Sennheiser AMBEO Soundbar Plus soundbar teszt
2024. január 9., kedd, 13:05
Sennheiser AMBEO audio hifi házimozi hangfal hangszóró soundbar hangfal teszt soundbar teszt Sennheiser teszt Sennheiser AMBEO Sennheiser hangfal Sennheiser soundbar Sennheiser AMBEO soundbar Sennheiser soundbar teszt
A soundbar piac telítettségét senki sem vitathatja, így a gyártóknak is nehéz dolguk van, ha valamivel ki akarnak tűnni a tömegből. Az elmúlt 12-13 évben mióta teszteljük ezeket házimozi helyettesítő csodákat, találkoztunk már minden elképzelhető megoldással, de ha valaki ma megkérdezi tőlünk, hogy mi volt eddig a legemlékezetesebb, csak ezt feleljük: Sennheiser AMBEO!
A kiteljesedett család
Hogy miért a Sennheiser volt a sok-sok soundbar közül a legdurvább élményünk? Nos, néhány szám: 13 db hangszóró, 19 kg, 130 cm szélesség és közel 900 000 Ft-os árcetli, csak a hangrúd! A többi tulajdonságáról nem is beszélve, de ezt inkább érdemes elolvasni a tesztünkben.
Na de mi van azokkal, akiknek nem ilyen mély a zsebe? Szerencsére a Sennheiser megtette a lépéseket, és a legendás AMBEO technológiát sikerült egy kissé diszkrétebb árú soundbar-ba áthelyezni, ráadásul kapásból két példányba is!
Ahogy a cím is mutatja, egyikük tesztünk főszereplője az AMBEO Soundbar Plus, valamint lett egy kisöcsi is, az AMBEO Soundbar Mini, ami már tényleg az abszolút elérhető kategóriát célozta meg, és mivel így a nagyfőnök sem maradhatott név nélkül, megkapta az AMBEO Soundbar Max nevet. Találó.
Ha kell egy kis Plus
A Sennheiser szerint ezek a hangrudak önmagukban is képesek 100%-os moziélményt nyújtani, amit mi 99%-ban kétlünk, az 1% pedig éppen az AMBEO Max volt, de 20 kg-ból és egy akkora testből már ki lehetett préselni némi dinamikát.
Ezzel szemben főhősünk, az AMBEO Plus beállt az átlag soundbar-ok sorába, ami a külsőt és a méreteket és a súlyt (6,3 kg) illeti, bár szerencsére ez a Sennheiser is kicsit jobban néz ki, mint a konkurensek. Ezt amúgy nem igazán értettük soha, hogy miért ne lehetne sokkal vagányabb hangrudakat kreálni, miért jutott el ez a piac is a mobiltelefonok sorsára, hogy a belépőtől a csúcsmodellig, 2 méterről szinte ugyanaz az összes. Bezzeg a Nokia, Motorola, Siemens stb. korszakban…ott mindenki egyéniség volt, a Vertu-ról nem is beszélve. Na, kicsit elkalandoztunk, de a lényeg, hogy bár az előd monstrumra egyáltalán nem hasonlít az új dizájn, úgy tűnik a Sennheiser egy nagyon csini stílust talált ki magának a jövőre nézve. A minőségre sem lehet panasz, nagyon igényes anyagokból épül fel a 105 cm széles és kb. 8 cm magas hangrúd melynek belsejében összesen 9 db hangszórót lebegtet a 400 W teljesítményű D osztályú erősítő. Ezekből kettő, egy-egy 10 cm-es átmérőjű mélysugárzó, amivel igyekszik az AMBEO Soundbar Plus dedikált szubláda nélkül is megállni a helyét.
A hangrúd elejét mindössze egy Sennheiser és a megszokott világító AMBEO felirat díszíti, melynek fényerejét amúgy lehet állítani vagy ki is lehet kapcsolni.
A fedőlap nem tartogat nagy meglepetéseket, itt csak a szokásos kezelő gombok vannak, amikhez valószínű soha nem fogunk érni, valamint a két plafonra sugárzó "Atmos" hangszóró, de a hátoldal már annál izgalmasabb részleteket rejteget.
Itt végre 3 db HDMI csatlakozó várja a külső perifériákat (egy eARC), egy optikai és egy USB aljzat, valamint egy Ethernet port is rendelkezésre áll, valamint egy RCA AUX bemenet és egy szub kimenet is akad, aminek előnyeire később visszatérünk!
Természetesen egy igen jó minőségű és mutatós távirányító is a csomag része, valamint ehhez a hardverhez is jár egy méltó szoftver a Sennheiser Smart Control személyében, melyen belül minden fontos (és nem annyira fontos) dolgot tudunk állítgatni.
Működés közben
Bár lehet használni a rendszert az applikáció nélkül is, de nem igazán érdemes. A beüzemelés "soundbar-osan" egyszerű művelet. Miután minden kábel a helyére került, csak be kell kapcsolni, leülni a helyünkre, csendben maradni és elkezdeni a kalibrálást. Itt már szerencsére nincs egy iszonyú hosszú tyúkbél végén egy kisebb adótorony, mint a nagy AMBEO Soundbar esetében, és a mobilunkkal sem kell körbe táncolni a szobát különböző parancsokra, hanem a szobakaibrációs szoftver beépített mikrofonjai pásztáznak körbe és mérnek fel minden egyes felületet vagy akadályt, amit felhasználhat a hangzás növeléséhez. Ez 2-3 perc maximum, aztán mehet a popcorn a mikróba!
Az első pár napban "csak" magányosan teszteltük a hangrudat, majd később kipróbáltuk egy AMBEO Sub mélyládával is, hogy teljes lehessen a kép.
Az applikációban és a távvezérlőn fellelhető egy AMBEO "gomb", amivel aktiváni tudjuk a szoftver által felmért környezethez alkotott térhangzását. Ennek megvannak az előnyei és hátrányai, de azt meg kell hagyni, hogy nagyon hatásos!
Az első tapasztalok alapján viszonylag gyorsan egyértelművé vált, hogy miért is sorolható egy a Sennheiser is a felső osztályhoz. Az AMBEO segítségével tényleg kihasználja a szoba minden visszaverő felületét, ami szó szerint azt jelenti, hogy bár kb. 5 méterre ültünk a hangrúdtól, mégis mellettünk 2-3 méterről jöttek a hangok a Top Gun Maverick kezdő jeleneteiben. Hamar hozzászokik az ember füle, és az igazi pofán csapás akkor jön, amikor az AMBEO funkciót kikapcsoljuk! Na, akkor tényleg abból az 1 méteres hangrúdból jönnek a hangok, aztán visszakapcsoljuk, és hirtelen mintha több hangszóróból hallanánk hangokat mindenhonnan. A párbeszéd kiemelést folyamatosan aktívan hagytuk, mert attól volt igazán "mozis", viszont az említett AMBEO térvarázsló, éppen ezeknél a jeleneteknél mutatta meg, hogy kicsit azért kamu dolog ez. Egy kisebb zárt szobában történő dialógusoknál is mindenhonnan beszélt az öregedésre és fáradásra képtelen Tom Cruise-unk, viszont amikor ismét kikapcsoltuk, akkor már onnan jött a duma, ahol valósan elhelyezkedett mélynövésű sztárpilótánk. Ezt a kis hiányosságot akár annak is betudhatjuk, hogy valamibe muszáj belekötnünk, de vélhetően a legtöbben ezt észre sem vették volna.
Természetesen visszakapcsoltuk az AMBEO-t és, amikor a film vége felé a nagy légicsatához értünk le is esett az állunk. Valami hihetetlen, hogy milyen atmoszférát tudott elénk rakni az az 1 méteres hangrúd, bár itt a rakétatámadások miatt már úgy éreztük, hogy érdemes lesz beüzemelni a vezeték nélküli Sub-ot.
Sajnos ismét azt kell mondanunk, hogy a nagy AMBEO (Max) továbbra is az egyetlen kivétel, aminek nincs szüksége mélysugárzóra, ugyanis itt is csodákat tudott művelni egy szubláda beiktatása. Bár az AMBEO Plus 500 ezer forint feletti ára nem egy kellemes összeg, mégis azt kell mondanunk, hogy a hangrúd igazodik is ehhez az összeghez tudásban, de az AMBEO Sub még nem igazán tudja ezt a szintet. Talán az AMBEO Mini lesz majd az igazi társa (árban is hasonlóak), de ide valami többre lenne még szükség (vagy két darab AMBEO Sub-ra), bár lehet, hogy már fejlesztés alatt van, na de addig is!
Korábban említettük, hogy a legnagyobb testvérhez hasonlóan, itt is van egy SUB OUT csatlakozó, ami azt jelenti, hogy ha a kedves felhasználó el tud viselni még egy kábelt, akkor bizony kinyílik a Világ és lényegében bármilyen méltó mélysugárzót oda tudunk rakni az AMBEO Soundbar Plus mellé, pláne abban az árban, amibe a Sennheiser mélyláda kerül!
Hogy ne csak akció filmezzünk, a zenei teszt felé haladva azért belenéztünk a Bohém Rapszódiába is (több más mellett, mint a Whiplash, Rocketman stb.) ahol főleg a Live Aid koncert rész okozott maradandó libabőr károsodást. A Queen elemi erővel töltötték meg a szobát és a Wembley stadion tomboló éneklő tömege tényleg faltól falig bekerültek a szobánkba, Freddie mindent elsöprő hangjáról nem is beszélve! A jól masterelt hangsávok masszív részét teszik ki a dobszólók, amik elképzelhetetlenek lettek volna a kiegészítő szubláda nélkül, de így együtt vitathatatlan választ kaptunk arra, hogy az AMBEO Plus miért is kerül annyiba, amennyibe!
Ha már a zenék birodalmába kerültünk, szerencsére a jelenleg elérhető fontosabb streamer-ek mind rendelkezésre állnak hála a TIDAL Connect, Spotify Connect vagy éppen az AirPlay és Chromecast funkcióknak.
A diszkréten magasba húzó hangkarakter nem csak a filmeknek, hanem a zenéknek is kristálytiszta fémes csillogást biztosított, legyen szó hangszeres vagy elektronkis zenékről. Előbbinél kevésbé, utóbbinál annál inkább éreztük a mélysugárzó hiányát vagy jelenlétét, de egy kisebb térben, korlátozottabb hangerő mellett valóban önállóan is megállja a helyét a Sennheiser AMBEO Soundbar Plus, de itt már sokat segítettek az aplikációban előre elmentett hangzásképek, vagy akár saját elképzelésünk szerint beállított "Adaptive" lehetőség. Ennek a segítségével már nem létezett a túl sok vagy túl kevés az ilyen meg olyan frekvencia, mert tökéletesen a fülünkre tudtuk finomítani a hangrendszert.
Akár a filmek, akár a zenék esetében, az egyetlen komolyabb problémánk annyi volt, hogy bár a hangrúd tetején ott van egy LED csík, ami szinte minden funkciót igyekszik jelezni, mivel szemben ülünk a hangrúddal, a hangerő szintet pont nem látjuk. Ezt nem csak ennél, hanem szinte az összes soundbar-nál sérelmezni szoktuk, de fél millió forint felett már rosszul esik egy ilyen "hiba". Ettől eltekintve úgy éreztük, hogy egy méltó rendszerbe kerültek a nagyágyú AMBEO Max génjei, és ha valaki úgy áll a basszusokhoz mint mi, és talál egy megfelelő mélyládát hozzá, jelenleg nem igazán talál ennél jobb soundbart a piacon!
Összegzés
Be kell valljuk, hogy komoly dilemmában lennénk, ha most ebben az árban szeretnénk soundbar-t vásárolni! A Sennheiser AMBEO Soundbar Plus jelenleg vitán felül az egyik legjobb elérhető soundbar, de mégis úgy éreztük, hogy nagyon jót tesz neki (is) ha kiegészítjük egy mélyládával. Ha szerencsések vagyunk, akkor a legnagyobb AMBEO már 900 ezer forint környékén előfordulhat erre-arra, tehát ha csak a hangzást nézzük, akkor nincs nagy szakadék a kettő közt, viszont az AMBEO Soundbar Plus zseniális hálózati funkciói újra erre billentik a mérleget, de az mindenesetre bíztató, hogy a legkomolyabb vetélytárs házon belülről érkezik!
Összességében lenyűgözött minket a Sennheiser AMBEO Soundbar Plus zeneileg és mozizásban is. Ha valaki megteheti, hogy ebben a szintben gondolkodjon, és esetleg egy mélysugárzó sem okoz mellé családi csődöt, úgy jelenleg a piacon az egyik legjobb soundbart tudhatja magáénak, ahol már nem igazán kell a kompromisszumokkal foglalkozni.