Pioneer STEEZ STZ-D10-R iPod dokkolós hordozható hangrendszer teszt
2012. március 12., hétfő, 08:55
Pioneer STEEZ BIG STEEZ Crew hifi iPod dokkoló iPhone dokkoló sztereó
Tegnap este, a nyugati pályaudvar előtt sétálva, táncosokat láttam. Valamelyikük hordozható hangszóróval turbózta fel a telefonját, társai közben vadul brékeltek aktuális kedvencük ütemére. Hazaérve a ház előtti szemetet meglátva rájöttem, lomtalanítás van. Zenefüggő lévén nem hagytam figyelmen kívül a hulladék tetején megcsillanó, szebb napokat is látott boombox kazettás magnót. Azok a boldog 80-as évek! De a nap még közel sem ért véget... mint ahogy a cégóriás Pioneer szerint még a magnós rádiók korának sincs vége.
Lefekvés előtt bekapcsoltam a TV-t, Man In Black ment a hatoson. Ha a földönkívüliekkel együttműködő cég ízlésvilágát ötvözzük a pályaudvar előtt táncoló fiatalokéval, hozzáadva a lomok közt heverő magnót, végeredményben létrejön a Pioneer STEEZ STZ-D10-R, rövidebb nevén BIG STEEZ. Ez a kütyü úgy szakít a hagyományokkal, hogy közben újraéleszt másikakat. Futurisztikus alakját, vagány metál vörös színét nézve legkevésbé gondolnánk, hogy mai tesztalanyunk egy hordozható zenelejátszó hangrendszer.
Hangos szándékkal jött
Ha már mindenki túllépett a kezdeti csodálkozáson, közelebbről szemügyre véve hamar feltűnnek a kétoldalt ráccsal fedett hangszórók, no meg az oldalt beépített jókora páros mélynyomó. A hosszúkás, henger alakú rendszer (mely inkább emlékeztet J ügynök egyik űrlényirtó fegyverére, semmint hifi berendezésre) belsejében teljes értékű háromutas sztereó rendszer dolgozik, kimenő teljesítménye 40 W, ami nem okoz földrengést az aluljáróban, de jó hallhatóságot nyújt kb. 10-15 méteres hatókörig. Nagyrészt műanyag, helyenként gumírozott borítással látták el a tervezők, erre még visszatérek. Ha kellő bátorságot érzünk a jövevény rekeszeinek, gombjainak szemügyrevételéhez, hamar előbukkan a hátsó, gazdagon felvértezett aljzatsor, melyet szintén gumiborítású fedelek rejtenek. Találunk többek közt egy mini- és egy hagyományos USB aljzatot, mellettük vonalszintű AUX bemenetnek is jutott hely. Több ízben is említi a gyártó, hogy a BIG STEEZ egy kifejezetten hordozható eszköz. Kétféleképpen kelthetjük életre, a mellékelt tápkábellel, vagy szó szerint megtömhetjük a csatlakozósor feletti rekeszt elemekkel. Ami igazán fájó pont ezzel kapcsolatban, hogy mobil használathoz 10 darab góliátelemre lesz szükség. Ezt a tényt nem tudom hova tenni, tesztalanyunk nem apróság, bőven elfért volna benne egy lítium akksi is, ahogy a konkurensek jó párszor megoldották.
Több, mint ghettoblaster
Felül, az STZ-D10-R masszív kialakítású fogantyúján, kék háttérvilágításban izzanak kezelőszervei. Mindegyik gomb szintén megtalálható a mellékelt, akár 20 méterről is funkcióképes távvezérlőn. Ennek kialakítása nem hivalkodó, elég lapos, hogy nadrágzsebben is kényelmesen elférjen. Az eddig említett szolgáltatások, eltekintve a szokatlan külsőtől, átlagosnak tekinthetőek, de valójában ennél többre is képes a STEEZ. Belsejében 4 GB adattár kapott helyet, melyre a mini-USB porton keresztül egy számítógépes szoftverrel (ezt CD-n mellékeli a gyártó) tölthetünk zeneszámokat. A szoftver használatához nem kell angolzseninek lennünk, egyszerűen menedzselhetjük a Steez-en tárolt zenéinket. A készülékre töltött muzsikákkal tudunk alkalmazni olyan fícsöröket, mint a koreográfiáknál hasznos Tempo Control (ritmus szabályozás) vagy az Auto Battle mód. Utóbbival mindegyik gumilábú egyénnek 30 másodpercet szán az STZ-D10-R, hogy bebizonyíthassa tánctudását. A fedélzeti memórián kívül másik érdekességre derül fény, mikor a 3,5 colos kijelző melletti kis rekeszt felpattintjuk: itt lapul egy iPhone/iPod dokkoló, csepp-és légmentesen elzárva a külvilágtól. A bölcsőt minden irányból szoros gumibetétek veszik körbe, ha le is ejtenénk a STEEZ-t, mobileszközünk épségben marad, de azért ne tegyük! Borítása strapabíró, de nem ütésálló, ahhoz más anyagokat kellett volna alkalmazni. Miután behelyeztük Apple lejátszónkat tesztalanyunk gyomrába, annak kijelzője a rekeszt visszacsukva is látható marad egy plexiablakon keresztül. Mindezek alapján nincs hiány szolgáltatásokban.
Mindennapi tapasztalatok
Ha röviden kéne fogalmaznom a jövevény hangzását illetően, azt mondanám, dögös. Szépen betölti a rendelkezésére álló teret, legyen szó akár 40, akár 60-70 négyzetméterről, a mylar-magassugárzók élesen szólnak, viszont távolra szórják a hangokat, ez különösen praktikus tud lenni ténylegesen tánctermi alkalmazáskor. Mikor egy háromszintes családi házban először álltam neki tesztelni, még a padlástérben állva is hallani lehetett a földszinten bekötött BIG STEEZ erőteljes hangját, ami 40 wattos teljesítményéhez képest nem semmi. Mélysugárzói serényen dolgoznak, bár nagy hangerőnél kissé veszít dinamikájából a rendszer, viszont többnyire torzulásoktól mentes marad, ami teljesítményéhez képest nem rossz. Ha maximumra állítottam a basszus kiemelést, akkor már 60-70%-os hangerőnél is hallhatóan rezegni kezdett a kabinet, ez távolról nem hallható, de azért kiküszöbölhették volna. Ahogy azt már korábban is említettem, tesztalanyunk kialakítása hordozható, bár kültéri képességeit csak korlátozottan tudtam igénybe venni. A 10 darab góliátelem nélkül is cirka 7 kilót nyom, ezt hosszabb tánc-túrák esetén tartsuk észben. Viszont valamilyen szinten tényleg csepp-álló, alkalmi zivatarokat elvisel, medencébe azért ne dobjuk!
Végítélet
A Pioneer bölcsen hasznosította DJ elektronikáival szerzett tapasztalatait, és nem félt újraéleszteni egy olyan kategóriát, ami manapság (legalább is Magyarországon) ritkaságnak számít. Táncosok, táncterem tulajok és házibuli szervezők imádni fogják, a vájtfülűek részéről lehet néhány kifogás, de teljesítménye és rengeteg szolgáltatása, no meg ultra vagány kinézete eladja a BIG STEEZ-t. Kezelése gyerekesen egyszerű, menürendszere stílusos, mégis letisztult, csak a fránya elem-problémával nem tudtunk megbékélni.