Monitor Audio Bronze W10 6G aktív mélyláda teszt
2021. január 7., csütörtök, 12:45
Monitor Audio audio házimozi hangfal hangszóró mélyláda szubláda subwoofer aktív mélyláda házimozi mélyláda hangfal teszt mélyláda teszt aktív mélyláda teszt Monitor Audio hangfal Monitor Audio mélyláda Monitor Audio hangfal teszt
A Monitor Audio Bronze sorozat frissítéséből a mélyláda sem maradhatott ki, aminek velünk együtt bizonyára sokan örülnek. Elsősorban a korábbi változat rendhagyó viselkedése, konkrétan táncolása miatt, amiről tesztünkben beszámoltunk. Emiatt fokozott várakozással kezdtünk hozzá a vizsgálathoz, melynek eredményével elégedettek voltunk. Miért? Olvassák el az alábbi sorokat!
Külsőleg minimális a módosítás, a működést és a hangzást befolyásoló igazi szerepe nincs: mindössze az előlap megmunkálásából hagytak ki egy műveletet, függőleges éleinek legömbölyítését hagyták el.
A hátlap, amiből minket csak az erősítő fémlapja és a rajta lévő kezelőszervek, csatlakozók érdekelnek, szemernyit sem változott hajszálra ugyanolyan, mint az elődé.
Még egy eltérést, illetve inkább pluszt kínál mai tesztalanyunk, kis gumi tappancsokról van szó, amiket a lábakba lehet becsavarozni, ezzel növelve tapadási képességüket.
Ennyi, legalábbis mást nem fedeztünk fel, a lényeg minden bizonnyal belül lelhető fel. Az sem biztos, hogy látható, mert a C-CAM membrános hangszóró is pontosan ugyanolyan, mint az 5G változatban. A részleteket korábbi cikkünkben leírtuk, nem ismételjük meg, erre a linkre kattintva elolvashatják.
A gyártó honlapján a műszaki adatokat böngészve némi fejtörést okoztak a méretre vonatkozó számok. Bevalljuk, nem végeztünk ellenőrző méréseket az 5G modellen, elfogadtuk a megadottakat, amik csak magára a mélyládára vonatkoztak, nem beleszámítva a kissé kiemelkedő hangszóró kosarat, az erősítő fémlapját és az abból kiálló csatlakozókat, tekerőgombokat. Sőt a lábakat szintén nem, de azok magasságát máskor sem szoktuk hozzáadni. Mindezek a gyakorlatban teljesen lényegtelenek, hiszen legfeljebb pár centiméterről van szó, ám maximalizmusunk nem engedte, hogy szó nélkül hagyjuk.
Sajnos a szerintünk legszebb burkolat - rosemah (ennek a szónak a pontos magyar megfelelőjét még keressük, alighanem valamilyen rózsafa lehet) - már nem szerepel a kínálatban, ráadásul a mostani dió egy árnyalatnyival sötétebb. Van helyette urbánus szürke, ízlés dolga, olyat biztosan nem választanánk.
A külcsín taglalása után eljött az ideje a belbecs és az abból következő hangzással kapcsolatos tapasztalataink közzétételének.
A legfontosabbal kezdjük: nyomokban sem fordult elő az a jelenség, ami miatt tőlünk a Bronze W10 5G gyenge osztályzatot kapott. A szokásosnál jobban megküldtük 1/3 oktávos mérőjelekkel, akciófilmekkel, zenével, mindent sztoikus nyugalommal, mozdulatlanul tűrt. Ez természetesen a membránjaira, aktívra és passzívra nem vonatkozik, azok tették a dolgukat, pumpálták a levegőt. Maga a mélyláda semerre nem táncolt, sasszézott el, ellentétben az elődjével. Ennek a pozitív változásnak biztosan nem a nettó tömeg 0,6 kilogrammos növekedése az oka, hanem valami más. Hosszas vizsgálódás után arra a következtetésre jutottunk, hangsúlyozzuk, ez szubjektív vélemény, hogy a DSP programozásába nyúltak bele. Valamennyivel magasabbra került a frekvencia-átvitel alsó határértéke (talán szubszonikus szűrést alkalmaztak), mert 20 Hz-en szinte egyáltalán, 25-ön alig mozdultak a membránok, de azért hallható volt némi dörmögés, ellentétben az előd produkciójával. Megítélésünk szerint a membránok kitérését szintén korlátozták, erre vonatkozó adat található a műszaki leírásban: 17 mm, korábban ilyen nem szerepelt a listában. Mélynyomóhoz képest ez alacsony érték, de nem is vártunk többet, látva a viszonylag keskeny gumiperemet. Igaz, ugyanilyen méretű az G5-é is, ennek ellenére mindkét mélysugárzót hosszúlöketűnek nevezik.
Változást vettünk észre az aluláteresztő szűrő alsó határfrekvenciájában, ami 40-ről 50 hertzre változott, valamint 12-ről 24 dB/oktáv-ra növelt vágási meredekségben, ez némileg megerősíteni látszik a teóriánkat.
A DSP lehetőséget ad a felhasználónak, hogy 3 előre beállított EQ mód közül választhasson, ugyanúgy, mint az előző generációnál. A Movie és az Impact igazán most sem tetszett háromfős tesztgárdánknak, Music állásban használtuk a Bronze W10 6G-ot is. Ez is teljes mértékben szubjektív, máshol, másoknak, pont az általunk mellőzött kettőnek valamelyike lehet a kedvence.
Visszatérve a frekvencia-átvitelre, 31,5 hertzen és attól fölfelé izmosan ütősen szólt a hatodik generációs Bronze szubláda, azt kaptuk tőle, amit az árkategóriától, membránmérettől, az azt mozgató 220 wattól elvárható. A specifikációban szereplő -3 dB 29 Hz-en, -10 dB 25-on korrektnek találtatott, a gyorsaság és megfogottság úgyszintén. Részletező képességéről nem megélhetünk szuperlatívuszokban, de ki várna el ilyesmit egy 230000 forintos, passzívmembrános konstrukciótól. A nagyon jó jelzőt feltétlenül megérdemli és ezzel még a tervezői sem lehetnek elégedetlenek. A nagybőgő és a zongora legvastagabb húrjait is megszólaltatta, más lapra tartozik, hogy mennyire pontosan tette azt. Ha nem tudnánk belekötni, mert mindent tudna, akkor milyen feladat maradna magasabb kategóriás testvéreinek, a Silvernek, a Goldnak és a Platinumnak? Erre roppant módon kíváncsiak vagyunk, állítólag hamarosan vallatásnak vethetjük alá a következő lépcsőfokon elhelyezkedő bátyust, a Silver W-12 típust.
Kanyarodjunk vissza pár gondolat erejéig a W10 6G-hoz! Az előd nyüstölésekor megszólaló passzívmembrán zörejt nem tudtuk előidézni, ez újabb pozitívum. Ennek gyakorlati előnyét elsősorban azok élvezhetik, aki minden wattot ki akarnak facsarni ebből a mélyládából; nem kell óvatosan bánni a hangerő szabályozójával. A szokásos filmrészleteket lefuttatva ugyanazokat állapítottuk meg, mint a G5 tesztelésekor, a különbséget, a lehetséges pluszt a miénknél nagyobb helyiségben, és/vagy elvetemült hangnyomás igény esetén lehet kihasználni.
Új generáció ide vagy oda, a Monitor Audio Bronze W10 6G összességében ugyanazokat a jó tulajdonságokat mutatta fel, mint az 5G változat, miközben megszabadult annak minden negatívumától. Ideális, sőt, ajánlott partnere bármilyen Bronze hangdoboz összeállításnak, de magától értetődően nem csak Monitor Audio csapatba tud beilleszkedni.