Samsung DA-E750 Android/iPhone csöves dokkoló hangrendszer teszt
A hifi újraértelmezve
2012. december 17., hétfő, 14:55
Samsung DA-E750 sztereó audio hangrendszer hifi Damsung dokkoló. Android dokkoló iPod dokkoló iPhone dokkoló Bluetooth dokkoló Bluetooth hangrendszer Bluetooth apt-X teszt dokkoló teszt hangrendszer teszt dual dock kettős dokkoló
A dokkolók felnőttek. Nincs is ennek szebb bizonyítéka, mint a Samsung DA E750, ami nem valami különlegesen drága ritkaság egy hifi szalon előterének kínálatából és nem is holmi ócska aktív hangfalacska, aminek a műanyag testét addig csinosítgatták, míg végül trendi lett. Ez valódi hifi készülék. No de ne szaladjunk ennyire előre!
Valamikor régen, a lemezjátszóval egybe épített rádiók kora után volt a hifitornyok fénykora. Ez a meghatározás egy olyan rendszert írt le, amiben egymás felett sorakoznak a különböző komponensek, mint a kazettás magnó, a rádió, a CD a lemezjátszó és persze az erősítő. Később még bekerült az időközben 5.1-essé fejlődött erősítő és persze a DVD-játszó is a rendszerbe, közben bekötöttük a számítógépünk hangját is, majd egyszer csak jöttek az okostelefonok.
Ma már nem hallgatunk kazettákat, a rádió is sokszor az interneten át szól, CD-t is alig veszünk. Kedvenc felvételeink az otthoni számítógépeinken és a telefonjainkban laknak. A hifitorony lényege, a lejátszók sokasága, feleslegessé vált. Mi pedig végre találkoztunk egy dokkolóval, ami elég érett ahhoz, hogy kiváltsa az egyszerű mikrohifiket, azokat a rendszereket, amikből a 90-es években a legtöbbet adtak el a kereskedők.
A DA-E750 egy igazi meglepetés, hiszen csöves. Igen, a Samsung elektroncsöveket tett a készülékébe! Ezt bizony nagyon nehéz megemészteni. Miközben az elektroncsövek utolsó menedékének tekinthető, high-end világban is kezd egyre nagyobb teret hódítani magának a D osztályú és a digitális erősítés, addig a technológiai téren kimondottan élenjáró Samsung elővette ezt az öreg alkatrészt és beszerelte egy tipikusan XXI. századi termékbe.
Persze a magyarázat egyszerű. Az elektroncsöveket övező mítosz miatt a zenerajongók tömegei gondolhatják, hogy ami csöves, az jó. Nos, ezzel nehéz azonosulni. Az igazat megvallva, sokkal könnyebb lenne azt elhinni, hogy a Samsung készített egy olyan digitális erősítőt, ami jobban szól, mint egy elérhető árú elektroncsöves szerkezet, hiszen ez lenne a fejlődés iránya, a Samsung meg maga a fejlődés.
Persze a szép faborítású dokkoló ennél lényegesen többről szól. Van rajta Micro USB és klasszikus iPod dokkoló, USB aljzat egyéb adathordozóknak, vonalbemenet, WiFi és LAN, Bluetooth 3.0 (apt-X) és AirPlay, no meg persze AllShare Play. Szóval simán csatlakozik mindenre, ami ma divatos. Ráadásul csinos és különlegesen jó építési minőséggel is bír. Ilyen szépen körbelakkozott hangfallal még a high-end világában is csak ritkán találkozunk! Ha pedig már a kivitelnél tartunk, ilyen remek lábakkal sem sok termék dicsekedhet! A lábak között, vagyis a készülék alján, van a 60 W-os mélysugárzó, aminek a reflexnyílása valóságos labirintus, s nem a szokásos, egyszerű luk a hátlapon. Az előlapon 2x20 wattnyi, két utas hangszórókészlet látható. A középsugárzó egy méretes, üvegszál szövet membrános, fáziskúpos hangszóró, észrevehetetlenül vékony felfüggesztéssel. A magassugárzó egyszerűbb, selyem dóm. A készülék tetején, az egyik oldalon egy kör alakú felületen van négy gomb és a kijelzőt helyettesítő, hátulról megvilágított ikonsor. A hátlapon található a dokkoló rész, használaton kívül ügyesen elrejthető és meglepően jól összeszereltnek tűnik. Itt van még az USB, a LAN, a 3,5 mm-es Jack aljzat és egy szerviz csatlakozó, ami szintén kis Jack és alig több mint 1 cm a távolsága a vonalbemenettől. Ezt sajnos figyelmetlenségként kell értékeljük. (én ezt mindenképpen lezárnám egy az erősítőkön vagy hangfalakon használt banán aljzatok eltömésére használt kis műanyag dugóval, ha van otthon ilyen)
A távvezérlő formája viszont nem illik a készülékhez. Az első generációs iPhone formavilágát idéző termékekkel azt hiszem, ideje lenne leállni.
A DA-E750 kategóriája szerint egy dokkoló, vagyis rá lehet tenni iPhone-t vagy Androidos telefont is, hogy az töltődjön és a rajta lévő zenét is lejátszhassuk. Sajnos az új iPhone 5 még nem dokkolható rajta, a korábbi modellekkel viszont nem lesz gond. Az Androidos telefonok csatlakozója egységes, ezért ott ilyesfajta kompatibilitási problémára nem kell számítanunk. Legfeljebb arra, hogy nagyon sok készüléken nem alul van a csatlakozó, hanem oldalt vagy éppen felül. Nincs is annál szebb, mint amikor egy Sony telefon csak fekve, oldalra félig lelógva csatlakoztatható a dokkolón, vagy amikor a Samsung egyszerűbb telefonja fejjel lefelé van rögzítve. Mi történt? Talán attól félnek a gyártók, hogy az alul elhelyezett csatlakozók miatt is járhatnak majd a bíróságra, az Apple-lel pereskedni?
Használatban
A nagyra nőtt dokkoló igen jól teljesített a teszt alatt, bár működése nem volt zökkenőmentes.
Az egyik első dolog amit kipróbáltunk, az a vezeték nélküli használat volt. Csatlakozás után azonban nem a megszokott zene szólt, hanem valami eltorzult változata. A hang olyan volt mint egy döglődő kazettásmagnóé, ami már húzza a szalagot. A forrásként használt Sony telefon ekkor épp PowerAmp alkalmazáson át játszott le FLAC tömörítésű zenét. Áttérve egy MP3 felvételre, a hanghiba eltűnt és minden remekül működött. Visszatérve a korábbi felvételekhez, már a FLAC fájlok lejátszása is ment, vagyis nem maga a formátum volt a probléma. Úgy tűnt, hogy ha első csatlakozáskor FLAC-ot indítunk, akkor az valamit összekuszál a rendszerben. Majd jött egy Windows 7-et futtató netbook, ami megismételte ezt a hibát, MP3 felvételekkel. Ezek után a jelenség magyarázat nélkül maradt, nem sikerült kinyomozni, hogy mi okozza. Persze elképzelhető, hogy egy tesztre kapott készülék nem azonos a véglegessel, hiszen még a csomagolása is a sorozatgyártás előtti, úgymond barkácsolt fajta.
A különös jelenség okán, gyorsan elkövettünk egy szoftverfrissítést is, ami kizárólag USB-n keresztül lehetséges. Bár ez némileg komplikáltabb megoldás, mint például egy tévé esetében, mégis ez volt az egyik leggyorsabb és legegyszerűbb frissítés, amivel valaha találkoztam.
Bezzeg a bekapcsolás egy roppant lassú folyamat. Nem kevesebb, mint 20 másodpercet vesz igénybe. A végtelenségig minimalizált gombkészlet, mind a készüléken, mind a távvezérlőn jól bevált. Kár, hogy a mélyhangkiemelés csak a távirányítóról kapcsolható. A kijelző, pontosabban a visszajelző ikonok egyszerűsége viszont egy kicsit túlzás. Nem elég, hogy a felhasználónak apró hieroglifák megfejtéséből kell rájönnie, hogy épp milyen üzemmódban van a gép, a vonalbemenet nem is kapott saját kijelzést. Helyette, ha épp egy visszajelző sem világít, akkor aktív az analóg bemenet. Pont mint kikapcsolt állapotban. Azért annyi különbséggel, hogy ilyenkor legalább az elektroncsövek fénylenek.
Persze ez az egész nem igazán tudott pár másodpercnél tovább visszatartani, összességében könnyű volt hangot előcsalogatni a rendszerből.
A hang
Azt már tudjuk, hogy a kis Samsung rendkívül sokoldalú. No de milyen a hangja?
A Samsung dokkoló hang terén nagyon kitett magáért! Ez óriási meglepetés volt, azok után, hogy 2011-ben hány csapnivalóan rossz hangzású mikrohifit tett le elénk a gyártó! A DA-E750 nem csak az elvárásainkhoz és más, hasonló kategóriájú gépekhez mérten szól jól, de lényegében bármivel állja versenyt! A tesztek alatt többször is összezavart azzal, hogy a hangja olyan természetesen töltötte meg a teret, hogy nehéz volt eldönteni, hogy éppen mi is szól, a szintén tesztre érkezett erősítő és hangfalszett, vagy a dokkoló.
A megszokott tesztanyagokkal, a közép- és magastartomány bőven volt olyan jó, mint amit egy pár állványos hangfaltól várnánk, egy olcsóbb sztereó erősítővel párosítva. Nem volt semmi zavaró kilengése. A dalszövegek érthetőek voltak, a mikrofonba szuszogást hallani lehetett, a háttér apró zörejeit is azonosítani lehetett. Éppen csak a sztereó kép nem az igazi, vagyis az nem volt semmilyen, mert a hangszórók között nincs 2-3 m távolság, sőt, fél méter sem. No de ez nem hiba, hanem tulajdonság. A mélyek már egy kicsit trükkösebbnek bizonyultak. A minőségre itt sem lehet panaszunk, mert a kis dobozból egy meglehetősen bonyolult reflex csövet is felhasználva, sikerült egészen kerek mély hangokat kicsalni. Azok ereje viszont csak két fokozatban állítható. Egy 8-10 négyzetméteres szobában soknak tűnhet ez a mély, még kikapcsolt Bass Boost mellett is. Persze ez nem a tizen-huszonéves korosztályra vonatkozik, hanem a finomabb zenélésre áhítozó, jellemzően érettebb emberek csoportjára. Vagyis egy kisebb dolgozó- vagy hálószobában esetleg(!) sok lehet. Ezt orvosolhatjuk azzal, hogy a lejátszón is vissza vesszük a mélyeket. Néhány telefonnak a gyári hangszínszabályozása is egészen használható, de mi erre a PowerAmp nevű alkalmazást választjuk, ha lehet.
Persze, ha egy pendrive a forrásunk, akkor ez nem fog menni, de az USB bemenet amúgy sem tűnt ideálisnak. Túl kevés a gomb és nincs igazi kijelzője sem a kis dokkolónak. Ezek nélkül pedig nem lehet navigálni a tartalmak között, legfeljebb léptetni. Ráadásul a FLAC formátumot sem támogatja a lejátszó. Az iPhone és a Samsung telefonok viszont tökéletesen dolgoztak a kis hangrendszerrel.
Visszatérve ahhoz a kérdéshez, hogy hol, mekkora helységben jó a kis Samsung dokkoló, a teszt alatt egy 35 négyzetméteres, csatolt légterekkel is rendelkező nappaliban a egészen remekül szólt. Szerethető, sőt táncolható volt az előadása. A tesztfelvételek közül a Moloko Catalog című lemeze volt az egyik legmeggyőzőbb, de érdekes módon még kedvenc Vivaldi Négy Évszak albumunk is teljesen jól szólt. Nem volt hiányérzetünk sem közép, sem magastartományban. Persze nem olyan, mint egy pár Paradigm hangfal Primare elektronikával, de a saját kategórián belül kimagasló az amit a DA-E750 produkál!
Nagyobb helységekben persze egy kicsit veszíteni fog az ütősségéből, de nagyon jól szerepelhet akár 45-50 négyzetméteren is. A Samsung igyekezett úgy megalkotni a szerkezetet, hogy egy tévé hangszórója helyett is használhassuk, amire nem is igazán találtunk jó ellenérvet. Igaz, kicsit furcsa elgondolás, de nem rossz!
Mindentudó, mire is jó?
A Samsung DA-E750 kétségtelenül az idei év egyik legnagyobb meglepetése. Ez a dokkoló annyira sokoldalú, hogy képes lehet akár egy hagyományos minihifi rendszert is kiváltani. Bátran merem ajánlani 10-50 négyzetméterig, főszerepbe és háttérzene közvetítésére is. Nagyszerű karácsonyi ajándék lehet a család fiatalabb tagjainak, akik nagyra fogják értékelni a teljesítményt, a dögös hangzást, a sokoldalú csatlakoztathatóságot. Jó választás lehet egy irodába is, ahol elegáns megjelenésével és a teret megtöltő hangjával egyaránt jól fog szolgálni munkaidőben, amikor csak a háttérben kell muzsikáljon és a túlórák alatt, amikor a fénymásoló mellett állva már nem elég a kávé a talpon maradáshoz, kell egy kis zene is. Egyszóval a Samsungnak ezt a furcsa szerkezetét csak ajánlani tudjuk. Hangminőségét és árát is figyelembe véve pedig egyértelmű ajánlott vétellel állunk szemben.