Essence HDACC HDMI-s DAC teszt
A fecske
2014. november 20., csütörtök, 15:35
Essence audio hifi DAC HDMI DA konverter HDMI DAC Essence DAC DAC teszt hifi teszt DA konverter teszt HDMI DAC teszt
Nagy várakozás övezte a szerkesztőségben, hogy megérkezzen az első, általunk is kipróbálható, HDMI bemenettel rendelkező DAC, mely sok egyéb, hasznos funkcióval is fel van szerelve. Az Essence HDACC ára barátságos a szolgáltatásaihoz mérten, lássuk, hogy a hangminősége is tovább erősíti-e a pozícióját?!
A HDACC nem túl nagy, fehérre mázolt kartondobozban érkezett hozzánk, mindössze egy apró matrica utalt a tartalmára. Nem tudjuk, hogy ez a végleges csomagolás, vagy csak a tesztkészüléké ilyen, mindenesetre nem túl bizalomgerjesztő. A csomag felnyitása után elénk tárul az apró szerkezet és a mikroszkopikus méretű, műanyag távirányító. Találhatunk még továbbá egy USB drivert tartalmazó CD-t, egy 6,3-3,5 Jack átalakítót és a táphoz mindenféle csatlakozót, így akár világkörüli turnéra is magunkkal cipelhetjük a jószágot.
A HDACC nem a hagyományos értelemben vett DAC vonalat követi, mivel analóg bemenetet is találhatunk rajta. A digitális csatlakozók között rendelkezésre áll egy USB B bemenet is, számítógépes összeköttetéshez. CD-játszók, médiaboxok vagy játékkonzolok számára hasznos lehet a két S/PDIF (optikai és koaxiális) bemenet megléte, ráadásul ezekből 1-1 kimenetet is kapunk. A készülék szimmetrikus, ez ebben az árkategóriában manapság elvárható minimum, ám a HDMI újdonságszámba megy. Ami a kivitelt illeti, a lekerekített szélű készülékház a fekete szín ellenére barátságos hangulatot teremt. A nálunk vendégeskedő termék még Béta verzióban leledzett, a végső változat hangerőszabályzója környékéről szerencsére eltávolították a kissé kommersz hatású, fehér görbületet. Maga a potméter elektronikus, fél dB-es fokozatokban állíthatjuk vele a hangerőt. Egyetlen tulajdonsága, ami megbékélést igényel, hogy alig áll ki a készülék elejéből, ezért inkább csak ujjheggyel lehet kezelni. Ebben a kategóriában ritkaságnak számít az előlapi kijelző, melyből még napsütötte szobában is egész jól olvasható, kontrasztos pont-mátrix típusú került az Essence előlapjára. Az aktuális forrásbemenet és mintavételezési frekvencia megjelenítésén kívül egy kis menürendszerbe is beléphetünk a potméter benyomásával, vagy a távvezérlőt használva. A menüben többek között a fejhallgatónk impedanciáját, és a kimenet hangszintjét (fix vagy variálható) is beállíthatjuk.
A meghallgatást a szokásos felállásban kezdtük, tehát Human Audio Tabla állította elő az S/PDIF jelet, a meghajtást pedig a refernciaként használt Norma Revo IPA-140 duál monó integrált erősítőnk biztosította. Az első néhány zeneszámnál kiderült, hogy enyhe ének- és beszédhang kiemelést fogunk az összes zenénél hallani, kivéve persze az instrumentálisokat. Szerencsére az is kiderült, hogy ez nem zavaró, inkább szórakoztató "feature". Allanis Morissette - Uninvited: a tér precíz, remekül pozícionál a DAC és a mélyszekció is a helyén van, ebben persze nagy segítségére volt a szintén tesztre kapott Antipodes Komako analóg összekötő kábel, melyről hamarosan olvasható lesz a teszt. Negatívumként a durvaságot említenénk meg, ennél simogatóbb hangú az énekesnő. Kábelezéssel valószínűleg orvosolható lenne ez a probléma, mert nem veszélyes az erőszakossága, akár még szeretni is lehet, néha jól is jön egy kis durvaság az élet más területein is. Allan Taylor hatalmas tömeggel zúdul ránk, hömpölyögve csalogat minket a zeneszámok közé. A tér itt is hatalmas, ekkorának talán még nem is hallottuk a színpadot. Egy pillanatra sem enged el minket, végig előre meredve figyelünk, jár a lábunk és halkan mormoljuk a jól ismert dalszövegeket. Amber Rubarth - Tundra című száma elfeledteti velünk, hogy egy szűk panelnappaliban ülünk éppen, a falak leomlottak: birtokba vettük az egész 6. emeletet. Egyszerűen hihetetlen, hogy mekkora teret képes kirajzolni ez a készülék, az egyébként normális méretű térrel rendelkező összekötővel is. Vivaldi Négy Évszakát többféle előadásban is meghallgattuk, remek dolgokat tudott kihozni a muzsikákból ez a mindenes. Bonobo - Black Sands: nagy felbontás, rengeteg információ mindezt egy óriási tálcán tálalva, melyről könnyűszerrel csemegézhetünk, nem keverednek össze a finom falatok. A Terminator - Salvation OST-nek egyébként kifejezetten jól állt az Essence erőfitogtatása, ami minden zenében meghúzódott hol több, hol kevesebb teret hódítva magának. Hozta a film hangulatát, teljesen rá tudtunk hangolódni a zenére. Jacintha - Light my fire: hibátlan, vidám, derűs, szórakoztató.
Elérkezettnek láttuk az időt, hogy HDMI-ről is meghallgassuk a tesztkészüléket, mely annyiban változtatta meg a felállást, hogy a Tabla kikerült a láncból. Rögtön az egyik legfontosabbal kezdenénk: képest átengedni a 24p-t, így a sztereó rendszerrel mozizók megnyugodhatnak. A HDMI csatlakozót használva is meggyőző eredmények születtek. Utóbbi kipróbálásához VLS tápos Dune médiajátszót, a korábbi felállásban is szerepet játszó Norma Audio IPA-140 duál monó integrált erősítőnket, egy NAD T 758 és Cambridge Audio 551R V2 házimozi erősítőt üzemeltük be, melyek közé ADL és Nordost HDMI kábelekkel, a sztereó oldalon pedig Nordost Heimdall 2 és Antipodes interkonnekt kábelekkel ékeltük be a HDACC-t. E vizsgálat során Moloko, Peter Gabriel, valamint Legends of Jazz élő koncertfelvételeket, valamint Blu-ray Audio lemezeket indítottunk el. A HDACC kiemeli, tagoltabbá teszi a felső frekvenciás részleteket, dinamikailag finomítgat az összképen, és kicsit a hangszínpadot is középre tessékeli. Tesztalanyunk nélkül puhább hangot, lágyabb magas frekvenciákat és szétfolyó hangszínpadot kaptunk. Az Essence dobozával az átlagos zenei teljesítmény határozottan jobb karakterűvé alakítható, így gyakorlatilag feljavíthatjuk egy belépő kategóriás házimozi- vagy sztereó erősítő hangját is. Ha középkategóriás, vagy még komolyabb készülékláncba illesztenénk be az Essence termékét, akkor kábelből érdemes a magasabb szériák felé nézelődünk. Az alaplapi koax kimenet hangminőségét kisujjból hozza. A termék beépített DTS és Dolby Digital dekódereket nem tartalmaz, így aztán bármit is kap a médialejátszónktól, készüljünk fel rá, hogy HDMI kimenetéről csak kétcsatornás hangot fog továbbítani, tehát ezt az eszközt egyértelműen sztereósoknak szánja az Essence.
Tesztalanyunk kompakt méreteit elnézve nem feltétlenül kell, hogy meglévő hifiláncunkba kötve szóljon. A HDACC "szépsége", hogy az íróasztalunk sarkára téve, önálló eszközként is képes funkcionálni, persze ehhez egy jó fejhallgatóra, vagy aktív hangfalpárra is szükség lesz. Mi tettünk egy próbát, és rákötöttük a referenciaként használt Sennheiser HD 600-unkat, mellyel sok hangzásbeli tulajdonság tükrözte a hangfalas tapasztalatokat. Az eszköz énekhangokra vonatkozó, extra nyersessége és szándékos közelítése most is érezhető volt, a térérzet szerencsére nem romlott. Különös, hogy a kissé tolakodó középmagas frekvenciákhoz milyen finomkodó, meleg tónusú mélyek társulnak. Hozzátartozik az igazsághoz, hogy a HD 600 egyébként is kissé húsos basszusokat kelt, de jó tudni, hogy az Essence fekete doboza a dinamikára és az alsó árnyalatokra is odafigyel, még ha csak szerényen is. A készülék ezúttal is érezhetően színezte a hanginformációt, de szerencsére csak a jó ízlés határain belül. Van a hangoknak irányítottsága, mélysége, ezért mi udvariasan lebeszélnénk mindenkit, aki azt gondolja, hogy majd MP3-akkal elboldogul. Ha már rendelkezésre áll 192 kHz/24 bit, akkor tessék kihasználni, hiszen a különbség ég és föld!
Aki jó mindenest keres otthoni zenehallgatásra az most jó eséllyel megtalálta. A HDDAC fő előnye, hogy sok eszközzel és sokféleképpen használható, hiszen beilleszthető sztereó rendszerbe, használhatjuk csak simán fejhallgató erősítőként, vagy sztereó előfoknak. Utóbbi esetén rá tudunk kötni egy fix kimenő jelszintes CD-játszót is, ha esetleg jobb lenne az analóg hangminősége, mint amit elérhetünk digitális összekötés esetén. A koax bemenetből talán plusz egynek örültünk volna, persze még így is van miből válogatni. A fejhallgató erősítő modultól hifis hangot kapunk, és amennyiben rendelkezünk az erre alkalmas fülessel megjegyezzük, hogy a HD 600 nagyjából az a kategória, amit ez a készülék még épphogy kiszolgál. A termék legfontosabb előnye, hogy rendelkezik HDMI bemenettel, így egy olcsó médiabox vagy BD-játszó hangját is gyökeresen jobbá tehetjük, nem kell feltétlenül számítógép vagy hálózati merevlemez ahhoz, hogy sok-sok GB-nyi zenéhez hozzáférjünk. Az árát tekintve igen nagy területet fed le jó minőségben a készülék tudása, tehát összességében nekünk tetszett.