Pioneer VSX-921-K házimozi erősítő teszt
Kitüntetett Úttörő
2011. december 30., péntek, 07:55
Pioneer VSX-921 VSX921 Pioneer házimozi Pioneer erősítő házimozi erősítő MCACC AirPlay Air Jam iContolAV2 HDMI 3D EISA iPod iPhone iPad házimozi erősítő teszt
Hab a tortán
Nem csak audio-video szolgáltatásaival kényeztetett minket a Pioneer erősítője, miközben teszteltük, hanem irányíthatóságával is, ilyen téren, ha nem is egyértelműen jobb, mindenképpen kényelmesebb, látványosabb megoldást nyújt, mint konkurensei. De miről is lenne szó?
Az idei évben szinte alapkövetelménnyé nőtte ki magát, hogy egy házimozi erősítő hálózati szolgáltatásokat nyújtson. Néhány elektronikagyártó afféle ?strawberry on the cake? jelleggel ennél többet is tett az asztalra, pl. termékeik irányíthatóak Android-rendszerű okostelefonról, vagy (lásd Denon) AirPlay kompatibilitással rendelkeznek. A Pioneer VSX-921 ilyen téren is jól felzárkózott a mezőnybe, szoftvermérnökei saját kezelőfelületeket fejlesztettek ki Apple mobileszközökre. Egy mini alkalmazást a zenehallgatóknak és egyet azoknak, akik unják az erősítő hagyományos, távirányítóval történő kalibrálását, így egyszerűbbé téve a korábban leírt finombeállításokat.
Az Air Jam-ről röviden?
A Pioneer által alkalmazott, Air Jam alkalmazás ingyenesen letölthető iPod, iPhone vagy iPad készülékekre. Segítségével vezeték nélkül küldhetjük az erősítőnek mobileszközünkön tárolt zenéinket, a hagyományos zenelejátszási funkciókkal (pl. lejátszási lista szerkesztése). A szoftver közösségi műveleteket is tartalmaz, aminek köszönhetően ismerőseinkkel is megoszthatjuk kedvenc zenéinket ? sőt, mivel Apple-eszközökre lett optimalizálva, a YouTube videoklip stream-elés mellett iTunes-on történő zenevásárlás is megoldható. A Bluetooth-alapú rendszer kezelőfelületét nagyon szimpatikusnak találtuk, a Pioneer-féle vizuális menürendszer egyszerűsége mellett jól is néz ki, a többszínű, fiatalos gombok vidám hangulatúvá teszik az Air Jam kinézetét. A szóban forgó alkalmazás nem csak a VSX-921-es receiverrel működik együtt, a teljes kompatibilitási lista megtekinthető a gyártó honlapján.
...És mire jó az iControlAV2?
A válasz egyszerű: ugyanarra, mint a távirányító és az OSD, csak éppen a két dolgot egy eszközön láthatjuk, izgalmasabb vizualitással. A 2011-es modellekkel kompatibilis iControlAV2 segítségével gyerekesen egyszerűen elintézhetőek az erősítő beállításai, ráadásul WiFi alapú, tehát elfeledkezhetünk a távirányítónál alkalmazott infravörös technológia korlátairól. Ez az a fajta megoldás, aminek több gyártó is nekifutott, de a Pioneer App-jának kezelőfelülete kétségtelenül az eddigi legattraktívabb. Ráadásul nem csak az erősítőt, hanem márkán belül Blu-ray lejátszót is kezelhetünk az alkalmazással, ugyan itt már nincs lehetőség részletes beállításokra (csak az alap kezelőszerveket használhatjuk), viszont a felület alkalmas internet-rádióállomások és otthoni szerverünkön tárolt zenéink böngészésére is. Az erősítőhöz kapcsolódó beállítások közül talán legvagányabb a ?Balance? funkció, ezt megnyitva a készülékünk kijelzőjén egy kör jelenik meg, ezen láthatjuk vizuálisan a komplett surround rendszer hangerő-elosztását. Ahova bökünk ujjunkkal a kör területén belül, oda fogja irányítani az erősítő a hangsugárzók balanszát. Ehhez hasonló, frappáns opciókat tartalmaz az iControlAV2.
A Pioneer díjnyertes készülékére nem mondhatjuk azt, hogy hangzás terén többet nyújt, mint a kategóriatársai, viszont az ára kb. 20%-al kevesebb, amiből akár egy vadiúj Blu-ray lejátszót is vehetünk már. A szolgáltatások bőkezűek, a használat egyszerű és a hang is izgalmas, csak próbáljunk hangdobozszettből olyat venni, aminek nyugisabb a karaktere, és máris kiegyenlítődött a kicsit tolakodó jelleg, ami néhány ember számára zavaró lehet.