JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró teszt

Hangos feltöltődés

2025. április 12., szombat, 15:50

JBL audio hifi hangfal hangszóró hangrendszer JBL hangszóró JBL hangfal JBL hangrendszer Bluetooth hangszóró hangfal teszt hangszóró teszt JBL teszt Bluetooth hangszóró teszt Bluetooth hangrendszer teszt JBL hangfal teszt

A JBL Bluetooth hangrendszer kínálatának közepén elhelyezkedő Charge akár egy kisebb buli háttérzenei kiegészítőjének is alkalmas, miközben alig nagyobb, mint egy sörösdoboz. Nem véletlen, hogy Magyarországon is töretlen népszerűségnek örvend, gyakori kiegészítője a kikapcsolódó vagy bicikliző, netalán táncmozdulatokat gyakorló fiataloknak. A hatodik kiadás kapott újdonságokat, többek között AI is került bele. Kezdődjék a buli!

Általános jellemzés, funkciók

A JBL Charge 6, ahogy neve is jelzi, képes tölteni a hozzá csatlakoztatott mobileszközöket, miközben zenét hallgatunk rajta. Ez a gyártó legkisebb, akkubank funkcióval rendelkező eszköze, talán nem túlzás úttörő terméknek nevezni, tonnaszámra próbálják kisebb-nagyobb riválisok lemásolni formatervét. A JBL elsők között (az sem kizárt, hogy elsőként) alkalmazott nanobevonatos technológiát vezeték nélküli hangrendszerein, ami fontos részlet a por és vízállóságban, jelen esetben IP68 tanúsítványnak megfelelő termékről esik szó. Említést érdemel strapabíró kivitele, melyre az amerikaiak drop-proof jelzővel hivatkoznak. Utóbbi úgy értendő, hogy ha 1 méterről leejtjük, gondtalanul zenél tovább akkor is, ha kemény padlóra esik.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró tartóJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró tartóJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró hátlapJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró USBJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró hátlapJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró talpJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 AppJBL Charge 6 Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 vízálló Bluetooth hangszóróJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró színekJBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Tesztalanyunk változatlanul kétutas kivitel, egy 53x93 mm-es mélysugárzót és egy 20 mm-es, dómos magassugárzót tartalmaz, melyeket egy 30, illetve 10 wattos RMS teljesítményű erősítő hajt. A papíron közölt alsó frekvencia határt 56 Hz-en határozták meg, ami 4 Hz-el alacsonyabb, mint a Charge 5 esetében.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

A szolgáltatások listáját Auracast nevű funkció gazdagítja, mely a PartyBoost utódja. Segítségével lehetővé válik vezeték nélkül összekapcsolni kettő, vagy több Auracast képes JBL hangrendszert. Sajnos e funkció visszafele nem kompatibilis, tehát PartyBoost-os eszközökkel nem tud kapcsolódni a Charge 6. Akkumulátoros üzemidőt illetően egy igazi maratonfutóval van dolgunk: teljes feltöltéssel (a lejátszott műsortól és terheltségtől függően) akár 24 órányi üzemidő is lehetséges, amit egy energiakímélő mód aktiválása esetén további 4 órával meg tudunk toldani.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró hátlap

Újítás, hogy az Xtreme modellekhez hasonlóan a Charge teteje is kapott egy-egy akasztót. Jár hozzá egy táskafogantyú és egy rövidebb pánt. Praktikus kiegészítők, ha felakasztanánk az eszközt valahova, illetve a hordozást is megkönnyítik. Ami érdekesebb, hogy az idén bevezetésre kerülő AI Sound Boost funkció e modellben is dolgozik. Annyit lehet róla tudni, hogy az elektronika analizálja a beérkező jelet és ahhoz igazítja a hangzást, így állítólag csökken a torzítás és a gyártó leírása alapján sanszos, hogy jobban érvényesülnek a zenei ütemek. Itt meg kell jegyezni, hogy jövőbeni frissítést követően az USB-C csatlakozó közvetlen számítógépes kapcsolatra is alkalmas lesz, ha még jobb hangzást szeretnénk. Mindez e sorok írásakor 80 000 forint körül kapható.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Küllem

Kicsomagolás közben érzékelni lehet, hogy a gyártó törekedett a környezetkímélőbb csomagolásra. Utóbbi érdekében a nyomtatást szója alapú tintával, FSC tanúsított papírra eszközölték. A JBL Charge 6 85%-ban, külső védőhálója pedig 100%-ban újrahasznosított műanyag. A tudatosabb gyártás nem nyom negatív bélyeget a megjelenésre. Első ránézésre pont azt a minőségi szintet kapjuk, mint az előző generációnál, de néhány apró motívum kapott ráncfelvarrást.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Ahogy fentebb említésre került, ez az első Charge hangrendszer, amely két akasztó füllel rendelkezik. Változás, hogy nincs már hátul USB-A csatlakozó, csak egyetlen USB-C, amely az áramot küldeni vagy fogadni tudja. Minimálisan módosítottak a két oldalsó passzív sugárzót védő ütköző kereten, továbbá a talpon nem sűrű gumi csíkok, hanem kettő, vastagabb gumi sáv helyezkedik el, átlátszó, szilikonhoz hasonlító bevonattal. Utóbbi valószínűleg jobban állja majd az idő próbáját, temérdek interneten fellelhető fotó tanúsítja, hogy a Charge 5 csíkjai hajlamosak voltak leválni a készülékházról. Említést érdemlő részlet, hogy összesen hat különböző szín közül lehet választani, a hasonló összegbe kerülő riválisok jó esetben is fele ennyi színben kaphatók.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró színek

Használat közben

A Charge 6 megőrizte masszív, tartósságot sugalló kivitelét. Árcédulája alapján elvártunk egy bizonyos minőségi szintet és nem kellett csalódnunk. Pontos illesztéseket láttunk a házon, menő fém emblémával dekorált előlapot és tartósságot sugalló, háttérvilágítással rendelkező nyomógombokat. A hangrendszer előlapján lévő töltöttségjelző csík nem világított feleslegesen, csak a fizikai gombok nyomása esetén. A vezeték nélküli kapcsolat létrehozása nem tartott tovább fél percnél, ugyanakkor a hatókör is meggyőző volt. Nagyobb terekben simán tudta 10 méterről fogadni a telefon jelét. Értelemszerűen zsúfolt környezet, vastag falak esetén ez lehet kevesebb, de a JBL kapcsolati stabilitása évek óta a mezőny legjobbjai között szerepel.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Kifogások a funkciók terén nem igazán tudtunk megfogalmazni. Az előző Charge modellekhez hasonlóan továbbra sem jutott hely telefonos kihangosítás funkciónak, ami nem igazi hátrány, ha azt vesszük, hogy a hasonló méretű és teljesítményű riválisokkal sem lehet telefonálni. Talán jobb is így, képzeljük el, hogy egy váratlan telefonhívás maximális hangerővel szakítja félbe a házibulit! Bele lehetne kötni abba, hogy egyetlen USB-C csatlakozóval nem lehet egyszerre tölteni a hangrendszert, miközben az akkubankként funkcionál(na), de ez sem reális kifogás, ha tudomásul vesszük a Charge 6 jónak számító akkumulátor kapacitását. Ha buli előtt feltöltjük rendesen, arra még másnap reggel is elegendő kakaót fog tartalékolni, hogy valaki pár százalék visszatornázására rádugja a telefonját. Ami valószínűbb, hogy egy kicsit elhúzza egyesek száját, hogy drágulás történt az előző generációhoz képest, de közben a termék csiszolódott is kívül-belül, vagyis a nagyjából húszezer forintos emelkedésnek vannak kézzel (és szoftverrel) fogható hozományai.

JBL Charge 6 App

A telefonos alkalmazást érdemes telepíteni, hogy telepíteni tudjunk esetlegesen érkező szoftver frissítést, valamint el tudunk játszani az EQ-val is, mely a szokásos 2-3 helyett 7 sávos. Mi a JBL Signature karakteren hagytuk tesztalanyunkat, mely egész testes, kerek hangzást nyújtott, igaz, a húsos basszus nem mindenki tetszését nyeri el, de éppen ezért jó a hangszínszabályzó megléte. Az egyes funkciókhoz társuló hangeffektusokat szoftveresen le tudjuk tiltani, valamint létezik egy "PlaytimeBoost" nevű üzemmód, amely energiatakarékosabb használatot tesz lehetővé. Samsung telefonunk felső sávja, a Bluetooth ikon mellett nem mutatta a hangrendszer töltöttségét, de a JBL Portable alkalmazás főmenüje igen.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Hangminőség

A JBL Charge 6 megőrizte a gyártóra jellemző alapkaraktert, de közben finomodott is. Legtöbben a pulzáló, erőteljes, meleg basszus miatt választanak JBL Bluetooth hangszórót. E téren a Charge 6 hozta az elvárt szintet - a szériát legfeljebb azért érte kritika, hogy alkalmanként feleslegesen bőkezűen osztotta a mélyhangokat, a felsőbb frekvenciák rovására. Ezúttal az elektronika okosabban beosztotta a basszus erejét és dinamikusabban kezelte a középső, illetve magas frekvenciákat. Összességében minden részlet határozottabban jelent meg kis és közepes terhelésen is.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Szerintünk különösen a középső frekvenciáknak, énekhangoknak kedvezett a továbbfejlesztett belső. Igaz, el tudtunk volna játszani az alkalmazás EQ menüjével, hogy saját ízlésünkre formáljuk a hangot, de mi feleslegesnek éreztük, hogy felülbíráljuk a frekvenciasávokat. Azért mégis tettünk egy próbát, legalább a beépített profilokkal. A Chill beállítás mézes, ködös hanghatást eredményezett, ami ideális, ha lágy háttérzene a cél, a harsányabb éleket is lefaragta. Az Energetic nevű profil ennek ellenkezőjét érte el. Erőteljesebben kiugrottak a zongorabillentyűk Eliane Elias - I Tought About You c. számában, Cassandra Wilson - Red Guitar c. nótája alatt pedig minden hangsáv hevesebb jellegűvé vált. Az ilyen (éneket tartalmazó jazz, folk és más, kevésbé komplex) darabok esetében a Vocal nevű beállítás markánsan lefékezte a mélyhangokat és hagyta, hogy elsősorban a dalszöveg érvényesüljön. A JBL tehát határozott lépést tett a személyre szabható hangzás irányába, de azért az alap profillal megmaradt a kissé bulis jellegű alapstílus is.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Ahogy korábbi kiadásai, a 6. generáció is képes volt várakozáson felüli hangnyomásszintet biztosítani. Utóbbi úgy értendő, hogy egy alig nagyobb, mint sörösdoboz méretű eszközhöz képest simán be tudta tölteni egy családi ház nagyjából 25 négyzetméteres alapszobát. Ami ilyen esetben mindig árnyalja a teljesítmény megítélését, hogy mennyire marad tiszta a karakter magas terhelésen. A Charge 6-ban dolgozó DSP 60%-os jelszint (hangerő) fölött alaposan lecsökkentette a mélyhangokat és valamennyire a magas frekvenciák élét is lesarkította, hogy ne váljon túl harsánnyá. Hozzá kell tenni, hogy szerintünk már 40-50% is eszelősen hangosnak számított, egy szolid kertibulira nem is kellett volna több. Értelemszerűen a fizikát nem lehet meghazudtolni, nem kaptunk olyan izmos basszust, mint az Xtreme vagy PartyBox rokonok esetében. Azonban halk járatás esetén a hangrendszer meglepő ügyességgel domborította ki a mélyebb hangokat úgy, hogy közben a lecsengéseket, gitárhúrok pengését és cintányérok csattanását a vártnál jobb textúrával jelenítette meg.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró tartó

Alternatívák

Akinek fontos az akkubank funkció, de kedvezőbb árú opciót keres, annak a Klipsch Nashville tesztre érdemes ránézni. Az induló listaárhoz képest olcsóbban, 60 000 forint körül kapható, igaz, szoftveresen kevésbé okos és mélyhangokban a JBL Charge 6 egy árnylattal erősebb. Amennyiben nem fontos a strapabíró kivitel, az Edifier D32 egy otthonosabb forma mellett nyújt nagyobb terhelhetőséget és kedvezőbb ár/érték arányt, bár a víz-por-ütésállóságot nála el kell felejteni. A Marshall Middleton nagyobb terhelésen szerintünk jobban megőrzi a basszusdinamikát, de 20 000 forinttal többe kerül és akkumulátor üzemidőben némileg a JBL mögött marad.

JBL Charge 6 Bluetooth hangszóró

Végszó

A JBL Charge 6 megőrzi az elődök alapvető pozitív adottságait, miközben halad a korral és okosabb elektronikával osztja be erejét. Kellemes átmenet az ultrakompakt és a keményebb bulikra kifejlesztett kategóriák között. Strapabíró kialakítása afféle világjáró hangrendszerré teszi, a színválaszték és jól átgondolt telefonos alkalmazás hab a tortán. Önmagában nem fog falat bontani, de ha további Auracast képes eszközökkel párosítjuk, nem lesz hiány erőben kiadósabb banzájok során sem. A hordozást segítő pánt jó ötlet, bár a tartósságának tesztelésére több időre lett volna szükség. Az egyedüli részlet, amit el kell fogadni, hogy drágult, de még így is jelentősen olcsóbb ahhoz képest, amit némely felsőbb kategóriába férkőző riválisokért kérnek. Szerintünk úgy jó a termék, ahogy van, hat generáció elég volt ahhoz, hogy kiforrjon, már csak a letölthető frissítéssel érkező, kábeles USB-C hangmódot kell megvárni és utána még többet ki lehet hozni belőle.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.