Geneva Model S iPod/iPhone dokkoló hangrendszer teszt
Ha tapizod, úgy fog üvölteni, mint egy mikro hifi!
2013. július 4., csütörtök, 11:10
Geneva Model S hangrendszer iPhone dokkoló hangrendszer teszt ébresztőórás rádió
Az ébresztőórás rádió elnevezés hallatán sokan egy lapos fekete műanyag dobozkára asszociálnak, elején élénk zöld vagy piros számlappal. Ezek a készülékek jó célt szolgálnak, más kérdés, hogy a reggelente harsogva megszólaló, recsegő hangszóróik nem sokkal adnak kellemesebb hangot a sztenderd vekker csörömpölésénél. A svájci Geneva cég úgy döntött, piacra dobja az ébresztőórás rádiók (és iPod dokkolók) Rolls Royce-át, egy elegáns ébresztőt, melynek alapvető célja nem különb az előbb leírtaknál. Mégis, az általunk tesztelt Geneva Model S többet nyújt az "ébredjünk minőségi hangra" elvnél. Egyedi stílussal bír.
A Geneváról talán állíthatjuk, hogy a kubizmus elkötelezettje, termékei egytől egyik kocka vagy téglatest formájúra épülnek, így egyesek egyhangúnak, mások letisztultnak titulálják őket. A külsejüket kézzel polírozzák tükörsimára, míg a tervezők nem restek itt-ott elrejteni egy iPod dokkolót, és természetesen hangszórókat, aktív elektronikával. Tesztalanyunk sem kivétel, fémből készült előlapi védőrácsa mögött 2 darab, digitális erősítővel hajtott 7,5 centiméteres hangszóró sötétlik, ezek keltik a hangokat 75 Hz és 20 kHz közti tartományban.
Ahogy már korábban leírtuk, a Model S nem éppen hagyományos ébresztőóra, de lehet, hogy az iPod dokkoló jobb kifejezés rá, hiszen igény esetén iPod/iPhone készülékünket is rábiggyeszthetjük. Ilyenkor a tetőlap közepéből apró motor forgat ki csendesen egy 30-tűs bölcsőt, amely használaton kívül újra visszagördül búvóhelyére. És ez még csak a kezdet. Újabb érdekességgel kerülünk szembe, mikor első alkalommal ébreszt bennünket a Model S, ugyanis hiába próbáljuk "lecsapni", nem találunk rajta egy gombot sem. Bizony, ugyanis tesztalanyunk fedőlapja érintésre érzékeny. Tehát a készülék vezérlése, ki-be kapcsolása finom ujjmozdulatokkal intézhető, így napunk egyben indulatkezelő gyakorlattal indul! Viccet félretéve, az említett kezelőszervek különleges aurát kölcsönöznek a Model S-nek, ugyanolyan vöröses fényben izzanak, mint az előlap sarkába épített, messziről is jól látható számlap. Utóbbi mutatja az időt és az aktuális hullámhosszokat. A vizuális különcködés netovábbja akkor fog bekövetkezni, mikor előkerül az alaptartozék (egyébként fémből készült) talapzat, és rászereljük a készüléket. Ha egyesek kevésbé elrugaszkodott külsőre törekednének, számukra megoldást jelenthetnek a szintén tartozék, diszkréten lapuló gumitalpas alátétek.
Rádiózzunk!
A sikeres vételhez csatlakoztatnunk kell hátulra a mellékelt, teleszkópos FM antennát, melyet teljesen kihúzva a Model S egyedi megjelenése tovább fokozódik. Egyébként az antenna aljzat mellé egy 3,5 mm-es Jack csatlakozó is került, meglétével akár számítógép vagy televízió is kihangosítható. A Geneva Model S vételi képességeit nagymértékben befolyásolja az épület árnyékoltsága, tehát ahol egy átlagos rádió nem érzékeli a csatornákat, ott valószínűleg a svájciak ládikája sem fogja. Legrosszabb esetben alkalmazhatunk kiegészítő antennát. A készülék nem csak a tetőlapi érintőgombokkal, hanem egy mellékelt távvezérlővel is irányítható, utóbbi ellentétben a fő termékkel, "csupán" átlagos minőségű lett, hatalmas kerek gombjai azért feldobják valamelyest. A távvezérlő hatótávolsága bőven megfelelt, összesen hat rádiócsatornát tudunk vele elmenteni és előhívni, valamint Apple mobileszközünk zenei könyvtárában is navigálhatunk. Maguk az állomások remek hangzással keltek életre, köszönhetően a Geneva Model S hangszóróinak, melyekre most ki is térünk.
Hangminőség
Már a Geneva Model XS is megmutatta, hogyan lehet parányi méretből testes hangot előhozni. A Geneva Model S ugyanezt teszi, kiegészítve a fizikai fölénynek köszönhető, plusz teljesítménnyel. Még kis hangerőn (például ami egy szolid ébresztésnél szükséges lehet) is kellemes mélyeket produkál, az emberi hangok érthetőek, noha a magas frekvenciák még erősen puhatolózóak. Ha tovább tekerünk az intuitív tárcsán, egyenletesen bővül a hangzás, kiegészítve egy élvezetes dinamizmussal, egyszer csak lendülethez jut a rendszer. Fél hangerőnél viselkedett legmeggyőzőbben a Model S, ilyenkor valósággal erőre kap, kellemes karakterét megőrizve élénk és feszes mélyeket kelt, és végre "kiteljesedik" a felső tartomány is, igaz, kissé lágyítva. A 128 kilobites fájlokat is ugyanúgy tolmácsolja a kis doboz, mint mondjuk Apple Lossless anyagokat. Ha valaki felmerészkedik 50% hangerő fölé, megdöbbenve tapasztalhatja, hogy ezzel a kéttéglányi méretű dobozkával is fel lehet dobni kisebb összejöveteleket, pohárköszöntőket. A terhelhetőség utolsó negyedén bekövetkező torzulás bizonyítja, hogy a Model S-nek is vannak korlátai, és nem házibulira, hanem a hallgatói tér szolid betöltésére született. Aki vadulni akar, csemegézhet a többi Geneva típus között.
Végszó
A Geneva Model S készülékbe hiánytalanul sikerült beültetni a cég koncepcióját, kicsi, egyszerű és szép doboz, elegáns megjelenéssel, kellemes és méretét felülmúló hanggal. Egy kicsit több magashangot, részletezettséget elviseltünk volna tőle, persze így legalább előnyösen bánik mobileszközökön tárolt gyengébb minőségű zenékkel, és ami fontosabb; nem válogat a műfajok között. Ha valakinek ilyen kerül az éjjeliszekrényére, valószínűleg élete végéig le van tudva az átlagosnál magasabb színvonalú, rádiós ébresztő hangrendszer gondja. Ettől eltekintve a motoros dokkoló, a vagány érintőfelület és a lakkozott burok együttese kissé húzós árcédulát követel - ezért hálószobai rádiónak nem fogják tömegek alkalmazni, de akik szert tesznek rá, meg lesznek vele elégedve.