KEF XQ20 állványos hangfal teszt

2011. augusztus 17., szerda, 10:25

KEF XQ XQ20 UniQ Uni-Q hangfal hifi sztereó

Visszanyúltunk egy három éve indult hódítás kezdő darabjához, a KEF (Kent Engineering & Foundry) XQ sorozat nagyobb állványos hangdobozához, ami bár egy klasszikusnak számító modell, a kifutón még mindig jól teljesít. Nem véletlen az évek során elnyert temérdek díj.

KEF XQ20KEF XQ20KEF XQ20KEF XQ20KEF XQ20KEF XQ20 csatlakozókKEF XQ20 reflexKEF XQ20 tweeterKEF XQ20 tweeterKEF XQ20 tweeter

A KEF XQ sorozatának ezen darabjai 2008 májusában robbantak be, a kettő darab állványos, kettő álló, valamint a center sugárzó alig hasonlítanak a széria korábbi modelljeire. A legszembetűnőbb változtatás talán az, hogy a kabinet tetejére kiültetett magassugárzó eltűnt, és immár szerves egységet alkot az Uni-Q hangszóróval. Az elgondolás logikus, hiszen az eddig is jól bevált megoldással elért pontsugárzást újradefiniálták, és sokkal határozottabbá tették azt. Az XQ széria nagyobbik állványos doboza a 20-as számot viseli, 385 mm-es magasságával, és több mint 9 kg-os tömegével nagyon bizalomgerjesztő darab. A száraz adatokhoz hozzá tartozik még az extravagáns külső is, hiszen az oldallapok domborúak, hátrafelé szűkülnek, a szó szoros értelemben vett párhuzamokat nem igazán találunk, sőt még a saját lábán is csak némi külső segítséggel képes megállni. Ez viszont egy nagyon okos, és rafinált megoldás, hiszen a mellékelt gumiból készült kis talpacskával változtathatjuk a KEF sugárzási szögét, így precízen irányíthatjuk arra a pontra, ahol éppen tartózkodunk, majd csavarokkal biztosíthatjuk a kellő stabilitást.

A kabinet egyébként a Reference sorozat nyomdokaira épül, ezért állóhullámokról, torzításról, vagy bármilyen negatív mellékzöngéről egyáltalán nem lehet beszélni. Az Uni-Q egység 165 mm-es membránja titán színbe öltözött, alacsony disztorziót biztosít, a közepébe pedig egy 19 mm-es elliptikus alumínium dóm került. Ez utóbbi kivitele sem hétköznapi, hiszen a ?mandarin waveguide-ra? keresztelt komponens szeletekből épül fel, ezáltal hullámvezető szerepet tölt be. Ahogyan a cégtől már azt megszokhattuk, a membránnal ezúttal is együtt jár egy reflexnyílás, ami a mélyátvitelt segíti, bár az előlapra helyezése miatt sok kísérletezést nem igazán enged meg nekünk. A hátul található csatlakozóterminál szintén ismerős lehet, hiszen továbbra is WBT típusú, lehetőséget ad a dupla erősítésre, a masszív összekötő kábeleket pedig ezúttal is jól láthatóan kívülre helyezték. Az aranyozás lemaradt róluk, de jól tudjuk, hogy a cég ennek eddig sem szánt óriási jelentőséget. A keresztváltó 2,4 kHz-en dolgozik, és a lehető legrövidebb jelutakat használja, alkotóelemeinek száma  minimális. A juhar, mahagóni és fekete zongoralakk kivitelű hangsugárzó előlapját a sérülésektől selyem óvja, a mágnesesek árnyékoltak, tehát tévé közelébe is bátran elhelyezhetjük, valamint komplett házimozi szett is összeállítható belőlük. Az XQ20-as dinamikatartománya jelentős 109 dB, az érzékenysége viszont csupán 88 dB, ezért alaphangon 50 W kell a meghajtásához. Az impedanciája 8 Ohm, a frekvenciaátvitele 52 Hz-55 kHz, a maximális terhelhetősége 120 W.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.