Trust Mamut Comfort mikrofonos headset teszt
Skype és zene, kéz a kézben
2013. június 18., kedd, 11:05
Trust fejhallgató hifi headset audio Trust headset Trust fejhallgató sztereó headset headset teszt fejhallgató teszt
Mai tesztalanyunk egy olyan cég kínálatából érkezett, amely régóta szereplője a számítástechnikai piacnak, és egyes termékeivel (beleértve a ma érkezett újoncot) rákacsingat a szórakoztató elektronikára is. Miről lenne szó? Mamut, hogy-hogy mamut? A Mamutok jó ideje kihaltak, a Trust viszont feltámasztotta a maga óriásszüleményét - egy fejhallgatót.
A Trust Mamut Comfort nevéből adódóan hatalmas, ugyanakkor kényelmes, és azoknak a számítógépes felhasználóknak, játékosoknak készült, akik a húsz-ezer forintos határ alatt szeretnének hifi-szerű hangzást, a szomszédok zavarása nélkül. De mit kapunk a gyakorlatban?
A Trust nemes egyszerűséggel headset-ként reklámozza szüleményét, noha nekünk a headset kifejezés hallatán valamilyen kompakt, fülre biggyeszthető bluetooth-os kütyü ugrik elő. A Mamut Comfort méreteit elnézve a klasszikus hifi fejhallgatókra hajaz, látványa viszont a "gémerek" világát sugallja. Élénk piros és fekete színkombinációja feltűnővé teszi, messziről inkább gondolnánk holmi játékszernek, semmint működőképes fejhallgatónak. Külseje nagyrészt masszív műanyagból készült, a karosszéria kábel nélkül is 370 grammot nyom. Ez a súly elsőre soknak tűnik, a nagy felületek viszont elosztják a fejünkre fekvő tömeget. A füles megnevezésében leírt Comfort szócska nem csak marketingfogás - tervezői tényleg törekedtek a kényelmes, hosszú használhatóságra. Ennek eredményeként a Mamut Comfort irreálisan nagy fülpárnákkal büszkélkedhet, melyeknek belsejében nem a hagyományos szivacs, hanem még lágyabb anyag rejlik. A fekete párna annyira puha, hogy felvételkor jelentősen kilapul és a hangszórókat fedő selyem azonnal megérinti hallószervünket, persze a vastag textilbélésnek köszönhetően ez egyáltalán nem frusztrál. A fejpánt csakugyan párnázott, a kárpit anyaga műbőr, ami egy hosszú nyári délutánon igencsak megizzasztja a felhasználók fülét. Ettől függetlenül szerintünk is nagyon kényelmes a Mamut Comfort, akár órák hosszat is viselhetjük különösebb fájdalmak nélkül.
Okostelefonhoz okos Mamut jár!
Tény, hogy a Trust fülesének formáit egyeseknek szokni kell, viszont kábelezése vitathatatlanul jóra sikerült. A kétoldalt bevezetett (természetesen tűzpiros) vezeték gumírozott borítású, viszonylag strapabíró, és pont elég hosszú ahhoz, hogy elérjen az ölünkben nyugvó laptop vagy tablet készülékig.
A zsinór végén alapkiszerelésben hárompólusú Jack-csatlakozó fénylik, melyhez jár egy 2 pólusú átalakító, illetve egy toldó vezeték elkülönített mikrofon/fejhallgató aljzatok számára. Utóbbi alkalmazásával elérünk egy olyan hosszúságot, ami egy hagyományos asztali számítógép előtt is kényelmes használatot eredményez. Mobilkütyük tulajdonososai örvendezhetnek a mikrofonos headset modul láttán, amire még telefonhívást kezelő gombocska is jutott, ráadásul a mikrofon mint kiderült, nagyon tiszta és érthető beszédhangot képes rögzíteni.
A készülék pihe-puha párnái gyakorlatilag minden külső zajt beengednek, tehát egy heves LAN-party közepén nem kell lekapnunk a fülest, remekül érteni fogjuk, amit a szomszéd asztalnál kiabálnak.
Hangminőség
Eleinte szkeptikusan vettük kézbe a Mamut Comfort fejhallgatót, nem csak gyanúsan kedvező ára, hanem az 53 mm-es hangszórók miatt is. Ugyanis a jó hangminőséget nem garantálja önmagában, ha egy műanyag csészébe hatalmas membránokat helyezünk ? tudni kell koordinálni a teljesítményt. Előítéletünk tárgytalanná vált az első meghallgatás alkalmával, mint kiderült, a Trust hangmérnökei gondos munkát végeztek. Őszinte meglepetésként ért a hifis, tiszta, kiegyensúlyozott karakter, melynek köszönhetően nem csak a számítógépes játékokat, hanem a nagyfelbontású zenéket is élvezettel füleltük. A Mamut Comfort inkább zenehallgatásra lett kihegyezve, sőt, a muzsikák talán jobban is fekszenek neki, mint a dinamikus hangzású akciójátékok. Utóbbiakhoz a vérbeli "gémerek" igénylik a mélyláda-szerű, agresszív basszusokat, hogy ha a bomba robban vagy nitrózunk autóverseny közben, a hangzásnak legyen elsöprő jellege. A Mamut Comfort nem okoz ilyen túlzásokat, természetes karakterét azok fogják élvezni, akik a "jó hang" címszó alatt nem a mozis, dübörgő hatást, hanem a precíz részleteket akarják. Magasai tiszták és finomak, a középtartomány részletgazdag, levegős, a mélyek megfogottan zengenek és egyáltalán nem tolakodóak. Ha felteszünk egy akusztikus felvételt, a gitár tényleg gitárként, nem pedig telefonhangszórón erősített citeraként fog szólni. Az énekhangok, a hangszerek, a legkisebb rezdülések is szépen kijönnek a Mamut Comfort előadásában. Ugyan a zárt kialakítás erősen korlátozza a távolságérzetet (azaz tipikusan zárt fejhallgatós élményt kapunk), a magas frekvenciák pedig kicsit fátyolosak, a mélyekre ráférne némi árnyaltság, de ebben a kategóriában ez még bőven meggyőző. A jól kiegyensúlyozott sztereó hatás még jól jöhet azok számára, akik mondjuk online lövöldözős játékot űznek - egy ilyen fejhallgató játék közben felér egy belépő szintű többcsatornás hangrendszerrel, vagyis ha ellenfelünk hátulról közelít, a füles segít "nyakon csípni" az illetőt.
Végítélet
A Trust Mamut Comfort képes meglepetést okozni még igazán vájt fülűeknek is - a jól ismert, honlapunkon is sokszor taglalt hifi fejhallgatókkal nem kelhet versenyre, de csak kicsivel marad el mögöttük, holott árfekvése nagyon baráti. Kizárólag otthoni felhasználásra szánták, de Skype-hívásoknál a másik fél díjazni fogja tiszta beszédhangunkat. Ez a "dundi" headset képes megszerettetni velünk a zenehallgatást, vele már különbséget tehetünk MP3 és lossless között, belekóstolhatunk a minőségi hangzásba. Cserébe meg kell barátkoznunk a kissé giccses, elnagyolt megjelenéssel.