Bose SoundLink Max Bluetooth hangszóró teszt
A buli itt kezdődik
2024. július 15., hétfő, 15:15
Bose audio hangfal hangszóró hangrendszer Bluetooth Bluetooth hangszóró Bluetooth hangrendszer Bose hangfal Bose hangszóró hangfal teszt hangrendszer teszt Bose teszt Bose hangfal teszt Bluetooth hangszóró teszt
A Bose hangrendszereitől megszokottá vált, hogy kis méretből produkálnak nagy hangot. Sok esetben a gyártó már-már irreálisan apró eszközöket ruházott fel ilyen képességgel. De mi a helyzet, ha közel téglányi méret áll rendelkezésre? Szkeptikusak voltunk, de hamar kiderült, hogy a SoundLink Max ugyanezt a sztorit folytatja, csak nagyobb kaliberben. Akár egy szolid házibulit is képes önmagában levezényelni. Nem tudni, hogy technikailag mi okozza, de szükség szerint irdatlan hangos, közben élvezetes, amit tud.
A hangerő forradalma
A Bose hosszú évekkel ezelőtt apró Acoustimass hangsugárzóival égett be a köztudatba. Akkoriban még nem sok cég volt képes olyan mutatványra, hogy megközelítőleg Rubik-kocka méretű dobozkákból eszelős hangnyomásszintet varázsoljon, viszonylag tiszta hangkarakterrel. Az Acoustimass-hoz mélyláda is tartozott, mely dübörgő basszusával a házimozi fanatikusokat is hamar lekenyerezte. Innen kezdve szinte elvárássá vált, hogy ami Bose, az mérettől függetlenül hangosan is tudjon szólni.
Mai napig sikerült fenntartani az imázst, persze a kor igényeivel is lépést kellett tartani. A Bose termékkínálata jelentősen átalakult, de a rá jellemző varázslatot korábbi tesztek alapján soundbar és hálózatképes hangfal kategóriában szintén képes visszahozni. Évek óta képviseli magát Bluetooth hangszóró fronton is, legutóbb az alig tolltartó méretű SoundLink Flex mulattatta a szerkesztőséget. Erőteljes mélyhangja meglepetést okozott, háttérzenére simán megállta helyét, bár egy házibulihoz elég karcsúnak tűnt.
Max fokozat
A Bose fejlesztői valószínűleg olyan neveknek szántak kihívót, mint a JBL Xtreme 4 vagy Marshall Middleton. Ezek tipikusan még nem túl nehéz, hátizsákban úgy-ahogy elférő Bluetooth hangszórók. Ami náluk nagyobb, azt már fárasztó lenne folyamatosan cipelni, ami pedig kisebb, az hallhatóan soványabb basszust és kisebb szórást produkál. A gyártó honlapján lévő fotók, videók is azt sugallják, hogy a SoundLink Max képes 5-10 fős csapatnak energikus bulihangulatot teremteni. De milyen műszaki okosságok gondoskodnak erről?
Jó kérdés. Ahogy más Bose termék esetében, ennél sem közöltek olyan technikai információt, ami az erősítőt, dobozanyagot, DSP fajtát vagy hangszóróval kapcsolatos paramétereket elárulja. Eddig annyit sikerült kideríteni, hogy sztereóban adja vissza a hangokat. Erős fényben félig látni az előlapi rács mögött két mély/középsugárzót és köztük egy dómos magassugárzót. Az oldalsó rácsok esetében erősen valószínű, hogy azok mögé passzív mélysugárzókat rejtettek el a Bose mérnökei.
Küllem
A Max ugyanazt a minőségi kivitelt testesítette meg, mint a korábban bemutatott SoundLink modellek. Minimalista házának nagy részét szilikon réteg borította. Így kevésbé okozott lelkifurdalást, ha egyszerűen csak leraktuk a fűbe. Az eszközt kistáska módjára tudtunk magunkkal cipelni, köszönhetően a tetején lévő fogantyúnak. Utóbbi kifejezetten kellemes fogásúra sikerült. Széleit műanyag szemek fogták. Felmerült bennünk a kérdés, hogy vajon mi történik, ha bármilyen okból megsérül a fogantyú. A termék honlapját böngészve hamar kiderült, hogy semmi vész, mert az említett rész könnyen cserélhető.
A hangszórókat elegáns hatású fémrács mögé rejtették. Ezen és az emblémán kívül nem találtunk mást az előlapon. Fent, a fogantyún kívül hat nyomógomb sorakozott. Használatukkal tudtuk elvégezni az összes szokásos parancsot, ki és bekapcsolástól a zenei navigációig. A süllyesztett gombok szinte teljesen némán, lágy fizikai reakcióval működtek, de könnyű volt mindegyiket kitapintani még csukott szemmel is. A doboz hátuljára egy 3,5 mm-es Jack bemenet került, USB-C csatlakozó társaságában. Utóbbival tudtuk tölteni a SoundLink Max akkumulátorát és akkubank funkciót is kaptunk, a hangrendszer is töltötte a hozzá csatlakoztatott okostelefont.
Használat közben
Aki valaha használt Bluetooth hangszórót, annak nem valószínű, hogy fejtörést okoz a Bose SoundLink Max vezérlése. Bekapcsolást követően rögtön keresni kezdte a Bluetooth forrást. Telefonunkkal hamar megtaláltuk, fél percen belül már szólt a zene. Ha valamit muszáj kifogásolni a felhasználói élménnyel kapcsolatban, akkor legfeljebb annyit lehet említeni, hogy (iPhone esetében) a telefon jelszint (hangerő) gombjainak nyomására túlságosan heves léptékben reagált, kevés volt a köztes fokozat. Viszont a Bose saját gombjainak használatával jóval apróbb lépésekben tudtuk módosítani a hangerősséget.
Megjegyzés: a SoundLink Max telefonhívásokhoz nem használható.
A Bose telefonos alkalmazása a jövőben megjelenő frissítések telepítése mellett praktikus beállításokat is tartalmazott. A beépített EQ által saját ízlésünkhöz, a lejátszott műsorhoz vagy a környezethez tudtuk igazítani a mély, közép és magas hangokat. Tesztalanyunk támogatta a többpontos kapcsolatot, ami azt jelenti, hogy egyidejűleg több forrást érzékelt. Amelyik előbb küldött jelet, annak adta át az irányítást. Előnyös, ha a baráti körben vagy családban többen is használnák az eszközt. Megjegyzés: a többpontos kapcsolatot ki lehet kapcsolni.
Mint más Bose Bluetooth hangeszközök, ez is lehetővé tette, hogy tetszőleges nevet adjunk neki. A korábban kritizált női robothang ezúttal sem maradt ki a szolgáltatások tárházából. Minden bekapcsolás során bemondta az akkumulátor töltöttségét és meglehetősen magyartalanul bediktálta, hogy kinek a telefonjához kapcsolódott a Max. Jó hír, hogy a virtuális hölgyeményt, el lehet némítani.
Hangminőség
Korábbi Bose tesztek során esett róla szó, hogy a gyártó rendelkezik egy sajátos hangkarakterrel, ami ezúttal is meghatározta a hallgatói élményt. A SoundLink Max nem arra törekedett, hogy pontos és lineáris stúdiós karakterrel adja vissza a zenét. Lendületes, szórakoztató koktélként adott át szinte mindent, amit lejátszottunk rajta. Ez a recept egyfelől sutba vágta a hangszerek realisztikus ábrázolását - a lábdobhoz felesleges tömeg adódott hozzá, a hegedű pedig tömör, fedett jelleggel jött át. Viszont a popslágerek, hiphop és a legtöbb elektronikus műfajba tartozó zene élvezetesen, rengeteg erővel robbant ki a kis dobozból.
Írott szó nem adja vissza a kis hangrendszer várakozásainkat felülmúló erejét. A korábban kipróbált, kisebb SoundLink modellek is több basszust és dinamikát nyújtottak ahhoz képest, amit a méretük sugallt. Ugyanez a Max esetében nem kevésbé érvényesült. Kedvenc UNKLE és Thievery Corporation számaink rendkívül határozott ütemekkel jelentek meg. A zenei basszus telt volt és rendkívül stabil, magasabb terhelésen is. Az énekhangot bátran szórta a kis eszköz. Az alap EQ beállítással minden középső frekvenciát domináns módon kezelt. Utóbbinak köszönhetően a dalszöveg és emberi beszéd jól hallható volt mérsékelt terhelésen is. Jó tudni azoknak, akik nemcsak zenét, hanem podcast műsorokat is rendszeresen fogyasztanak.
Ahogy előkerültek vadabb művek (Massive Attack, The Prodigy, Apashe), bebizonyosodott a Bose átlagon felüli terhelhetősége. Nagyobb hangnyomásszint esetén (ami kb. 30 négyzetméteres szobában, emberi beszélgetést elnyomó hangerőt jelentett) sem rogyott össze a dinamika, csak a basszus vált kissé keménnyé. 50 Hz alatti hangokat is gazdagon ontott magából a kis Bose, így rátermett bulihangsugárzó tehetséget fedeztünk fel benne.
Megjegyzés: ha falhoz vagy sarokhoz közel helyeztük, az eleve bivalyos basszus még tovább erősödött.
A Bose hangzás nem csak abban merült ki, hogy harci vértbe öltöztetett basszus hadjáratot kaptunk ajándékba. Az élesebb magas hangok is némileg kerekebb, óvatosabb közléssel jelentek meg. Miattuk le kellett mondani az audiofil tisztaságról és a klasszikus gitár vagy zongora hangja mellőzte az életszerűséget. Viszont a harsányabb tónusú zenék (ha nem piszkáltuk az EQ beállítást) éppen ettől váltak hosszabb távon is elviselhetőbbé.
Alternatívák
A korábban bemutatott JBL Xtreme 4 erős kihívó, hangkarakterben és funkcionálisan számos eltéréssel. Másik említést érdemlő vetélytárs a tavaly tesztelt Marshall Middleton, amennyiben a Bose vagy JBL mérete, ára túl sok lenne. Teljesen szubjektív, hogy kinek melyik nyeri el tetszését, maguk kategóriájában e modellek mai napig erős résztvevőnek számítanak.
Végszó
A Bose SoundLink Max titkos fegyvere, hogy ha kell, irgalmatlanul nagyot szól. Természetesen mindennapi háttérzenei eszköznek, mérsékelt terheléssel való használatra is megállja helyét. Jobban betölti a teret, mint kisebb rokonai és lényegesen gazdagabb a basszusa. Nem volt lehetőségünk összemérni JBL Xtreme 4 Bluetooth hangszóróval, de szubjektív megítélésünk szerint ez már inkább az Xtreme és Boombox közti teljesítményt nyújtotta. Utóbbi nem kis szó, ha a méretet és hozzá társuló dinamikus, erős hangzást vesszük figyelembe. Ehhez jönnek még praktikus részletek, mint a víz és porálló kivitel, SimpleSync, többpontos párosítás és alkalmazás alapú EQ. Elsőre volt némi szájhúzás az árcédula láttán. A teljes csomag megismerése után mégis be kellett látni, hogy a Bose legalább annyira kiforrott, mint hasonlóan prémium kihívói.