Indiana Line NOTA házimozi hangfalszett teszt

Egész estés nóta öt főre

2015. január 9., péntek, 18:55

Indiana Line audio hifi házimozi hangfal hangfalszett házimozi hangfalszett hangfal teszt hangfalszett teszt házimozi teszt Indiana Line NOTE Indiana Line hangfal házimozi hangfalszett teszt Indiana Line hangfal teszt

Kipróbáltuk az olaszországi székhelyű, megfizethető hangfalakat készítő Indiana Line legkisebb, NOTA szériájának tagjait 5.0 házimozi szett felállásban. Néha szerénykedtek, de kellemesen szól rajtuk többek között a trombita, és Smith ügynök betonszaggató pofonjai a Mátrixból se voltak gyengék. Jó kis teszt született!

Indiana Line NOTA házmozi hangfalszettIndiana Line NOTA házmozi hangfalszettIndiana Line NOTA házmozi hangfalszettIndiana Line NOTA házmozi hangfalszett BASSO mélyládávalIndiana Line NOTA 550 álló hangfalIndiana Line NOTA 550 álló hangfalIndiana Line NOTA 240 állványos hangfalIndiana Line NOTA 240 állványos hangfalIndiana Line NOTA 260 állványos hangfalIndiana Line NOTA 740 centersugárzóIndiana Line NOTA 740 centersugárzóIndiana Line NOTA 550 álló hangfal impedancia-jelleggörbeIndiana Line NOTA 550 álló hangfal szobában mért frekvencia-átvitel tercsávos átlagolású mérési diagIndiana Line NOTA 550 álló hangfal süketszobai frekvencia-átvitel mérési diagramjaIndiana Line NOTA 550 álló hangfal frekvencia-torzítás diagramIndiana Line NOTA 550 álló hangfal - a hangdoboz forgatásának hatása a frekvenciamenetre

Félig hangfal, félig bútor

Korábban is teszteltünk Indiana Line hangfalat, a TESI 260 személyében, a mai cikkben szereplő dobozok az eggyel kisebb família tagjai, a gyártó legolcsóbb hangsugárzói. Ennek ellenére a NOTA bizonyos jellemzőiben szebb és elegánsabb külsővel rendelkezik, mint a fotók alapján hittük. Egyrészt a dobozok elején és tetején egybefüggő, fekete bőrhatású felület húzódik végig, ami nem valódi bőr, mégis igényesebbé teszi őket. Másrészt az oldallemezek éleit picit lekerekítették, ami teljesen egyszerű motívum, mégis a hangfal drágábbnak tűnik tőle.

Indiana Line NOTA 260 állványos hangfal

Ahonnan a hangok jönnek

Az általunk tesztelt szett két álló frontsugárzót, egy centert és két állványos méretű háttérsugárzót tartalmazott. A frontokat dupla 13,5 cm-es polipropilén mélyközép membránnal és neodímium mágnessel hajtott, 2,5 cm-es lágy dóm magassugárzóval vértezték fel, egyébiránt a doboz előre néző basszreflex nyílásos. Mindegyik hangfalhoz mellékeltek egy csomag felragasztható, 2 mm vastag gumi alátétet, ami parkettán még működőképes, ha viszont szőnyegünk van, akkor a nagyobb stabilitás érdekében nem árt beszerezni hangfaltüskéket. A frontok (NOTA 550) karcsúságuk miatt könnyen felborulhatnak, ezért családos helyeken fontos a biztonságos elhelyezés.

Indiana Line NOTA 550 álló hangfal

A kétutas háttereken (NOTA 240) a mélyközép hangszóró átmérője 10 cm-es, ugyanilyen kónusszal találkoztunk a centeren is (NOTA 740). Egyébként a széria három, különböző méretű monitort tartalmaz, így szükség esetén testesebb surround sugárzókat, vagy kompaktabb frontokat is választhatunk. Jó gesztus a gyártó részéről, hogy szivacsdugót mellékelt a dobozokhoz, mellyel az alsó frekvenciákon csillapíthatunk, például ha médiabútorba süllyesztjük a centersugárzót.

Hangminőség

Teszteléshez NAD T 748 és Pioneer VSX-924 házimozi erősítőket használtunk, VLS tápos Dune médialejátszóval és egy Yamaha mélysugárzóval. Az Indiana Line is gyárt aktív mélyládákat, melyekre majd külön cikkben térünk vissza. Hogy a szettről ne alkossunk fals véleményt, referencia mélynyomónk hangerejét szinte teljesen minimumra vettük, így a tesztelt hangfalak jobban érvényesülhettek. A centersugárzót saját állványunkon helyeztük el, a háttérsugárzónak bekötött NOTA 240-eket pedig nem sokkal mögöttünk, az oldalfalra tettük fel kb. 2 méteres magasságban. Zeneileg meglehetősen vegyes stílusokba kóstoltunk bele, a részletes számlistát szívesen elküldjük e-mailben, de ide most nem írjuk ki, hosszú lenne. Ellenben a filmek címét örömmel megosztjuk, a Mátrix és a Children of Men c. produkciókat néztük meg teljes hosszában, mindkettőt Blu-ray lemezről, természetesen a hangsugárzók alapos bejáratását követően.

Indiana Line NOTA 240 állványos hangfal

Neo históriájának legelején, már mikor a zölden pulzáló Warner Bros. logó beúszott, a levegőt valósággal megzengették a filmet aláfestő, jellegzetes rézfúvósok. Nem futkosott a hideg a hátunkon, de jó érzés volt megtapasztalni, hogy a NOTA dobozok szükség esetén rendelkeznek annyi magas frekvenciás leközléssel, amennyi szükséges egy hangszer felismeréséhez. Az óriásira nagyított, felénk közeledő digitális számjegyeken futkosó szikrákat is szépen megszólaltatta a rendszer, a szerény méretekkel megáldott centersugárzót becsülettel megtámogatta a két front hangfal. A zeneiség ezzel még nem ért véget, amint Trinity felugrik a levegőbe, majd az idő lefagy és a kamera körbefut a nő sziluettje körül, a háttérben tisztán hallhatjuk egy zongora billentyűinek sorozatos, vad leütéseit. Egyszóval a részletek voltak azok, amiknek lehetett örülni a tesztkonfiguráció hallgatásakor. Amikor a centercsatorna intenzív terhelést kapott (a harsány, kiabálós párbeszédek mellé dinamikus hangeffektek is társultak), akkor érezhetővé váltak a dinamikai határok. Bizonyos dobozok örömmel fogadják a nagy terhelést, akkor válnak igazán lelkessé, más típusoknál előfordul, hogy harsányan, torzan reagálnak a kemény hajtásra. Az Indiana Line NOTA szériára az előbbi kettő közül igazán egyik sem illik, mivel ?gyengeségeit? jóindulatúan adta tudomásul. Ha elérkeztünk a korláthoz, és a rendszer már nem tudott több hangnyomást kipréselni magából, olyankor a dobozok mindenből kicsit visszafékeztek, a mélyközepek és a magas frekvenciák is lágyabbá váltak. Ettől a belépő kategóriára jellemző, fülsértő hatást elkerülhettük, viszont a térérzet drasztikusan csökkent. Ezért a NOTA hiába tűnik masszív hangfalnak, ésszel kell hajtani, mivel kemény terhelésen jóindulatúan tudomásunkra adja, hogy neki ?most nincs kedve dühöngeni?. Ne aggódjunk, amikor Smith ügynök a metrós harcjelenetben átüti a betongerendát, a combos léghullám és a hozzá társuló törmelék hangja kis hangerőn is testesen fog megszólalni, köszönhetően az álló frontok dupla mélyközép sugárzójának. Ha egy kellemes, közepes hangerő a cél, akkor a NOTA 550 hangfalak akár 25-30 négyzetméterre is elég szórást nyújtanak. Ilyenkor még egy akciómozizásnál is, a szomszéd-kompatibilis decibeltartomány kimért, és élvezhető marad.

A Children of Men c. film rávilágított a dobozok legpozitívabb tulajdonságára, amit az előző bekezdésben is ecseteltünk, de újra kitérünk rá (részletező képesség). A történet egyik jelenetében, az első fordulópont környékén Theo hajnalban kisettenkedik a tanya ajtaján, az égbolt világosodik, és egy kakas kukorékol a háttérben. A centersugárzó kis méretéből kifolyólag kissé selymesen, fojtva reprodukálta a tornácon vitatkozó karakterek dialógusát, igaz, még így is tisztán érthettük, amiről beszélnek. A lényeg viszont, hogy a kakaskukorékolás nagyon élethű volt! Tetszett a frontokban, hogy a legváratlanabb pillanatokban kiröppent belőlük olyan hanginformáció, még ha csak kis morzsák is, amik a figyelmünket egyből a filmre terelték. Nem baj az, ha egy hangfal dinamikailag, tisztaságban kevesebbet nyújt a komolyabb modellekhez képest, amennyiben ezt valamivel kompenzálja. A NOTA szett olyan, mint egy frissen alkalmazott pincérlány, aki még nem tudja, hogy hogyan kell felvenni egy rendelést, de a mosolya segít elhinni nekünk, hogy jó fogást választottunk. Az Indiana Line NOTA egy olaszos stílusú versenyező, mindenáron finomkodik, de cserébe nem rongál.

Indiana Line NOTA 740 centersugárzó

Sztereóban kifejezetten remekül teljesítettek a NOTA 550 hangsugárzók. A 13 cm-es hangszórók kicsik, de éppen ezért, fürgén adták vissza az alsó frekvenciákat, ugyanakkor a magassugárzó egy pillanatra sem fárasztotta a fülünket. Énekes, hangszeres felvételekkel sem vallottak szégyent, ráadásul a hibákat ügyesen elfedték, így sokszor sopánkodás nélkül engedhettük át magunkat a zenének. Mindenből kaptunk egy kicsit, aminek köszönhetően a zene mozgékonyan és tisztán hallatszott, persze a mélységérzet és a szórástartomány korlátozottsága mindvégig érezhető maradt. Ha az a célunk, hogy kis rendszert építsünk, akkor a NOTA 550-re lehet számítani, ráadásul szinte bármilyen erősítő képes kihozni belőle a lényeget, legyen az akár egy NAD C 316BEE, kár egy BC Acoustique EX-222.1. Tessék bátran nyers és kemény, határozott karakterű erősítőt társítani a NOTA hangfalak mellé, hogy az alkalmi szerénykedésük közben továbbra is intenzívebben törjenek elő a részletek.

Végszó

A NOTA hangfalak nem túl drágák, mégis szépek, filmnézésre nagyon jók, alkalmi házibulik során is jó szolgálatot tesznek, amikor pedig kikapcsolódásra vágyunk, nyugodt karakterükkel kis terhelésen is kellemesen betöltik akár az egész lakást. Amennyiben lehetséges, a határozottabb térhatás miatt érdemes inkább a NOTA 260 állványos hangfalat választani, mely 16,5 cm-es membránjának köszönhetően, még frontnak is bőven elegendő, 20 négyzetméter alatti helyiségekbe.

A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, KÉRLEK LAPOZZ!

Impresszum

Főszerkesztő:
Zsóka Krisztián
email: zsoka.krisztian@av-online.hu

Kapcsolatfelvétel:
info@av-online.hu
telefon: +36-30-2272035

Kiadó:

Future Life Kft.
Future Life Kft.

3535 Miskolc, Fényesvölgyi u. 16. 1/3.

 

Kapcsolat

Kérdése merült fel a szórakoztató elektronika rejtekében?
Írjon nekünk: info@av-online.hu

Médiaajánlat

Személyre szabott ajánlatért írjon a info@av-online.hu címre.