FiiO Q15 DAC és fejhallgató erősítő teszt

A zsebhifi visszavág

2024. június 25., kedd, 18:55

FiiO audio hifi DAC erősítő DA konverter fejhallgató erősítő USB DAC FiiO teszt DAC teszt FiiO DAC FiiO USB DAC FiiO fejhallgató erősítő FiiO DAC teszt USB DAC teszt fejhallgató erősítő teszt

A FiiO magas népszerűségnek örvend DAP (hordozható zenelejátszó) kategóriában, de sokan jobban szeretik mobileszköz vagy számítógép használatával kezelni, navigálni zenegyűjteményüket. A DAC és fejhallgató erősítő szerepeket kombináló Q15 sokszínű koktél azoknak, akik főleg telefont alkalmaznak digitális futóműnek, de a Bluetooth és koaxiális bemenetek által sok további szituációra válik alkalmassá.

FiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DAC tesztFiiO Q15 DAC tesztFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DACFiiO Q15 DAC FiiO Control AppFiiO Q15 DAC mérésekFiiO Q15 DACFiiO Q15 DAC AKMFiiO Q15 DAC

Hifi, mobil, vagy PC - neki mindegy

Számos hordozható D/A konverter megfordult korábban az AV-Online szerkesztőségében, melyek szemet-fület felnyitó módon bizonyították, hogy ezt a kategóriát is lehet komolyan venni. Mára nem az a gond, hogy nincs a piacon kedvező ár/érték arányú "mobil" DAC-os erősítő, hanem hogy túl sok jön szembe. Nehéz eldönteni, hogy melyiket érdemes választani, amit részben az összetett felhasználói igények okoznak. A FiiO Q15 azoknak tudja felkelteni érdeklődését, akik még nem döntötték el, hogy az utazásaik során használt fül/fejhallgatós, vagy otthoni hifi láncukat kívánják-e fejleszteni. Sikerének kulcsa, hogy úgy is tekinthetünk erre az eszközre, mint "az egy csapásra", ami két legyet küld másvilágra. Ahogy a cikk címe jelezte, tesztalanyunk digitális/analóg jelátalakítóval egybeépített fejhallgató erősítő. Beépített akkumulátora (PD gyorstöltő támogatással) által bárhol lehet használni és többé-kevésbé elfér nadrágzsebben. Ha íróasztal vagy hagyományos hifi lánc mellett kerül beüzemelésre, fogadja számítógép (USB-C bemenet) vagy akár CD/DVD/Blu-ray, esetleg hálózati zenelejátszó jelét (teljesméretű koaxiális bemenettel). Emellett Bluetooth 5.1 vevő is található benne, a sokak által preferált LDAC vagy aptX LL kodekek támogatásával.

FiiO Q15 DAC

Egy DAC nem csinál nyarat

A fenti sorokat olvasva kritikus olvasónkban felmerül, hogy mindez szép és jó, de léteznek hasonló tudású riválisok. A Q15 e sorok írásakor 170 000 forint, amit lehet a középkategória felsőbb részének tekinteni. Mit mutat fel cserébe? A gyártó honlapját böngészve hamar kiderül, hogy az átlagosnál (most tekintsük az átlagosat öngyújtóméretűnek) nagyobb ház nemcsak a combos akkumulátor miatt kerül többe.

FiiO Q15 DAC AKM

A készülékben zászlóshajó minőségű chip pár dolgozik, név szerint az AKM AK4191EQ és AK4499EX modellje, az egyik csak digitális, a másik pedig analóg jelfeldolgozásban vesz részt. A gyártó hivatalos honlapján angol nyelven elolvasható a fejlesztők közleménye és magyarázata az eltérő chipek alkalmazására, ami már önmagában is érdekesség. Ráadásként 16 magos XMOS XU316 dekódert és Qualcomm QCC5125 Bluetooth chipeket helyeztek mellé, az alaplap áramellátását pedig 15 csatornás tápegységre bízták. DAC esetében kritikus a jelkésésből, időzítési hibákból eredő hangminőség romlás (jitter), amit a FiiO mérnökei kettős kristályoszcillátorral küszöböltek ki. Nem mellékesen az analóg és digitális részeket elkülönítették egymástól és leárnyékolták, hogy a külső interferenciáktól védve legyenek. Az áramkör logikai felépítését az alábbi ábra illusztrálja.

FiiO Q15 DAC

Teljesítmény és más adatok

A FiiO Q15 legmagasabb teljesítménye oldalanként 1610 mW (szimmetrikus kimenettel, 32 ohmon <1% THD mellett), ha Ultra High Gain beállítással üzemel. Laikus számára nem sokat mond a specifikáció, de korábbi tapasztalatok alapján leszögezzük, hogy bármilyen fül- és fejhallgatóhoz bőségesen kiszolgál (kivéve a sztatikus rendszereket, azokhoz más elektronika szükséges), jelszinttel (hangerővel) garantáltan nem lesz probléma. Hozzá kell tenni, hogy a hangerősség manapság nem kihívás már pár tízezer forintért sem. Ami ilyen kategóriában számottevőbb, az a minél magasabb jel/zaj viszony, alacsony teljes harmonikus torzítás és minimálisra leszorított áthallás (crosstalk). E tényezőkkel nincs miért szégyenkeznie a Q15-nek, részletes specifikációja (az alábbihoz hasonló mérésekkel kiegészítve) megtekinthető a cég hivatalos honlapján.

FiiO Q15 DAC mérések

Küllem

A FiiO Q15 nagyjából akkora, mint egy powerbank (5500 mAh kapacitású akkumulátor található benne), de kivitelét illetően a gyártó magasabb kategóriás DAP-jaira emlékeztet. Ránézésre a referencia lejátszóként ismeretes M17 formáját örökölte, de ahhoz képest jóval barátibb mérettel és tömeggel. Fekete fém készülékháza a gyártóra jellemző (mecha) arculatot kapta, szögletes levágásokkal a sarkoknál és méhsejt alakú fizikai gombokkal. Tetején végtelen forgású jelszint vezérlőt (vagy ahogyan sokan nevezik, hangerő szabályzó), egy 3,5 mm-es és egy szimmetrikus, 4,4 mm-es Pentaconn hangkimenet között. A szemközti oldalon látni két apró mechanikus kapcsolót. Az egyiket akkor kell ON állásba kattintani, ha telefon a forrás (PHONE MODE), a másikat pedig, ha asztali módban (DESKTOP MODE) történik a használat.

FiiO Q15 DAC

Használat közben

Tesztalanyunk hozta a gyártótól megszokott felhasználói élményt. Főkapcsolója megnyomását követően 2 másodpercen belül üzemképes állapotba került. Üresjáratban, ha nem kapott jelet, váltakozó színekkel pulzált a jelszint vezérlőt diszkréten megvilágító RGB körfény. Beérkező jel esetén a mintavételezési frekvenciát jelezte eltérő színekkel, valamint Bluetooth párosítás estén piros-kék villogással jelzett. Ha zavart a színes állapotjelző, könnyen ki tudtuk kapcsolni a FiiO Control telefonos alkalmazáson keresztül. Kisméretű, de praktikus kijelzőjén a Q15 egyértelműen mutatta az aktuális jelszint (hangerő) értéket, akkumulátor töltöttséget, bemenetet és mintavételezést. Állítólag a készülékház 18:9-es méretarányával arra törekedtek, hogy jobb és bal kézzel egyaránt könnyen lehessen használni. Ezt határozottan igazodni tudjuk, a gombok mindkét kézből jól elérhetők voltak.

FiiO Q15 DAC

Csomagolt tartozékai között találtunk egy hosszú és egy rövid USB-C végű kábelt, valamint egy USB A-C adaptert. Emellett két szilikon pántot is mellékeltek hozzá, melyekkel a Q15-öt telefonunkhoz tudtuk rögzíteni. Tárolásra egy zsákocskát is biztosítottak, de aki biztosra akar menni, párezer forintért műbőr tokot is tud venni hozzá (SK-Q15).

FiiO Q15 DAC

Prémium minőséget kaptunk, remekül olvasható kijelzővel, viszonylag fürge szoftverrel és kellemesen kattanó nyomógombokkal. Ami kis megszokást igényelt, hogy a kétoldalt lévő kitüremkedések miatt csak nehézkesen tudtuk elforgatni a jelszint vezérlőt, különösen, ha íróasztalon feküdt a készülék. Második viszonylagos kompromisszum, amivel találkoztunk, hogy süllyesztett kivitele miatt a koaxiális bemenet csak vékonyabb kivitelű dugóval szerelt koaxiális csatlakozókat szerelt. AudioQuest Carbon kábelünket gond nélkül csatlakoztattuk hozzá, de az AECO csatlakozós LessLoss C-MARC már nem fért rá az egyedi szélességű fémház miatt. Tudva, hogy a FiiO rendszeresen utazók igényeire is fókuszált (valószínűleg arra törekedett, hogy az aljzat ne tudjon letörni) megértettük a süllyesztett kialakítás okát és szerencsére sok jó minőségű kábel létezik keskenyebb fejes kivitelben is.

FiiO Q15 DAC FiiO Control App

Még akkor is érdemes kipróbálni a FiiO Control alkalmazást, ha nem telefon vagy tablet lesz az elsődleges forráseszköz. A szoftver Bluetooth kapcsolaton keresztül képes hozzáférni a Q15 menürendszeréhez, olyan funkciókat láthatóvá téve, melyek a beépített kijelző által nem jelennek meg. Közülük a 10 sávos parametrikus hangszínszabályzó (PEQ) kiemelkedően hasznos bárki számára, aki egyedi profilt kíván létrehozni fülese vagy hangrendszere számára. Ehhez, ahogy a mellékelt screenshot mutatja, Q beállítás is tartozik, ami precízebb kompenzációt tesz lehetővé például fejhallgatók vagy hangrendszerek frekvenciagörbéjének, beeséseinek vagy kiugrásainak kiegyenlítéséhez. Több beállítást is képes eltárolni az alkalmazás, melyeket mobilról bármikor elő tudunk hívni. A jövőben esetlegesen érkező frissítések letöltésében és telepítésében ugyancsak a FiiO Control nyújt segítséget.

FiiO Q15 DAC teszt

Hangminőség

A FiiO Q15 tesztje során iMac számítógépet (USB-C kapcsolattal) és Reavon UBR-X200 lejátszót (koaxiális kapcsolattal) használtunk. Néhány nappal az ismerkedés előtt még egy FiiO KA13 és FiiO JT1 párossal ismerkedtünk. A fejhallgatót puszt kíváncsiságból újra elővettük, hogy kiderítsük, mit kezd vele a Q15. Tisztább, tagoltabb sztereó képet kaptunk, profibb dinamikával, ezért elővettünk néhány komolyabb fülest. A HIFIMAN Arya Organic modelljét, majd a kritikus meghallgatáshoz Sennheiser HD 800 S fülest is csatlakoztattunk hozzá. Őszintén meglepődtünk rajta, hogy milyen előnyösen kezelte a német zászlóshajót is. Előnyös alatt értendő, hogy nem színezettség vagy gépies hangzás volt, amire először felfigyeltünk, hanem a hangszerek, a tér és az élénk dinamika.

FiiO Q15 DAC

Sok audiofil fontosságot tulajdonít a DAC chip gyártójának. Egyesek szerint jellegzetes hangzás jellemzi az ESS-t és AKM-et is. Mi ezúttal egyszerűen a zeneiséget és realizmust kerestük. A készülék hangjának "jóságában" azt vettük viszonyítási alapnak, amit az utóbbi években több tucatnyi elektronikával nyújtott HD 800 S fejhallgatónk. Őszintén meglepődtünk rajta, hogy az unalomig ismert tesztelős zenéket milyen profi dinamikai árnyalással, hangsáv szeparációval és térszélességgel kaptuk vissza. Lehet azzal ellenünk érvelni, hogy hiszen a HD 800 S eleve annyira jó fejhallgató, hogy szinte mindegy, mit illeszt hozzá a lelkes hifista.

FiiO Q15 DAC

Korábbi tapasztalatok alapján éppen az ellenkezőjét szűrtük le, magas felbontása és érzékenysége által a kis hibákat még egyértelműbben és zavaróbban ki tudta mutatni. Éppen ezért rendkívül kellemes csalódás volt, hogy a Q15 rendkívül gazdag felbontást, élvezhető hangot, színes zeneiséget biztosított, zavaróan magasba húzó tónusok vagy túl vastag basszus nélkül. Az atmoszférikus részleteket, a halkabb motívumok (cintányér lecsengése, rumbatök, háttérben lévő hangszerek) kicsit sűrítve jelenítette meg, nem volt olyan szellős hézag a hangszerek között, mint a majdnem kétszer drágább Q7 esetében, mégis örömmel dőltünk hátra, hogy önfeledten hallgassuk a zenét.

FiiO Q15 DAC teszt

Eliane Elias - I Thought About You c. számának hallgatása közben a részletek pontos pozícionálással és kiegyensúlyozott frekvenciákkal jelentek meg. A zenei térmélység nem volt annyira kifejező, viszont az ének és zongora elkülönítése, a finoman integrált nagybőgő egyaránt segített elmerülni az előadásban. Furcsa volt belegondolni, hogy 5-10 évvel ezelőtt még csak lényegesen drágább (és nem hordozható) fejhallgató erősítős D/A konverterektől kaptunk ilyen kidolgozott hangzást.

FiiO Q15 DAC

Yuja Wang - Ravel: Piano Concertos c. albumáról elindítottuk a Piano Concerto in G Major, M. 83: III. Presto c. számot. Kíváncsiságból saját RME ADI-2 DAC FS hangzásával mértük össze a FiiO tudását. Utóbbi dinamikában és textúrában meglepően közel járt a majdnem háromszor drágább, ráadásul nem is hordozható készülékhez. Az RME jobb mélységgel és tágabb térben helyezte el a fúvósokat, de az információmennyiség, zenei hangok tisztasága a Q15 esetében is kimagasló volt.

Megjegyzés: a Q15 és az iMac közé nem a gyártó csomagolt tartozékát, hanem KáCsa KCO-U-Ag USB A-C kábelt illesztettünk.

FiiO Q15 DAC

Alternatívák

Aki a FiiO csúcs akkumulátoros DAC/fejhallgató erősítőjét szeretné hazavinni, annak a FiiO Q7 tesztet érdemes elolvasni. Utóbbi mikro dinamikában kis mértékben, de fejlettebb és a virtuális térmélysége is több levegőt, nagyobb atmoszférát adott a zenéknek szerintünk. Akár HD 800 S-nél jobb fejhallgatóval vagy high end hifi láncban is megállja a helyét, de a Q15-höz képest jelentős feláron. Közelebbi vetélytárs a Topping G5, mely árban kissé barátibb, viszont analitikus fülessel feltűnően nyerssé teheti a magashangokat, továbbá koaxiális bemenete nincs.

Végszó

Az elmúlt években jelentős fejlődésen mentek keresztül a felsőbb középkategóriás hordozható D/A konverterek. Jó hallani, hogy az átlagember számára elérhetőbb sávban sem a színezett, kásás, zajos tónus, amire felfigyelünk, hanem maga a zene, a lejátszott műsor textúrája és tere. Emellett számunkra üdvözítő volt látni is, hogy a FiiO Q15 milyen kreatív körítést biztosított az AKM chip duettjének. Viszonylag széles szegmensben, megközelítőleg 200-500 ezer forint közötti IEM vagy fejhallgató számára szerintünk ideális alapot képez részletesség, dinamika és általános zeneiség tekintetében. Ár/érték arány szempontjából nehéz kifogásolni, a koaxiális és Bluetooth bemenetek által pedig sokféle szituációban kihasználható. Az összképet figyelve és az eddig kipróbált riválisokat mérlegelve azt gondoljuk, megérdemli az Ajánlott Vétel cédulát.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.