Magnat Monitor Reference 2A aktív hangfal teszt
Jobb így mindenkinek
2022. szeptember 19., hétfő, 18:55
Magnat audio hifi hangfal hangszóró Magnat hangfal hifi hangfal aktív hangfal hangfal teszt Magnat teszt hifi hangfal teszt aktív hangfal teszt Magnat hangfal teszt Magnat aktív hangfal
Sok hangsugárzó gyártó kacsingat az aktív kategória felé, amit remekül példáz a Magnat háromtagú Monitor Reference termékcsaládja. A legkisebbnek számító Monitor Reference 2A multimédiás mindenessé tehető, ha elfogadják, hogy nem kimondottan intenzív házibulikra készült.
Szerény méretek, bőkezű szolgáltatások
A Magnat kisméretű, de erőteljes aktív hangfalpár létrehozására törekedett. Magas hatékonyságú, D osztályú erősítők segítségével 2x35 W RMS és 2x75 W pillanatnyi csúcsteljesítmény lehetséges. A hangfalpár 13 cm-es mélyközépsugárzót és 2,5 cm-es lágy dóm magassugárzót tartalmaz. Háza MDF-ből készült, kerekített szélű hátsó basszreflex nyílással.
A Monitor Reference 2A-t úgy találták ki, hogy a legtöbb manapság használt forrással használható legyen. Utóbbiak közé tartozhat vinyl lemezjátszó, televízió, esetleg egy okostelefon, vezeték nélkül, Bluetooth kapcsolaton keresztül. Akár öt különböző forráskészülék csatlakoztatása is lehetséges, ami egy átlagos 21. századi otthonban több, mint elegendő.
A dobozok kicsik, ezáltal szinte bárhol elférnek. Polcon is elhelyezhetők, tömegük nem túl vészes: az aktív 4,4 kg, a passzív 3,8 kg. Amit érdemes előre fontolóra venni, hogy a Monitor Reference 2A nem tartalmaz aktív mélysugárzó kimenetet. Ezért, ha valaki kevésnek találná a basszusát, később nem csatlakoztathat hozzá mélyládát. Tesztalanyunk e sorok írásakor 150 000 forintért vásárolható meg.
Küllem
A hangfalak diszkrét megjelenésűek, csillogó díszelemek nélkül. Előlapjuk matt fekete, szürke kerettel a hangszórók körül. A többi oldalfalat hajvonalas, szálcsiszolt alumíniumra emlékeztető fekete fólia takarja.
A talpak csúszásgátló és vibrációcsökkentő gumiból készültek. A kivitel kapcsán kettő részlet kifogásolható szubjektíven: fekete az egyetlen színopció és az előlapi takaróselyem nem mágneses. Utóbbi nélkül fekete lyukak maradnak láthatók az előlap sarkaiban, ami 2022-ben idejétmúltnak tűnhet. Ettől eltekintve az illesztések pontosak, a gombok, csatlakozók nem lötyögnek.
Az aktív egység hátsó oldalán található egy potméter, amely jelszint (hangerő) vezérlésre és bemenet választásra szolgál. Analóg bemenetként választható Phono/Line módba kapcsolható RCA és 3,5 mm-es Jack. Digitális részen optikai, HDMI és a fentebb említett Bluetooth közül lehet választani. A jobb oldali, passzív hangsugárzó csatlakoztatása céljából előre lecsupaszított végű hangfalkábelt is mellékeltek.
Használat közben
Az aktív hangfalon színes állapotjelző LED mutatja az aktuális bemenetet és pirosan világít készenléti mód esetén. A beüzemelés nem tartott tovább öt percnél, laikusok számára előnyt jelenthet némi angoltudás. Forrásnak Loewe bild i.55 dr+ set OLED tévét használtunk, HDMI kábellel csatlakoztatva. A képmegjelenítő konfigurálásával az rögtön felismerte a hozzá csatlakoztatott hangrendszert. Onnan kezdve, ha bekapcsoltuk vagy kikapcsoltuk a televíziót, azzal azonosan reagált a hangfalpár is.
A mellékelt infravörös távvezérlővel módosíthattuk a hangerőt, bemenetet, elindíthattuk a Bluetooth párosítást és magas/mély hangszín módosításra is volt lehetőség. A HDMI CEC kapcsolatnak köszönhetően nem igazán kellett használnunk a Magnat saját távvezérlőjét, legalábbis amíg a Loewe másodhegedűseként funkcionált. A használat összességében gördülékeny, zökkenőmentes volt. Amit még szívesen láttunk volna: gombnyomásra felcserélhető jobb és bal oldal, továbbá aktív mélysugárzó kimenet.
Hangminőség
Bejáratás előtt meglehetősen nyers és tömör hangon szólalt meg a Magnat Monitor Reference 2A. Hallhatóan finomodott a karaktere, miután lejátszottuk rajta az IsoTek bejárató CD-t. Kipróbáltuk filmmel, zenével és videójátékkal is, több napon át tartó ismerkedés végére az alábbi szubjektív vélemény alakult ki.
150 000 forint/pár áron, úgy, hogy komplett erősítőt, DAC-ot és távvezérlőt is kínált, nem várhattunk el audiofil hangzást és lélekbe markoló érzékiséget a Magnat belépőszintű hangfalaitól. Viszont az információ mennyiség gazdag volt, magabiztos dinamika kezeléssel és kissé fűszeres, de élénk általános érzettel.
A zenei tartalom, énekhang elhelyezése kevésbé sikerült. Cassandra Wilson - Red Guitar c. számát hallgatva a gitár szép textúrával jelent meg a két hangfal közötti burokban. Viszont a hölgy hangja nem tudott középre irányulni, érezhetően a dobozokból szólt, felületes pozícionálással, és nem a központból.
Viszont dicséretet érdemelt, hogy a zenei átvezetők, háttérben játszódó hangszerek megjelenítése érzékletes maradt szinte bármilyen műfajon. A dinamikus, pumpáló energiájú Caro Emerald - Back It Up hallgatásakor az énekes mögött szinte megállás nélkül játszó xilofon meglepően nagy teret öltött. A mélyhangok kicsit hiányosak voltak, ugyanakkor 40-50 Hz között enyhén felpúposodtak. Utóbbi miatt a Magnat nem hagyta erőtlennek mutatni magát, sőt, még feszességet is kölcsönzött a hallható basszusnak, viszont a kanapé megrezgetését már nem várhattuk el tőle.
A tesztre használt, 20 négyzetméteres szobában nagy szórással jelentek meg a részletek, de a színpad tagolása nem tartozott tesztalanyunk erősségei közé. Utóbbi analitikus zenehallgatás esetén feltűnő volt, bekapcsolt televízióval, filmek vagy játékok közben viszont egyáltalán nem. A szereplők dialógja, a háttérzene és az atmoszférikus hangok sokszor teljesen elvonták figyelmünket a Magnat felületes sztereó képességeiről. Hiányosságait frissességre törekvő, energikus karaktere kompenzálta.
A Forza Horizon 5 videójátékot elindítva szépen kirajzolódott sok hangeffekt, a macskaköveken guruló keréktől a sebességváltó kattogásáig. Ha nagy sebességgel repesztettünk az autópályán, a mellettünk elsuhanó járművek szinte kiugrottak a képből, köszönhetően a Magnat gyors és megfogott dinamikájának. Mindez segített jobban belemerülni az élménybe, ami persze a játék hangmérnökeinek érdeme is volt. Hozzá kell tenni, hogy Bugatti Chiron vezetés közben a motorbőgéssel járó monumentális, szerveket mozgató basszus elmaradt, ahhoz már mélysugárzó kellett volna.
Alternatívák
Aki több mélyhangra vagy nagyobb terhelhetőségre tart igényt, annak családon belül az állványos Monitor Reference 3A, vagy az álló Monitor Reference 5A jelenthet megoldást. Ha esztétikusabb külsejű hangsugárzó a cél, nemcsak fekete színben, akkor az Argon Audio Fenris A4 képez releváns alternatívát. Azon még analóg hangkimenet is található, így hozzáilleszthető aktív mélysugárzóhoz.
Végszó
Akit nem zavar a kissé egyhangú dizájn és a limitált teljesítmény, annak a Magnat Monitor Reference 2A sok esetben kényelmesebb választás lehet, mint külön-külön eszközökből hifi rendszert építeni. A kedvező ár és széleskörű szolgáltatások érdekében el kell fogadni kissé felületes színpadát. Viszont kétségtelen, hogy szinte bárhol elférő multimédiás mindenes. Egy panel nappaliban, dolgozóban, bárhol, ahol kellemes, megfizethető hangrendszer szükséges. Ráadásul az összes népszerű bemenetet tartalmazza. Nekünk különösen HDMI ARC-vel okozott kellemes felhasználói élményt, mivel a képet és hangot is egyetlen távvezérlővel irányíthattuk.
A hangkarakter élénk és határozott, sok részlettel, stabil középponttal. Viszont a basszus, különösen 40 Hz alatt, hallhatóan limitált. Mozis élményre, ütős mélyhangra vágyóknak fontos tudni, hogy nincs lehetőség mélysugárzó beillesztésére. A magashangok kezdetben nyersek lehetnek, a hangmező pedig instabil, ezért a bejáratás szerepe nem alábecsülendő. Néhány napos használat után finomodik a tere, de alapvető karaktere egy kicsit lelkes, tarka marad. Utóbbi az átlagfelhasználók számára közel sem biztos, hogy problémát jelent. A Magnat Monitor Reference 2A belépőszintet képvisel és azon belül sokféle szituációra felkészült. Főleg kisebb szobákban, ésszerű terhelés mellett lehet helytálló befektetés.