Denon AVR-X1800H házimozi erősítő teszt
2024. július 28., vasárnap, 22:40
Denon audio házimozi házimozi erősítő Denon házimozi Denon erősítő Denon 2024 Denon teszt erősítő teszt Denon házimozi erősítő házimozi erősítő teszt Denon házimozi erősítő teszt
A Denon házimozi erősítőire mindig is nagy volt az igény, és ezt halmozottan elmondhatjuk a megfizethető készülékeire. Az AVR-X1800H még bőven ebbe a szegmensbe tartozik, viszont tudása és teljesítménye révén egy árva szavunk sem lehet rá. Nézzük is a részleteket!
Kevésért nagyon is sokat!
Mindig is nagy volt a kereslet a megfizethető, elegendő teljesítményű és megfelelő tudású házimozi erősítőkre, amiből szép számmal van a Denon palettáján. Létezik egészen olcsó, úgymond entry level darab, ahogyan vérbeli high-end is, a japán cég tényleg bőkezűen bánik az érdeklődőkkel. Az AVR-X1800H erősítőjük az alsó régióban érdeklődőket célozza meg, ám a megszokott és elvárható dolgokon kívül számos olyat is nyújt, ami ezért az árért nem feltétlenül várható el.
Az előlap klasszikus Denon, tehát baloldalon bemenetválasztó, jobboldalon hangerővezérlő tárcsa, köztük nagyméretű kijelző, alatta néhány közvetlen elérésű opció, jól szeparálva meg fejhallgató, mérőmikrofon és USB-bemenet található. Letisztultabb talán nem is lehetne, és ez elmondható a hátoldalra is. Az AVR-X1800H 7.2-es vagy 5.2.2-es összeállításban is használható, a hozzájuk tartozó hangfalkimenetek az alsó szegmensben sorakoznak szépen, egymás mellett. HDMI-ből hat bemenetet és egy kimenetet találunk, vevőantennából kettőt alkalmaztak, USB-ből van egy hátsó is, szimpla telefontöltéshez, de van előerősítő kimenet, dupla optikai bemenet, és az analóg zenehallgatókról sem feledkeztek meg, ahogyan a dupla subwoofer kimenetről sem, és még a rádióhallgatókat sem hagyták parlagon. A kivitel és megépítés a kategóriájában abszolút megfelelő, a távvezérlő értelemszerűen kezelhető, a tápkábel pedig cserélhető. Azért sem eresztettük cikkünk ezen részét bő lére, mert a leírtakat a Denon a kisujjából kirázza. Most viszont jöjjenek az érdekességek!
A készülék 7.2 vagy 5.2.2 konfigurációban is képes kisebb vagy közepes méretű szobákat megtölteni hanggal, köszönhető ez a Dolby Atmos és DTS:X rendszernek, a csatornánkénti 145 watt teljesítménynek, ami mögött diszkrét, nagyáramú erősítők vannak. Ezekhez jön még a Dolby Surround és a DTS Neural:X upmixer, amivel a régebbi hanganyagokat optimalizálhatjuk, és még 3D hangzást is elérhetünk.
A beépített HEOS funkció ebben a kategóriában még nem elterjedt, pedig vezeték nélkül streamelhetünk vele zenét, amit megoszthatunk az otthon található összes HEOS-kompatibilis hangszóróval. Ezekből persze nem árt, ha azok szintén Denon termékek, mert a megfelelő kompatibilitást azokkal érhetjük el. Hasonló a 8K házimozi is, amit a hat HDMI bemenetből három és egy kimenet támogat. A video kompatibilitásában és a képminőségben a HLG, HDR, Dolby Vision, HDR10+ és Dynamic HDR átmenet áll a rendelkezésünkre, a 4k képeket 8k-ra konvertálhatjuk fel, és támogatja a HDCP 2.3-at is.
WiFi és Bluetooth kapcsolatot is van az erősítőben, a jelet két hátlapi antenna fogadja, így vezeték nélküli hálózati vagy közvetlen zenei streamingre is van lehetőségünk az okoseszközökről, ami lehet telefon vagy tablet, akinek "almás" eszköze van az AirPlay 2-t használhatja az Apple Music streameléséhez. A Denon már rég alkalmazza az Audyssey szobakorrekciós technológiát, ahol a beállítási asszisztens világos, lépésről-lépésre követhető utasításokat ad a beállításhoz. A mellékelt Audyssey EQ szoftver pontosan kalibrálja a hangzást, hogy optimalizálja a hallgatási élményt a szobában. A megfelelő elhelyezésével sem lesz gondunk, mert bár letehetjük bárhová, a készülék dobozában találunk egy kartonlapot, amit a leírt módon összehajtva állványként használhatunk.
Az AVR-X1800H Roon tested, tehát tartalmazza azt az "egyablakos" zenekezelési platformot, amelyen elérhetjük, vezérelhetjük és lejátszhatjuk az összes elérhető digitálisan tárolt zenénket. Ez sem mellékes, ahogyan a TIDAL és Spotify kezelése, valamint a nagyfelbontású, tehát Hi-Res felvételek lejátszása is.
A Denon erősítőjében, ahogy kívül, belül is rend van, tehát minden a helyén, hűtőborda vezeti el a keletkezett hőt, az összetevők pedig logikusan, jól szeparáltan helyezkednek el. A mellékelt távirányító elég hétköznapi darab, de könnyű használni, minden megtalálható rajta, amihez nem szükséges okos eszköz. A lényeg viszont most jön, tehát milyen érzés használni, és milyen jellegű a hangkaraktere és elegendő-e az ereje?
Trónkövetelés a megfizethető hálózati házimozi erősítők palettáján?
Már most megnyugtatunk mindenkit, hogy a Denon ismét kihozta mindazt, amit ebből a kategóriából lehet. A beüzemelés egyszerű és logikus, a vezetéknélküli kapcsolódás gyorsan megvan, utána stabil is marad, a HEOS gond nélkül működik, ahogyan az Audyssey EQ is gyorsan feltérképezi a szobát. Érdekes lehet belegondolni abba, hogy ez a készülék körülbelül ugyanannyiba kerül, mint a hasonló kategóriájú Denon úgy 20 évvel ezelőtt, viszont jelentősen többet ér. A költségcsökkentő intézkedéseket észre lehet ugyan venni, gondolunk itt a távirányító anyagára, valamint a frontoldal is jelentősen kevesebbet nyújt. Szintén kevesebb előre beállított térhangzási algoritmus létezik, és kevesebb módja van a testreszabásnak is, úgymond menet közben. Ez viszont betudható a rengeteg fejlesztésnek, modernizálásnak, aminek sokkal több az előnye, mint a két említett negatívumnak. Az erősítőt eleve a televíziónkhoz kell kötni, hogy egyáltalán beüzemeljük, amihez jól jön a HDMI ARC, így automatikus a bekapcsolás tévével, majd jön a képernyőn történő beállítás.
A kábelek bekötése abszolút egyértelmű, nagyszerű, hogy hangfalbemenetek egymás mellett vannak jól látható feliratokkal, tehát elrontani nem igazán lehet, továbbá a HDMI aljzatok is egy szinten vannak, logikusan elhelyezve. Az egyetlen fejfájást a CD-lejátszó csatlakoztatása adta, de aztán rájöttünk, hogy a CD-lejátszót nem az RCA phono bemenetre, hanem vagy a kábeles műholdra, vagy a médialejátszóba kell bekötni, magyarul a phono bemenet nem kétállású. A hangszórók konfigurálása egyszerű volt, és nem kellett további alkalmazásokat letölteni, a távirányítóval meglehetősen könnyű volt forrást váltani, az viszont kár, hogy háttérvilágítást nem kapott. Az erősítőhöz mellékelt mikrofon és állvány, valamint gyors beállítási útmutató és az Audyssey által készített akusztikus szobaelemzés is jól működött, de ez nem meglepő, hiszen ezt a szobakorrekciót a cég már nagyon rég kínálja.
A Denon AVR-X1800H feltehetően a 2021-ben piacra dobott AVR-X1700H utódja, azon az úton is halad, ám egyértelműen többet nyújt. Szerencsére már elmúltak azok az idők, amikor a házimozi lila ködje ott lebegett a gyártók számára, amikor évente kellett megújítani egy modellt, de még nem igazán volt mivel, ezért maximum egy kicsit megnövelték a teljesítményt, és raktak rá még egy RCA vagy HDMI bemenetet. Az AVR-X1800H így szerény árához képest meglepően sok prémium funkcióval rendelkezik, beleértve a 8K támogatását három HDMI bemeneten keresztül, számos következő generációs játéktechnológia van benne, beleértve a változó frissítési gyakoriságot, az automatikus alacsony késleltetési módot és a 4K/120Hz-et, valamint hálózati streaminget akár 24 bit/192 kHz-ig WiFi-n, AirPlay 2-n és a Denon átfogó HEOS multi-room platformján keresztül. A megfizethetősége sok magasabb kategóriás modellhez képest a csatornakonfiguráció támogatásában mutatkozik meg, mivel 7.2 csatornával vagy 5.2.2-vel rendelkezik Dolby Atmos/DTS: X beállításban. A Dolby és DTS technológiák integrálva vannak, hogy virtualizált magasságot és térhatású hanghatásokat adjanak a sztereó és surround hanganyagokhoz.
Amennyiben még az előlapnál maradunk egy pillanatra, meg kell említeni az USB-porton keresztül való zenehallgatást, ahol a tapasztalataink alapján nem keverednek össze a dalok a meghajtón, és a minőség is tulajdonképpen az anyagtól függött.
Az AVR-X1800H eredendően egy hálózati házimozi erősítő, ám sztereó zenehallgatás során is tisztességesen szerepelt. Tulajdonképpen elérte azt a nívót, amit szimpla integrált sztereó erősítővel a cég berkein belül, csak valamennyivel kevesebb dinamikával és több levegővel, valamint színnel. Ezt korrigálhattuk a számtalan beállítási lehetőséggel, amivel ugyan módosítottunk a hangképen, de az egész szórakoztatóbbá vált. Korábban sem erre voltak ezek a készülékek kitalálva, de mindinkább egyértelművé vált, hogy a Denon a digitális hangfájlok lehető legjobb előadására fektette a hangsúlyt, ami itt működött is, tehát kategóriáján belül nem érheti negatív kritika.
A Denon készülékekre jellemzően lazán, lendületesen és hatásosan játszott, a basszusgitár erőteljes és pattogós volt, a hangszerek háromdimenziós hangzásúak is voltak, és a nagy térben kényelmesen helyezkedtek el. Direct üzemmódban jó felbontásban játszott nekünk, bár magasabb szinteken enyhe élesség volt észrevehető, mondjuk elsősorban a tömörített és hétköznapi zenéken. A csúcskategóriás felvételek már sokkal plasztikusabban, természetesebben szólaltak meg, tehát érdemes ezeket használnunk, ha van a tarsolyunkban. Ezután Dolby Atmos felvételek jöttek, ahol a 360 fokos megjelenítés kiváló volt, a basszus talán kicsit túl is tolta magát. Az effektusok a fókuszban meggyőzők voltak, nagyban és valósághűen megtöltötték a szobát, pluszban az Atmos hangzás is igencsak meggyőző volt, főleg a magastartományban. Terjedelmes, erőteljes basszus szólt végig, az effektusok minden oldalról precízen és kézzelfoghatóan kerültek elhelyezésre a helyiségben. Az Audyssey Dynamic Volume funkciója remekül csökkentette a mélyhangokat és a csúcsokat is, mind a Dolby, mind a DTS hangzásban, míg az egész az Audyssey-vel egy kicsit lágyabban szólt.
A Denon abszolút megfizethető ársávú AVR-X1800H készüléke tehát többcsatornán remekül teljesített, persze mindezt kategóriáján belül. Nem igazán vártunk el többet a hallottaknál, viszont a kevesebbnél kicsit csalódtunk volna. A cég ezt a szintet viszont magabiztosan hozza évek, tulajdonképpen évtizedek óta, tehát ezt már maga a kicsomagolása előtt is elkönyveltük magunkban. Teljesítménye tökéletes átlagos érzékenységű hangfalszett megszólaltatásához, kaptunk erőt, rengeteg díszítést, szép teret, megfelelő gyorsaságot, és remek atmoszférát. Az izgalomból sem fogyott ki soha, így egy remek akciófilm, egy Marvel-megfilmesítés vagy az újkorszakbeli utópisztikus Mad Max sem fogott ki rajta, pedig főleg az utóbbiban folyamatos szerepe van a hatásos hangoknak, amelyek nélkül a film csak egy félkarú óriás lenne. Említhetjük még az új Dűne adaptációt is, amiben szintén nagy jelentősége van a zenének, ami egésszé teszi a jól sikerült feldolgozást. Azért emeltük ki konkrétumként ezt a két filmet, mert ezek alatt a Denon megmutatta, hogy nagyon klassz, határozott mélyhangokat képes produkálni, abszolút alkalmas a tempó követésére és fokozására is, és még folyamatos terhelés alatt is képes volt minket sokszor meglepni, amikor a tartalékait bevetette.
Házimozin még van sokkal több konfigurálási lehetőség, a gyártó tényleg kitett magáért, és az egyértelművé vált, hogy erre a területre lett kitalálva ez a készülék. Számtalan ilyen jellegű erősítő van ebben az árfekvésben, és akár olcsóbban is, ám a gyártó hozta az alapkarakterét, rengeteg olyan szolgáltatással vértezte fel, ami viszont nem egyértelmű ebben a kategóriában. Ráadásul ezek remekül is működtek, még egy olyan felhasználónak sem okozhatnak így problémát, akiknek ez az első ilyen jellegű készüléke. Minden cégnek meg vannak a sajátos elképzelései és megoldásai, vannak olyanok, akik az analóg vonalnak nagyobb teret hagynak, és valóban, itt is elfért volna még egy két RCA bemenet, de a modern vívmányok úgy látszik fontosabbak voltak a Denonnak. Ez alapvetően így van rendjén, hiszen így tudtak ebben az esetben versenyképesek lenni, sőt megelőzni kategóriatársait.
Most is nyújtja a cég azt a hangminőséget, kényelmi funkciókat és könnyű kezelhetőséget, amit elvártunk tőle, azonban a 8k felskálázás, a HEOS, a hangvezérlés, a számtalan Dolby dekóder és lejátszható formátum kiemeli az AVR-X1800H-t a tömegből. Még a megjelenése is azt mutatja, hogy lehet rá számítani, így központi eleme lehet egy házimozi rendszernek, főleg akkor, ha kihasználjuk a számtalan csatornát, a zóna funkciót, vagy a dupla sub kimenetet. A Denonra korábban minden szinten jellemző ezüst bevonat ezúttal elmaradt, hiszen csak feketében választható ez a készülék, viszont azt tudjuk, hogy ez a szín az örök divat egyik jelképe.
Összegzés, végszó
A Denon AVR-X1800H házimozi erősítője analóg vonalon elég visszafogott lett, ám digitális fronton a vártnál jobban teljesített, ezáltal kiemelkedik kategóriájából. A hangminősége hozza a Denon alapvető karakterét, a beüzemelése és kezelhetősége egyértelmű, szolgáltatásainak hada meg egy igazi játékszerré teszik mindazoknak, akik a megfelelő teljesítmény mellett a legújabb szolgáltatásokkal is élni szeretnének. A cég mérnökei belepakoltak hát mindent, amire szüksége lehet egy olyan házimozi szerelmesnek, aki azon a téren haladni akar a korral, és élvezni a legújabb hallható változtatásokat, viszont a digitális zenehallgatás frontján is minél több élvezethez akar jutni. Ez a készülék mindenképpen ajánlott annak, aki most veszi első házimozi erősítőjét, hiszen elég gyorsan meg fog tudni barátkozni vele, sokszor még rá is fog csodálkozni a számtalan funkcióra, és annak is, aki korábbi komponensét szeretné egy igazán modernné váltani. Kisebb, vagy inkább apróbb érdekességei és az anyaghasználatban feltűnt hiányosságok miatt csúszott le nálunk az ajánlott vétel státuszról, ami kevésbé tapasztalt felhasználóknak bizonyára fel sem fognak tűnni.