszerekben, de a lánc hangzásától függően (ha túl nyers az alap szett) ez még előnyt is tud jelenteni. A kipróbálással csak egy aspektust tudtunk vizsgálni, valószínűleg tovább árnyalta volna a tapasztalatokat, ha az iFi jobb minőségű külső tápegységével vagy szimmetrikus kábellel alkalmazzuk az eszközt. Szerintünk főleg azoknak érdemes beilleszteni középkategóriás rendszerükbe, akik a harsány tónust mellőző, melegebb hangzást részesítik előnyben és kevésbé audiofil minőségű lemezeiket bántó élek nélkül, de élvezetes dinamikával kívánják élvezni.