Loewe Speaker 2go mobil ultrakompakt hangrendszer teszt
A kevesebb néha több
2013. szeptember 27., péntek, 14:10
Loewe Speaker 2go hangrendszer Bluetooth audio mobil hangrendszer hangrendszer hangrendszer teszt
Lassan, de biztosan haladunk afelé, hogy ujjal mutogassanak azokra a szórakoztató elektronikai cégekre, akik még nem rukkoltak elő valamilyen csinos, kompakt és hordozható hangrendszerrel. A német Loewe-re többé nem mutogatnak, erről a legújabb "zsebhangfaluk", a Speaker 2go gondoskodik. De van-e félnivalója a konkurenseknek? Erre egy kimerítő teszttel válaszolunk.
Kicsi, de ennyire?
A képekről nem volt egyértelmű, hogy ennyire pöttöm készülék a Speaker 2go. Persze, láttunk már kisebb hangrendszereket is, de azokból egyikbe sem pakoltak 40 wattnyi izomerőt. Nagyjából akkora, mint egy kisebb tégla. A látvány sokakból szkeptikus érzést válthat ki. Túllépve a gyanakváson, érdemes kézbe venni a kis dobozt. Tekintélyes, 1,3 kilogrammos tömege a belsejében rejlő, három darab hangszórómágnesnek és egy masszív akkumulátornak köszönhető. A gombok, a talpak, és néhány apró csík kivételével az egész ház alumínium borítású. Ez jó hír, és nem csak azok számára, akik lenézőek a műanyaggal szemben. Az alumínium ugyanis remek akusztikai jellemzőkkel bír, hangszórókat és hangfalakat is szoktak belőle építeni. Visszatérve a Speaker 2go adottságaira, nem csak kicsi, hanem egyszerű is. Az előlapon semmit nem találunk, a középre helyezett, csillogó márkanéven kívül. Az öt darab, kerek gomb szerényen belesimul a tetőlap síkjába. Egyedül alul domborodnak a gumitalpak, két vékony csíkon támaszkodik az egész készülék.
Kicsi a bors, de legyen mindentudó
Legalábbis ez a mai elvárás, tekintettel a mobilkütyük uralmára. A Loewe nem "Smart", nincs benne AirPlay, de még egy ébresztőórás rádió sem kerül bele, azt talán picit hiányoltuk is. Első ránézésre csak azt tudja, ami a legszükségesebb: a hátulján árválkodik egy 3,5 mm-es Jack bemenet. Ez már fél siker, a Marshall Hanwell tervezői sem merészkedtek tovább. Viszont ezúttal kapunk egy USB csatlakozót is, melyre rádughatjuk tölteni a tabletünket vagy a mobiltelefonunkat. Ezáltal a Speaker 2go nem csak hangrendszer, hanem egyben kisegítő energiaforrás is. Másik hasznos szolgáltatás a Bluetooth, így még összekötő kábel se kell, ha zenét szeretnénk hallgatni. Azok is örülhetnek, akik telefonos kihangosítóra vágynak; a készülék tetejére külön gombot applikáltak, amellyel hívásokat fogadhatunk. Tesztalanyunk tervezőmérnökei gondoskodtak róla, hogy a Bluetooth ne jelentsen komoly hangminőség romlást, de sajnos a legtöbb mobileszközben még nincsen aptX támogatás. Tehát ha pl. iPhone-ról a lehető legjobb hangzást szeretnénk elérni, inkább kábelt használjunk. Jól szerepelt viszont a beépített akkumulátor; a Speaker 2go közepes vagy halkabb hangerőn tényleg képes végigzenélni 8 órát. Nagy hangerőn, vagy az USB-töltőt használva ez az idő kb. a felére fog csökkenni, de még így is több, mint elfogadható. A gombok melletti kis kerek folt, "C" betűvel a közepén az NFC funkciót teszi elérhetővé. Fogjuk az okostelefonunkat, hozzáérintjük a Speaker 2go külsejéhez, és automatikusan összekapcsolódnak Bluetooth-on. Nem is annyira buta ez a hangfal!
A fekete tégla akcióba lép
Praktikusan a hátoldalra került egy főkapcsoló, nehogy használaton kívül, véletlen nyomásra bekapcsoljon a készülék. A másik ki/bekapcsoló felül lapul, a többi kezelőszerv társaságában. A gombok érzékenységét nagyon jól eltalálták. Határozott, nem túl erős mozdulattal benyomhatóak, még a kattanásuk hangja is igényességet sugall. Szimpatikus volt, hogy az on/off gomb benyomása után, ahogy felengedjük az ujjunkat, azonnal életre kel az elektronika. Lent, ha az elülső gumicsíkot benyomjuk, kicsúszik és a készülék enyhén ferde helyzetbe kerül, elvileg ennek asztalokon vagy alacsony helyeken lesz hatása. Valójában felesleges megoldás, mert a csík mindössze kb. fél centit emelkedik ki a készülékházból, és szinte semmi változást nem produkál a hangzásban. Érdekes, hogy az (egyébként fehér) állapotjelző LED-ek nem a védőrács mögül, hanem a gombok alatt, az egész készüléket átölelő csíkból villannak fel. Ha az akkumulátor merülni kezd, a legszélső LED vörösen pulzál.
No és hogyan szól a kis doboz? A belsejéről csak annyit tudni, hogy 2.1 felépítésű: kétoldalra egy-egy szélessávú hangszóró került, közöttük pedig egy mélysugárzó végzi a dolgát. Előbbieket 2x5 W, utóbbit 10 W névleges (sinus) teljesítményű erősítő hajtja, de rövidtávon ennek kétszeresét is leadhatja a rendszer. Basszreflex cső is került a készülékbe, ennek nyílását a hátoldali rács takarja. Ne lepődjünk meg, ha nagy hangerőn intenzív légmozgás jön létre a nyílásnál, ez teljesen normális. Az már sajnos nemkívánatos dolog, hogy bizonyos mély/középfrekvenciáknál erős torzítást hallhatunk. Ha távol tartózkodunk a hangrendszertől, ezek a mellékzajok egyáltalán nem hallhatóak, csak közelről zavarták a zenehallgatást. Ez a készülék egyetlen gyengéje, egyébként a méreteihez képest megdöbbentően jól szólt. Nagyon izgalmas, részletgazdag előadásmódot kaptunk, és a csekély 80 Hz-es alsó küszöb ellenére még egy kis basszusban is volt részünk, helyiségtől függetlenül. Utóbbi a Speaker 2go nagyon fontos előnye, ugyanis korábbi teszteknél (pl. Bose) a dinamika nagyban függött az elhelyezéstől. Ezúttal egy balatoni nyaralóban volt szerencsénk próbára tenni a Loewe dobozkáját, és még a földre helyezve, mindenféle extra segédfelület nélkül is éreztük a zenék dinamikáját. Azt is örömmel konstatáltuk, hogy a százötven négyzetméteres telek túlsó végéből is tisztán hallhattuk a zenéket, igaz, közelről már alaposan rezgett az alumínium kabinet, és a basszusok erősen eltorzultak. De a közép-, illetve magashangok alig színeződtek, a korábban tesztelt megoldásokhoz viszonyítva.
Végítélet
A Loewe Speaker 2go meghazudtolja méreteit, nagyon igényesen lett összerakva és szolgáltatásai is hasznosak. A fent is taglalt, torzító basszusokon kívül egyetlen negatívuma, hogy még mindig aránylag drága ahhoz, hogy széles körben elterjedjen, pedig nagyon praktikus kütyü, mi abszolút megkedveltük. Ha szigorúan, kizárólag a hangminőséget nézzük, akkor a korábban tesztelt Bose SoundLink II és Geneva World Radio készülékeket egyértelműen maga mögé utasítja a Loewe újonca.