Klipsch Detroit Bluetooth hangszóró teszt
Amerikai, és nem pite
2024. december 13., péntek, 09:40
Klipsch audio hifi hangfal hangszóró hangrendszer Bluetooth Klipsch hangfal Bluetooth hangfal Bluetooth hangrendszer Bluetooth hangszóró hangfal teszt hangrendszer teszt Klipsch hangfal teszt Bluetooth hangszóró teszt
Az amerikai Klipsch cég az évtizedek során világszerte ismertté vált ikonikus hangsugárzói által. A Detroit esetében látványosan rocker centrikus, már-már katonai jellegű megjelenést eszközöltek, a gyártóra jellemző dinamikus hangzással és egyéb kényelmi funkciókkal. Jöjjön a teszt!
Fő funkciók és jellemzők
A Klipsch Bluetooth hangszórói közül a Music City széria legnagyobb tagja, a Detroit azoknak készült, akik rendszeresen igényt tartanak a nagyobb terhelhetőségre, de nem akarnak lemondani a hordozhatóságról sem. Ez a viszonylag kompakt eszköz nem ígér kevesebbet, mint a jellegzetes Klipsch karaktert, férfiasan vagány esztétikával és a prémium szegmensre jellemző funkciókkal. Masszív háza kettős magassugárzót és két darab 7,6 cm-es mélyközépsugárzót tartalmaz, utóbbiakat négy force cancelling elven működő, passzívradiátor egészít ki. Szolgáltatásait telefonálásra alkalmas mikrofon, akkubank funkció, mobil alkalmazás és broadcast mód (akár 10 db Detroit is összekapcsolható egymással vezeték nélkül), továbbá IP67 tanúsítvány emeli a felsőbb kategóriába. Ehhez mélyebben a pénztárcánkba kell nyúlni, ára a cikk írásakor 120-140 ezer forint körül kapható.
Küllem
A felépítés terén a masszív kivitelezés és az igényes kinézet kreatív kombinációját figyelhetjük meg. A házat négy oldalról (alul, felül és két oldalt) erős szilikon burkolat veszi körül, elöl és hátul pedig masszív fém rácsok és víz/por álló szövetek védik hangszóróit. A dupla mély- és magassugárzók és a négy passzív membrán már nem fértek el kis helyen, a termék mérete (334x107x119 mm) meghaladja azt, ami még kényelmesen elférne egy közepes méretű táskában. Emiatt, a hordozhatóságát segítendő, egy masszív és állítható hosszúságú pánt kapott helyet a hangszóró felső felületén, amivel akár vállra is vehető, ha már elfáradt a kezünk a két és fél kilós eszköz cipelése során.
Ahogyan a széria többi tagja, a Detroit is egyféle, fekete (lámpafénynél inkább sötétszürke) színben érhető el. Elülső felén, indusztriális rácsa középen foglal helyet az aranybarna színű Klipsch embléma.
Használat közben
A Klipsch Detroit kifejezetten felhasználóbarát eszköz, négy alapvető vezérlővel a tetején. Ebből kettő jelszint vezérlő (hangosítás, halkítás), egy bekapcsolás, egy pedig a Bluetooth-csatlakozó gombja. Utóbbi kettő egyidejű megnyomásával több Klipsch hangrendszert is csatlakoztathatunk egymáshoz, a leírás alapján tíznél is többet. A hangszóró, és a lejátszóeszközünk jelszintje (Android telefonnal tesztelve) külön állítható. Előbbi esetében magán a terméken nem látható a hangerőszint, ezért a későbbi vezérléshez érdemes egy ideális maximumot beállítani a telefonunk csúszkájához mérten.
Ha használjuk a Klipsch Connect applikációt, lehetőségünk van belenyúlni a hangkarakterbe is egy egyszerű három sávos EQ-val, vagy választhatunk a megadott stílusok között. Az appon belül egyébként már láthatjuk az eszköz saját hangerőszintjét is, bekapcsolhatjuk a funkció hangokat is (be-kikapcsolás, csatlakozás során viszonylag hangos dallammal jelez vissza) valamint egyéb kapcsolódó kérdésre választ kaphatunk.
Kültéri használat során fontossá válhat a Bluetooth hatótávolság, ami jelen esetben 25-30 métert jelentett, ezen felül már szakadozást észleltünk a jelben. A termék pozitívumait erősíti a 20 órányi üzemidő, amely már 2 óra töltéssel megvalósul. Ki kell térjünk azonban arra, hogy az App és a Detroit kapcsolata sajnos nem mindig volt zökkenőmentes, Android rendszerű telefonon előfordulhat, hogy sokadik próbálkozásra, vagy csak az alkalmazást újra letöltve tudtunk csatlakozni ahhoz.
Hangminőség
A hangszórók elhelyezkedését tekintve egy irányított hangzásra számítottunk, ebben kellemes csalódást okozott tesztalanyunk. Közel 180 fokban hozza azt a tónust, amit szemből tartózkodva is hallottunk. Kisebb eltéréseket a magas frekvenciákban, de egy szoba sarkában vagy oldalán elhelyezve a tér minden pontján részletekben gazdag hang szólalt meg. Kültéri használat során a magashangok szempontjából már nem mindegy, melyik oldalán vagyunk az eszköznek, a mélyek viszont minden irányban meglepő hatékonysággal érvényesültek. Mivel két magas- és két mélysugárzó dolgozik a Klipsch Detroitban, egy-kér méter távolságból hallgatva egy kis sztereó élményt is kaptunk.
A minőségi hangzást illetően ebben a kategóriában már lehetnek komoly elvárásaink, e-téren is jól teljesített a hangrendszer. Az alap hangkarakter a részletgazdagság mellett csak enyhe lágyítást mutatott, kedvezve az énekcentrikus daloknak. Az applikációban található hangszín szabályzó erősebb mértékben engedett belenyúlást a hangképbe, az alapértelmezettek közül a rock beállítás bizonyult a legizgalmasabbnak. Összességében szépen és részletesen jelentek meg a magas frekvenciák, még a 10 kHz feletti tartomány is élénk, ezért minden apróságot tisztán lehetett hallani, ami az éneket, elektronikus részleteket, hangszereken való emberi játékot illeti.
A Detroit méreteihez képest elváráson felüli dinamikát nyújtott egészen 70-80%-os terhelésig. Ezen felül már a közép-magas tartományon kívül nem éreztünk növekedést. A részletes magas frekvenciák és masszív mélyhangok finom egysége különösen jól szólt olyan zeneszámoknál, mint Polyphia - Chimera, Trentemoller - Still On Fire, Steve Vai - Creamsicle Sunset. Összességében a hangkarakter határozottan kellemes és magával ragadó élményt nyújtott a több hangszert tartalmazó zenék világában is, észre sem vettük, máris lepörgött egy fél Andy Timmons lemez.
Végszó
A teljesítmény és a minőség természetesen megdobja az adott termék árát, a Klipsch Detroit esetében sincs ez másképp. Amit azonban ezért kapunk, az átlagosnál élettelibb és testesebb hangzás, különleges külső és masszív kivitel. Azoknak a felhasználóknak érdemes kipróbálni, akik nem érik be szimplán a pumpáló basszusokkal, hanem szeretnék a zene mélyebb részleteit hitelesebb módon visszakapni akár nagyobb, kisebb házibulikhoz is elegendő hangerő mellett. Azok, akik a könnyebb hordozhatóságot helyezik előtérbe, és beérik kisebb teljesítménnyel, a Music City Series másik két tagja, a Nashville, és az Austin közül is tudnak választani.