System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal teszt

A kábel a múlté?

2022. március 1., kedd, 23:40

System Audio audio hifi hangfal SA hangfal aktív hangfal hifi hangfal hangfal teszt System Audio hangfal hifi hangfal teszt aktív hangfal teszt

A System Audio teljesen vezeték nélküli, állványra helyezhető aktív hangsugárzója egyáltalán nem a sokak által megszokott felhasználói élményt nyújtja. Nincs szükség hangfalkábelre. Elég megérinteni a távvezérlőt vagy elővenni a telefont, és rengeteg lehetőség adódik. Működési elve bizonyára megosztja a vájtfülűek táborát, de a trendi arculat komoly hangot rejt.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal magassugárzóSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal magassugárzóSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal középsugárzóSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal középsugárzóSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal basszreflex portSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal basszreflex portSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal hátlapSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal hátlapSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal hátlapSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfalSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal távirányítóSystem Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal távirányítóSystem Audio Stereo Hub hátlapSystem Audio Stereo Hub hátlapSA Cockpit App

Minden okosodik

Az elmúlt években robbanásszerű tempóban gyarapodnak a vezeték nélküli hangrendszerek. A kezdetben domináns, egyetlen dobozba zsúfolt koncepciók után megjelentek a szintén vezeték nélküli, de már valós sztereó hangzást nyújtó, páros kiszerelésű aktív hangsugárzók is. Közéjük tartozik az SA legend 5.2 silverback is. A jelátvitelhez szükséges technológiát a WiSA Egyesület biztosítja, akik olyan cégekkel működnek még együtt, mint a Bang & Olufsen, Klipsch, LG, Piega és még sorolhatnánk.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal hátlap

Az SA legend 5.2 silverback nevében szereplő utolsó szó a doboz hátuljába beépített elektronikára utal. A hangfalnak kapható passzív változata is, amelynek nevében nem szerepel a silver szó. Érdekesség, hogy a passzívból is lehet később aktív hangfalat létrehozni, külön megvásárolható, kifejezetten e hangsugárzó típushoz gyártott erősítő modullal. Ahhoz, hogy az SA legend 5.2 silverback ténylegesen vezeték nélküli hangrendszer legyen, egy vezérlő egységet is kell hozzá vásárolni. Utóbbi Stereo Hub néven létezik, amely lényegében egy WiSA jeladóval egybeépített hálózatképes előerősítő.

System Audio Stereo Hub hátlap

A System Audio már jelezte, hogy hamarosan elkészül egy házimozira alkalmas Surround Hub központ (HDMI és optikai bemenetekkel), de még nem tudni érkezésének időpontját. Ha a Surround Hub forgalomba kerül, akkor 5.1 vagy 7.1 csatornás vezeték nélküli térhatású hangrendszer építése is lehetségessé válik. A cég legend sorozata már tartalmaz vezeték nélküli házimozi center (10.2 silverback) és LCR (7.2) hangfalakat, továbbá aktív mélysugárzót is (legend sub 12).

Az SA legend 5.2 silverback párja egymillió forintért vásárolható meg, a kétcsatornás vezeték nélküli üzemmódhoz szükséges Stereo Hub pedig 270 000 forint. Így izgalmas kihívónak számít a DALI és KEF hasonló szolgáltatásokat nyújtó, de esztétikailag és karakterben mégis teljesen más hangrendszereivel szemben.

System Audio Stereo Hub hátlap

Szolgáltatások

A központ szerepét betöltő Stereo Hub fogadja minden forráseszköz jelét, majd vezeték nélkül, 5 GHz-es frekvencián digitálisan továbbítja a legend 5.2 hangfalaknak. Rendelkezik RCA, optikai és HDMI bemenetekkel, továbbá 3,5 mm-es Jack, számítógépes USB-B és egy USB-A csatlakozó is található rajta. Sokféle készülék illeszthető hozzá és nem kell, hogy szem előtt legyen. Elrejthető egy fiókban, vagy a könyvek mögött is akár. Amit egyesek hiányolhatnak: aktív mélysugárzó kimenet és RJ-45 port nincsen rajta, csak antenna segítségével képes a helyi hálózathoz csatlakozni.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal hátlap

Érdekesség, hogy az SA legend 5.2 hangsugárzók is tartalmaznak egy bemenetet. Szimmetrikus analóg XLR található rajtuk, ami kiskapunak is tekinthető. Így a leendő tulajdonos megteheti, hogy általános multimédiás célokra a Stereo Hub lehetőségeivel éljen, de ha rendelkezik egy komolyabb D/A konverterrel vagy előerősítővel, akkor azt közvetlenül, jó minőségű kábellel csatlakoztathatja a hangsugárzókhoz. Az eredmény így már nem teljesen vezeték nélküli, de minőségi láncban (saját füllel is megtapasztaltuk) jobb hangminőséget eredményezhet, mint a WiSA. Jó tudni, hogy a gyártó nem zárt el minden lehetőséget a szigorúbb elvek szerint gondolkodó audiofilek elől.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal

A Stereo Hub beépített Chromecast, AirPlay és Spotify Connect szolgáltatásokat, továbbá Bluetooth vevő funkciót is tartalmaz. Emellett vezérelhetősége is rugalmas. A központi egységhez csomagolt távvezérlő rádiófrekvencián kommunikál, ezért a hangrendszertől teljesen félreeső helyen is jól működik, nem kell a Hub-ra célozni vele. Nemrég elérhetővé vált egy telefonos alkalmazás is SA Cockpit néven, amely többek közt az alábbi funkciókat teszi lehetővé:

- A távvezérlő összes funkcióját tartalmazza

- Ha a házon belül több Stereo Hub található, azokat multiroom rendszerként is vezérelheti

- SA Room Service szobaakusztika korrekció

- Manuális EQ

- A jövőben érkező, legfeljebb nyolccsatornás házimozi konfigurációhoz is ez az alkalmazás lesz használható

SA Cockpit App

Az alkalmazás átmeneti hátránya, hogy még csak iOS mobileszközökre telepíthető. A System Audio már több ízben jelezte, hogy várható Android rendszerekre fejlesztett változat is, de hogy mikorra, azt egyelőre nem tudni. Végül, de nem utolsósorban a gyártó opcionálisan letölthető hangprofilokat (vagy, ahogy ők nevezik, hang optimalizálásokat) is közzétett honlapján RAM TWEAKS néven. A letölthető fájlokat USB adathordozóról lehet a hangsugárzókra küldeni, ahogy a System Audio alábbi videójában is látható:

Küllem (hangfalak)

Az SA legend 5.2 silverback kifejezetten kompakt hangfal. Gond nélkül elhelyezhető állványon, médiabútoron vagy könyvespolcon. A selyemfényű fekete vagy fehér színben kapható doboz oldalai íveltek, ami akusztikai és esztétikai szempontból is előny.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal magassugárzó

Az előlapon a cég saját fejlesztésű 2,5 cm-es Legend DXT lágy dóm magassugárzója és 13 cm-es Legend 15/4 mélyközépsugárzója található. A dómot hullámvezető veszi körül, a mélyközépsugárzó membránja szénszálból készült. Az SA legend 5.2 meglehetősen diszkrét megjelenésű, nem sugall túlzottan prémium érzetet, viszont fapadosnak sem nevezhető.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal középsugárzó

Küllem (Stereo Hub)

A Stereo Hub 270 000 forintos árához mérten viszont kicsit olcsó hatású, értéke inkább a WiSA technológiának és sok bemenetnek tudható be. Az alig router méretű készülékház előlapján egy LED mutatja az üzemállapotot vagy aktuális forrást. Tartozékként jár hozzá külső tápegység és a fentebb már említett (a Hub műanyag jellegét sikerrel kompenzáló) kifejezetten kellemes fogású, rádiófrekvenciás, alumínium távvezérlő.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal távirányító

Használat közben

A System Audio SA legend 5.2 beüzemeléséhez eleinte lapozgatni kellett a kézikönyvet, de néhány gombnyomással percek alatt megvalósult a Stereo Hub és a hangfalak közti kapcsolat. A HDMI opcionális előnye (ehhez a küldő félnek CEC-képességűnek kell lennie), hogy a televízió bekapcsolásakor néma csendben, azon nyomban bekapcsolódott a hangrendszer is. A kikapcsolás is ugyanilyen könnyen történt, Netflix nézés során nyugodtan fiókban hagyhattuk a System Audio távvezérlőjét.

Ha már szóba került, dicséretet érdemel a távvezérlő, számos előnyét élvezhettük: jelezte nekünk, hogy be van-e kapcsolva a hangrendszer, mutatta az aktuális jelszintet (hangerőt) és forrást, továbbá streaming vagy Bluetooth jelátvitel estén a rajta lévő gombokkal zenei navigációra (előre/hátra léptetés, elindítás/szüneteltetés) is alkalmas volt. Ha megmozdítottuk, automatikusan bekapcsolt rajta az összes jelszintet, forrást és üzemállapotot jelző LED.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal távirányító

Mennyire kell ajakszinkron késéstől tartani? Mi egy Loewe bild i.55 OLED televíziót használtunk forrásnak, HDMI kábellel csatlakoztatva a System Audio Stereo Hub-hoz. Eleinte meglehetősen zavaró időeltolódást tapasztaltunk, de szerencsére a tv rendelkezett beépített időzítés-korrigáló lehetőséggel, amellyel nagyon szépen szinkronba állíthattuk a képet és a hangot. Tehát ha televízióval lesz használva a legend 5.2, akkor ajakszinkronra érzékeny szeműeknek célszerű meggyőződni róla, hogy a tv tartalmaz-e ennek korrigálására való funkciót.

A beépített Bluetooth használata során több, mint egymásodperces jelkésést tapasztaltunk, így videónézésre ezt a bemenetet nem szívesen használtuk volna (más kérdés, hogy aki ilyen tudású hangrendszert vesz, amúgy sem valószínű, hogy használni fogja a Bluetooth átvitelt, maximum háttérzenei célra.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal hátlap

Hangminőség

Tesztalanyunk meghallgatása 18 négyzetméteres szobában történt. Eleinte közeltéri monitor jelleggel, számítógépasztal sarkaira helyeztük, de ott az SA legend 5.2 túlzottan a nyakunkba tolta a színpadját. Jóval egészségesebb és arányosabb eredményt kaptunk 2-3 méteres hallgatói távolsággal. A hangsugárzókat végül kvarchomokkal feltöltött, tüskés talpú vasállványainkra helyeztük. A Stereo Hub-on megszólaltatott tartalmakhoz az alábbiakat használtuk:

- Loewe bild i.55 OLED tv (HDMI kábellel csatlakoztatva)

- Reavon UBR-X200 univerzális médialejátszó

- Spotify Connect (telefonról, számítógépről)

- AirPlay 2 (számítógépről)

Az SA legend 5.2 multimédiás érzetű felhasználói élménye mögött komoly képességű, audiofil DNS-t hordozó hangfalpár rejtőzött. Tetszett az óriási hangszórás, hogy nem kellett egy pontba leülni a zenékben lévő információmennyiség megszerzéséhez. Emellett a terhelhetőség is kellemes meglepetés volt. Ráadásul (és talán ez a legfontosabb, árért cserébe elvárható előny) a hangfalpár egyáltalán nem úgy szólt, mint egy kommersz vezeték nélküli hangrendszer. A zongora, a gitár, az énekhang egytől egyig realisztikus tónussal, finom felbontással jelent meg. A basszus bőséges mértékű volt még aktív mélysugárzó nélkül is. A színpad középpontjának elosztása és a dinamika tekintetében érezni lehetett, hogy a WiSA technológia alig érzékelhető kéznyomokkal dolgozta fel az eredeti jelet. Az eredmény mégis élvezhető maradt.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal

Eric Clapton - Unplugged c. albumát mindig szívesen használjuk tesztelésre a víg kedélyű atmoszféra és az igényes hangzás miatt. A legend 5.2 vezeték nélküli módban is nagyon jó felbontásban adta vissza a gitárpendítéseket és a háttérben ügyködő ütős hangszereket. Az összkép élvezhető volt és információban gazdag. Amiben kissé leleplezte vezeték nélküli működését a hangrendszer, az a kissé vékony sztereó középpont és a dinamikus részletek körüli enyhén ruganyos (sokat gondolkoztunk, de jobb jelzőt nem tudtunk megfogalmazni) érzet volt. Elrontotta ez a zeneélményt? Ha nem figyeltünk kifejezetten erre a karakterisztikai sajátosságra, akkor nem volt zavaró. Amennyiben figyelmünket az összképre, a dalszövegre és a hangszerekre irányítottuk, akkor a legend 5.2 azt a tisztaságot és szórást biztosította, ami a legtöbb állványos méretű hangfalnak becsületére válna.

Eric Clapton remek albumát tovább hallgatva, a Hey hey c. számnál pozitívum volt a meglepően testes és nagy kiterjedésű basszus az ütemes dobbantásoknál. Annak örültünk, hogy nem próbált meg monumentális, hatásvadász dübörgéssel meggyőzni minket a hangfalpár, más kérdés, hogy ezzel kicsit visszavett az élő koncerthangulatból.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal

Kicsit keményebb anyagnak számít az UNKLE - Restless c. szám is, amelyet a kis hangdobozok szép textúrával és gondosan elkülönített hangsávokkal szólaltattak meg. A középtartományt kristálytisztán ábrázolták. A lágy dóm magassugárzó bántás nélkül, friss és könnyed módon tette hallhatóvá a zenében lévő apró torzításokat és lüktetve beúszó effekteket. A 40-50 Hz közötti mélyhangokkal hihetetlenül magabiztosan bánt, a magasabb frekvenciákat közben üdítő, szinte ropogósan friss karakterrel kezelte.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal középsugárzó

1. Megjegyzés: aki kevésnek érzi a basszust 80 Hz alatt, annak érdemes elvégezni egy újraindítást a Stereo Hub egységen! Egy frissítés után meglepően elfogytak a mélyhangok és a gyártóval történő levelezés eredményeként, teljes újraindítással sikerült kiküszöbölni a problémát. Pozitív, hogy a System Audio egy napon belül készséggel állt rendelkezésünkre!

2. Megjegyzés: van-e értelme használni a hangsugárzók saját XLR bemenetét? Ha a cél a lehető legjobb hangminőség elérése, akkor igen, egyértelműen! Kíváncsiságból közvetlenül csatlakoztattuk a legend 5.2-t saját RME ADI-2 DAC FS D/A konverterünkhöz és leesett az állunk! Ugyanazok a zeneszámok több mélységgel és szilárdabb sztereó színpaddal szólaltak meg. A Stereo Hub használatával is finom, kellemes hangzás érhető el, de akit hajt az audiofil kíváncsiság, annak jó, hogy tesztalanyunk tervezői meghagyták a kábeles használat lehetőségét.

System Audio SA legend 5.2 silverback aktív hangfal

Végszó

A System Audio SA legend 5.2 silverback tesztelésének elején szkeptikusak voltunk. Eleinte nehezünkre esett a koncepcióval és a kifogásolható anyagminőségű Stereo Hub központtal megbarátkozni. Aztán ahogy megismertük a rendszer kényelmet szolgáló funkcióit, egyre több pozitívumot találtunk. Az SA legend 5.2 elsőre nem egyértelműen világított rá arra, hogy miért érdemes vezeték nélküli technológiára váltani. Végül megértettük.

Nem való mindenkinek (nem véletlen, hogy a System Audio a silverback változat mellett ugyanezt a hangsugárzót passzív kiadásban is kínálja), de aki egyszerűen csak jó hangot szeretne a nappalijába, sok bemeneti lehetőséggel és mégis kevés látható kábellel, annak a System Audio megoldása izgalmas és hosszú távon szerfelett kényelmes opció lehet. Jó, hogy a gyártó "rajta felejtett" egy XLR bemenetet, így a kábelt preferáló, klasszikusan audiofil igényűeket sem hagyja cserben.

Olyan személy birtokában tudnánk elképzelni, aki irtózik a nagy hangfalak és mindenhol tekergő kábelek látványától és elsősorban televíziója kiegészítésére keres minőségi sztereó szettet, nem túl nagy szobába (mélysugárzó nélkül is meglepően jó basszussal). Összességében nem szabad alábecsülni az SA legend 5.2 képességeit, zeneiségre alkalmas, finom lelkű kis hangfalpár. Hogy tágas térábrázoló képessége, gazdag szórása megmutatkozzon, legalább 2,5 (inkább 3) méteres hallgatói távolság ajánlott.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.