Jamo DS1 kerékpáros hangrendszer teszt

Zene két keréken

2016. október 2., vasárnap, 06:35

Jamo audio hifi hangfal hangszóró hangrendszer lámpa biciklilámpa bicikli lámpa kerékpár lámpa Bluetooth hangszóró Bluetooth hangrendszer Jamo hangfal Jamo hangszóró Jamo hangrendszer lámpa teszt hangrendszer teszt hangfal teszt

A Jamo olyasmivel rukkolt elő, amire legkevésbé számítottunk. Talán nem fogjuk rajta végighallgatni Vivaldi szonátáit, de a DS1 kétségkívül vidám kiegészítője lehet bármely biciklinek.

Kormányra vele!

Nem is olyan rég említettük, hogy új szériát indított a Jamo, kimondottan a fiatalos, mobilitásra törekvő felhasználókat megcélozva. A friss família legkisebb, egyben legolcsóbb (kb. 13 000 forintért megvásárolható) tagjaként debütáló DS1 koncepciója nem különösebben bonyolult: egy kerékpárlámpával egybeépített Bluetooth hangrendszer, amit egyidejűleg használhatunk zenehallgatásra és fényjelzésre is. Miért nem jutott ez eddig senkinek az eszébe? Jó kérdés, de minket még jobban érdekelt, hogy a funkciót és az árat figyelembe véve mit tudott kihozni belőle a Jamo.

Jamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszerJamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszer

A DS1 nem különösebben nehéz, tömege alig 200 g, viszont a benne lévő hangszóró által érthetően nagyobb, mint a legtöbb hagyományos biciklilámpa. Csomagolásában található egy gumival bélelt szorítóbilincs, melynek segítségével kb. egy perc alatt, csavarhúzó nélkül is ráapplikálhatjuk a kormányra. Ha ez megtörtént, minden mást gombnyomásra végezhetünk: a világítást kis lámpa szimbolizálja, a hangrendszerhez szintén dedikált gomb tartozik. A beépített akkumulátort mikro USB vezetékkel tölthetjük, egy mellékelt csuklópánttal pedig akkor is felakaszthatjuk bárhova a DS1-et, ha épp nem kerékpározni megyünk. És ezzel végig is jártuk a termék használatának mikéntjét.

Jamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszer

Használat közben

Könnyelműen néztünk farkasszemet a Jamo DS1 orrában árválkodó LED fényforrással, mely még a dobozból kicsomagolva is vakító fénysugarat lövellt felénk. Gyanítható, hogy ilyen lámpával még az utca végéről is azonnal észrevesznek majd a gyalogosok és az autósok. Mindazonáltal túlbecsülni sem tanácsos a benne üzemelő LED teljesítményét. Éjszaka, a fekete aszfaltra viszonylag széles, közel 45 fokos sávot szór, mely 3-4 méterig jelzésértékűen mutatja az úttest síkját.

Jamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszer

Szerkesztőségünk tagjai nem vetik meg a sötétedés utáni kerékpározást, ezért néhány esti túrára is magunkkal vittük a DS1-et. A speciálisan kifejlesztett, LED-et tartalmazó kerékpárlámpákkal értelemszerűen nem veszi fel a versenyt, arra viszont teljesen alkalmas, hogy éjjel és nappal is hamarabb észrevegyenek minket az autósok. Kissé hiányoltuk a villogás opciót, így csak folyamatos fényjelzéssel tud világítani a DS1. Specifikációja szerint az akkumulátor 6 órányi üzemidőt biztosít egy feltöltéssel, ez persze függ a hangszóró terhelésétől is. Míg teszteltük a DS1-et, napi 0,5-1 órás használat mellett valóban egy hétig is kibírta töltés nélkül.

Jamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszer

A Bluetooth vevő hatókörén lepődtünk meg leginkább. Próbaképpen ketten kitekertünk a Margit-szigetre úgy, hogy egyikünknél a hangszóró, másikunknál a telefon volt. Mikor kb. 15 méterre távolodtunk egymástól, még szaggatás nélkül tudott szólni a zene, és csak e távolságot túllépve vált hézagossá a jelfolyam. Természetesen nem jelenthető ki, hogy minden szituációban ennyire hatékony a DS1 vevője, mindenesetre a kategóriáján belül meggyőző teljesítmény. Ugyancsak említést érdemel, hogy cseppálló kivitelű, így aztán ha utolér minket egy kiadós nyári zivatar, nem kell idegeskednünk a készülék épsége miatt. Ez persze még nem jelenti azt, hogy medencébe dobható a DS1.

Jamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszer

Tetszett, hogy a gumibetétes bilincs stabilan és masszívan megfogja, helyén tartja a hangrendszert. Rázós terepen sem lazult meg, ugyanakkor a lámpa is jól bevált az esti forgalomban, többször is előfordult, hogy általa már tízméteres távolságban is félreálltak autósok vagy szembejövő gyalogosok. Kevésbé tetszett a gombok ergonómiája és kiosztása. Az eszköz orr-részének tetejébe integrált, háromgombos kezelőszerv billentyűit távolabb is helyezhették volna egymástól, illetve a baloldalra épített, hangerőszabályzásra szolgáló kétirányú kapcsoló használata is megszokást igényelt. Utóbbi ugyanis hirtelen ujjmozdulatoknál nem jelszint állítást, hanem zeneszámléptetést akart végezni. Hangerőt csak a nyilak folyamatos nyomva tartása mellett változtathattunk, ami az eddig tesztelt Bluetooth hangrendszerekhez viszonyítva furcsának tűnt, persze néhány nap után meg lehetett szokni.

Jamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszer

Hadd szóljon!

Budapest csendesebb és zajosabb környékeire (rakpart, belváros, körút, Margit-sziget) egyaránt elvittük magunkkal a DS1-et. Mint kerékpáros hangrendszer, olyan szempontból tényleg meglepően hatékony, hogy miközben szól a zene, a külvilágból is rengeteg részlet hallható marad. Tetszett, hogy a felfele szóló hangszóró által azt az érzetet kaptuk, mintha az arcunkba sugározna az éppen elindított felvétel. Ugyancsak mókás pillanatokban részesültek azok, akik körülöttünk tekertek, ugyanis a DS1 hangja nagy terhelés közben már méterekről hallható. Így fél-komoly megközelítéssel belegondolva, részben a kerékpárcsengő szerepét is betölti.

A parányi méret nyilván nem tudta meghazudtolni a fizika törvényeit, így leginkább a zsebrádiók hangzásvilágát kaptuk, főleg középső frekvenciás leközléssel. A basszusok és magasak visszafogottan, pusztán jelképesen támogatták meg az összképet, persze ez a felhasználó kedélyállapotát az esetek döntő részében semmivel sem fogja lerontani. Egyértelmű, hogy a DS1 háttérzenei célt szolgál.

Azért sem volt érdemes vadulni vele, mert részletező képesség a jelszint növelésével folyamatosan csökkent. A rendszerint morajló, dübörgő belvárosba érve kényszeresen feljebb engedtük a hangerőt annak érdekében, hogy a körülöttünk suhanó gépjárművek motorzaja mellett is hallható maradjon a zene. 60-70 % fölé érve hallhatóan erőlködni kezdett a DS1, 120 Hz alatti frekvenciái teljesen elfojtódtak és közepei is torzzá váltak, ami nem csoda, hiszen egy parányi basszus membránnal kiegészített, 4 cm átmérőjű hangszóróról beszélünk, melyet a lehető legtakarékosabb méretű, műanyag házba építettek. Lehet kifogásolni a hangminőséget, ettől függetlenül tény marad, hogy a tesztelés ideje alatt mindvégig gyermeteg mosollyal az arcunkon bicikliztünk.

Jamo DS1 bicikli lámpa és Bluetooth hangrendszer

Végszó

A Jamo DS1 kétségkívül megmosolyogtat majd jónéhány kerékpár tulajdonost, és bizonyára sokan elégedettséggel fogják használni. Viszont nem szabad tőle sokat várni, kb. 13 000 forintos áráért egyszerre hangrendszer ÉS lámpa funkciót is be kell töltsön. Annak tudatában, hogy milyen fényforrásokat lehet kapni manapság, néhány ezres felár ellenében alternatívaként tudnánk javasolni, valamilyen diszkrét biciklilámpa és a korábban általunk is tesztelt JBL Clip 2 kombinálását. Utóbbi ugyan kormányra nem szerelhető, viszont ugyanúgy cseppálló, továbbá táska vagy nadrág övpántjára felcsatolható, és a DS1-hez képest lényegesen jobb hangot produkál. Kíváncsian várjuk szerkesztőségünkbe a Jamo DS1 széria nagyobb termékeit, melyeket rövidesen itt, az AV-Online hasábjain mutatunk be kedves olvasóinknak!

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.